Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

@Dj_ALeX

ο λόγος ποιός είναι;

 

Ο λόγος είναι ο εξής.

Ο 1 driver που ανέβηκε ήταν για τα Windows 7 και η AMD (μάλλον καταλάθος) τον είχε linkάρει στην αναζήτηση αποτελεσμάτων και για τα windows 8/8.1.

Εξάλου τα 2 αρχεία μεταξύ τους δεν ήταν ίδια σε μέγεθος (MBs) και όπως είναι φυσικό δεν έχουν ούτε το ίδιο signature αλλά και όνομα.

Πλέον στον server υπάρχουν τα αντίστοιχα αρχεία για τις 2 εκδόσεις των λειτουργικών (πρίν είχε γίνει μπέρδεμα) όπου και φαίνονται και οι διαφορές που σου είπα.

Και μπάς και έκλεισα 24 ώρες και κάτι με τους 15.6 beta σε Win 8.1 X64, να πώ οτι μπήκαν κομπλέ και για 1ή φορά μετά απο 6 μήνες (OMEGA driver) μπορώ να πώ οτι έχω έναν νεότερο,σταθερό και ποιό πλούσιο σε enhancements/performance updates (για τα παιχνίδια) οδηγό χωρίς προβλήματα! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!

Ααα και να παραθέσω και μία λίστα απο παιχνίδια που δοκίμασα.

 

1) Crysis 3 --> OK

2) Battlefield 3 --> OK

3) Battlefield 4 --> OK

4) Shadow of Mordor --> OK

5) Tomb Raider --> OK

6) Need For Speed Rivals --> OK

7) Call of Duty AW --> OK

 

Απο τα πολύ νεότερα παιχνίδια δεν τυγχάνει να έχω κάποιο για δοκιμή αυτήν την στιγμή δυστυχώς διότι δεν είναι installed. 

Απο κεί και πέρα δεν είδα κάτι το ανησυχητικό. Φαίνεται μέχρι στιγμής απόλυτα σταθερός και αξιόπιστος σαν τον OMEGA. Μέχρι και youtube HD video playback που έκανα και κανά 2 ταινίες blu ray όλα κομπλέ (zero driver crashes). Γενικά είμαι ευχαριστημένος απο αυτό το release! Άντε τώρα να δούμε και κανέναν WHQL επιτέλους! :D

Οι δοκιμές έγιναν σε R9 270X.

 

Φτύστε με.. μην με ματιάσετε! :haha:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

amd-catalyst-15.6-beta-software-suite-win8.1-64bit-june22

amd-catalyst-15.6-beta-software-suite-win7-64bit-june22

 

Νομίζω είναι ξεκάθαρο όταν κατεβάζουμε drivers.
Είναι δυνατόν κάποιος με win8.1 να κατεβάσει τον δεύτερο και να τον κάνει εγκατάσταση?
Και μετά να έχει και παράπονο ότι δεν πέρασε ο driver και τι στο καλο κάνουν οι μηχανικοί της Amd..LoL!
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το κοίταξα αυτό ^_^  8.1 64bit είναι.

δηλαδή για πόσες ώρες είχαν λάθος αρχείο;

 

Καλό είναι (και συνιστάται) όταν βάζεις το κένσορα πάνω απο το κουμπί download να βλέπουμε κάτω αριστερά στον φυλλομετρητή μας τα readings για να δούμε τι "κρύβεται" πίσω απο τον σύνδεσμο! ;)

Εάν έχεις το αρχείο .exe και αναγράφει στο όνομα Win 8.1 τότε έχεις το σωστό για το αντίστοιχο λειτουργικό. Και οι 2 οδηγοί για τα 2 λειτουργικά 282MB είναι ΑΛΛΑ ο ένας για τα 8/8.1 (ο σωστός είχε κάμποσα ΚΒs λιγότερα, άρα δεν ήταν το ίδιο αρχείο και είχαν και διαφορετικό signature φυσικά)

Πόσες ώρες ήταν λάθος δεν γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια αλλά το ψυλιάστηκα οτι κάτι "χαζό" παίζει απο τα σχόλια των χρηστών που τον έβαλαν αμέσως και την επόμενη μέρα έριξα μία βαθύτερη ματιά στο όλο ζήτημα και διαπίστωσα τι είχε γίνει. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν αναφέρει κάτι στους 15.6 για το witcher3, στο guru3d λένε οτι κάνει και γι αυτό.

Anyway απο ενα τεστ που εκανα καμια διαφορά δεν είχε απο 15.5 σε 15.6. Μια χαρά δουλεύουν σε μένα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@

atiman

δουλεύει η amd επάνω σε νεότερη έκδοση των catalyst για τη furyx που θα κλείνουν την ψαλίδα σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Η amd δεν αναφέρει κάτι στους 15.6 για το witcher3, στο guru3d λένε οτι κάνει και γι αυτό.

Anyway απο ενα τεστ που εκανα καμια διαφορά δεν είχε απο 15.5 σε 15.6. Μια χαρά δουλεύουν σε μένα κανένα πρόβλημα.

ναι με τη σειρα μου και εγω δε ειδα κατι το διαφορετικο σε σχεση με πριν !! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Frame Rate Target Control™ (FRTC) είναι Frame limiter? Εάν ναι Νοτ bad!

 

Frame Rate Target Control (FRTC) is a new option in AMD’s Catalyst Control Center that lets you set a maximum frame rate between 55 frames per second and 95 frames per second (fps) for the majority of DirectX 10 and DirectX 11 games. The message from AMD is that FRTC is a triple threat of benefits: You’ll dramatically reduce your video card’s power consumption, decrease fan noise, and lower the operating temps of your GPU.

 

περισσότερα εδώ

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.