Jump to content



ASUS STRIKER EXTREME in da house!!


phil1416003162

Recommended Posts

Αν κοιταξεις την striker απο εξω λεει πως παιζει σιγουρα με ολες τις nvidia certified(EPP) μνημες ενω για ολες τις αλλες να κοιταξεις το compatibility list...

Eμενα οι cellshock δεν παιζανε στην ASUS με το nF4...:(...διοτι δεν ειχαν EPP..:( και απ'οσο ξερω δεν παιζουν ουτε σε nf590...και μαλλον μολις πιστοποιησες οτι δεν παιζουν ουτε σε 680...:(

000000046768.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tifozif1

Κάποια ασυμβατότητα μάλλον μνήμης με Μ/Β (BIOS ???)

Εγώ χτύπησα τα CellShock 8000 4-4-4-12 και σήμερα θα τα βάλω πάνω στην P5ND2 Sli DeLuXe (nForce 4 Intel)

Να το βάλουμε στο "πάμε Στοιχημα στο PC" με απόδοση 1.20 ότι ΔΕΝ θα παίξουν ??? :D :D :D

Στην δικια μου την SLI P5n32 sli SE παντως δεν ειχαν παιξει...

@darkcount

υστερα απο μια αναζητηση στον γουγλη βρηκα αυτο....

Times briefly to the explanation of the i680 of problem: Due to the demands of the customers we had made SPD into our an entry for 1000C4 and/or 1000C5. This prepared on all boards tested so far (975, 965...) no problems, since this sucked with first boats. "safe defaults" set and it thus make possible to set attitudes the desired (and demanded). The i680 does not offer this however and is there in SPD no entry for the memory tension intended, bootet the board simply and simply not. As consequence its we programmed our modules immediately with EPP (Enhanced performance of profile), in order to anticipate this problem. All modules beginning with the seriennummer with 110 should possess the EPPs. Of course we also offer Usern concerned to give to us your modules in order to program in the course a RMA new SPD with EPP. However the customer must be responsible here for forwarding expenses to us. The moreover one have some user a kind "workaround" found - boats with only one module or boats with other modules - attitudes also here already set - and then "as used" further muddled (this no Top solution is natural to be able to operate but nevertheless a possibility the modules also without the stress of dispatching and the PC free time). In this sense - Happy Overclocking

Ο alex γραφει στο XS με ονομα Alonso...και δοκιμαζει ολες τις cellshock για ασυμβατοτητες....

και το παραπανω ειναι μεταφραση απο το Babelfish απο εδω

http://www.forumdeluxx.de/forum/showthread.php?t=286737

και εδω ενα pdf απο την asus με τσιπακια μνημων που ειναι/δεν ειναι συμβατες με τις μητρικες της(αν και ειναι μισο)

http://www.asus.com/999/download/products/1439/1439_10.pdf

...ελπιζω να βοηθησα...:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την πρώτη φορά που έστησα τη μητρική, δεν μπούταρε.

Έκανα λοιπόν BIOS reset, με τον τρόπο που περιγράφει το manual και όλα καλά έκτοτε.

Δεν ξέρω αν πράγματι έχεις ασυμβατότητα με τις μνήμες σου, αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Δοκίμασες να κάνεις reset?

Μια άλλη λύση, στην περίπτωση που πράγματι υπάρχει ασυμβατότητα, είναι να μπεις με άλλο Dimm, να βάλεις όλες τις τιμές των dimm manual και μετά να βάλεις πάνω τις δικές σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κι εμένα την πρώτη φορά που έστησα τη μητρική, δεν μπούταρε.

Έκανα λοιπόν BIOS reset, με τον τρόπο που περιγράφει το manual και όλα καλά έκτοτε.

Δεν ξέρω αν πράγματι έχεις ασυμβατότητα με τις μνήμες σου, αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Δοκίμασε να κάνεις reset.

Mαριε εγω δεν καταλαβαινω γιατι αμφιβαλεις χωρις να το εχεις ψαξει για τις συγκεκριμενες..μεχρι και λινκ σου εδωσα απο τυπα που δουλευει εκει μεσα..

Οι δικες σου μνημες εχουν EPP στο SPD τους..και γι'αυτο παιζουν...

Ο darkcount σιγουρα θα εκανε reset...δεν ειναι κανενας νεος στο αθλημα...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά πλάκα κανεις ρε συ Μάριε? Αν έκανα reset? Ρώτα με πόσα reset έκανα καλύτερα. Επίσης με άλλες μνήμες παίζει η μητρική κανονικά.

Ρε συ Βασίλη...βοήθα λίγο στο workaround....δεν καταλαβαίνω τι λέει να κάνω. Να μπουτάρω με άλλη μνήμη και να βάλω ρυθμίσεις για 800άρες χειροκίνητα? Και κάθε φορά που θα κάνω reset θα πρέπει να έχω καβάτζα έξτρα μνήμες για να μπουτάρω ε? Φακκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount-> Καλά πλάκα κανεις ρε συ Μάριε? Αν έκανα reset? Ρώτα με πόσα reset έκανα καλύτερα. Επίσης με άλλες μνήμες παίζει η μητρική κανονικά.

Ρε συ Βασίλη...βοήθα λίγο στο workaround....δεν καταλαβαίνω τι λέει να κάνω. Να μπουτάρω με άλλη μνήμη και να βάλω ρυθμίσεις για 800άρες χειροκίνητα? Και κάθε φορά που θα κάνω reset θα πρέπει να έχω καβάτζα έξτρα μνήμες για να μπουτάρω ε? Φακκ

Εγώ έτσι μονο υπολογίζω να παίξουν nForce4 :D(μάλλον αποσύρω και την αγγελία για την πώληση των OCZ)
Link to comment
Share on other sites

OK παιδιά...είναι θεοί στην Cellshock!!!!! Έστειλα email περιγράφωντας τα παραπάνω που πόσταρε ο Βασίλης και μου απάντησαν σε 10 λεπτά δίνωντας μου και RMA number να στείλω τις μνήμες!!!!!

Ok I'm Impressed:worship:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ηθελα να χαιρετήσω όλους και να ευχηθώ και χρόνια πολλά ( Χριστούγεννα έρχοναται μην ξεχνάμε ) , συγχορέστεμε αν κουράσω με ερωτήσεις σαν αρχάριος στο χώρο του overclocking παρόλο την ενασχόληση μου με τα p/c από το 1987 ....εποχής Amiga....κ.λ.π

Είμαι κάτοχος της striker εδώ και 10 ημέρες και ASAKIAS μια ζωή.

Η βασική σύνθεση του σύστηματος μου αποτελείται από την παραπάνω m/b , cpu 6600 (με ψύχτρα Thermalright) , vga xfx 8800GTS , μνήμες 2Χ1G musckin 800 , τροφοδοτικό 580W hiper type , 1 HD WD Raptor 150GB και 2 320 WD ...κλπ..

1.Θα ήθελα τα σχόλιά σας για την σύνθεση.

2. Το σύστημα δουλεύει στο auto ...2.4Mhz και έχω μέτρηση 3Dmark06 ...........8333

3.Αξίζει ένα νορμάλ clockarisma ..μπορούμε να έχουμε κάποιες οδηγίες βήμα βήμα από το bios της Μ/Β

4.Κατα τη διάρκεια της λειτουργίας του έχω φάει 2 κολήμματα όταν φωρτωσα τους drivers της xfx από το cd της ( μετά έβαλα της Nvidia από το site της ) και κάποια άλλη στιγμή κατά την είσοδο στα xp στο καλοσορίσατε ...γενικώς και μετά από ωρες χρήσης πάω καλά

Περιμένω τις απάντήσεις σας

Φιλικά

Velipsi

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [21-12-2006 17:00]

Δεν έχω κανένα πρόβλημα όπως θα είδες και από τα διάφορα ποστ με orthos.

Πρόσεξε μήπως έχεις προβληματική μνήμη.

Η συχνότητα που δείχνει το CPUz είναι η πραγματική.

Το SPD δίνει τα timing για μια συχνότητα συνήθως στα 400.

Τώρα ανάλογα με τη συχνότητα που ορίζεις εσύ στο BIOS, προσαρμόζονται ανάλογα και τα timing.

Κατά τη γνώμη μου η προσαρμογή αυτή γίνεται λανθασμένα από το 505 BIOS, οπότε βάλε καλύτερα τις τιμές μόνος σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και να ευχηθώ σε όλου χρόνια πολλά.

Δυστυχώς ενώ επιλέγω unlinked για τους χρονισμούς και επιλέγω και timings ανεβάζοντας και τάση σε 2,20 στο cpuz δείχνει 800 αντί για 1066 που επιλέγω από το BIOS.

Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε καλύτερα updates από την ASUS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.