Jump to content



ASUS STRIKER EXTREME in da house!!


phil1416003162

Recommended Posts

άλλαξα τις μνήμες σε OCZ nvidia SLI PC2-7200 sli/900Mhz ..μου έρχονται καλύτερες από τις mushkin.....επίσης τροφοδοτικό enermax 850 για σίγουρα ρεύματα .....

τα λέμε αν και δεν σας ακούω ....ή καλύτερα σας βλέπω....

περιμένω και κάτι απαντήσεις από τους εμπειρότερους

Φιλικά

VPS

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από velipsi [Χθες, στις 16:19]

άλλαξα τις μνήμες σε OCZ nvidia SLI PC2-7200 sli/900Mhz ..μου έρχονται καλύτερες από τις mushkin.....επίσης τροφοδοτικό enermax 850 για σίγουρα ρεύματα .....

τα λέμε αν και δεν σας ακούω ....ή καλύτερα σας βλέπω....

περιμένω και κάτι απαντήσεις από τους εμπειρότερους

Φιλικά

VPS

Εγω προσωπικα δεν σε αγνοω,απλα δεν εχεις διατυπωσει καποια ουσιαστικη απορια ωστε να μπορεσω να σε βοηθησω;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [25-12-2006 19:24]

Παλικάρια γιατι στο pc probe ii αφου τα έχω όλα στο auto μου χτυπάει η

12VHT ( αλήθεια σε τι αναφέρεται ) στο 1.5V κόκκινο

ευχαριστώ

Όταν υπερχρονίζεις είναι λογικό οι τάσεις να βγαίνουν έξω από το 10% των default τιμών και να σου τα δείχνει κόκκινα. Αν ξέρεις τα όρια, τότε δεν δίνεις σημασία.

Το 1.2v HT είναι η τάση που δίνουμε στο hypertransport, δηλαδή το Bus που συνδέει το northbridge με το southbridge.

Αυτό θα το ανεβάσεις μόνο αν θέλεις να αυξήσεις το ΗΤ πάνω από 1000.

Τυπικά είναι 200Χ5. Εσύ μπορείς να το βάλεις 200Χ6=1200, μέχρι 200Χ8=1600 ή να αυξήσεις όχι μόνο τον πολλαπλασιαστή, αλλά και την συχνότητα του SB (southbridge). Πχ 250Χ4=1000 ή 250Χ5=1250.

Αυτά πρακτικά δεν τα χρειάζεσαι παρά μόνο αν υπερχρονίσεις τις κάρτες γραφικών με SLI και κάρτα Ageia.

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες μου είναι :

1>Υπάρχουν ασυμβατότητες με μνήμες και ποιες ?

2>Δουλεύει η striker σε auto όταν έχεις κάποια ειδικά κομμάτια πχ μνήμες ή θέλει τις ρυθμίσεις της .

3>τα ρεύματα τα έχω όλα στο auto και μου χτυπάει η 12VHT στο 1.5V κόκκινο

4>Βελτιωνεται η κατάσταση με το νεο ΒΙΟΣ

Αυτα προς στιγμη

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Η παίζει ή δεν παίζει η μνήμη. Μια ασυμβατότητα που είδα στο forum με cellshock διορθώθηκε με RMA ή με SPD update.

2. Ξεκαθάρισε τι ρωτάς. Συγκεκριμένα?

3. Τα ρεύματα στο auto και το FSB πόσο?

4. Να βελτιωθεί ποιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας πάρουμε τα πραγματα απο την αρχη ....Σετάρουμε το m/b και βάζουμε όλες τις επιλογές στο auto ....τι παρατήρησα λοιπόν.....όταν λειτουργούσε ο υπολογιστής επι ωρες δεν υπηρχε κανενα προβλημα ...μερικες φορες ομως 8/10 οταν εκλεινε ο υπολογιστής και κυριως ολικο κλεισιμο απο το τροφοδοτικό σαν να έχανε τη σταθερότητα του οταν ξανανοιγε ...κολληματα κ.λ.π επισης το ιδιο συνεβαινε και οταν καθε φορα δοκίμαζες καποιες αλλαγες απο το bios π.χ δοκιμη για αυτοματο overcloking στο 10% ή δοκιμή για πείραγμα στις ρυθμισεις των μνημων ..

συγχωρεστε με αν γινομαι κάπου κουραστικός αλλα αν και χρονια ασχολούμενος με την τεχνολογια δεν είχα ασχοληθει με ενα τετοιο m/b ουτε με το bios και overcloking

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Χθες, στις 23:35]

Λοιπόν ας πάρουμε τα πραγματα απο την αρχη ....Σετάρουμε το m/b και βάζουμε όλες τις επιλογές στο auto ....τι παρατήρησα λοιπόν.....όταν λειτουργούσε ο υπολογιστής επι ωρες δεν υπηρχε κανενα προβλημα ...μερικες φορες ομως 8/10 οταν εκλεινε ο υπολογιστής και κυριως ολικο κλεισιμο απο το τροφοδοτικό σαν να έχανε τη σταθερότητα του οταν ξανανοιγε ...κολληματα κ.λ.π επισης το ιδιο συνεβαινε και οταν καθε φορα δοκίμαζες καποιες αλλαγες απο το bios π.χ δοκιμη για αυτοματο overcloking στο 10% ή δοκιμή για πείραγμα στις ρυθμισεις των μνημων ..

συγχωρεστε με αν γινομαι κάπου κουραστικός αλλα αν και χρονια ασχολούμενος με την τεχνολογια δεν είχα ασχοληθει με ενα τετοιο m/b ουτε με το bios και overcloking

Γενικα η αποψη μου ειναι οτι ακομα ειναι πολυ νωρις για να προσπαθησεις να βρεις τα χουγια του.Εγω εδω και λιγες μερες,αφου το εψαξα αρκετα στο θεμα του max overclocking,προσπαθω να βρω καποιες καλες ρυθμισεις για νορμαλ καταστασεις(~3600Mhz).Ακομα δεν εχω καταληξει καπου.Απο εχθες ιδιως που περασα το 505 Bios,το οποιο εχει τρυπες στο vcore,τα πραματα δισκολεψαν πιο πολυ.Ασε που μετα το φλασαρισμα η μητρικη δεν μπουταρε και χρειαστηκε να την αφησω εκτος ρευματος και χωρις μπαταρια για τουλαχιστον μια ωρα. Μετα απο αυτο και ως εκ θαυματος,η μητρικη μπουταρισε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε phil εγω οδηγήθηκα σε άλλους δρόμους ....έδωσα το pc ολόκληρο σε ποιο έμπειρα χέρια και .....το παρέλαβα σήμερα μετα απο έλεγχο και νορμαλ clocking στα 3.00 Mhz ... μπήκε και το 505 BIOS ...προς στιγμην όλα καλα...ιδομεν...

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ..........

Τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 15:09]

Φίλε phil εγω οδηγήθηκα σε άλλους δρόμους ....έδωσα το pc ολόκληρο σε ποιο έμπειρα χέρια και .....το παρέλαβα σήμερα μετα απο έλεγχο και νορμαλ clocking στα 3.00 Mhz ... μπήκε και το 505 BIOS ...προς στιγμην όλα καλα...ιδομεν...

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ..........

Τα λέμε

Δεν θελω να σε βαλω στη πριζα,αλλα εκανες κανενα τεστ σταθεροτητας εκει;Για μενα πληρως σταθερο ειναι ενα pc που βγαζει τουλαχιστον 10 loops memtest(ολα τα τεστ)και μετα 20 loops memtest test#5.Μετα μπαινεις win τρεχεις 2Χ32Μspi ταυτοχρονα,μετα ενα 3DMark03 και τελος ενα orthos για κανενα 8αωρο.Αν θες πες μας και τις πληρεις ρυθμισεις που εχεις τωρα(mem-fsb-ρευματα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κενό στο vcore είναι μεγάλο πρόβλημα.

Τίποτα δεν μπορεί να γίνει αν δεν έχουμε τη δυνατότητα να ορίσουμε εμείς το vcore.

Στον δικό μου επεξεργαστή οι επιλογές έχουν ως εξής.

Μέχρι και τα 1200 FSB το vcore δουλεύει άψογα.

Τι μπορώ να πετύχω στα 1200? Με πολλαπλασιαστή 10 έχω 10*1200/4=3000MHz.

Μέχρι εκεί μου είναι άχρηστη η παραπάνω τάση. Παίζει και με auto στα default.

Πάνω από 1200, (περιλαμβάνεται το 1201 FSB), το BIOS δεν επιτρέπει να ορίσουμε εμείς το vcore. Ορίζει συγκεκριμένες τάσεις από 1201 μέχρι 1600 και άλλες μεγαλύτερες από 1601 και πάνω.

Αυτό ισχύει για όσες τιμές έχουμε βάλει auto στο overvoltage.

Εξαίρεση αποτελεί το vcore που ακόμα και αν έχουμε ορίσει εμείς κάποια τιμή την αγνοεί.

Το vcore δεν αγνοείται από το BIOS, μόνο αν το ορίσουμε να είναι 1.6v και πάνω.

Τότε δίνει αυτό που του ορίζουμε -0.04v, αλλά η θερμοκρασία της CPU ανεβαίνει στους 60 βαθμούς.

Είναι λοιπόν μια λύση μεν για extreme overclocking με dryice, υγρό άζωτο, LN, τριβάθμια και δεν συμμαζεύεται, αλλά για νερό ή αέρα, δεν βοηθάει καθόλου.

Στη δική μου περίπτωση, όπου οι τάσεις είναι 1.26 μέχρι τα 1600 και 1.36 πάνω από τα 1600, περιορίζομαι σημαντικά.

Τι μπορώ να πετύχω με αυτές τις συγκεκριμένες τάσεις?

Μέχρι στιγμής με FSB πάνω από 1.600, ώστε να έχω το πλεονέκτημα του vcore στα 1.36, είμαι orthos + σταθερός στα 3500MHz.

Με ενεργοποιημένες όλες τις δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας του επεξεργαστή, είμαι αναγκασμένος να ορίσω τον πολλαπλασιαστή στο default.

Στη δική μου CPU (Ε6700) ο πολλαπλασιαστής είναι 10, οπότε αναγκαστικά θα βάλω το FSB κάτω από 1600 και η τάση vcore που δίνει η μητρική στη CPU είναι 1.26v.

Σε αυτή την τάση είμαι orthos σταθερός στα 3335MHz (10*1334/4=3335MHz. Σύμπτωση το 1333 FSB της επόμενης γενιάς των Core επεξεργαστών?).

Επειδή παρατήρησα ότι το orthos μόνο του δεν αρκεί, κάνω έλεγχο με orthos 8 ώρες + παιχνίδια Vista + Internet τις δύο πρώτες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν τεστ σταθερότητας σε λογικα χρονικο επίπεδο ...........η απαντησεις ηταν θετικές

Θέλω να επισυμάνω ότι δεν τρελένομαι για τρέξιμο τρελο ουτε για επιδόσεις που θα γράψουν ιστορία και ας μην ξεχνάμε αυτο που λέγαμε παλιά εμεις οι μεγαλυτεροι...

1.οτι δουλευει καλα δεν το πειραζουμε.........

2.το pc είναι για να σου κανει τη δουλεια που θελεις οχι μεσο αλλων πειραματισμων

Για τη σύνθεση και το σεταρισμα το ψαχνω και τα λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στην τρέλα που μας πιανει για τις επιδοσεις ............αλλα αυτο είναι αλλη συζητηση .....οπως σωστά είπες , σαν άσχετος λοιπον περιμένω τα αποτελεσματα ....και σας παρακολουθω με σεβασμό............

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις αυτή τη μητρική και γράφεις στο thelab σίγουρα δεν είσαι άσχετος και σταδιακά θα προσφέρεις με τις δικές σου εμπειρίες.

Δεν είναι τόσο θέμα επιδόσεων, όσο της γνώσης που αποκτάται μέσα από αυτή την προσπάθεια.

Πάντως δεν είναι κρίμα να έχεις τη δυνατότητα να πάρεις 30% καλύτερες επιδόσεις, χωρίς να θυσιάσεις τίποτα (με ίδιες τάσεις, ίδιο θόρυβο, ίδια θερμοκρασία και ίδια σταθερότητα) και να μην το κάνεις?

Θα προσπαθήσω να φτιάξω σταδιακά ένα οδηγό για τη μητρική αυτή.

Ήδη έχω αρχίσει εδώ ..

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=478678#post478678

Τι αποτελέσματα περιμένεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που ανέφερες είναι ενα συμαντικο βημα (ο οδηγός ) ...να σε ρωτησω και κατι που μου ήρθε ισως και σχετικό δουλευω στο σύστημα μου ...παιζω ...κ.λπ...ολα καλα δειχνουν , σημερα λοιπον κανω ενα ανοιγμα και φωρτωνει winxp ...ξαφνικα μετα από 30δ-1λεπτο βλεπω και κανει ενα ρεσετ μονο του ...καγκελο εγω...τωρα δουλευω 4 ωρες μια χαρα .....

Πως κρινεις τετοιες τρελες ...ποα η γνωμη σου

Δεν εχω τσεκαρει τη συχνοτητα ....αν θα ξαναγίνει .......

......τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 17:24]

Αυτο ακριβως που ανέφερες είναι ενα συμαντικο βημα (ο οδηγός ) ...να σε ρωτησω και κατι που μου ήρθε ισως και σχετικό δουλευω στο σύστημα μου ...παιζω ...κ.λπ...ολα καλα δειχνουν , σημερα λοιπον κανω ενα ανοιγμα και φωρτωνει winxp ...ξαφνικα μετα από 30δ-1λεπτο βλεπω και κανει ενα ρεσετ μονο του ...καγκελο εγω...τωρα δουλευω 4 ωρες μια χαρα .....

Πως κρινεις τετοιες τρελες ...ποα η γνωμη σου

Δεν εχω τσεκαρει τη συχνοτητα ....αν θα ξαναγίνει .......

......τα λεμε

Η δικια μου γνωμη ειναι πως φταιει το ανωριμο bios.Διστυχως φιλε μου,δινουμε τοσα χρηματα απλα για να γινουμε beta testers:TD:

Πριν απο λιγο ετρεχα σχεδον μια ωρα orthos και ξαφνικα το συστημα εκανε restart χωρις να εχει βγαλει το παραμικρο λαθως:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες φιλε phil ......γεια στο στομα σου που θα έλεγε και η γιιαγια μου ...αλλα τι γινεται ....υπομονη....μαλλον ( μαθαίνω οτι ερχεται βελτιωμενη εκδοση μετα 505...) αντε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Χθες, στις 17:37]

Η δικια μου γνωμη ειναι πως φταιει το ανωριμο bios.Διστυχως φιλε μου,δινουμε τοσα χρηματα απλα για να γινουμε beta testers:TD:

Πριν απο λιγο ετρεχα σχεδον μια ωρα orthos και ξαφνικα το συστημα εκανε restart χωρις να εχει βγαλει το παραμικρο λαθως:confused:

Σε ποιά συχνότητα σου το έκανε αυτό και με τι ψύξη ήταν ο επεξεργαστής.

Όλες μου τις δοκιμές τις κάνω μέσα από τα Vista αφού αυτό θα είναι πλέον το de facto λειτουργικό από εδώ και πέρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα restart, ότι και να έκανα.

Το μόνο που είχα ήταν ένα κόλλημα σε παιχνίδι στα 3600, όπου όμως δεν είμαι orthos σταθερός ότι τάση και να δώσω.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν διαπίστωσα κάποια παράξενα προβλήματα.

Πολύ μεγάλη σημασία δίνω στον έλεγχο της μνήμης.

Το πρώτο που κάνω είναι να δοκιμάσω σε μια vdim τάση και με συγκεκριμένα timing, ολονύκτιο memtest.

Συγκεκριμένα έχω τη μνήμη στα 1000 (500) με 2.2v και timing αυτά που έβαλε αυτόματα το spd, όταν δήλωσα SLI στη μνήμη με OC 100%.

Τα timing αυτά τα έχω γράψει στο πρώτο ποστ μου.

Αυτές τις ρυθμίσεις τις δοκίμασα 12 ώρες με memtest και δεν είχα πρόβλημα.

Μετά προχώρησα σε άλλες δοκιμές υπερχρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 11:38]

Σε ποιά συχνότητα σου το έκανε αυτό και με τι ψύξη ήταν ο επεξεργαστής.

Όλες μου τις δοκιμές τις κάνω μέσα από τα Vista αφού αυτό θα είναι πλέον το de facto λειτουργικό από εδώ και πέρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα restart, ότι και να έκανα.

Το μόνο που είχα ήταν ένα κόλλημα σε παιχνίδι στα 3600, όπου όμως δεν είμαι orthos σταθερός ότι τάση και να δώσω.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν διαπίστωσα κάποια παράξενα προβλήματα.

Πολύ μεγάλη σημασία δίνω στον έλεγχο της μνήμης.

Το πρώτο που κάνω είναι να δοκιμάσω σε μια vdim τάση και με συγκεκριμένα timing, ολονύκτιο memtest.

Συγκεκριμένα έχω τη μνήμη στα 1000 (500) με 2.2v και timing αυτά που έβαλε αυτόματα το spd, όταν δήλωσα SLI στη μνήμη με OC 100%.

Τα timing αυτά τα έχω γράψει στο πρώτο ποστ μου.

Αυτές τις ρυθμίσεις τις δοκίμασα 12 ώρες με memtest και δεν είχα πρόβλημα.

Μετά προχώρησα σε άλλες δοκιμές υπερχρονισμού.

Το restart μου το εκανε με το cpu στα 3600 με νερο και 1.34v.Παιζει να θελει και αλλο vcore το cpu,μιας και δεν ειναι τοσο καλο κομματι οσο ο 6600 που ειχα πριν,αλλα με το 505 ειμαι αναγκασμενος να παω μετα στα 1.6v και δε θελω.Βεβαια δε με νιαζει και τοσο γιατι το συστημα εχει καταληξει bench rig και πολυ σπανια μπορει να παιξω και κανενα παιχνιδι(ολα τα αλλα τα κανω με το laptop).

Καλη χρονια σε ολους :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.