Jump to content



ASUS STRIKER EXTREME in da house!!


phil1416003162

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 08:22]

Σας ειπα οτι δινει μεχρι 3.45v στις μνημες; :devil: :D

Παντος καποιος στο XS εφτασε 525fsb με 6600:banging:

:jump: :jump: :jump: :jump: :jump: :jump:

Καλα πολυ εργαλειο οπως ειπα

Φιλε δν δινεις κανα Link????

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλλω για τα όσα μες λέει ο Kunnak ότι φτάνει τους 70o C.

Οι μετρήσεις του έγιναν στο Northbridge, σε ένα σύστημα που δεν είχε το ανεμιστηράκι της ASUS πάνω στην ψύκτρα όπου καταλήγουν τα heatpipes.

Είναι απαραίτητο (όπως είπε και ο Phill) και βοηθάει πάρα πολύ.

Πάντως είναι πανεύκολο να προσαρμοστεί και ένα επί πλέον μικρό ανεμιστηράκι, που θα βιδωθεί στην ψύκτρα του Northbridge και δεν εμποδίζει πουθενά.

Κατά τη γνώμη μου όμως είναι περιττό ακόμα και για σοβαρό υπερχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κατά τη γνώμη μου όμως είναι περιττό ακόμα και για σοβαρό υπερχρονισμό.

Αυτό τώρα πως το συμπεραίνεις ρε συ Μάριε, χωρίς να την έχεις δοκιμάσει την μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 08:22]

Σας ειπα οτι δινει μεχρι 3.45v στις μνημες; :devil: :D

Παντος καποιος στο XS εφτασε 525fsb με 6600:banging:

3,45???:blink: oυαου!:T:

Ασε τον καποιον απο το xs και ξερασετα ολα!:p

Ποσο παει η δικια σου?:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:43]

Αυτό τώρα πως το συμπεραίνεις ρε συ Μάριε, χωρίς να την έχεις δοκιμάσει την μητρική?

Όπως είπες δεν το ξέρω, αλλά το συμπεραίνω, επειδή ο Kunaak, έφτασε σταθερά στα 500FSB χωρίς το ανεμιστηράκι της ASUS.

Oι 166οF στο ΝΒ μετρήθηκαν χωρίς κανένα ανεμιστήρα.

Ε δεν είναι και μεγάλη θερμοκρασία για Nvidia chipset.

Κατά τη γνώμη μου και έχοντας κάποια σχετική εμπειρία από τη δική μου μητρική (που έχει ανάλογη διάταξη NB - heatpipes), είναι απαραίτητο να μπαίνει το ανεμιστηράκι της ASUS στα mosfets.

Φυσικά κάποιος μπορεί αν θέλει να βάλει και δεύτερο στο NB.

Δεν βλάπτει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giody [Σήμερα, στις 08:34]

:jump: :jump: :jump: :jump: :jump: :jump:

Καλα πολυ εργαλειο οπως ειπα

Φιλε δν δινεις κανα Link????

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=122469&page=8

post#195;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Για να μη σας κραταω σε αγωνια,οριστε ενα δειγμα απο τα πρωτα μου αποτελεσματα με ψαξιμο 2~3 ωρων.Διστυχως με καθηστερισαν αρκετα καποια corruptions που ειχα με αυτο το board(κατι που εχουν παρατηρισει και αλλοι με 680 και raid).

Παρολο που εχω ειδη ψαχτει αρκετα με την EVGA,οι επομενες μερες προβλεπονται αρκετα ενδιαφερουσες:jump:

Εχω αρκετες παρατηρησεις να κανω,αλλα πρωτα θα ηθελα να τα ξεδιαλυνω λιγακι στο μιαλο μου:confused:

post-407-1416072917,1139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσο παραξενο και αν σας φανει η μητρικη μου θυμιζει χριστουγεννιατικο δεντρο αναμμενη.

Τα κουμπια on/off και reset για ποιο λογο ειναι? Για να μην χρειαζεται να πατας τα μπροστινα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Phill, αυτή η μητρική είναι εξαιρετικά δύσκολη και μπράβο σου που με τη μία την έφτασες στα 500.

Τώρα γράφω από Vista (και με αυτά ασχολιέμαι) και δεν έχω πρόχειρο να σου δώσω ένα link από τον Tony (κάπου ανάμεσα Xtreme - OCZ forums) σχετικά με το FSB και με ποιό τρόπο πέτυχε η ASUS να το ανεβάσει πάνω από 400, χαλαρώνοντας τα timing στο Northbridge (μέσω stripes?).

Εγώ πάντως που του έριξα μια ματιά δεν το πολυκατάλαβα, αλλά φαίνεται σημαντικό για υπερχρονισμό (δεν είχα τα τελευταία χρόνια Intel).

Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.