Jump to content



ASUS STRIKER EXTREME in da house!!


phil1416003162

Recommended Posts

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Εχεις λιγο ανεβασμενη θερμοκρασια (οχι πολυ) συγκριτικα με την ταση που δινεις..

Και γω καπου εκει ειμαι αλλα με 1.475 (πραγματικο 1,408)

Γιωργο μη ξεχνας οτι ειναι θερμoκρασια πυρηνα σε διαδικασια orthos...

post-884-1416072933,8439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες μας δεν είναι συγκρίσιμες.

Το περιβάλλον, η ψύξη του επεξεργαστή, οι ανεμιστήρες στο κουτί ο αριθμός των προγραμμάτων που τρέχουν στο background και πολλά άλλα είναι διαφορετικά.

Το orthos είναι μεν καλό για έλεγχο σταθερότητας, αλλά ανεπαρκές από μόνο του.

Έτσι ζορίζω τον υπολογιστή με τρισδιάστατα παιχνίδια, aero, Internet, μουσική, screen saver και έλεγχο στο σκληρό για ιούς.

Αν είναι ασταθές οριακά, θα φανεί σε μισή ώρα

Διαφορετικά το orthos δεν βγάζει λάθη ούτε μετά από ώρες.

Αυτό που αρχικά με ενδιαφέρει είναι η απόλυτη σταθερότητα στη μέγιστη συχνότητα, με τον ελάχιστο θόρυβο και την ελάχιστη δυνατή θερμοκρασία.

Αυτό το όριο το βρήκα ήδη και δυστυχώς είναι ακόμα πιο κάτω από ότι νόμιζα αρχικά, τρέχοντας σκέτο το orthos για ώρες..

Με τη διαφορά ότι πλέον είναι ενεργοποιημένες όλες οι δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας του επεξεργαστή με μεταβλητή συχνότητα λειτουργίας και με ελάχιστες στροφές σε όλους τους ανεμιστήρες.

Παρακάτω φαίνεται ο μέγιστος απόλυτα σταθερός υπερχρονισμός, με την ελάχιστη load CPU temp που πέτυχα.

Θερμοκρασία περιβάλλοντος 26oC.

EDIT

Με το 505 πλέον ανέβηκε στα 3335 (δεν δοκίμασα ακόμα παραπάνω) το όριο όπου είμαι σταθερός με auto Vcore, αλλά αυξήθηκε και η θερμοκρασία του επεξεργαστή στα 52 (με core temp) σε full load όπως και η τάση που δείχνει ότι δίνει (νάξερα τι δίνει).

post-2226-1416072934,086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο εκανα μια μετριση στο vcore για να το συγκρινω με τους αισθητηρες της μητρικης και αυτα ειναι τα αποτελεσματα:

vcore set in bios: 1.50v

vcore reading in bios: 1.37v

vcore @ pcprobeII: 1.39v

real vcore measured: 1.47v

real vdrop(orthos running) measured: 1.43v

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα άλλαξε (δεν ξέρω αν διορθώθηκε) με το επίσημο νέο 505 BIOS.

http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/Stricker%20Extreme/SE0505.zip

Τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες.

Μετά την εγκατάσταση του νέου BIOS, εκεί που μου έδειχνε 1.1v Vcore με auto, τώρα μου δείχνει 1.25v στα 3150MHz.

Δεν έλεγξα ακόμα αν και οι manual τιμές είναι εντάξει.

Ότι θέλει δείχνει από τάσεις.

Με τη θερμοκρασία πλέον το πάω.

Ούτε ξέρω τι δίνει πραγματικά σε σχέση με αυτό που μας γράφει.

Πάντως φαίνεται ότι ανεβαίνει περισσότερο τώρα.

Τα Vista εγκατέστησαν ξανά όλους τους οδηγούς που είχαν σχέση με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil

Πριν απο λιγο εκανα μια μετριση στο vcore για να το συγκρινω με τους αισθητηρες της μητρικης και αυτα ειναι τα αποτελεσματα:

vcore set in bios: 1.50v

vcore reading in bios: 1.37v

vcore @ pcprobeII: 1.39v

real vcore measured: 1.47v

real vdrop(orthos running) measured: 1.43v

Χμ θα έλεγα αρκετό vdrop, επηρρεάζει μήπως και το vdrop του τροφοδοτικού?Δλδ κατά πόσο οφείλεται αυτό το vdrop στο board μόνο?

Φίλιππα και μάριε καλορίζικες αν μη τι άλλο δείχνουνε πολύ εντυπωσιακά boards, θέλω να πιστεύω πως επειδή είναι νέα θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο με το καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λοιπόν με ποιόν τρόπο μεταβάλλεται το Vcore με το 505 BIOS (η ένδειξη Vcore στο BIOS και στο PC Probe II).

Εξαρτάται καθαρά από το FSB.

Δηλαδή με FSB 1100 είναι 1.21

Μέχρι 1600 είναι 1.26

Πάνω από 1600 είναι 1.36.

Τεσπα, κάπως έτσι. Τα ακριβή όρια δεν τα έψαξα.

Τώρα ποια είναι η πραγματική τάση?

Στο περίπου πρέπει να είναι πάλι ότι βάζουμε (όπως μας είπες Phill) και όχι αυτό που βλέπουμε στο BIOS.

Στην εικόνα φαίνεται το PC Probe ότι μας δείχνει 1.36Vcore στα 1700 FSB.

post-2226-1416072937,4118_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 23:19]

Χμ θα έλεγα αρκετό vdrop, επηρρεάζει μήπως και το vdrop του τροφοδοτικού?Δλδ κατά πόσο οφείλεται αυτό το vdrop στο board μόνο?

Πιστευω οτι δεν εχει να κανει με το PSU αλλα σημερα που θα μπει επανω το Enermax Galaxy 1KW θα σου πω αν ειδα διαφορες;)

Μετα εχουν σειρα τα vcore και vdrop mods:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Βρήκα λοιπόν με ποιόν τρόπο μεταβάλλεται το Vcore με το 505 BIOS (η ένδειξη Vcore στο BIOS και στο PC Probe II).

Εξαρτάται καθαρά από το FSB.

Δηλαδή με FSB 1100 είναι 1.21

Μέχρι 1600 είναι 1.26

Πάνω από 1600 είναι 1.36.

Τεσπα, κάπως έτσι. Τα ακριβή όρια δεν τα έψαξα.

Τώρα ποια είναι η πραγματική τάση?

Στο περίπου πρέπει να είναι πάλι ότι βάζουμε (όπως μας είπες Phill) και όχι αυτό που βλέπουμε στο BIOS.

Στην εικόνα φαίνεται το PC Probe ότι μας δείχνει 1.36Vcore στα 1700 FSB.

Μηπως δεν ειναι σταθερη αυτη η μεταβολη αλλα δινει το αναλογο ρευμα που χρειαζεται ο εκαστοτε cpu? Φανταζομαι ανεβαζοντας το fsb τον πολλαπλασιστη δεν τον κατεβαζεις ωστε να εισαι στα ιδια mhz αλλα μενει ιδιος και ανεβαινει και το cpu...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έπρεπε να ορίζω εγώ τι τάση παίρνει ο επεξεργαστής αλλά αυτό δεν γίνεται.

Όταν ανεβάζω το FSB, το Vcore, τον πολαπλασιαστή, οτιδήποτε (δοκίμασα τα πάντα), η τάση που μου δείχνει το BIOS και το PC Probe ΙΙ παραμένει σταθερή και δεν αλλάζει.

Μόνο όταν φτάσει σε κάποια όρια το FSB, αλλάζει η τάση Vcore.

Δηλαδή έστω ότι βάζω τάση Vcore 1v.

Το BIOS θα με αγνοήσει.

Σε FSB 1310 μου δείχνει ότι το Vcore είναι 1.25v, παραμένει το ίδιο μέχρι τα 1600 και στα 1601 αλλάζει σε 1.35.

Συνεχίζει να παραμένει 1.35 όσο το αυξάνω, μέχρι το επόμενο όριο που όμως δεν το έχω βρεί ακόμα.

Έχω ποστάρει SPi στα 3667MHz, έχοντας ορίσει μόνο 1v Vcore στο BIOS (μου δείχνει ότι δίνει 1.35-1.36v). :...:

Κάνει του κεφαλιού του.

Αν είχα το Vcore στο auto θα το καταλάβαινα.

Μα ΔΕΝ το βάζω στο AUTO.

Ορίζω το Vcore να είναι για παράδειγμα 1.2v στα 3150MHz ή όποια άλλη τιμή μου έρθει στο μυαλό, λογική ή παράλογη και με αγνοεί.

Τώρα βέβαια αυτό είναι που βλέπω και όχι τι πραγματικά παίρνει ο επεξεργαστής.

Η συχνότητα του επεξεργαστή δεν παίζει ρόλο.

Είτε έχω πολλαπλασιαστή 6 είτε 10 ίδια τάση μου δείχνει.

Επίσης έχω την υποψία από τα αποτελέσματα που παίρνω από το SPi ότι κάτι δεν πάει καλά με το χρονισμό στις μνήμες.

Δεν μπορεί να βάζω με ίδιες ρυθμίσεις 2Τ και 1Τ και να παίρνω ίδια αποτελέσματα.

Βέβαια ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τη μνήμη και δεν είμαι σίγουρος.

Μόνο δύο τιμές στα timing άφησα auto, το tREF και το tRD, γιατί δεν ξέρω τι να βάλω.

Θα το ψάξω κι αυτό.

Phill βοήθα.

post-2226-1416072937,6493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου σύνθεση με τη συγκεκριμένη μητρική αντιμετωπίζει διάφορα προβληματάκια στο Boot. Πέρασα και το καινούριο BIOS [0505] και εκεί όταν φόρτωσαν τα XP SP2 ξαναπέρασε τις συσκευές του chipset αλλά δεν μπόρεσε να φορτώσει τα USB. Τελικά μετά από διάφορες προσπάθειες όλα πήγαν καλά.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και τους άλλου κατόχους είναι αν αντιμετωπίζουν προβλήματα στα reboot ή αν όλα φορτώνουν κανονικά με την πρώτη.

Για υπερχρονισμους δοκίμασα unlinked memory και cpu και άφησα stock τα περί cpu και έπαιξα λιγάκι με τις μνήμες και τα timing τους. Πέρασα τα stock timings της μνήμης στα 1066,7 με 5-5-5-15-1 στα 2,20v και δεν κάνει post κανονικά κάθε φορά. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά όταν κάνω κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του BIOS. Κατά τα άλλα δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε cpu oc καθώς περιμένω νέους σωλήνες για την υδρόψυξη.

Στο CPU-Z δεν εμφανίζεται η σωστή συχνότητα των μνημών (1066,7) αλλά για ρύθμιση για 400. Στο BIOS εμφανίζεται κανονικά στα 1066,7 η συχνότητα. Παίζει ρόλο που δεν είναι η συχνότητα αυτή στο SPD της μνήμης?

Τελευταία ερώτηση: Στο PROBE II μου εμφανίζει κόκκινη την ένδειξη της DDR2 TERM είτε είναι auto οι ρυθμίσεις του BIOS είτε στις stock ρυθμίσεις των μνημών - ένδειξη 1,09v.

Τί ακριβώς σημαίνει αυτό?

Συγχωρήστε όποια βλακεία μπορεί να έχω πει λόγω απειρίας σε κάποια από τα παραπάνω.:o

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα το Galaxy επανω και δεν ειχε καμια διαφορα το vcore και vdrop,σε σχεση με το OCZ Powerstrem 600 που ειχα πριν.Πηρα και μια μετριση στα 1.6vcore.

vcore set in bios: 1.60v

vcore reading in bios: 1.47v

vcore @ pcprobeII: 1.49v

real vcore measured: 1.56v

real vdrop(orthos running) measured: 1.52v

Αυριο Μαριε θα bootαρω στα 8Χ450 και 7Χ515 να δω αν αλλαζει κατι στο vcore.

Το tREF και το tRD,τα εχω και εγω στο auto προς το παρων.Θα ελεγα για αρχη,οπως εισαι βαλε 4-4-3-9(1Τ) TRC=6 vmem=2.3v και ανεβαζε δεκα-δεκα Mhz τεσταρωντας παντα με memtest86+(το αφηνω να περασει τα πρωτα 2~3 τεστ και αν δε βγαλει λαθη,το βαζω να κανει 5 λουπες τεστ 5).Στοχος σου ειναι τα 900 Mhz με 4αρια και 1T.Καποια στιγμη ισως χρειαστουν και 2.4v.Εστω για τεστ,μην διστασεις να τους το δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanoulis [Χθες, στις 21:30]

Πάντως η δική μου σύνθεση με τη συγκεκριμένη μητρική αντιμετωπίζει διάφορα προβληματάκια στο Boot. Πέρασα και το καινούριο BIOS [0505] και εκεί όταν φόρτωσαν τα XP SP2 ξαναπέρασε τις συσκευές του chipset αλλά δεν μπόρεσε να φορτώσει τα USB. Τελικά μετά από διάφορες προσπάθειες όλα πήγαν καλά.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και τους άλλου κατόχους είναι αν αντιμετωπίζουν προβλήματα στα reboot ή αν όλα φορτώνουν κανονικά με την πρώτη.

Για υπερχρονισμους δοκίμασα unlinked memory και cpu και άφησα stock τα περί cpu και έπαιξα λιγάκι με τις μνήμες και τα timing τους. Πέρασα τα stock timings της μνήμης στα 1066,7 με 5-5-5-15-1 στα 2,20v και δεν κάνει post κανονικά κάθε φορά. Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν κρατάει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά όταν κάνω κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του BIOS. Κατά τα άλλα δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε cpu oc καθώς περιμένω νέους σωλήνες για την υδρόψυξη.

Στο CPU-Z δεν εμφανίζεται η σωστή συχνότητα των μνημών (1066,7) αλλά για ρύθμιση για 400. Στο BIOS εμφανίζεται κανονικά στα 1066,7 η συχνότητα. Παίζει ρόλο που δεν είναι η συχνότητα αυτή στο SPD της μνήμης?

Τελευταία ερώτηση: Στο PROBE II μου εμφανίζει κόκκινη την ένδειξη της DDR2 TERM είτε είναι auto οι ρυθμίσεις του BIOS είτε στις stock ρυθμίσεις των μνημών - ένδειξη 1,09v.

Τί ακριβώς σημαίνει αυτό?

Συγχωρήστε όποια βλακεία μπορεί να έχω πει λόγω απειρίας σε κάποια από τα παραπάνω.:o

Δεν έχω κανένα πρόβλημα όπως θα είδες και από τα διάφορα ποστ με orthos.

Πρόσεξε μήπως έχεις προβληματική μνήμη.

Η συχνότητα που δείχνει το CPUz είναι η πραγματική.

Το SPD δίνει τα timing για μια συχνότητα συνήθως στα 400.

Τώρα ανάλογα με τη συχνότητα που ορίζεις εσύ στο BIOS, προσαρμόζονται ανάλογα και τα timing.

Κατά τη γνώμη μου η προσαρμογή αυτή γίνεται λανθασμένα από το 505 BIOS, οπότε βάλε καλύτερα τις τιμές μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καταφερα να bootαρω κανονικα στα 8Χ450(κολαγε στην πρωτη οθονη που αναγνωριζει cpu και μνημες)αλλα μετρωντας το vcore με το πολυμετρο δεν ειδα καμια διαφορα στην ταση με το 9Χ400,αλλα ουτε και με 7Χ515 στα οποια bootαρε κανονικα το pc.

Παραμενει αγνωστος ο λογος που δεν παιζει σε καποια fsb:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Τα 1800 FSB δεν μπουτάρουν ότι πολλαπλασιαστή και να βάλουμε με το 505 BIOS.

Τα 1799 μπουτάρουν κανονικά. Το ίδιο και τα 1850. Τα 1801 και 1802 δεν μπουτάρουν.

Περισσότερα δεν δοκίμασα.

Που το πέτυχες .... Δεν το πίστευα όταν το διάβασα. LOL.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το μικρό hijack αλλά μια γρήγορη(ελπίζω) ερώτηση...

Την χτύπησα χθε την striker...πάω σπίτι όλο χαρά...κουμπώνω τα πάντα εκτός κουτιού..βάζω τα ολοκαίνουργια cellshock....πατάω το switchaki Power και μένει στο Det Memory η οθονούλα. Γαμώτ γαμώτ γαμώτ....

Βάζω ένα μονο του...τπτ....βάζω το άλλο μόνο του...τπτ...βάζω κάτι άσχετα στικάκια 2 μαζί....τπτ....βάζω το ένα απο τα 2 μόνο του...τπτ....βάζω το άλλο μόνο του ανοίγει κανονικά.

Ώπα λέω καμμένα cellshock του κουτιού?!?!WTF?>!?!

Τα φέρνω σήμερα στο γραφείο και παίζουν ρολόι.Τζέτ! Το άλλο στικάκι το άσχετο ήταν όντως παιγμένο.

Τι γίνεται ρε παιδιά. Έπεσα στην υπερμπανάνα?! Πήρα 6 στικάκια μαζί να κάνω και άλλες δοκιμές πριν την πάω πίσω με χαρά.

Μήπως έχω ξεχάσει τπτ να κουμπώσω? PSU galaxy1000w με κουμπωμένο το 8pin και το 24Pin(dohhhh)

Η μητρική χύμα πάνω στο γραφείο στο χαρτόκουτο της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Σόρρυ για το μικρό hijack αλλά μια γρήγορη(ελπίζω) ερώτηση...

Την χτύπησα χθε την striker...πάω σπίτι όλο χαρά...κουμπώνω τα πάντα εκτός κουτιού..βάζω τα ολοκαίνουργια cellshock....πατάω το switchaki Power και μένει στο Det Memory η οθονούλα. Γαμώτ γαμώτ γαμώτ....

Bios setup και vmem 2.2v αλλιώς παίξε με τα slots

Link to comment
Share on other sites

Τα σλοτς τα δοκίμασα όλα με ότι πιθανο συνδυασμό υπάρχει. Το vmem όμως με ξαφνιάζει....που πάλι δεν στέκει όμως.

Σήμερα πρωί τις κούμπωσα σε άσχετο dell pc στη δουλειά και περνάνε και memtest κιόλας. Εννοείται ότι δεν έχει την παραμικρή ρύθμιση το pc αυτο για vmem.

’ρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount ->

Τα σλοτς τα δοκίμασα όλα με ότι πιθανο συνδυασμό υπάρχει. Το vmem όμως με ξαφνιάζει....που πάλι δεν στέκει όμως.

Σήμερα πρωί τις κούμπωσα σε άσχετο dell pc στη δουλειά και περνάνε και memtest κιόλας. Εννοείται ότι δεν έχει την παραμικρή ρύθμιση το pc αυτο για vmem.

’ρα?

Κάποια ασυμβατότητα μάλλον μνήμης με Μ/Β (BIOS ???)

Εγώ χτύπησα τα CellShock 8000 4-4-4-12 και σήμερα θα τα βάλω πάνω στην P5ND2 Sli DeLuXe (nForce 4 Intel)

Να το βάλουμε στο "πάμε Στοιχημα στο PC" με απόδοση 1.20 ότι ΔΕΝ θα παίξουν ??? :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.