Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Φιλε @Andypandy εχω διαβασει ολο το αρθρο που εχεις ποσταρει με το προβλημα σου (οχι οτι δεν ειναι πολυ σοβαρο και να τρελαινεσαι ) αλλα σιγουρα δεν φταινε οι drivers.

Τωρα οσο αφορα το BC2 εμενα το παιζει μια χαρα χωρις κρασαρισματα ή οτιδηποτε αλλο τωρα βεβαια εσεις που εισται και πιο μικροι απο εμενα ισως το βλεπετε αλλιως.

Εγω βασικα στο κυριο λειτουργικο μου δεν το εχω οποτε το εστησα σε ενα τυχαιο δισκο και το επαιξα με τους 10-6 official και μια χαρα μου φανηκε οπως ειπα παραπανω.

Ετρεξα και ενα Vantage επι τη ευκαιρια ετσι για πλακα.(φωτο)

Ξέρω ότι δεν φταίνε οι drivers:D

Απλά etc να αλλάξει η συζήτηση το είπα:D

Anyways το vantage το "καραξεσκισα"!

25000 έβγαλα gpu score

Link to comment
Share on other sites

Ο driver που σου δινει πληρη αποδοση ειναι ο 10-6_Vista64_win7_64_a.

Προσωπικη δοκιμη μου στο BC2 με 5970 πριν ολοκληρωθει ο a μου εδωσε 90-95 fps απο 112-118 που ηταν με τον 10.5 στις σκηνες που το ειδα. Θεωρηθηκε ανεκτο μπροστα στα ωφελη του συνολου των 10.6.

Amaniac, ειναι λογικο να το βλεπεις ετσι αλλα πιστεψε με δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται. Το οτι ο 10.6 "πιανει" τα πραγματα απο αλλη οπτικη και "καταπινει" καποια θεματα δεν σημαινει οτι ηταν αυτος που τα δημιουργουσε οταν ηταν ορατα. Επισημως εχω ξαναπει οτι οποιος εχει μετα τους 10.5 cursor bug πρεπει να κανει μια αναβαθμιση mobo bios για αρχη και μετα να δουμε ποτε και κατω απο ποιες συνθηκες εμφανιζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ασχοληθηκαν ΠΩΣ εγινε χειροτερο?

Λες και δεν καταλαβαίνεις τι είπα. Δεν ασχολήθηκαν να βελτιώσουν κάτι στο BC2 (με δεδομένη την ανακατανομή), εφόσον θα έρθει patch που όπως λέει ο ATiman διορθώνει την κατάσταση για όσους ενδιαφέρονται ειδικά γιαυτό. Αλήθεια ποια είναι τα χαρακτηριστικά των 10.6 που θέλεις και δεν υπάρχουν στους προηγούμενους; (πληροφοριακά)

Προσωπικά με έχουν καλύψει τα εξής:

Ναι η προσπαθεια εγκαταλειφθηκε-αγνοηθηκε γιατι θα υπαρξει patch για το BC2.

[...]Ναι ο final (κι αυτο το ειπαμε) ηταν κατα 1-2% πιο αργος απο το official στην προσπαθεια να βελτιωθει το BC2 κρατωντας την "ζυγαρια" σε ανεκτα επιπεδα.

Αποριφθηκε αυτη η λυση κι ετσι εχουμε αυτον το driver προς τα εξω.

Το οτι εγινε μια ανακατονομη των fps ανα εφαρμογες δεν σημαινει οτι αυτη η προσεγγιση ειναι λαθος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα του 10.6 official ειναι το BFBC2 ;

Μηπως, οπως ειπε ενα παλικαρι πιο πριν, ειναι "χτισμενοι" για το νεο patch;

Μπορει επισης να μου εξηγησει καποιος γιατι μου εμφανιζεται αυτο το μυνημα; Μου εμφανιζεται οταν κανω απεγκατασταση των CCC

και τωρα ξαναβγηκε ενω ειχα πανω τους 10.6 official!

63788987.jpg

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Φίλε atiman μετά από αρκετές ώρες εργασίας και παιχνιδιού L2 & APB δεν μου το έκανε πάλι.

Για το bios που λες έχω το latest και δεν είχε κάνει τίποτα :)

Τα fps και γω τα θέλω αλλά έχω λίγο παλιά cpu άρα δεν καίγομαι. Το θέμα για μένα ήταν να μπορώ να κάτσω στο pc και να κάνω δουλειά και όχι να είμαι όλη την ώρα με refresh rate change γιατί πραγματικά φίλε μου δεν μπορούσα να κάνω κλικ σε τίποτα!

Τώρα που έφτιαξε (το ελπίζω μια για πάντα) εγώ είμαι κομπλέ! Μια cpu θέλω μόνο xD

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια παντως σημερα εναι πως οποιος παιζει bfbc2 πρεπει να πεταξει τις ATI στα σκουπιδια. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!

ΜΗΝ παιξεις στην 470 μου, οτι driver και να εχω δοκιμασει παλι πηγαινει σπαστα χωρις να εχω τoooοσο χαμηλα fps ( 35-45 οταν γινεται της ποπης ) ασε που το l4d2 ειναι unplayable σχεδον και πρεπει να φορτωνω το partition με τα XP αναγκαστικα, ελα ομως ομως που στα XP το killing floor (παιζουμε που και που με το "προσωπο" :p ) ειναι ΤΙΓΚΑ στο stuttering και πρεπει να φορτωνω windows 7 για να παιζω σαν ανθρωπος και οχι σαν θεατης παρουσιασης στο power point, ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ !!!!111 μονο με τους 257.15 πηγε κατι να γινει που θυμηθκαν να φτιαξουν το παναργο loading στο dx11, κατα τα αλλα τα ιδια χαλια, και το αστειο ειναι πως σε dx9 παλιους forceware και 260 ητανε πολυ πιο smooth γενικα.

Ειλικρινα αισθανομαι τεραστιος ηλιθιος που προτιμησα να παρω gtx 4xx ενω παιζω κυριως BC2 και l4d2 ( αντε και MoH beta σε κανα μηνα ) και δυστηχως δεν ειμαι ο μονος που την πατησε ετσι http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=150473 http://hardforum.com/showthread.php?t=1516914 the way it's meant to played σου λεει μετα το αφορεσμενο .....

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10.3 οι ντριβερς που εκαναν το μπαμ σε αποδοση(bench+fps) με αρκετα προβληματα ομως σε bc2-dirt2

10.4 μικρη αυξηση με λιγοτερα προβληματα στα games(ελαχιστα κρασαρισματα με φρεμντροπς ομως στο bc2. dirt2 super)

10.5 καμια διαφορα απ τους 10.4 σε αποδοση σταθεροτητα

10.6pre a με αυτους ειμαι ακομα. μικρη αυξηση(bench).κανενα κρας η μειωση fps στο bc2 εδω και 2 εβδομαδες.

Απο driver σε new driver υπαρχει μια συνεχεις βελτιωση.

Τωρα γιατι στο ταδε συστημα ετσι και στο αλλο γιουβετσι. ?????????????

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ παιξεις στην 470 μου, οτι driver και να εχω δοκιμασει παλι πηγαινει σπαστα χωρις να εχω τoooοσο χαμηλα fps ( 35-45 οταν γινεται της ποπης ) ασε που το l4d2 ειναι unplayable σχεδον και πρεπει να φορτωνω το partition με τα XP αναγκαστικα, ελα ομως ομως που στα XP το killing floor (παιζουμε που και που με το "προσωπο" :p ) ειναι ΤΙΓΚΑ στο stuttering και πρεπει να φορτωνω windows 7 για να παιζω σαν ανθρωπος και οχι σαν θεατης παρουσιασης στο power point, ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ !!!!111 μονο με τους 257.15 πηγε κατι να γινει που θυμηθκαν να φτιαξουν το παναργο loading στο dx11, κατα τα αλλα τα ιδια χαλια, και το αστειο ειναι πως σε dx9 παλιους forceware και 260 ητανε πολυ πιο smooth γενικα.

Ειλικρινα αισθανομαι τεραστιος ηλιθιος που προτιμησα να παρω gtx 4xx ενω παιζω κυριως BC2 και l4d2 ( αντε και MoH beta σε κανα μηνα ) και δυστηχως δεν ειμαι ο μονος που την πατησε ετσι http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=150473 http://hardforum.com/showthread.php?t=1516914 the way it's meant to played σου λεει μετα το αφορεσμενο .....

Τουλαχιστον βρηκαμε και εναν ποστερ που δεν μας λεει καθε μερα ποσο μεγαλη την εχει την ... καρτα του :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μα η ουσια, αυτη ειναι. να λεμε τις πραγματικες εμπειριες μας με τις καρτες και να μην γινομαστε υπερασπιστες της μιας η της αλλης εταιριας! αυτες στο κατω κατω, να βγαλουν χρημα θελουν!

οπως κι εγω, για να επανελθουμε στο θεμα, απο οταν εβαλα τους 10.5- με ολες τις τυπικες διαδικασιες-, το συστημα (HTPC) εγινε μανταρα. εχασα το CCC, συν του οτι στο NFS most wanted (ναι το παιζω ακομα...!!! καπου καπου!), οταν το πρωτο φορτωνω, μετα απο 5-10 λεπτα παχνιδιου, μου παγωνει το συστημα και αναγκαζομαι να κανω hard reset!! απο εκει και μετα δεν ξανακολαει..! στο grid δεν το κανει αυτο οσες ωρες κι αν παιζω! με τους 10.3-10.4 δεν ειχα τετοιο προβλημα!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μιας και ειστε ειδικοι στα θεματα περι Η/Υ..εχω μια απορια..Εχτες εβαλα τους 10,6 στην 5870, και το μεσημερακι,την ωρα που επεζα AC 2 ,κολλησε το πισι..αλλα δεν ειχε σπαστικους θορυβους,μπλε οθονες και τετοια (βεβαια αρχισε να κολλαει και στο desktop)..Ετρεξα memtest 6ωρες,,7pass 0error.

Λεω μπας και ειναι οι driver..παιζει τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Ιος? Δεν νομιζω...γιατι μετα απο τα κολληματα αυτα,εκανα format τον η/υ,εβαλα τους driver,αλλα και παλι τα ιδια..Βεβαια,σημερα δεν μου κολλησε ακομα..Αλλα δυστυχως δεν εχω τα games για να τον τεσταρω επειδη τα δανεισα σε εναν φιλο μου να τα δοκιμασει....

Με gpu stress θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Οι 10.6 δεν προκαλεσαν μονο πτωση στο framerate του BC2 αλλα διαφορα προβληματα που αφορουν τη σταθεροτητα σε πολυ κοσμο.

@tragikos τριτη ή τεταρτη φορα που λεω οτι θελω τα features της αναπαραγωγης video (που ηρθαν με πανηγυρισμους με την ελευση των 10.6)

Link to comment
Share on other sites

@tragikos τριτη ή τεταρτη φορα που λεω οτι θελω τα features της αναπαραγωγης video (που ηρθαν με πανηγυρισμους με την ελευση των 10.6)

Τότε περίμενε το hotfix.

Έχω ξαναπεί ότι θεωρώ λάθος (από άποψη marketing) τακτική να πρέπει να βγαίνει driver κάθε μήνα και αυτό είναι ένα από τα φαινόμενα που δείχνουν ότι είναι λάθος, αφού κάνει τον κόσμο όπως και εσένα να καταλήγουν σε συμπεράσματα τύπου "απαράδεκτη η ATi" δικαιολογημένα μέχρι ένα σημείο. Σαφώς θα προτιμούσες να βγει νέος driver όταν θα είχε και τα νέα χαρακτηριστικά και θα έπαιζε και BC2 τέλεια. Άλλος όμως που δεν ενδιαφέρεται για το BC2 θα προτιμούσε τα νέα χαρακτηριστικά όσο νωρίτερα γίνεται. Οπότε η ATi βγάζει αυτόν τον driver και για σένα το hotfix. Εσύ όμως βρίσκεις πάτημα και χαρακτηρίζεις απαράδεκτο τον driver παρόλο που στην τελική θα ικανοποιηθείς και εσύ.

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ και σταματάω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.