Jump to content


New super PC by Multirama


o polonos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 18:26]

Ναι έχουμε δει.Αλλά εγώ δεν έχω δει να βγαίνει ποτέ καμιά 360 modena και μετά από 3 μήνες να βγαίνει η 361 με ίδια ή χαμηλότερη τιμή και διπλά άλογα... ;)

Εκεί νομίζω στηρίζεται η αντίδραση των περισσοτέρων, αλλά και η δικιά μου.Στο ότι δηλαδή δίνεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό γνωρίζοντας ότι πολύ σύντομα θα απαξιωθεί.Το είδαμε και το quad sli, που είχανε βγάλει πριν μερικούς μήνες, απέναντι σε ένα σημερινό pc με κόστος κάτω από 1500 ευρά τι πουλιά πιάνει.Καλά κάνουν τα παιδιά και το φτιάχνουν και καλά κάνει φυσικά και η εταιρία και το βγάζει και διαφημίζεται.Εγώ δε βρίσκω το λόγο να το πάρω εκτός αν οι τραπεζικές μου καταθέσεις είναι στις ανώτερες τάξεις των 7 ψηφίων.Το θεωρώ απλά υπερβολή και σπατάλη και ας έχω μούρλια με τα pc.Κατά τα άλλα δεν το κατακρίνω, αλλά το υπεραυτοκίνητο κρατάει την αξία του για πολλά χρόνια και πολλές φορές την αυξάνει κιόλας.Ο υπολογιστής όχι, όποιος και αν είναι αυτός.

Και επίσης δε θα κάνω στην άκρη για καμιά ferrari αν δεν υπάρχει λόγος να κάνω και δε θα κάνω πιο γρήγορα απ' ότι θα έκανα σε οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο.Τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις έχει στο δρόμο όπως εγώ και όλοι άλλοι οι χρήστες και αυτός...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Φιλε αυτη η ειναι δομικη αρχη των pc's.Απο αυτη κανενα pc δεν ξεφευγει...ουτε αυτο των 8k.Κανενα pc δεν αξιζει 8κ και κανενα 400ευρω.Αν καποιος ομως χρειαζεται αυτο το τερας για την δουλεια του,τοτε για αυτον αξιζει.

Για χομπυ δεν μιλαω γιατι οπως αναφερθηκε αυτοι που εχουν χομπυ θα το φτιαξουν σιγα σιγα μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Κάποιος που ξέρει από υπολογιστές και έχει την οικονομική άνεση, θα προτιμήσει να αγοράσει έτοιμο έναν υπολογιστή αυτού του επιπέδου, για πολλούς λόγους.

Τον ίδιο χρόνο που θα χάσει να στήσει μόνος του το μηχάνημα, θα βγάλει πολύ περισσότερα από τη δουλειά του.

Θα γλυτώσει την ακαταστασία στο σπίτι του και τα πήγαινε έλα σε διάφορα μαγαζιά για τη συγκέντρωση των απαιτούμενων υλικών.

Θα έχει υδρόψυξη και αθόρυβο υπολογιστή, εκμεταλλευόμενος την εμπειρία και τη γνώση κορυφαίων συναρμολογητών, που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο τους.

Πολλοί ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία.

Αρκεί να μην προτιμήσουν την Dell.

Μια εταιρία γίνεται φίρμα, όταν διαθέτει τέτοιους υπολογιστές.

H διαφήμιση λοιπόν που θα γίνει είναι σημαντική.

Χειρούργε απο μεράκι πως παμε? παίζεις και κιθάρα:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αυτή την στιγμή κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα στο ότι οι υπολογιστές είναι ένα είδος που "απαξιώνεται" οικονομικά με ταχύτατους ρυθμούς. Αυτό τι σημαίνει ότι δεν θα φάω γιατί θα ξαναπεινάσω???

Μ' αυτή την λογική μην αγοράζεται σήμερα PC γιατί αύριο θα έχουν τα μισά λεφτά. Και αύριο μην αγοράζεται PC γιατί μεθαύριο θα έχουν το 1/4 της σημερινής τιμής τους.

Και σε όλα αυτά που είναι ο παράγοντας "Αξία"???

Σίγουρα δεν είναι στην οικονομική ευχέρεια του καθενός (κανενός) απ' εδώ μέσα να το αγοράσει, αλλά απαντήστε μου ειλικρινά αν θα το θέλατε στο γραφείο σας ή όχι.

Λέτε ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι κράχτης και δεν έχει κανένα σκοπό πέρα μάρκετιγκ. Το ίδιο πιστεύετε και για τα τοπ μηχανήματα της Dell και της Alienware? Δηλαδή αυτοί πού είναι καλύτεροι από εμάς? Και για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω εμάς εννοώ την ελληνική αγορά σαν σύνολο.

Προτιμάτε συνθέσεις του στύλ wannabe gaming PC ή συνθέσεις που πραγματικά στοιχίζουν όσο αξίζουν και είναι πραγματικά Gaming PCs?

Και πόσοι από εμάς δεν έχουν τέτοιο ή παρόμοιο σύστημα : click me

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

ΥΓ……..Δεν πιστεύω να είναι κανείς σας από τους τύπους που οδηγούν με το 1600 αριστερή, νομίζουν πως έχουν 300 άλογα, και δεν κάνουν δεξιά όταν βλέπουν τα φώτα από την πίσω Ferrari να αναβοσβήνουν…….

;)

Aν ησουν εσυ με την ferrari ...σορρυ ...:hehe:

Παντως ...τα ιδια σχολια γιναν και την προηγουμενη φορα....

"Υστερα απο απαιτηση πολλων τηλεθεατων ,προβαλλεται παλι η αγαπημενη ιντερνετικη σειρα Multirama αγαπη μου!!!!!"

Σε οσους δεν θυμουνται..ειχε ενα fx60 oced 2 7950gx2 2γιγα μνημη ..κλπ κλπ

Αμα θετε μπορειτε να κανετε copy paste τα ποστ απο κει εδω..:p

Ουτως η αλλως τα ιδια πραματα λεχθησαν-λεγονται καθε φορα

Αντε και του χρονου παλλικαρια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου... Εγώ αν έσκαγα τόσα φράγκα για PC, θα προτιμούσα κάτι τέτοιο :

img1600zr2.th.jpg

img1601fi4.th.jpg

img1602lv6.th.jpg

img1603wt4.th.jpg

img1604co4.th.jpg

img1605yx1.th.jpg

img1608da8.th.jpg

Dual Opteron Dual Core 2220s on a Tyan 2915

Dual Tagan 1100Watt Power Supplies (2200W)

2x evga 8800 GTX (SLI)

16GB Ram DDR-2 ecc reg

6 terabytes (8x750GB drives)

Apple 30" Cinema LCD at 2560x1600

Windows Enterprise Server 2003 64-bit

Suse 10.1 64-bit, Vista 64-bit

Stacker CM server case

Deck Legend Keyboard

...& plenty of blue lights.

Απενεργοποιείς το Page File και είσαι άρχοντας...

Y.Γ. Για να ρίξω το κόστος βάζω 2 x 7950GX2 σε quad SLI (όπως στις photo) και μόνο 2 x 750 δίσκους :D . ’ντε να συμβιβαστώ και με μια 21" wide...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Aν ησουν εσυ με την ferrari ...σορρυ ...:hehe:

Παντως ...τα ιδια σχολια γιναν και την προηγουμενη φορα....

"Υστερα απο απαιτηση πολλων τηλεθεατων ,προβαλλεται παλι η αγαπημενη ιντερνετικη σειρα Multirama αγαπη μου!!!!!"

Σε οσους δεν θυμουνται..ειχε ενα fx60 oced 2 7950gx2 2γιγα μνημη ..κλπ κλπ

Αμα θετε μπορειτε να κανετε copy paste τα ποστ απο κει εδω..:p

Ουτως η αλλως τα ιδια πραματα λεχθησαν-λεγονται καθε φορα

Αντε και του χρονου παλλικαρια...

Την δόξα πόλοι μίσησαν το χρήμα (ουδής) Κ Α Ν Ε Ν Α Σ καλά τα λες αλά εγώ θα μου επιτρέπεις να διαφωνήσω και όποιος κατάλαβε συμπαλικάρι . :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 20:49]

Λοιπόν... Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου... Εγώ αν έσκαγα τόσα φράγκα για PC, θα προτιμούσα κάτι τέτοιο :

Dual Opteron Dual Core 2220s on a Tyan 2915

Dual Tagan 1100Watt Power Supplies (2200W)

2x evga 8800 GTX (SLI)

16GB Ram DDR-2 ecc reg

6 terabytes (8x750GB drives)

Apple 30" Cinema LCD at 2560x1600

Windows Enterprise Server 2003 64-bit

Suse 10.1 64-bit, Vista 64-bit

Stacker CM server case

Deck Legend Keyboard

...& plenty of blue lights.

Απενεργοποιείς το Page File και είσαι άρχοντας...

Y.Γ. Για να ρίξω το κόστος βάζω 2 x 7950GX2 σε quad SLI (όπως στις photo) και μόνο 2 x 750 δίσκους :D . ’ντε να συμβιβαστώ και με μια 21" wide...

Τα ίδια σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό εν όψει αναβάθμισης.

Ήμουν αρκετά ψημένος να φτιάξω κάτι ανάλογο, με παραγγελίες από το Internet, αλλά με Xeon επεξεργαστή και fbdimm μνήμες.

Μου αρέσει η ιδέα της σταθερότητας που προσφέρουν.

Τα παράτησα όμως, για πολλούς λόγους.

’λλο να υπάρχει διαθεσιμότητα στην Ελλάδα και να τα βλέπεις τα εξαρτήματα και άλλο να αγοράζεις στα τυφλά.

Αλλά και το κόστος είναι υπερβολικά υπερτιμημένο για αυτά που προσφέρουν αυτά τα μηχανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή και ψαγμένη δουλειά όπως πάντα. Κράχτης λέμε!

Alienware my a$$ ρε zyxουλα..! :p

Κρίμα που μερικοί "δεν θα το αγόραζαν". Είμαι σίγουρος ότι το προόριζαν για "Back to school"/"Look mum!Ι'm in university" σύστημα τα παιδιά στο Multirama γι'αυτό και ο Κοπρίτης μοντάρει κουτιά 24/7 για να στείλουν απο 10 κομμάτια σε κάθε κατάστημα... :rolleyes:

Συγγνώμη που θα προσγειώσω μερικούς στην πραγματικότητα αλλά υπάρχουν "συμπολίτες" μας που αυτά τα 8 χιλιάρικα τα βγάζουν σε 1-2 μέρες. Νομίζετε ότι θα μπουν στον κόπο να κοιτάξουν πόσο λέει η ταμπελίτσα ή να ψάξουν στο skroutz.gr μήπως το βρουν φτηνότερα πριν το αγοράσουν για το γιόκα τους ή για την τ@βλα τους?

’ντε και του χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια σκεφτόμουν τον τελευταίο καιρό εν όψει αναβάθμισης.

Ήμουν αρκετά ψημένος να φτιάξω κάτι ανάλογο, με παραγγελίες από το Internet, αλλά με Xeon επεξεργαστή και fbdimm μνήμες.

Μου αρέσει η ιδέα της σταθερότητας που προσφέρουν.

Τα παράτησα όμως, για πολλούς λόγους.

’λλο να υπάρχει διαθεσιμότητα στην Ελλάδα και να τα βλέπεις τα εξαρτήματα και άλλο να αγοράζεις στα τυφλά.

Αλλά και το κόστος είναι υπερβολικά υπερτιμημένο για αυτά που προσφέρουν αυτά τα μηχανάκια.

Με τη λύση Xeon θα είχες πρόβλημα :

α) περιορισμένο bandwidth, λόγω σειριακής προσπέλασης των FBDIMM

β) αδυναμία για SLI ή quad SLI

Λόγω του α, αλλά και της IMC και DC αρχιτεκτονικής, οι dual opterons απλά δεν έχουν αντίπαλο σε setups με 16GB, όπου χρησιμοποιείς όλη τη μνήμη και σαν page file. Μέχρι τα 6GB RAM οι Woodcrest έχουν μια μικρή υπεροχή, αλλά από κει και πέρα πέφτουν έως και 11% κάτω από τους Opterons.

Λόγω του β, δε θα μπορείς να έχεις τις επιδόσεις του SLI ή του Quad SLI

Link to comment
Share on other sites

κοπριτη φιλε νομιζω εσυ δεν το προσεξες, αλλα αν εχω λαθος σορυ ομως δες

Samsung SyncMaster 940N 19" 18ms LCD with HDCP - Black [-$570]

Dell 24" 1920 x 1200 UltraSharp Widescreen Flat Panel /w HDCP

Samsung SyncMaster 244T 24" 6ms LCD - Black with HDCP! [+$160 or $5/mo.]

Dell 30" 2560 x 1600 UltraSharp Widescreen Flat Panel /w HDCP [+$850 or $26/mo.]

No Monitor [-$750]

εχει το 24 dell κ με 30dell + 850 dollars καλα στην τελικη εμενα δεν με νοιαζει δεν προκειτε να το παρω ποτε. απλα λεω γιατι κ ι alien ειναι μια ακριβη εταιρια γιαυτο τα λεω

@taughei λιγα λογια για τα alien :p

Link to comment
Share on other sites

Η σειριακή μνήμη είναι πολύ γρηγορότερη και δεν έχει πρόβλημα bandwidth.

Το SLI όμως ήταν μια από τις αιτίες που παράτησα την ιδέα και δεν την προχώρησα προς το παρόν.

Στους επεξεργαστές η AMD έχει μείνει πίσω.

Οι νέοι Zeon σε συνδυασμό με fbdimm μου φάνηκαν αρχικά ιδανικοί για dream desktop PC και άρχισα να ψάχνω την κατάλληλη μητρική, αλλά τα παράτησα.

Πάντως δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να βάλω 16gb μνήμης.

Τα 4GB θα είναι υπέρ αρκετά για τον επόμενο χρόνο σε 64bit Vista, για προσωπικό υπολογιστή, ότι δουλειά και να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra [Σήμερα, στις 21:50]

παιζει καποιο συγκεκριμενο προβλημα με την dell?

Ώπα? Στην Dell δουλεύεις?

Αρχίζει να ανησυχεί η μεγάλη Dell ?

Δεν το πιστεύω. :p

Προτιμάτε τα Ελληνικά προιόντα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra

οχι μαριε δεν δουλεω στην dell... απλα 2 πραγματα θα πω γι αυτην απο προσωπικη εμπειρια.. ταχυτατο rma και πολυ καλα μηχανηματα...

...ναι, αλλά μεγάλο ποσοστό προβλημάτων σε σχέση με HP...

Link to comment
Share on other sites

Η σειριακή μνήμη είναι πολύ γρηγορότερη και δεν έχει πρόβλημα bandwidth.

Όχι σε περιπτώσεις με NUMA enabled όπου η μία cpu θα χρειαστεί να κάνει access στη μνήμη της άλλης CPU. Εκεί, ακριβώς λόγω της σειριακής προσπέλασης, το performance hit είναι τεράστιο.

Πάντως δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό να βάλω 16gb μνήμης.

Τα 4GB θα είναι υπέρ αρκετά για τον επόμενο χρόνο σε 64bit Vista, για προσωπικό υπολογιστή, ότι δουλειά και να κάνει.

Φαντάσου ένα pc όπου δε γίνεται ποτέ access στο σκληρό για caching.... Ποιοι Raptor και πράσινα άλογα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.