Jump to content



Αξιζει να παω σε Opteron?


Lewnidas

Recommended Posts

Επειδη ειμαι ερωτευμενος με τη μητρικη μου και βαριεμαι ριζικες αναβαθμισεις,σκευτομουν να αλλαξω επεξεργαστη να παω σε κατι πιο δυνατο οπως Opteron 165 Dual Core που απο οτι εχω δει εχει μαζεψει πολυ καλες κριτικες,το θεμα ομως ειναι θα δω καμια σημαντικη διαφορα η να μεινω ετσι οπως ειμαι και να αραξω διοτι και παλι ειμαι αρχοντας ολα πανε σφαιρα μεχρι να βγει κανα incrysis και να μας μολυνει παλι ο ιος του καταναλωτισμου.

:rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι ασυμφορο..οι τιμες των opteron κρατανε καλα ακομα,σε αντιθεση με των Χ2 που εγιναν πιο προσιτοι..

υπαρχουν και τα used και οι αγγελιες ,οπου μπορεις να βρεις π.χ. εναν X2 3800 σε εξευτελιστικη τιμη πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Αν και εφόσον έχεις τη δυνατότητα να βρεις ΚΑΛΟ stepping (δες στο XS τη λίστα με τα steppings) θα φτάσεις με αέρα τα 2800. Σε σχέση με τον 3700 που έχεις θα δεις διαφορές σε ορισμένα παιχνίδια που είναι DC Optimized (εγώ π.χ. είδα στο Q4) και σίγουρα στο multitasking (αποκτά άλλον αέρα το μηχάνημα).

Το κακό είναι όμως ότι οι τιμές τους είναι ακόμα ψηλά και ειδικά μάλιστα των καλών κομματιών, οπότε ίσως να καταντάει ασύμφορο. Πάντως προσωπική μου γνώμη είναι να μην κινηθείς προς 3800Χ2, όχι μόνο γιατί μπορεί να σου κάτσει μπανάνα αλλά γιατί θα χάσεις το 1ΜΒ cache ;)

Link to comment
Share on other sites

σε χ2 λιγο δυσκολα να παω διοτι μου ειπε ενας φιλος οτι 8α αντιμετωοισω προβλημα οσον αφορα τις μνημες που εχω δεν συνεργαζονται καλα, μαλον κανα μεταχειρισμενο οπτερον 8α περιμενω να βρω

Link to comment
Share on other sites

χλωμό, πρωτη φορά το ακούω. ειδικά οι manchester core που έχουν τα 512ΚΒ cache, είναι ότι καλύτερο για όλες τις μνήμες. και καλύτερο overclock κανουν στις μνήμες και μεγαλύτερα bandwith δίνουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα.Μπαινω *τσοντα*στην κουβεντα,αλλα εγω πριν 2 ημερες πηρα εναν Opteron 165 διπλοπυρηνο.Με dfi lan party sli D,twinmoss 1024mb και σκληρο IDE 80gb πως τη *βλεπετε*τη δουλεια,θα εχω διαφορες με τον 3000+ που ειχα και σε τι εφαρμογες;

Link to comment
Share on other sites

Αν τον βρεις σε καλή τιμή γιατί όχι. Αν η επιλογή είναι καθαρά για προσωπική ικανοποίηση και παραπέρα πειραματισμό o/c δε τι θετέ θέμα.

Και διαφορά θα δεις με αντίστοιχοo ο/c

Αν το πάρουμε καθαρά υπολογιστικά η CPU σου είναι μια χαρά τώρα και απλά κρατά τα λεπτά σου για ένα καλό διπύρηνο-4πυρηνο-Xπύρινο ανάλογα με το τι θα σκάσει μύτη στην αγορά μετά τα Χριστούγεννα..

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφερεστε Ρίχτε μια ματιά στις αγγελίες

Υ.Γ Αν oi admin θεωρουν το post αυτο διαφημιση, σβηστε το, ευχαριστω

Υ.Γ.2 Στο "εφτιαξα" λίγο αν και αποφεύγουμε να "διαφημίζουμε" τις αγγελίες μας γενικά στα υπόλοιπα θρεντς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos [Σήμερα, στις 20:16]

Επείδη έχω μαμά ψύκτρα λεώ να τον αφήσω χαλαρό τώρα μην τον παιδεύσω

Αν πάρω κάτι καλύτερο τοτε κατι θα κάνω

2.8 νομίζω παεί μονο με νεράκι...2 εχω πίασει με clockgen

Bρε με μαμά τάση τον πήγα 3GHZ με νερό βέβαια...

Με μαμά ψύκτρα δε μου αρνήθηκε να πάει σταθερά 2800ΜΗΖ, και εσύ κάθεσε και τον χαραμίζεις στα Default... ????? :(

Bρε είναι αμαρτία από τον ΘΕΟ να έχεις optreron και να τον αφήνεις να τεμπελιάζει.....

Κάνε ένα σωστό overclock σε παρακαλώ ....:D:T:

Link to comment
Share on other sites

Dagalidis είχα δεί βασικά την υπογραφή σου και είχα διαβάσει κάποια post σου αλλά δεν εβγάλα άκρη,έψαξα και την υδροψυξή σου μήπως εκάνα κάτι παρομοιο γιατι τυχένει να έχουμε ακριβώς τις ίδιες μνήμες,εχω παράλληλα και την ultra-d,αλλά δεν την βρήκα εδώ,,,

Ποιές ρυθμίσεις να βάλω στην dfi?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.