Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

λοιπόν ..

έχω μια 5770 hawk

όταν την είχα πάρει (μετά από rma της 4850)

με official 10.6 είχα vantage gpu score 9936 (performance)

σήμερα παρατήρησα κάποια θέματα με την ρευστότητα της εικόνας που έβλεπα σε ένα vid...

έτσι αποφάσισα να κάνω και ένα ακόμη vantage με 10,8official ...

το σκορ του vantage gpu score ~7780 (performance)

λέω δεν έκατσε καλά ο driver..

κάνω uninstall,uninstaller3.31,re-install 10.8 official,10.8a app profiles

αλλά το vantage παραμένει στα ίδια (7780)

ιδέες??

win vista x32

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ..

έχω μια 5770 hawk

όταν την είχα πάρει (μετά από rma της 4850)

με official 10.6 είχα vantage gpu score 9936 (performance)

σήμερα παρατήρησα κάποια θέματα με την ρευστότητα της εικόνας που έβλεπα σε ένα vid...

έτσι αποφάσισα να κάνω και ένα ακόμη vantage με 10,8official ...

το σκορ του vantage gpu score ~7780 (performance)

λέω δεν έκατσε καλά ο driver..

κάνω uninstall,uninstaller3.31,re-install 10.8 official,10.8a app profiles

αλλά το vantage παραμένει στα ίδια (7780)

ιδέες??

win vista x32

Καταρχήν γιατί βάζεις profiles?? Αν βλέπω καλά έχεις μια κάρτα γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το εχουμε πει και γραψει πολλες φορες........

Τα PROFILES τα περναμε ειτε εχουμε μονη ειτε διπλες+ καρτες.......και ο ΑΤΙΜΑΝ το εχει αναφερει......

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μείνει με τους 10.4b και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τότε που πρωτοβγήκαν. Αξίζει να βάλω τους 10.8 και ποιά ακριβώς έκδοση; Συνεργάζεται η 10.8 με το afterburner;

Κάτι προβλήματα που δεν κράταγε το overscan διορθώθηκαν;

Αν άλλαξε ο κωδικός από το mediafire του atiman στείλτε κάνενα pm...

Πείτε και ποιά είναι η σωστή διαδικασία για την εγκατάσταση μην τα κάνω μαντάρα...

Με ενδιαφέρει και το loading time στο BFBC2, και κυρίως η σταθερότητα στα παιχνίδια και οι επιδόσεις και όχι τόσο τα benchmarks...

Ευχαριστώ...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μείνει με τους 10.4b και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τότε που πρωτοβγήκαν. Αξίζει να βάλω τους 10.8 και ποιά ακριβώς έκδοση;

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ και αποφάσισα να αναβαθμίσω drivers στους official αφού μ' ενδιαφέρει η σταθερότητα παρά τα fps. Χρησιμοποίησα τον uninstaller για πρώτη φορά για να τον δοκιμάσω με την ευκαιρία. Το αποτέλεσμα: εξαφανίστηκε το CCC από προσώπου γης. Τί πήγε στραβά αδυνατώ να εντοπίσω. Πρώτη φορά που μου παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα. Έκανα ξανά-μανά uninstall & reinstall αλλά μάταια.

Συμπεράσματα:

1. If it ain't broke, don't fix it.

2. Έχω βαρεθεί την ιστορία με τους ATI drivers

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ και αποφάσισα να αναβαθμίσω drivers στους official αφού μ' ενδιαφέρει η σταθερότητα παρά τα fps. Χρησιμοποίησα τον uninstaller για πρώτη φορά για να τον δοκιμάσω με την ευκαιρία. Το αποτέλεσμα: εξαφανίστηκε το CCC από προσώπου γης. Τί πήγε στραβά αδυνατώ να εντοπίσω. Πρώτη φορά που μου παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα. Έκανα ξανά-μανά uninstall & reinstall αλλά μάταια.

Συμπεράσματα:

1. If it ain't broke, don't fix it.

2. Έχω βαρεθεί την ιστορία με τους ATI drivers

Εγω 3-4 φορες τον δοκιμασα τον unistaller του atiman δεν ειχα προβλημα η μονη φορα που ειχα προβλημα ηταν οταν απο βιασυνη δεν απεγκατεστησα πρωτα απο το control panel τον ccc τοτε μετα την εγκατασταση δεν μου ανοιγε ο ccc

Οπως εχει πει ο atiman αν δεν χρειαζεστε κατι απο τους νεους οδηγους μην τους αλλαζετε . Εγω οσες φορες αλλαξα driver ειτε με τον unistaller τωρα τελευταια ειτε με το driver sweeper παλιοτερα ποτε δεν ειχα προβλημα

Τους οδηγους που δινει ο atiman δεν σε αναγκασε κανεις να τους δοκιμασεις το κανεις με δικια σου ευθηνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω 3-4 φορες τον δοκιμασα τον unistaller του atiman δεν ειχα προβλημα η μονη φορα που ειχα προβλημα ηταν οταν απο βιασυνη δεν απεγκατεστησα πρωτα απο το control panel τον ccc τοτε μετα την εγκατασταση δεν μου ανοιγε ο ccc

Οπως εχει πει ο atiman αν δεν χρειαζεστε κατι απο τους νεους οδηγους μην τους αλλαζετε . Εγω οσες φορες αλλαξα driver ειτε με τον unistaller τωρα τελευταια ειτε με το driver sweeper παλιοτερα ποτε δεν ειχα προβλημα

Τους οδηγους που δινει ο atiman δεν σε αναγκασε κανεις να τους δοκιμασεις το κανεις με δικια σου ευθηνη

Όταν εγκατέστησα τελευταία τους 10.4b, δεν είχε βγει ο uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ και είχα κάνει κανονικά uninstall και driver sweeper και διαγραφή κάποιων αρχείων που είχε δώσει ο ATIMAN και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κάνουμε πρώτα uninstall από control panel και μετά τρέχουμε τον uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκατέστησα τελευταία τους 10.4b, δεν είχε βγει ο uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ και είχα κάνει κανονικά uninstall και driver sweeper και διαγραφή κάποιων αρχείων που είχε δώσει ο ATIMAN και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κάνουμε πρώτα uninstall από control panel και μετά τρέχουμε τον uninstaller του ΑΤΙΜΑΝ;

εγω ετσι το εκανα και δεν ειχα κανενα προβλημα

Για σιγουρα ρωτα τον μην σε παρω και στο λαιμο μου

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Τους οδηγους που δινει ο atiman δεν σε αναγκασε κανεις να τους δοκιμασεις το κανεις με δικια σου ευθηνη

Διάβασε ξανά το post μου και θα δεις πως προσπάθησα να βάλω τους official, όχι beta.

Στο πρόβλημα του τι πρέπει να κάνω τώρα θέλω απάντηση. Ο CCC υπάρχει (ακόμα και σαν επιλογή με δεξί κλικ στο desktop) αλλά δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το ειπε αυτο ?

10 ημέρες πριν εδω

Προσωπικά, έτσι έκανα την τελευταία αναβάθμιση, upgrade από επάνω

και από εδώ και στο εξή έτσι θα συνέχισω και δεν παέι να λέει ο κάθε

"ειδικός" ότι θέλει. Όταν υπάρξει πρόβλημα, έ, τότε θα γίνει απέγκατάσταση

με διπλό reboot και ότι άλλο χρειαστεί για να συνέλθει το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από poly
Link to comment
Share on other sites

Ένα bugακι... Έβαλα να δοκιμάσω το Mafia 2 και χαμήλωσα μέσα από το παιχνίδι την φωτεινότητα. Όταν βγήκα ολά είχαν μείνει σε εκείνη την ρύθμιση...

Γνωστό bug και στο demo και στο κανονικό.

Γνωστό fix: Ctrl+Alt+Del και μετα πατάς cancel

Δε ξέρω αν και πότε θα φτιαχτεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά το πρόβλημα αφού το έλυσα μόνος μου. Ήθελε χειροκίνητο καθάρισμα η GAC (Global Windows Cache). Δεν ξέρω αν το έχει προβλέψει ο uninstaller αυτό (μάλλον όχι), αλλά θα πρέπει να καθαρίζεται η GAC με την απεγκατάσταση για να μην δημιουργούνται προβλήματα με προβληματικές (corrupted) DLL.

Link to comment
Share on other sites

10 ημέρες πριν εδω

Προσωπικά, έτσι έκανα την τελευταία αναβάθμιση, upgrade από επάνω

και από εδώ και στο εξή έτσι θα συνέχισω και δεν παέι να λέει ο κάθε

"ειδικός" ότι θέλει. Όταν υπάρξει πρόβλημα, έ, τότε θα γίνει απέγκατάσταση

με διπλό reboot και ότι άλλο χρειαστεί για να συνέλθει το σύστημα.

Μονο τα application profiles θα βγαζουμε και θα βαζουμε τα καινουρια μετα το ρεσταρτ;

Link to comment
Share on other sites

Ένα bugακι... Έβαλα να δοκιμάσω το Mafia 2 και χαμήλωσα μέσα από το παιχνίδι την φωτεινότητα. Όταν βγήκα ολά είχαν μείνει σε εκείνη την ρύθμιση...

Δεξι κλικ στην συντομευση>ιδιοτητες>συμβατοτητα>τσεκαρεις το Απενεργοποιηση συνθετης επιφανειας εργασιας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο τα application profiles θα βγαζουμε και θα βαζουμε τα καινουρια μετα το ρεσταρτ;

Μέχρι σήμερα δεν έχει χρείαστει να βάλω application profiles.

Οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφερονται.

Αλλά σε βεβαιώνω οτι παλαιότερα που έκανα unistall τους drivers,

έπρεπε να βγαίνει πρώτα το steam sdk αλλιώς δεν καθάριζε το σύστημα.

Άλλη μια φορά, κάτι στραβές με την C++, οπότε και αυτην unistall πριν.

Mετά δίπλο reboot για να γράψει στην registry ο default driver των windows.

Και τέλος να μπεί ο driver μαζί με το sdk.;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.