Jump to content



"Τελειωμενο" UPS


JohnnyX

Recommended Posts

Εχω ενα παλιο ups που εδω και καιρο εχει παψει να σηκωνει το pc και αντι να το παροπλισω το χρησιμοποιω ως προστατευτικο τασης σε αλλες ηλεκτρονικες συσκευες....Ολα καλα μεχρι εδω

Ελα που ξαφνικα αρχισε να ουρλιαζει και να μη σταματαει να φωναζει ενω ειναι συνδεμενο στη πριζα ?? Τι στο καλο το επιασε ? Εχω μια υποψια οτι η μπαταρια εχει φτασει στο απολυτο 0 με συνεπεια να διαμαρτυρεται το UPS (προφανως για αλλαγη) ...Βεβαια οπως ειπα εχω το θελω μονο ως προστατευτικο τασης ..τι να το κανω ? Να βγαλω τη μπαταρια ? Φταιει οντως για αυτο ?

Να πω πως ειναι μαρκα με εκαψες ( UP SELEC ) εχει καμια 5αετια που το πηρα ..ισως και παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να ψάξει να βρει ίδια μπαταρία και να αντικαταστήσει την ψόφια? Αν δεν κάνω λάθος τα UPS δεν φοράνε τίποτα εξωτικές μπαταρίες αλλά μπαταρίες που μπορείς να βρεις στο εμπόριο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως του εχεις βαλει πολλα επανω δεν αντεχει το φορτιο? Δοκιμασε να αφαιρεσεις μερικες συσκευες και δες τι γινεται.

Λογικα αν φταιει η μπαταρια πρεπει να την αλλαξεις, αν απλα την βγαλεις δεν νομιζω να παιζει. Στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι κοινες μπαταριες 12V που μπορεις να βρεις σε Γερμανο κτλ.

PS: Αν δεν ξερεις πως να ελεγξεις την μπαταρια μπορουν να την τσεκαρουν στο καταστημα που θα αγορασεις την νεα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Δεν μπορεί να ψάξει να βρει ίδια μπαταρία και να αντικαταστήσει την ψόφια? Αν δεν κάνω λάθος τα UPS δεν φοράνε τίποτα εξωτικές μπαταρίες αλλά μπαταρίες που μπορείς να βρεις στο εμπόριο.

Ακριβώς αυτό.

Απλούστατο (πας πχ στο Γερμανό) και με κόστος 20-30 .

Και μετά το UPS σου είναι σαν καινούργιο.

Βέβαια αν θες κάτι σε σταθεροποιητή τάσης, κάτι τέτοιο κάνει καλύτερη δουλειά από τα ''φθηνά'' (ίσως και ακριβά) Line Interactive UPS.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ κιολας αλλα πως ειστε 100% σιγουροι οτι τα εφτυσε η μπαταρια? Δηλ αν την αλλαξει και δεν δουλευει τι θα την κανει? Θα την κρατησει για το επομενο?

Πρωτα ελεγχεις αν αντεχει ολες τις συσκευες που ειναι επανω, μετα ελεγχεις την μπαταρια και μετα, αν βεβαιωθεις οτι τα εφτυσε αγοραζεις καινουργια.

no offence...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Σορρυ κιολας αλλα πως ειστε 100% σιγουροι οτι τα εφτυσε η μπαταρια? Δηλ αν την αλλαξει και δεν δουλευει τι θα την κανει? Θα την κρατησει για το επομενο?

Πρωτα ελεγχεις αν αντεχει ολες τις συσκευες που ειναι επανω, μετα ελεγχεις την μπαταρια και μετα, αν βεβαιωθεις οτι τα εφτυσε αγοραζεις καινουργια.

no offence...

Από το χρονικό της υπόθεσης (πρώτα δεν σήκωνε το pc και μετά ''φωνάζει'' ακόμα και με 0 φορτίο) και από την παλαιότητά του (5 χρόνια), κατά 90% είναι απλώς θέμα μπαταρίας.

Κοιτάει λοιπόν τι λένε τα λαμπάκια του UPS, ελέγχει και το manual (σε περίπτωση που η μπαταρία θέλει αλλαγή πάντα υπάρχει σχετική ένδειξη από λαμπιόνι - και ότι η μπαταρία θέλει αλλαγή είναι σίγουρο μετά από 5 χρόνια) και μετά πράττει αναλόγως (καθώς με τελειωμένη μπαταρία δεν μπορεί να κάνει και κανέναν άλλο έλεγχο - αν πχ αντέχει τις συνδεδεμένες συσκευές όπως λες).

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα να βαλω μπαταρια ..αλλα δε το θελω αλλο ως ups ,οποτε δε βρισκω το λογο να προβω σε εξοδα αφου το θελω ως σταθεροποιητη. Εχω παρει αλλο γιατι ηθελα και περισσοτερα Watt..Οσο για το ιδιο ..σφυριζει ακομα και οταν δε εχω πανω του συσκευη. θα μετρησω τη μπαταρια να δω τι δινει ..ισως εντελει φταιει αυτη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX

αλλα δε το θελω αλλο ως ups ,οποτε δε βρισκω το λογο να προβω σε εξοδα αφου το θελω ως σταθεροποιητη.

Τότε κοίτα το APC που σου είπα παραπάνω (~50 το 1200αρι - το οποίο σημειωτέον είναι 1200W - όχι ~800W που θα ήταν ένα αντίστοιχο 1200αρι UPS - το 600αρι έχει πολύ μικρή διαφορά κόστους (~-10 - αν θυμάμαι καλά)).

Αρχική απάντηση από JohnnyX

Οσο για το ιδιο ..σφυριζει ακομα και οταν δε εχω πανω του συσκευη. θα μετρησω τη μπαταρια να δω τι δινει ..ισως εντελει φταιει αυτη

Όχι ίσως, κατά 90% είναι θέμα μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι θέμα μπαταρίας. Τα ups σφυράνε όταν η τάση που παίρνουν από την μπαταρία είναι κάτω από ένα όριο, δείγμα του ότι η μπαταρία δε δίνει πλέον τα volt που χρειάζεται το ups για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεοτερα λενε τα εξης

Η μπαταρια δινει 12.5 V με κλειστο UPS

Οταν το ανοιγω πεφτει ακαρια στα 10 V

Προφανως φταιει αυτη ετσι ? (και οχι τα ηλεκτρονικα ?)

Την αποσυνδεσα και το UPS ησυχασε.

Ερωτηση...το UPS ηταν 650 VA ...Τα VA εξαρτωνται απο τη μπαταρια ? Η απο τα ηλεκτρονικα ? Αν βαλω δηλαδη μια μεγαλυτερη θα σηκωνει φορτιο 800 VA (να πω εδω οτι ειναι γνωστο οτι τα VA ΔΕΝ ειναι Watt)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyX [Σήμερα, στις 11:44]

Τα νεοτερα λενε τα εξης

Η μπαταρια δινει 12.5 V με κλειστο UPS

Οταν το ανοιγω πεφτει ακαρια στα 10 V

Προφανως φταιει αυτη ετσι ? (και οχι τα ηλεκτρονικα ?)

Την αποσυνδεσα και το UPS ησυχασε.

Ερωτηση...το UPS ηταν 650 VA ...Τα VA εξαρτωνται απο τη μπαταρια ? Η απο τα ηλεκτρονικα ? Αν βαλω δηλαδη μια μεγαλυτερη θα σηκωνει φορτιο 800 VA (να πω εδω οτι ειναι γνωστο οτι τα VA ΔΕΝ ειναι Watt)?

Όπως είχαμε πει και πριν, η μπαταρία είναι.

Τα VA εξαρτώνται από τα ηλεκτρονικά.

Η μπαταρία έχει να κάνει με την αυτονομία.

Οι τύποι των μπαταρίων είναι standard και επομένως είναι απίθανο να βρεις άλλη, που να κάνει στο UPS, με (σοβαρά) μεγαλύτερη χωρητικότητα (και αυτό για να αυξήσεις την αυτονομία και μόνο - όχι τα VA).

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω δηλαδη μια μεγαλυτερη θα σηκωνει φορτιο 800 VA (να πω εδω οτι ειναι γνωστο οτι τα VA ΔΕΝ ειναι Watt)?

Αυτό που έχω ακούσει έιναι ότι γίνεται να βάλεις "μεγαλύτερες" αρκεί να χωράνε μέσα στο κουτί του UPS.

Αλήθεια, από πού μπορούμε να αγοράσουμε μπαταρίες για UPS και πόσο κόστίζουν περίπου? π.χ. τo δικό μου 1000άρι Mustek τι μπαταρίες "φοράει" και πόσο κοστίζει να τις αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αλήθεια, από πού μπορούμε να αγοράσουμε μπαταρίες για UPS και πόσο κόστίζουν περίπου? π.χ. τo δικό μου 1000άρι Mustek τι μπαταρίες "φοράει" και πόσο κοστίζει να τις αλλάξω?

Οι μπαταρίες είναι standard τύπων και τις βρίσκεις σε καταστήματα με μπαταρίες (πχ Γερμανός) με κόστος 20-30 / τμχ (τα μεγάλα UPS (>800 VA) ενδέχεται να ''φοράνε'' 2 τμχ).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα απλούστατο:

Βγάζεις από το καλό UPS τις μπαταρίες και τις βάζεις στο παλιό σου. Αν όλα ΟΚ, πας σε ένα μπαταριάδικο στην Αθήνα και παίρνεις μπαταρίες.

Εμπειρικά πάντως κι εγώ είχα πάρει μπαταρίες από Γερμανό προς 15€ τη μία, μετά από μία εβδομάδα τις είχα δει σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα με 7 €.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

’ρα, αγοράζοντας απλά μπαταρίες με περισότερα Α μπορώ να μεγαλώσω το χρόνο που μπορεί να κρατήσει το pc μου αναμμένο το UPS (εκτός ρεύματος) ?

Ναι αλλά το πιθανότερο είναι ότι, επειδή οι τύποι είναι standard, δεν θα βρεις σημαντικά μεγαλύτερη (που να χωράει στο UPS).

Tip

Ah (Ampere Hour) και όχι A ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά πάντως κι εγώ είχα πάρει μπαταρίες από Γερμανό προς 15 τη μία, μετά από μία εβδομάδα τις είχα δει σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα με 7 .

Ποιο μαγαζί ήταν αυτό? Να ξερουμε δηλαδή, όταν έρθει η ώρα, γιατί εγώ το μόνο "μπαταριάδικο" που ξέρω είναι ο γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.