Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το ανέφερα γιατί μπορεί στο δικό σου μηχάνημα να είναι αυτός ο λόγος. Τεσπα, για να δείχνει τις αποσυνδεδεμένες συσκευές ο Device Manager, κάνεις δεξί κλίκ στο My Computer, Properties, Advanced, Environment Variables, και στο System Variables φτιάχνεις μια καινούρια μεταβλητή με όνομα DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES και τιμή 1.
Λογικά ο Atiman-Uninstaller καθαρίζει τα πάντα και δε συμβαίνει αυτό. Anyway, δε χάνει να το δοκιμάσει.

Φυσικα και το κανει :

Απο την παρουσιαση του 8.3.5 :

3. Αφαιρει αυτοματα τις NonPresent καρτες.

Και απο την παρουσιαση του 8.3.6 :

4) Προσθεση application "NonPresent Devices" (shortcut στο start menu) που αφαιρει ολο το NonPresent hardware με ενα μονο κλικ,που μπορει να χρησιμοποιηθει ανα πασα στιγμη ανεξαρτητα.

Features:

3) Διατηρουνται ολες οι υπολοιπες δυνατοτητες και λειτουργιες της προηγουμενης εκδοσης 8.3.5.

οχι δεν το εκανα,τωρα διορθωνεται?αλλα δεν θα διορθωνοταν και στου wizard,αφου εκανε φορματ στα 7αρια.

Αρα, ολα διορθωνονται. Το προβλημα του wizard, απο οτι θυμαμαι ηταν διαφορετικο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω εδώ μήπως κ μπορέσει να βοηθήσει ο [MENTION=9179]atiman[/MENTION] :

Έχω ένα Dell Laptop Inspiron 15R 5521 με HD4000/ATi 7670M .

Για καπιο λογο που δεν ξερω, μπορω μονο να περασω Drivers που δίνει η ιδια η Dell (οι οποιοι ειναι Outdated πλεον). Αν κατεβασω νεους Driver απο το ΑΜD Site ..the setup FAILS. :/

Υπαρχει καποιος τροπος να κανω setup τους καινούργιους Drivers?

Εχω ενα θεματακι με ενα προγραμμα κ με ψιλοκαιει οποτε οποιος ξερει ας πει :D

Link to comment
Share on other sites

Κατα την εγκατασταση του driver παιρνω συνεχως το ιδιο error που φαινεται στις εικονες:

attachment.php?attachmentid=61523&stc=1&d=1396904767

Αφου ολοκληρωθει η εγκατασταση μου λεει αυτο:

attachment.php?attachmentid=61524&stc=1&d=1396904816

Ανοιγωντας το view log, βλεπω οτι μου λεει οτι "failed install ACP application":

attachment.php?attachmentid=61525&stc=1&d=1396904937

Αν και μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης, φαινεται τα παντα να δουλευουν κανονικα, παρολα αυτα, μου βγαζει αυτο το error καθε φορα που εγκαθιστω τον driver..

Ξερει κανεις τι στο δι@ολο ειναι αυτο το error και γιατι προκυπτει?:getlost:

Καλώς ήρθα στο club.Το ίδιο και εδώ με τους 14.4...

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψω εδώ μήπως κ μπορέσει να βοηθήσει ο [MENTION=9179]atiman[/MENTION] :

Έχω ένα Dell Laptop Inspiron 15R 5521 με HD4000/ATi 7670M .

Για καπιο λογο που δεν ξερω, μπορω μονο να περασω Drivers που δίνει η ιδια η Dell (οι οποιοι ειναι Outdated πλεον). Αν κατεβασω νεους Driver απο το ΑΜD Site ..the setup FAILS. :/

Υπαρχει καποιος τροπος να κανω setup τους καινούργιους Drivers?

Εχω ενα θεματακι με ενα προγραμμα κ με ψιλοκαιει οποτε οποιος ξερει ας πει :D

Το φορητο σου απαιτει δυο πραγματα για να κανει την εγκατασταση.

1) Switchable Graphics Driver, τετοιον δεν εχει δωσει η AMD σε beta εκδοσεις.

2) Το hardware ID της καρτας (οπως το εχει ονομασει η Dell) θα πρεπει να βρισκεται μεσα στον πινακα των drivers της AMD (σπανια πιθανο).

Εν ολιγεις, οι drivers σε φορητα τετοιου τυπου ειναι "custom" απο τις εταιριες των φορητων.

Εαν θελεις να εγκαταστησεις official beta drivers, θα πρεπει να απενεργοποιησεις την Intel HD4000 και να προσθεσεις στον inf catalog το Hardware ID της καρτας σου. - Οχι και τοσο απλο αν δεν εχεις αναλογη εμπειρια.

Καλώς ήρθα στο club.Το ίδιο και εδώ με τους 14.4...

Το error που εμφανιζεται αφορα το Average CPU Power , ειναι application που αξιοποιηται απο συχρονους CPU της AMD και δεν χρειαζεται στην περιπτωση που το συστημα μας δεν τους εχει (οπως το δικο σου).

Οι drivers ακομα και με το error, εχουν εγκατασταθει και λειτουργουν κανονικα.

Ενας τροπος να μη σου το βγαζει, ειναι να επιλεξεις custom installation και να μην τικαρεις το αναλογο tab.

Link to comment
Share on other sites

Το φορητο σου απαιτει δυο πραγματα για να κανει την εγκατασταση.

1) Switchable Graphics Driver, τετοιον δεν εχει δωσει η AMD σε beta εκδοσεις.

2) Το hardware ID της καρτας (οπως το εχει ονομασει η Dell) θα πρεπει να βρισκεται μεσα στον πινακα των drivers της AMD (σπανια πιθανο).

Εν ολιγεις, οι drivers σε φορητα τετοιου τυπου ειναι "custom" απο τις εταιριες των φορητων.

Εαν θελεις να εγκαταστησεις official beta drivers, θα πρεπει να απενεργοποιησεις την Intel HD4000 και να προσθεσεις στον inf catalog το Hardware ID της καρτας σου. - Οχι και τοσο απλο αν δεν εχεις αναλογη εμπειρια.

Δεν θελω να εγκαταστησω beta driver, θελω να εγκαταστησω official αλλα πιο up to date.

Aν υπαρχει καποιο guide στο νετ ή καποιος αλλος τροπος (μπορει πχ να γιναται να πειραξω το ηδη υπαρχων package της dell) please inform me.

Σε ευχαριστω πολυ,

Τελικα περασα με επιτυχια τους 13-12_mobility_win7_win8_64_dd_ccc_whql .

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα..

Έχω στο pc μια 7790 (Sapphire 2GB OC version), η οποία έκανε που και που κάτι κολληματάκια και την έστειλα RMA. Μετά από 1,5 μήνα επέστρεψε η "καινούργια" (άλλο serial number). Για τον 1,5 μήνα είχα προσωρινά μια 7750 VTX 4GB.

Δεν θυμάμαι αν είχα βγάλει/ξαναπεράσει τους drivers για να πάω από 7790 --> 7750 αλλά τώρα που κούμπωσα από 7750 --> 7790 δεν έκανα τίποτα και όλα δείχνουν να δουλεύουνε ρολόι (σε καμιά 20αριά ώρες λειτουργίας / gaming δεν είδα κάτι περίεργο), ούτε καν χρειάστηκε restart, ούτε πήρα μήνυμα ότι βρέθηκε καινούργιο υλικό κτλ.

Θα έπρεπε κανονικά να κάνω uninstall-install ? Ή όχι γιατί είναι ίδια σειρά? Είναι τόσο έξυπνοι οι drivers της amd? Πώς μπορώ να διαπιστώσω (χωρίς να το τεστάρω με βάλε-βγάλε) αν υπάρχει κάποιο side effect όπως χαμηλότερες επιδώσεις πχ? Drivers έχω τους 13.12 btw

Link to comment
Share on other sites

Το error που εμφανιζεται αφορα το Average CPU Power , ειναι application που αξιοποιηται απο συχρονους CPU της AMD και δεν χρειαζεται στην περιπτωση που το συστημα μας δεν τους εχει (οπως το δικο σου).

Οι drivers ακομα και με το error, εχουν εγκατασταθει και λειτουργουν κανονικα.

Ενας τροπος να μη σου το βγαζει, ειναι να επιλεξεις custom installation και να μην τικαρεις το αναλογο tab.

Tοτε μπορεις να μου εξηγηγησεις γιατι μολις εκανα φορματ και εκανα εγκατασταση τους ιδιους drivers σε πεντακαθαρο συστημα δεν μου εμφανισε το ιδιο error?

Φυσικα μολις τους ξαναεβγαλα και πηγα να τους ξαναεγκαταστησω τα ιδια παντελακι μου....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα την πρώτη φορά μου τους πήρε κανονικά.Μετά χρειάστηκε να τους ξανασβήσω και να τους ξαναπεράσω για να ξετικάρω το AMD GAMING EVOLVED APP και άρχισαν τα κουλά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα την πρώτη φορά μου τους πήρε κανονικά.Μετά χρειάστηκε να τους ξανασβήσω και να τους ξαναπεράσω για να ξετικάρω το AMD GAMING EVOLVED APP και άρχισαν τα κουλά...
Tοτε μπορεις να μου εξηγηγησεις γιατι μολις εκανα φορματ και εκανα εγκατασταση τους ιδιους drivers σε πεντακαθαρο συστημα δεν μου εμφανισε το ιδιο error?

Φυσικα μολις τους ξαναεβγαλα και πηγα να τους ξαναεγκαταστησω τα ιδια παντελακι μου....

Απαντηθηκε απο μονο του ?

Αν θελετε καντε αυτο που σας ειπα , custom installation...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Οκ , με custom installation και ξετικάρισμα το ACP application τελειώνει κανονικά το setup.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί δεν μου το είχε ξανακάνει με όλους τους προηγούμενους drivers;Ποτέ δεν χρειάστηκε να το ξετικάρω αυτό.

Το μόνο που δεν εγκαθιστούσα ποτέ ήταν η σαχλαμάρα το Gaming Evolved :/

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι οταν το λειτουργικο ειναι "απολυτα καθαρο" (δηλαδη μετα απο φορματ) η εγκατασταση των driver τελειωνει κανονικοτα, εννοειτε με το acp τσεκαρισμενο......

Link to comment
Share on other sites

Γιατι την πρωτη φορα ο installer δεν κανει CPU hardware detection.

Κατα την εγκατασταση του, δημιουργει ενα "σημαντρο" cpu.icf στην registry που αναγνωριζει το ειδος της CPU του συστηματος δημιουργωντας ενα "κλειδι" για τους AMD επεξεργαστες. Αυτο αναγνωριζει ο installer στην δευτερη εγκατασταση και αν δεν το βρει χτυπαει.

Σημ.

Το σημαντρο αυτο πλεον, καταγραφει συνολικα στοιχεια για την CPU ζωτικης λειτουργικης σημασιας για το συστημα και γι αυτο εσκεμμενα δεν απεγκαθισταται με τον uninstaller μου. Αν αφαιρεθει (που ειναι ευκολο) τοτε εχουμε προβλημα στο CPU usage σε εφαρμογες 3D....

edit..

Εξακολουθω να προτρεπω....custom installation, ακομα και σε παρθενο συστημα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Για περάστε ΛΑΕ βγήκαν 14.4 OFFICIAL , ΝΟ FETTTAAAAAAAAAAAAAAAA :jump:

πάω να γελάσω :beer:

edit

σε εμένα εξακολουθεί να έχει θέμα το mantle

απλά πράγματα θέλω windows 8 ή windows 9

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.