Jump to content



Water cooling help


Alexander

Recommended Posts

Λοιπον θα ήθελα τα φώτα σας.

Θέλω να βάλω και έγω λίγο νεράκι στο PC μου. Στόχος? ΗΣΥΧΙΑ και μονο ΗΣΥΧΙΑ. Θέλω να δουλευει το PC 24/7 και να μπορώ να κοιμάμε αγκαλιά μαζί του χώρις να ακουώ την βαβούρα που βγάζει αυτην την στιγμή. Δεν με ενδιαφέρει το overclocking. Λογικά θα πρέπει να γίνει ψυξή στην CPU και τις 2 κάρτες γραφικών (SLI). Μέ λίγα λόγια θέλω να ξήλωσω οτι ανεμιστήρα υπαρχει μέσα στο PC μου. Μόνο του τραφοδοτικου να μείνει.

Τώρα για λεφτά που διαθέτω. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει. Το πρώτο σκεπτικό μου είμαι μεχρι 150-200 eyros ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

οπα φιλε ηρεμια! χρειαζεσε ψυξη για τους δισκους σου και για το τσιπσετ(αν δε του βαλεις νερο) οποτε τον/τους μπροστα και πισω ανεμιστηρες να τους αφησεις οποσδηποτε!!! βαλτους στα 7 ή ακομα και στα 5 που λεει ο λογος αρκει να δημιουργουν μια ροη αερα τουλαχιστων υποτυποδη....οι δισκοι καλο ειναι να μην υπερβενουν το ΠΟΛΥ τους 50 βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσοτερες εστιες θερμότητας μεσα στο κουτι θα περιοριστουν (θεωρητικα παντα) ναι οντως θα πρεπει να μπει ενας στην εισαγωγη και καλυτερα και ενας εξαγωγης. Αρα ακυρο το ξηλώμα όλων των ανεμηστιρων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra

www.extremeshop.gr εδω πιστευω οτι θα βρεις οτι σου χρειαζεται και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες....

Ακριβως δες τι γινεται στο παραπανω......Πες και τι μηχανημα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderTheGr

Μέ λίγα λόγια θέλω να ξήλωσω οτι ανεμιστήρα υπαρχει μέσα στο PC μου. Μόνο του τραφοδοτικου να μείνει.

Όπως λένε και οι παραπάνω ανεμιστήρες στο κουτί θα μείνουν πάση θυσία... Αλλά μπορείς να τους ρίξεις στα 7 ή στα 5V οπότε ουσιαστικά θα είναι αθόρυβοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν ανεμιστηρια στο κουτι. Βγαζοντας τελειως τα πλαινα (ειδικα αυτα που βλεπει στη 'μητρικη' ) ο αερισμος γινεται μια χαρα. Τουλαχιστον ετσι εχω κανει εγω και εχω αφησει μονο εναν 12αρι ανεμιστηρα που εφαπτεται στο fanless τροφοδοτικο (λειτουργει μονο οταν χρειαζεται πχ. καλοκαιρια κτλ...). Για τον δισκο, υπαρχουν -παθητικα- cases που τον ψυχουν ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [15-12-2006 09:11]

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15750

Νομιζω οτι ψαχνεις κατι τετοιο....

Αυτος ξέχασε να βάλει υδρόψυξη στο floppy disk. :p

Πάντως ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Που μάλλον θα πάρω πολλές ιδέες απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderTheGr [Σήμερα, στις 11:41]

Αυτος ξέχασε να βάλει υδρόψυξη στο floppy disk. :p

Πάντως ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Που μάλλον θα πάρω πολλές ιδέες απο εκεί.

Επισης, υπαρχουν fanless τροφοδοτικα που δεν ειναι υδροψυκτα. Το μονο τους μειονεκτημα ειναι η τιμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Ρε παιδια γιατι θα πρεπει να μεινουν τα fans ???

Ανάλογα με το σύστημα βέβαια πάντα...

Αλλά τουλάχιστον στο δικό μου το chipset της μητρικής και τα mosfet γύρω από τον επεξεργαστή ανέβαζαν τρελές θερμοκρασίες σε σχέση αερόψυξη-υδρόψυξη (+10)...

Έχω ένα 9άρη στα 5V και τα φυσάει και χαμπάρ δεν παίρνουν τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ahhh ναι το συστημά μου:

CPU: Intel Core 2 Duo E6600 / 2,4 GHz

MB: Asus P5ND32-SLI SE Deluxe

RAM: Super Talent DDR2-800 2X1GB T800UX2GC4 (4-4-3-8)

GPU: 2x Asus GeForce EN7900GT

SOUND: Creative Audigy Player 2 ZS Platinum

HDD: 2x Maxtor DiamontMax 10, 250Gb (Raid 0)

DVDRW: Double Layer Nec ND3540

DVD: LG GDR-8162B

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι τα 200 ειναι η μικροτερη τιμη που μπορεις να στισεις ενα καλο συστηματακι για τις 7900gt και τον επεγεργαστη...

τουλαχιστον ακομα ενας ανεμηστηρας φιλε μου θα χρειαστει για να ψυχει το ψυγειο σου αλλα μπορεις να του χαμηλωσεις τις στροφες και να γινει πολυ ησηχος.

μεγαλη γκαμα υπαρχει εδω ( www.extremeshop.gr ) και μπορεις να διαλεξεις οτι θες να μας το ποσταρεις και να παρεις μια ιδεα για τα αντικειμενα που διαλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Το site αυτό το έχω δει εδώ και καιρό :D. ;Εχω μια απορία όμως. Το www.extremeshop.gr επειδή δεν το αναφέρει στο site (εκτος αν μου διαφευγει) κάνει παραδόσεις Αθήνα με αντικαταβολή? Δεν πολυ αισθάνομε καλά με τις πιστοτικές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.