Jump to content



Επιλογή UPS


gregorisvas

Recommended Posts

Hi folks!Επειδη φοβαμαι για τις παλιοδιακοπες της ΔΕΗ λεω επιτελους να αγορασω ενα ups (εβαλα μυαλο :S ) Να επιλεξω line interactive ή stand by(offline)?Εως 120-130 αν ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενου οτι πλεον δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα τιμης δεν βλεπω καποιο λογο για να επιλεξεις stand by.

Για αυτη την κατηγορια τιμης κι εγω mustek προτεινω. Εχω ενα 800αρι εδω και 3-4 χρονια και ακομα παιζει μια χαρα.

Τα φτηνα της MGE που εχω δοκιμασει δεν εχουν και ιδιαιτερα καλη συμπεριφορα.

Τα APC ειναι πολυ καλα αλλα ξεφευγουν στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Δεδομενου οτι πλεον δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα τιμης δεν βλεπω καποιο λογο για να επιλεξεις stand by.

Για αυτη την κατηγορια τιμης κι εγω mustek προτεινω. Εχω ενα 800αρι εδω και 3-4 χρονια και ακομα παιζει μια χαρα.

Τα φτηνα της MGE που εχω δοκιμασει δεν εχουν και ιδιαιτερα καλη συμπεριφορα.

Τα APC ειναι πολυ καλα αλλα ξεφευγουν στην τιμη.

100% right!

Αρχική απάντηση από gregorisvas

Ειδα ενα Mustek στα 600w νομιζω με 113 και λεω να το παρω :)

Τόσο έχει το 1000αρι όχι το 600αρι!

Το 600αρι έχει ~60 και το 800αρι ~75-80.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 600αρι της Mustek εδω και 4 χρονια και πριν λιγες μερες τα επαιξε εντελως...

σφυραει σαν να εχει διακοπη ρευματος αλλα δεν εχει... μαλλον αλλαγη μπαταριας θελει... και σκεφτομαι να παω σε 1000 τωρα αφου δεν επαρκουνε τα 360W του 600VA.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω ενα 800VA (460W) της Trust εδώ και 2 χρόνια περίπου. Με το PC να καίει γύρω στα 300 σε load και άλλα 100-120 η οθόνη. Κανα τρίμηνο είχα βάλει πάνω και την TV (άλλα 95W)...το χειμώνα κάθε βράδυ έχω στιγμιαίες διακοπές (κάποια π@π@ρια με τα ηλεκτρικά του ελαιοτριβείου απο κάτω, όταν κατέβαζε το γενικό γινόταν), ξέχωρα τις κλασικές διακοπές της ΔΕΗ. Ε λοιπόν το άτιμο δεν είπε ποτέ κιχ. Σκυλί. Αυτά από προσωπική εμπειρία.

Όσο γι'άυτά της Mustek που λέτε, ωραία φαίνονται, έχουν και USB interface...στα υπ'οψιν αν μετακομίσει το Trust στο σαλόνι για TV και HTPC.

Για τα Guard της Inform γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι αξιόπιστα? Σκέφτομαι για ενα 1000VA Line Interactive...

Link to comment
Share on other sites

2 1000αρια Mustek και 2 600αρια.

το ενα 1000αρι ειναι στο πρωτο συστημα της υπογραφης μου και κραταει το pc μαζι με τις 2 οθόνες του (19TFT +19CRT) το netmod, 2 1000αρια swithes, το dsl router και την υδρόψυξη με το pc να τρεχει 100% full load rosetta για περιπου 16-17 λεπτα.

πολύ ικανοιποιημένος, και θα ελεγα οτι τουλαχιστον στα δικα μου 1000αρια ο ανεμηστηρας τους δεν ακουγεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που υπάρχει ήδη ενα UPS , και θέλω να βάλω ένα μικρότερο με schuko υποδοχές μόνο η λύση της APC υπάρχει;

APC Schuko

H μπορώ να πάρω ένα πιο μικρό μοντέλο για DSL ρούτερ και ηχεία;

Μετατροπέας στα είδη ηλεκτρονικών;

Κατά πόσο ασφαλής είναι ένας μετατροπέας από την υποδοχή ενός UPS σε schuko;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω αυτό ανεπιφύλακτα.Πραγματικά εξαιρετικό μηχανάκι.Τι θες μεταγωγή ? Αυτονομία ? Αψογο! (Σαν πωλητής ακούγομαι !) Σε ένα φίλο μου με ασθενες σχετικά pc το κρατάει ανοιχτό 20 λεπτά.Σε εμένα περί τα 16.Βεβαια όπως υπόθηκε πιο πάνω υπάρχει ένα προβλημα με το θόρυβο αλλά όχι κάτι το τραγικό ! (Αν όμως το pc σου είναι εντός του δωματίου σου και κατεβάζει όλη νυχτα υπάρχει πρόβλημα!) Αν πιάνουν όμως τα χέρια σου και δεν έχεις πρόβλημα να χάσεις την εγγύηση μπορείς με ένα mod να το κάνεις αθόρυβο.(Για το mod ψάξε στο lab).

Δες το... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701308

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδιά υπάρχει διαφορά μεταξύ DIN και Schuko? Ψήνομαι για το MGE NOVA 1100VA αλλα με προβληματίσατε με τις εξόδους. Το συγκεκριμένο διαθέτει 4 DIN.

Οι DIN είναι οι θυληκές του ρεύματος τροφοδοσίας (όπως έχουν για παράδειγμα οι οθόνες). Σε τέτοια φάση χρειάζεσαι και τα ανάλογα καλώδια, αν και λογικά κανα δυό θα τα έχει το UPS στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [08-06-2006 21:07]

1 φιλος δοκιμασε MGE NOVA 1100VA.εδω και 2μηνες ειναι υπερευχαριστημενος.

περιπου στα 120ευρω στη Στουρναρη:)

To ανεμηστήρι του δε σ' ενοχλεί?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.