Jump to content



ASUS STRIKER EXTREME in da house!!


phil1416003162

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 20:52]

Μεγειές αρχηγέ.

Αντε και με καλά νούμερα και καλα ξεμπερδέματα.

Να μου φιλίσεις τον μπέμπη και να του δείχνεις το καλό παράδειγμα

Thanks Ακη;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 20:06]

Οχχχ...καλα ξεμπερδεματα Μαριε:D

’ντε να δούμε τι θα δούμε LOL.
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 18:48]

Μου ψιθυρησε ενα πουλακαι οτι εψαχνες και 6700 καλο.....welcome to the dark side...:p

Πολλά ξέρεις...

Δεν πρόσεξες όμως την υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...χωρις να εχω δοκιμασει την μητρικη...εχω την εντυπωση απ'οσα εχω διαβασει πως οσοι εχουν corsair μνημες την 500αριζουν με σχετικη ανεση...

Παλαιοτερα ειχα διαβασει για μια ονομασια που θα υπηρχε εαν στο ιδιο συστημα επαιζε nforce chipset + nvidia καρτα/ες + corsair μνημες και καλα ελεγε οτι θα συνεργαζονταν καλυτερα.. αλλα δεν μπορω να το βρω με τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Παιδες...χωρις να εχω δοκιμασει την μητρικη...εχω την εντυπωση απ'οσα εχω διαβασει πως οσοι εχουν corsair μνημες την 500αριζουν με σχετικη ανεση...

Παλαιοτερα ειχα διαβασει για μια ονομασια που θα υπηρχε εαν στο ιδιο συστημα επαιζε nforce chipset + nvidia καρτα/ες + corsair μνημες και καλα ελεγε οτι θα συνεργαζονταν καλυτερα.. αλλα δεν μπορω να το βρω με τιποτα..

Aυτα ειναι μεχρι τωρα ψαχναμε να βρουμε το καθε part ( cpu, mobo, ram κτλ) ξεχωριστα το καθε ενα.

Τωρα πλεον πρεπει ψαχουμε για το ποιος συνδιασμος αυτων δουλευει για να αποδωσει τα μεγιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 08:38]

Τελικά δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολη μητρική από μια ματιά που έριξα στο BIOS.

Πάντως τα 539 FSB που έπιασες είναι θεικά.

Thanks αλλα ειναι 529.Το δισκολο δεν ειναι να βρεις καποιες καλες ρυθμησεις αλλα ποιες ειναι οι καλητερες;)

Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS

Μνήμες SLI ?

@phil

Είχα δοκιμάσει το FSB και επειδή ανέβηκε με τη μία νόμιζα ότι είναι εύκολη μητρική.

Σήμερα είχα και έχω πολύ δουλειά ακόμα και δεν πρόλαβα τίποτα να δω.

Λίγο κοίταξα τη μνήμη και διαπίστωσα ότι δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται.

’λλα βάζω στο BIOS και άλλα μου δείχνει το CPUz στα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 18:38]

@phil

Είχα δοκιμάσει το FSB και επειδή ανέβηκε με τη μία νόμιζα ότι είναι εύκολη μητρική.

Σήμερα είχα και έχω πολύ δουλειά ακόμα και δεν πρόλαβα τίποτα να δω.

Λίγο κοίταξα τη μνήμη και διαπίστωσα ότι δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται.

’λλα βάζω στο BIOS και άλλα μου δείχνει το CPUz στα Vista.

Εχε υπ'οψιν σου οτι εγω βρηκα μια τρυπα στο fsb απο τα 1760 εως τα 1860,αλλα δεν θυμαμαι αν υσχηει για ολα τα multi.Επισεις αν σκαλωσεις σε καποια fsb,δοκιμασε στα ιδια με αλλες ρυθμισεις στις μνημες(π.χ.800 3-3-3-9/1Τ,1000 4-4-4-9/2Τ,1200 5-4-4-12/2Τ,κλπ)

Με το memset3.1 μπορεις να μπουταρεις με CL5στα 1200(με 4 εμενα δεν μου μπουταρει)και μετα στα win να το κατεβασεις στο 4.Πολυ σημαντικο ειναι να βαλεις manual το TRC=6(απο bios και αστο ετσι).

Αν θες δοκιμασε τις εξης ρυθμησεις(απο bios) που εμενα μου δουλευουν αψογα με τις Supertalent 800C5:vmem2.35v/vNB2.4v(καλητερα οχι παραπανω)/unlinked/1200Mhz/5-4-4-9-2T/4-5-3-8-auto-auto-40-1.5

Παντος μεχρι στιγμης αποτι βλεπω το ζουμι ειναι στο 1Τ αλλα χρειαζεται πανω απο 2.4vmem για τα 800@3-3-3-9.

Με λιγα λογια εχω γεμισει το γραφειο μου χαρτακια με αποτελεσματα και ρυθμισεις και ακρη δεν εχω βγαλει:p

Καλο κουραγιο:T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου έδωσες τις ρυθμίσεις αυτές.

Αρχικά θέλω να συνηθίσω λίγο τις ιδιαιτερότητες παίζοντας με αλλαγές μικρής έκτασης, κομμάτι κομμάτι και μετά θα αρχίσω την προσπάθεια να ανέβω σοβαρά.

Κυρίως χρειάζομαι βοήθεια με τη ρύθμιση των τάσεων.

Αν υπάρχει κάποιο link, για τον τρόπο που λειτουργούν οι τάσεις στους core 2 ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, θέλω βοήθεια.

Βρήκα τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή E6700, αλλά δεν γράφει το Vcore :...:

Βρήκα και κάποια αρχεία στην Intel, όπως το

"Processor Power Delivery Design Guidelines For Desktop LGA775 Socket"

αλλά ανάθεμα αν καταλαβαίνω τι λέει.

Γιατί όταν αλλάζω το Vcore σε 1.2, μου το κατεβάζει σε 1.08 από 1.1 που ήταν με auto, αντί να μου το ανεβάζει?

Είναι bug του 04ΧΧ BIOS? (έχει βγεί και 05ΧΧ αλλά πού είναι?)

’ρχισα να ανεβάζω σταδιακά την τάση και είδα ότι ανταποκρίνεται η ένδειξη του BIOS.

Δηλαδή βάζω 1.2v και μου δείχνει 1.08v

Αυξάνω σε 1.25v και μου δείχνει 1.13v

Δηλαδή, υπάρχει μια απόκλιση 0.12v ανάμεσα σε αυτό που βάζω και αυτό που παίρνω ως ένδειξη στο BIOS.

Επίσης, άλλα μου δείχνει το CPUz και άλλα το PCprobe.

Τεσπα, εμπειρικά θα το πιάσω το θέμα με δοκιμές και όπου με βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [15-12-2006 07:26]

Ευχαριστώ που μου έδωσες τις ρυθμίσεις αυτές.

Αρχικά θέλω να συνηθίσω λίγο τις ιδιαιτερότητες παίζοντας με αλλαγές μικρής έκτασης, κομμάτι κομμάτι και μετά θα αρχίσω την προσπάθεια να ανέβω σοβαρά.

Κυρίως χρειάζομαι βοήθεια με τη ρύθμιση των τάσεων.

Αν υπάρχει κάποιο link, για τον τρόπο που λειτουργούν οι τάσεις στους core 2 ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, θέλω βοήθεια.

Βρήκα τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή E6700, αλλά δεν γράφει το Vcore :...:

Βρήκα και κάποια αρχεία στην Intel, όπως το

"Processor Power Delivery Design Guidelines For Desktop LGA775 Socket"

αλλά ανάθεμα αν καταλαβαίνω τι λέει.

Γιατί όταν αλλάζω το Vcore σε 1.2, μου το κατεβάζει σε 1.08 από 1.1 που ήταν με auto, αντί να μου το ανεβάζει?

Είναι bug του 04ΧΧ BIOS? (έχει βγεί και 05ΧΧ αλλά πού είναι?)

’ρχισα να ανεβάζω σταδιακά την τάση και είδα ότι ανταποκρίνεται η ένδειξη του BIOS.

Δηλαδή βάζω 1.2v και μου δείχνει 1.08v

Αυξάνω σε 1.25v και μου δείχνει 1.13v

Δηλαδή, υπάρχει μια απόκλιση 0.12v ανάμεσα σε αυτό που βάζω και αυτό που παίρνω ως ένδειξη στο BIOS.

Επίσης, άλλα μου δείχνει το CPUz και άλλα το PCprobe.

Τεσπα, εμπειρικά θα το πιάσω το θέμα με δοκιμές και όπου με βγάλει.

Αστα,με τις τασεις και εγω δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Παντος αν ο αισθητηρας της μητρικης διαβαζει σωστα,τοτε κανει τρομερο undervoltage(δεν εχω προλαβει ακομα να μετρισω με πολυμετρο).

Link to comment
Share on other sites

Και μερικα πολυ χρησιμα συμπερασματα για ολους τους χρηστες 680i.Ετρεξα μερικα spi32M στα 3600Mhz με τις μνημες ασυχρονα σε ολες τις περιπτωσεις.

Memory @800 3-3-3-9/1T

post-407-1416072930,9765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Memory @1200 5-4-4-12/2T

Το περιεργο εδω ειναι οτι επρεπε για τα 1200 να ανεβασω την ταση του NB στα 1.5 απο 1.45 που ηθελε για τα αλλα runs,αλιως εκανε restart μετα απο λιγο κατα την διαρκεια του bench:confused:

post-407-1416072931,0639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η δική μου παρατήρηση, ότι η τάση του NB είναι πολύ σημαντική.

Έτσι αυξάνω μόνο το NB το Vcore και το Vdimm για SPi.

Με λογικές τάσεις (1.22v) στον επεξεργαστή μου ώστε να έχω χαμηλή θερμοκρασία, στα 3600 τρέχει τα 32 SPi, αλλά το Orthos δεν το βγάζει.

Δεν δοκίμασα ακόμα να ανεβάσω την τάση παραπάνω από 1.30v στο BIOS, που στην πραγματικότητα είναι 1.22v (-0,08).

Από την άλλη, τόσο στη μνήμη όσο και στο NB από ότι βάζω στο BIOS παίρνω +0.03 - +0.04v στις ενδείξεις του BIOS και του PC Probe.

Τώρα το πάω ανάποδα. Αυξάνω σιγά σιγά και τρέχω μια ώρα orthos αλλά με συγκεκριμένη τάση 1.20 στο BIOS, που στην πραγματικότητα είναι -0.08 =1.12v

Μέχρι τώρα έφτασα στο ταπεινό 3250, αλλά με 40 βαθμούς κατά τη διάρκεια του stress και με ενεργοποιημένες όλες τις δυνατότητες του επεξεργαστή για χαμηλή κατανάλωση όταν δεν δουλεύει.

post-2226-1416072931,2551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 15:58]

mariosalice μπορεις να δωσεις φωτο με το Core Temp την ωρα που τρεχει orthos? (κανα μισαωρο μονο)

Η διαφορά φαίνεται να είναι 4 βαθμοί.

Στο screenshot αν και είναι ίδιες οι θερμοκρασίες, φαίνεται ότι τη στιγμή που πάτησα το printscreen ανέβηκε στιγμιαία η θερμοκρασία που έδειχνε το PC Probe.

Κανονικά την περισσότερη ώρα έδειχνε 50-52 βαθμούς.

Επίσης έχω την υποψία ότι το core temp στα Vista έχει πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω.

Η παρακάτω εικόνα είναι με μεγαλύτερη τάση 1.22v στα 3475MHz.

Δες συγκριτικά με ίδια τάση και αυτό.

post-2226-1416072933,4698_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.