Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εγώ δεν το εμπιστευόμουν ποτέ το auto tune κι έτσι δεν το είχα τρέξει ποτέ. Απ'όταν άλλαξα bioses όμως στη 4870Χ2 (τα στοκ έβαλα απλά λίγο αλλαγμένα σε συχνότητες και ρεύματα, 800-950 και 1.35ν και άυξησα και τα όρια του overdrive σε 900-1100), είπα μια φορά να το τρέξω. Ε, και τερμάτισε. 900-1100. Εννοείται ότι η κάρτα δεν ήταν σταθερή εκεί. Έκανε vpu recover με το που προσπαθούσες απλά να τρέξεις κάτι 3D. Η συχνότητα πυρήνα που έδειξε στη 4850 του φίλου webhunter είναι πάρα πολύ μικρή. Έπρεπε να φτάνει τουλάχιστον ένα 725-730 με αέρα. Με υδρόψυξη αρκετά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το υπέθεσα αυτό. Απλά ήθελα να δείξω ότι δεν είναι ακριβές το auto tune και ότι δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιεί κανείς. Δίνει απλά μια ένδειξη. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προχθες προσπαθησα να αλλαξω το bios στην gpu της ιπογραφης μου με την εκδοση της top(core790-ram915).ολα πηγαν καλα.αλλα οταν ετρεχα καποιο game(gta4-crysis) μετα απο 1 λεπτο κολουσε και "ετρωγα" restart στο pc.ψαξε-ψαξε καταλαβα οτι φταιει τα clock γιατι οταν τα κατεβαζα σε 750-900 ολα ετρεχαν τελεια.δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανες αυτο.αφου η εκδοση top δεν εχει καμια απολυτος διαφορα σε σχεση με την απλη(σαν την δικη μου) παρα μονο τα clock(core750-790,ram900-915)(απλη-top).σκεφτηκα οτι ισως θελει να δοσω ρευμα παραπανω για να τραβιξει το "oc".θεμα bios δεν παιζει γιατι και με το παλιο bios με το που ανεβαζα τα clock (auto tune) παλι ειχα τα ιδια προβληματα "restart"οποιος μπορει ας δωσει τα "φωτα του" αντε και καλη χρονια:banging:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις πέσει σε καλό κομμάτι. Δεν ξέρω πότε έχεις αγοράσει την κάρτα, πάντως oι πρώτες Χ2 που είχαν κυκλοφορήσει δεν ανέβαιναν πάνω από 770 στον πυρήνα και 930 στις μνήμες. Δεν είναι δηλαδή θέμα bios. Το bios της ΤΟΡ δε βοηθάει σε τίποτα πέρα από το ανέβασμα των ορίων του overdrive και ίσως το ανέβασμα των μνημών λόγω χαλαρότερων timings. Ακόμα και τα καλά κομμάτια (όπως το δικό μου) δεν ανεβαίνουν ιδιαίτερα με στοκ ψύξη και ρεύμα. Μην αγχώνεσαι τόσο μιας και δεν έχει μεγάλη διαφορά η oced X2 σε σχέση με τη στοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα μπήκαν αυτοί από το windows update αλλά δεν δοκίμασα καν παιχνίδι, οπότε έβαλα κατευθείαν τους 8.12 για vista 64.

Μόνο έναν παιχνίδι δοκίμασα (wow).

Σε επιδόσεις δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι αλλά πρώτη φορά βλέπω τόσο γρήγορο alt-tab σε game.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τελικά τους έβαλα πρίν λίγο, χωρίς να δοκιμάσω κανα παιχνίδι ακόμα.

Προς το παρών κανένα πρόβλημα. Ελπίζω ο 8.13 να έχει έκδοση και για τα 7

Όντως η εναλλαγή παραθύρων είναι άψογη

Edit:Άκυρο, τουλάχιστον η λειτουργία overdrive ή μόνο το fan speed δεν λειτουργεί

Έγινε επεξεργασία από tasatva
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τελικά τους έβαλα πρίν λίγο, χωρίς να δοκιμάσω κανα παιχνίδι ακόμα.

Προς το παρών κανένα πρόβλημα. Ελπίζω ο 8.13 να έχει έκδοση και για τα 7

Όντως η εναλλαγή παραθύρων είναι άψογη

9.1 εννοείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.