Jump to content



Θα αγοράζατε pre-tested CPU?


GoriLLakoS

Θα αγοράζατε pre-tested CPU?  

145 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτο που λες με τον επεξεργαστη να εγκαθισταται ενοποιον του πελατη, παλι δεν εγγυαται τιποτα αφου μπορει αφου φυγει ο πελατης να βγαινει ο CPU και να μπαινει μπανανα....ή αν εννοεις την τελευταια στιγμη να γινεται αυτο, παλι δεν ειναι εφαρμοσιμο γιατι πρεπει αν γινουν και αλλα πραγματα μετα την εγκατασταση του Hardware, θα κατσει ο πελατης 1-2 ωρες απο πανω?

Απλα να συζηταμε για κατι που εχει νοημα....

να συζηταμε για κατι που ετσι και αλλιως δεν μπορει να ελεγθει? Δηλαδη οτι και να σου υποσχεθω εγω, ή ο Χ τριτος, αν δεν μπορει να ελεγθει το αν θα το κανω/κανει πραξη τι νοημα εχει....τετοιες υποσχεσεις μπορουν να δωθουν με το κιλο...

Σε προηγουμενα ποστς καποιοι ειπαν οτι μπορει ενας ανοιγμενος CPU να ξαναμπει στο κουτι του και να φανει σα σφραγισμενος......αμα ειναι να ξεκιναμε με μια τετοια βαση τοτε κανεις δεν μπορει να υποσχεθει σε κανεναν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Voudas [15-06-2006 23:59]

ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως...? πόσα χρόνια μιλάμε εδώ? και κάνετε σα μωρά? έγινε κάτι καινούριο? το φόρουμ είναι μια παρέα, όπως αγοράζουμε μεταχειρισμένα αγοράζουμε και ιδιοκατασκευές... αν νομιμοποιείται "διαφήμιση", έμμεση έστω πχ στα phase του unseen, στα block του eleven, στα maximizer του hipro, έτσι λοιπόν και άλλοι σπρώχνουν όπως νομίζουν είτε προϊόντα είτε υπηρεσίες... είτε δόσεις, είτε προϊόντα που δε φέρνει άλλος, είτε καλύτερες τιμές...

λεφτά βγάζουν όλοι και καλά κάνουν. ελεύθερη αγορά είμαστε... ο κάθε χρήστης μπορεί να κρίνει αν υπάρχει σκοπιμότητα και να κάνει τις επιλογές του... όσο είναι στα θεμιτά πλαίσια...

πχ για κάποιους αυτό δεν είναι. όμως δε σημαίνει θα πλακωθούμε. καλά κάνουν και το λένε αφού αυτό νομίζουν τα παιδιά αλλά όχι και να μιζεριάζουμε...

ο μόνος που θα μπορούσε πιθανώς να πει κάτι παραπάνω είναι το διαχειριστικό team με το πρόσχημα της πιθανής χρήσης του μέσου για τσάμπα διαφήμιση... βάλτε μπάννερ ίσως έλεγαν...

προσωπικά, βλέπω θετικό το να διαφημίζονται εδώ (ίσως δεν είναι και η καλύτερη λέξη) κυρίως ιδιοκατασκευές που αποδεικνύουν τη μαγκιά ατόμων απέναντι στο αξίας εκατομμυρίων R&D εταιριών και να ωφελούνται όλοι. οι χρήστες αλλά και αυτοί φυσικά.

εξίσου θετικά είναι για μένα πάντα, κάποια βήματα από επιχειρήσεις, να εμπιστευτούν ανοιχτά μυαλά για νέες ιδέες και να ωφεληθούμε εμείς... ίσως όμως ο πολύς κόσμος να κλωτσάει όταν υπάρχει μια μεγάλη εταιρία από πίσω καθώς τα συμφέροντα του Χρίστου, του Μιχάλη, του Γιώργου τα βλέπουν με πιο συμπάθεια γιατί είναι άτομα από εμάς... άρα χρειάζεται μέτρο και προσοχή...

τέλος. για μένα πιστεύω το προμπ είναι ότι ξέρουμε που δουλεύει ο Βασιλάκης. και κάποιοι άλλοι και σαν ελληνάρες τρωγόμαστε με τα ρούχα μας... μιας και δέ νομίζω τα παιδιά να νοιάζονται για τις μετοχές της Μουλτιράμα, ίσως να έχουν το άγχος να πιάσουν οι ιδέες τους και να το παρακάνουν για κάποιους, ίσως κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ... αλλά και πάλι ξέροντας ότι η συγκεκριμένη εταιρία κάνει τζίρους εκατομμυρίων ευρώ, θα προτιμούσα να στήριζε οικονομικά το φόρουμ με διαφήμιση μιας και σίγουρα έχει κέρδος από εδώ, όπως και άλλοι μαγαζάτορες...

:T:

κι εγώ θα αγόραζα pretested και θα προτιμούσα να υπήρχε η δυνατότητα για φτηνότερη μπανάνα, όχι σαν used αλλά σαν cpu χειρότερων δυνατοτήτων...

με το rma τί θα γίνεται τελικά? θα ισχύσει για αντικατάσταση με ισάξια cpu? ή με σφραγισμένη? και φυσικά καθόμαστε και λέμε ότι ο χ καταναλωτής θα "ζημιωθεί" αγοράζοντας used cpu και δε λέμε ότι ένα κατάστημα θα επομιστεί το κόστος αλλαγής ξεκολιασμένων cpu. αρκεί να μην πει μετά ότι δεν ισχύει η εγγύηση ενώ πουλάει cpu για overclock...

μήπως να φτιάξουν και δικά τους p-rating? (M-rating από το Μultirama:P:P) ανάλογα που κλοκάρει η cpu?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Blinky [Σήμερα, στις 20:44]

Αυτο που λες με τον επεξεργαστη να εγκαθισταται ενοποιον του πελατη, παλι δεν εγγυαται τιποτα αφου μπορει αφου φυγει ο πελατης να βγαινει ο CPU και να μπαινει μπανανα....ή αν εννοεις την τελευταια στιγμη να γινεται αυτο, παλι δεν ειναι εφαρμοσιμο γιατι πρεπει αν γινουν και αλλα πραγματα μετα την εγκατασταση του Hardware, θα κατσει ο πελατης 1-2 ωρες απο πανω?

Απλα να συζηταμε για κατι που εχει νοημα....

να συζηταμε για κατι που ετσι και αλλιως δεν μπορει να ελεγθει? Δηλαδη οτι και να σου υποσχεθω εγω, ή ο Χ τριτος, αν δεν μπορει να ελεγθει το αν θα το κανω/κανει πραξη τι νοημα εχει....τετοιες υποσχεσεις μπορουν να δωθουν με το κιλο...

Σε προηγουμενα ποστς καποιοι ειπαν οτι μπορει ενας ανοιγμενος CPU να ξαναμπει στο κουτι του και να φανει σα σφραγισμενος......αμα ειναι να ξεκιναμε με μια τετοια βαση τοτε κανεις δεν μπορει να υποσχεθει σε κανεναν τιποτα.

τα ξερω όλα αυτα, αλλα το στησιμο του υπολογιστη των προγραμαμτων μπορεί να γινει με ενα testbed cpu ίδιων προδιαγραφών αυτού του μηχανίματος που στη συνεχεια θα αφαιρείται.

Μετα οταν παει ο πελατης να τον παραλαβη, απλα θα ανοιγει ο πωλητης/τεχνικος του εκαστοτε καταστηματος ενα σφραγισμενο κουτι, θα βαζει τον επεξεργαστη θα ανογιει το pc οτι δουλευει μια χαρα (bootarei win) και τελος.

Αναγνωρίζω βεβαια τη δυσκολία εφαρμογής της παραπανω πρότασης γι'αυτο και είπα "μη πρακτικο".

θα χρειαστούν δεκαδες αν οχι εκατονταδες testbed cpus...

ξερω οτι πολλά μπορούν να παιχτούν.

προσωπικα προτιμώ εστω και τις επισφαλεις εγγυηήσεις από τις καθόλου εγγυήσεις.

Εγω τη μη υποσχεση από πλευρας υπευθυνων εταιρίας (και παντα μιλαμε για εγγραφη υπόσχεση) τη θεωρώ πατημα για εξαπάτηση, νομικό παραθυρο σε τυχόν καταγγελία (-εμεις δεν ειπαμε οτι δε θα βαζουμε μπανανες κλπ κλπ).

Τουαχιστον η υπόσχεση - εγγυηση οτι κατι τετοιο δε θα συμβει θα μου δώσει νομικό δικαίωμα σε περίπτωση ατασταλείας.

Οπως και να εχει, δε διαφωνούμε πουθενα, οι περισσότεροι θα αγόραζαν Pretested, και εγω μεσα σε αυτούς, μου αρέσει η κίνηση αυτή αλλά θα πρεπει να σκεφτούμε και τις αρνητικές συνεπειες που ισως να υπάρξουν.

Φιλικα παντα προς όλους

καλα να περασω :p τα λέμε σε μία εβδομάδα!!!!

και μεχρι τότε φροντίστε να εχετε κανει κατι γιατι θελω Pretested conroe :p

Link to comment
Share on other sites

Αν τα pretested πωλουνται λιγο πιο ακριβα ... οι μπανανες πιο φθηνα .... και τα σφραγισμενα στην κανονικη τιμη ... τοτε το κερδος του καταστηματος ποιο ειναι ???

Θα χαθει τοσος χρονος για τις δοκιμες , γιατι θα πρεπει να πληρωθουν οι υπαλληλοι που κανουν αυτη τη δουλεια , αρα αμφιβαλλω αν υπαρχει οικονομικο οφελος στο καταστημα απο τους pretested . Μονο αν πωλουνται πολυ πιο ακριβα (οπως σε καποια καταστηματα του εξωτερικου) .

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για μια ασυμφορη,διαφανη,ασκοπη μεθοδο που πρακτικα δεν δινει κανενα οφελος στον πελατη ποσο μαλλον αυτον που εχει αγνοια και ο καψερος ενα πσ ηρθε να παρει και ταυτοχρονα μεσα στην ουτοπια σου εισαι καχυποπτος.Ακομα και να ηταν ετσι τα πραγματα παλι θα σκεφτοσουν αν ησουν πελατης μηπως σου εχουν κανει καμια "ιστορια" Πανο

Σημασια εχει ο πελατης να φευγει ευτυχισμενος.Και εγω ειδα οτι δυστυχεις ειναι οι ατυχοι και οι γκασμαδες.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα....πολυ χαιρομαι που κανω threads που γινονται πολλες σελιδες guys....:)

Eλειψα 2 μερες και γυρισα πισω με +3 σελιδες..:)

Η αληθεια ειναι οτι θα ανοιξω εγω ενα online shop και ηθελα την γνωμη σας.....

τα πρωτα δειγματα δειχνουν πολυ ικανοποιητικα , 70-30 , ..οποτε μου αρκει....:)

Ευχαριστω για την ωρα σας και τις απαντησεις σας οσoι συμμετειχατε...:D

PS Μην μπερδευεται ονοματα χρηστων με καταστηματα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Η αληθεια ειναι οτι θα ανοιξω εγω ενα online shop και ηθελα την γνωμη σας.....

τα πρωτα δειγματα δειχνουν πολυ ικανοποιητικα , 70-30 , ..οποτε μου αρκει....:)

Aντε καλοριζικο και καλες δουλειες.

ΓΟΡΙΛΑΜΑ θα το ονομασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Aντε καλοριζικο και καλες δουλειες.

ΓΟΡΙΛΑΜΑ θα το ονομασεις?

Thanks βρε ψαρα μεγαλε.....:D

ΟΧι..... www.anoixtessyskeyasies.com θα το ονομασω...

Ανταλλασω ροφους με cpus....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Aντε καλοριζικο και καλες δουλειες.

ΓΟΡΙΛΑΜΑ θα το ονομασεις?

Θα ήθελα σε παρακαλώ να σταματήσεις τις ειρωνίες και τα υπονοούμενα. Ευχαριστώ.

@all Για περάστε μια βόλτα από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Απλά θα ήθελα να σταματήσουν και τα υπονοούμενα και οι επιθέσεις, γιατι πια το θέμα έχει καταντήσει κουραστικό. Γι'αυτό έκανε και ο πέτρος το poll το οποίου λίνκ έδωσα πιο πάνω για να πούμε ότι είναι να ειπωθεί εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panoc

Ευχαριστω για τα καλα λόγια, θα περάσω καλα :)

Το ξέρω οτι αυτό λεει δε πιαστηκα εκει όμως, πιαστηκα στο πόσο αξιοπιστία μπορεί να εχει το ότι θα το πουλαει σαν Presteted banana και όχι σαν καινουργιο σε BTO.

Δεν αντιλαμβανομαι το flame σου ούτε και την ειρωνία σου.

Μαλλον δεν εχεις αλλα επιχειρήματα ε? Δε πειραζει :) αλλωστε δε θα διαφωνίσουμε εδω για τα λεφτα του κυρ panoc. :)

αλλωστε ουδείς μου απαντησε στα αυτοκινητα... 2 διπλα δίπλα, ενα με σκισμενο εγκεφαλο και ενα του κουτιού...

αλλα τώρα ειναι αργά ο εγωισμός ειναι πολύ πιθανό να μη σας αφήσει να κρίνεται σωστα.

Α! εγω θα αγορασω pretested.

θελω όμως διασφαλιση οτι οταν θα παρω BTO δε θα εχει εχει μεσα Banana. Αυτο το αντιλαμβανεται κανεις?

---

α και αν το διαβασεςς όλο ειπα : "Το αποτελεσμα του banana pretested μου αρεσει, δικαιο να ειναι φθηνότερο.

Η λογική στα ενδιαμεσα σταδια με βρίσκει αντίθετο."

Κοίτα να σου πώ..

Εγώ σου απάντησα για τα αυτοκίνητα..απλά είναι άτοπο...γιατι το αυτοκίνητο είναι ένα σύνολο...δεν είναι μόνο ο εγκέφαλος..ειναι και το υπόλοιπο μοτερ...είναι και τα ψαλίδια...ειναι..ειναι ειναι...και πολλά αλλα..

Το CPU είναι ένα chip..δεν έχει άλλα περιφεριακά...

Αλλά ακόμα και έτσι σου είχα απαντήσει..

Θα έπερνα αυτό που έχει πιο ωραίο χρώμα...από την στιγμή όμως που μόνο ο εγκέφαλος είναι σκεσμένος

Αρχική απάντηση από panoc

δεν αντιλαμβανομαι και παλι τι λογική.

επειδη η δική σου σταση (εφόσον το παραδεχτηκες δημόσια) ειναι απρεπη, πρεπει τη "νυφη" να τη πληρώσω εγω που θελώ να στησω 10 μηχανακια για ενα netcafe με σχετικα χαμηλού κόσους επεξεργαστες, και να τα κλοικαρω λιγακι για να κερδίσει κατι ο πελατης μου? (και κανενας δε μου λεει οτι ΔΕ θα εχουν Babana μεσα αρα δε θα κλοκαρονται). (<-παραδειγμα).

Με λιγα λόγια προτεινεις οτι για τις ατασταλειες καποιων πρεπει να τη πληρωσουν καποιοι άλλοι.

δε με επιασε κατι με αυτη τη κινηση, την επικροτω, θελω όμως διαβεβαιωση ότι στα BTO ΔΕ θα μπαινουν οι μπανανες, μπορείς να το εγγυηθείς εσυ αυτό?

Αλλωστε τουλαχιστον εγω, δεν αγοραζω μόνοι ψαγμενα κοματια, αγοραζω και μη χαγμενα και τα παω όσο πανε, γιοα το φίλο μου, για την αδελφη μου, για το 8o μου pc...

Δεν αντιδραμε, ζηταμε διαβεβαιωσεις οτι η αγνοια της αδελφης μου δε θα γινει λόγος εκμεταλευσης απο τον καθε καταστηματαρχη / μαγαζι / εταιρια / πωλητη.

Αυτο λεμε.

Κατα τα αλλα συμφωνούμε.

μπανανες πιο φθηνα

σφραγισμενα κανονικη τιμη

καλα κοματια ακριβα αναλογα το ποσο καλα ειναι.

---

edit

και εμενα θα μου αρεσε να δουλευα εκει, όπως φανταζομαι και αρκετων αλλων.

αλλά όπως ειπες και εσυ πανω-κατω, αυτο δε θα πρεπει να μας επηρεαζει στις σκεψεις μας.

Κοίτα..την δικιά μ λογική η οποία είναι απαράδεκτη...την ακολουθούν κι άλλοι...πολύ λίγοι..με απειρο ελάχιστο ποσοστό...που εσένα σε αφήνει παγερά αδιάφορο..ή κάνω λάθος?

Ωραία..για το ίδιο ποσοστό και μικρότερο μίλησε ο Blinky για αυτούς που δεν θα ξέρουν ότι είναι pretested και θα τον πάρουν φθινότερα...

Δεν καταλαβαίνω..

Εδώ προσπαθούμε να βγάλουμε από την μύγα ξύγκι... εις βάρος των άλλων καταναλλωτών και τώρα ξαφνικά γίναμε φιλέσπλαχνοι και υπερμαχοι για τους καταναλωτές...

Εγώ βλέπω εδώ οι περισσότεροι να σκέφτονται την πάρτυ τους...και δεν αντιδρούν γιατι θα εχει κάποια επίπτωση σε αυτούς αλλα επειδή το συγκεκριμένο κατάστημα έκανε μια ΣΚΕΨΗ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Θα ήθελα σε παρακαλώ να σταματήσεις τις ειρωνίες και τα υπονοούμενα. Ευχαριστώ.

Δλδ μονο ο χρηστος ειρωνευτηκε ολοι οι αλλοι οχι ?Σαν να τα βλεπεις περιεργα τα πραγματα και μονο απο μια οπτικη γωνια......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε χαλαρωστε δεν το εβαλε τελικα το πουλι του ο Βασιλης στο ενυδρειο ,την γλυτωσαμε την οικολογικη καταστροφη

Απο την αλλη Γιωργο πως να ηρεμησουμε

10 ..........εχουν μεινει ακομα λιγο το εχεις ?? ( κανω λαθος)

θα μας φαει η αγωνια ρε .......... .μην το κανεις αυτο

Υγ δεν μπορουμε αν παμε και για μπανια γμτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Δλδ μονο ο χρηστος ειρωνευτηκε ολοι οι αλλοι οχι ?Σαν να τα βλεπεις περιεργα τα πραγματα και μονο απο μια οπτικη γωνια......

Θα ήθελες να κάνω μια λίστα με ονόματα και να πώ σταματήστε; Εξάλλου του εξήγησα πιο κάτω από ό,τι είδες ότι θέλω να σταματήσουν τα υπονοούμενα και οι επιθέσεις όχι μόνο από το Χρήστο, αλλά από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.