Jump to content



ATI RD600 Chipset-DFI LANParty UT ICFX3200 T2R/G


jpcupra

Recommended Posts

Tεσπα εγώ ξέρω οτι απο μέσα Καλοκαιριού πουλάει σαν ζεστά κουλουράκια 965ρια η Gigabye lol ,. ενω απο αρχές Αυγουστου Σαρωνει η Asus p5b- p5wh ,

Ενα 965-975 dfi lanparty [με ποιοτητα ρευμάτων και highfsb @dfi] θα έσπερνε στρέμματα και στρέμματα ολόκληρα ,

My 2c

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004-> Ενα 965-975 dfi lanparty [με ποιοτητα ρευμάτων και highfsb @dfi] θα έσπερνε στρέμματα και στρέμματα ολόκληρα
+1, η Infinity 975X που είδα από κοντά, δεν μου "γεμισε" το ματι (βέβαια τώρα κάνει 89ευρώ). Μια λεπτομέρεια, έχει πανω στο Μ/Β κονεκτορες για 2 σειραικές αλλά στο κουτί ΔΕΝ είχε το αντίστοιχο καλωδιάκι για να βγάλεις έστω την μία σειραικη πίσω στο κουτί. (θέλω σειραική για το Dreambox για 5-6 χρήσεις τον χρόνο)
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Tεσπα εγώ ξέρω οτι απο μέσα Καλοκαιριού πουλάει σαν ζεστά κουλουράκια 965ρια η Gigabye lol ,. ενω απο αρχές Αυγουστου Σαρωνει η Asus p5b- p5wh ,

Ενα 965-975 dfi lanparty [με ποιοτητα ρευμάτων και highfsb @dfi] θα έσπερνε στρέμματα και στρέμματα ολόκληρα ,

My 2c

και στο 939 απο της τελευταιες εταιριες ηταν που εβγαλε μητρικη αλλα εγω βλεπω ενα 80% να ειχαν dfi στο forum, αρα δεν τα πηγε κ ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 14:38]

και στο 939 απο της τελευταιες εταιριες ηταν που εβγαλε μητρικη αλλα εγω βλεπω ενα 80% να ειχαν dfi στο forum, αρα δεν τα πηγε κ ασχημα...

Οχι ακριβώς.

Στην καλύτερη φάση των 939 μνημών . Τα ΒΗ ειδή ήταν η μόνη που έδωσε 4V. [αμέσως εδωσε και η abit κουτσά κουτσά 3.2 αλλα δεν φτάνανε , + οτι δεν δουλευε overall σωστα σαν mobo]

Οταν οι 939 mobo δεν περνουσαν καλά καλά τα 300 [εκανε και η k8n neo 2 300+ αλλα ηταν agp και ηθελε ψάξιμο πολύ για πανω απο 300 , ενω η chaintech ας πουμε δεν εδινε ρευμα στις rams. ] , οι dfi χτυπούσαν 400ρες .

Με 140e Έπερνες sli mobo [ultra D @ sli , 2X pciexpress 8X ] . Και τα ειχες ΟΛΑ>.

Τώρα τι θα προσφέρει τόσο επαναστατικο ? Τα 500fsb ? Τα κανει η asus χωρις κόπο 6 μήνες πρίν . Crosfire ? Κανουν τα 975ρια . Sli κανουν τα 680 ,

Ειναι πιο δύσκολα τώρα στο 775. Στο 939 παίξαν πολλές συγκυρίες

Link to comment
Share on other sites

το επαναστατικο ειναι αυτο που εκανε κ στην AMD ειχε τα παντα και ανεβεναι και πανω απο ολα ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΩΣΤΑ, τη μου λες για της abit που επρεπε να κανεις βουντου για να παιξει. θα πιασει 550 600 fsb και δεν θα χρειαζετε ουτε Mod ουτε maximazer πχ κτλ... εσενα τη σε πηραζει δλδ? η μηπως σε χαλαει που ειναι amd?

Link to comment
Share on other sites

Μα τα ίδια λέω [εκτος απο την σπόντα για αμδ. :S Δεν βλέπω ΑΜΔ εγώ Ζυξ πάρτο χαμπάρι , ουτε Ιντελ βλέπω . Μονο το συμφέρον μου βλέπω. ] Οι αβιτ δεν δουλευαν σωστά τα ιδια λέμε .

Και οτι δεν θα δώσει Μονοπώλειο οπως εδωσε στο 939 στο 939 έδωσε πραγματα που ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ οι αλλες. 550fsb ξαναλέω κανουν ηδη 775 mobo , και τα 2.45~ που δινουν ειναι Υπεραρκετα στην DDR2, δεν ειναι σαν τα ΒΗ που αν ησουν clocker ΕΙΧΕΣ bh που εκει που αρχίζαν στα 3.2volt τελειωναν πολυ νωρίτερα ΟΛΑ τα ΤΟΤΕ mobo [2.9v] ΕΚΤΟΣ των DFI . Και δεν θα κανει και 140e . [γιατι οι πωλήσεις απο τις ultra d , αντε και τις sli με τα 170e ηρθαν δεν ηρθαν απο την venus η τις xpert ...]

Link to comment
Share on other sites

κανει για το κοινο που απευθεινετε. ολοι δεν θελουν να δοσουν 2.45 καποιοι δινουν και παραπανω... οπως κ 550 fsb δεν πανε ολες και στην τελικη δεν καταλαβενω την λογικη σου, γιατη συμφωνα με την λογικη σου δεν πρεπει να ξαναβγη αλλη μητρικη (αφου οτι χρειαζεσε ΕΣΥ καλυπτεσαι).. αρα και intel chipακη να βγη θα βγης να πεις τα ιδια σωστα? + το vcore αλλα και εκει ημαστε καλημενη με τις υπαρχων. στο μονο που σχετικα συμφωνο ειναι οτι ναι στην αμδ τοτε δεν υπηρχε μητρικη (ουτε κ η msi που ανεφερες γιατη επρεπε να ριξης ζαρια εκει αν σου κατσουν 7αρες) και βγηκε η dfi που τα ΕΙΧΕ ΟΛΑ κ ηταν και χαμηλη τιμη.. ισως στην intel τωρα ηπαρχουν μητρικες που κανουν οριζμενα απο αυτα που ισως θα προσφερει το dfi. αλλα και παλι εγω βλεπω να εχει ολα τα καλα ολων των μητρικων σε μια μητρικη. θα δουμε.. τωρα για το συμφερων σου και το τη "βλεπεις" δεν θα μιλησω εγω ειδη μιλας τοσους μηνες στο forum και υπαρχουν αλλοι που θα κρινουν, γιατι αν αρχιζω να ψαχνω παλεα σου post, θελω κανα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 15:32]

κανει για το κοινο που απευθεινετε. ολοι δεν θελουν να δοσουν 2.45 καποιοι δινουν και παραπανω... οπως κ 550 fsb δεν πανε ολες και στην τελικη δεν καταλαβενω την λογικη σου, γιατη συμφωνα με την λογικη σου δεν πρεπει να ξαναβγη αλλη μητρικη (αφου οτι χρειαζεσε ΕΣΥ καλυπτεσαι).. αρα και intel chipακη να βγη θα βγης να πεις τα ιδια σωστα? + το vcore αλλα και εκει ημαστε καλημενη με τις υπαρχων. στο μονο που σχετικα συμφωνο ειναι οτι ναι στην αμδ τοτε δεν υπηρχε μητρικη (ουτε κ η msi που ανεφερες γιατη επρεπε να ριξης ζαρια εκει αν σου κατσουν 7αρες) και βγηκε η dfi που τα ΕΙΧΕ ΟΛΑ κ ηταν και χαμηλη τιμη.. ισως στην intel τωρα ηπαρχουν μητρικες που κανουν οριζμενα απο αυτα που ισως θα προσφερει το dfi. αλλα και παλι εγω βλεπω να εχει ολα τα καλα ολων των μητρικων σε μια μητρικη. θα δουμε.. τωρα για το συμφερων σου και το τη "βλεπεις" δεν θα μιλησω εγω ειδη μιλας τοσους μηνες στο forum και υπαρχουν αλλοι που θα κρινουν, γιατι αν αρχιζω να ψαχνω παλεα σου post, θελω κανα 24ωρο.

Ψάξε οσο θές . Και όποτε θές , οτι επικροτώ το καλύτερο το επικροτώ δεν το αρνούμαι και ειμαι οσο μπορώ αντικειμενικός /. Εγώ με hardware δεν δένομαι συναισθηματικα πάντως , ειδικά οταν τα σκάω συχνά πυκνά . . . Και οσο για το τι χρειάζομαι που ξέρεις μπορεί να περάσει και κανα dfi@775@lanparty απο τα χέρια μου,.

Link to comment
Share on other sites

παντως αν εξαιρεσουμε το async δεν βλεπω να προσφερει τπτ αλλο το φοβερο σε σχεση με αυτα που ηδη υπαρχουν.κραταω μια πισηνη φυσικα για τα final bios που 8α βγουνε οταν κυκλοφορησει επισημα.

Link to comment
Share on other sites

Στη ζαχαρουπολη.............Μ@μησε τα.Εκει που εχω στεισει HTPC,επιτελους ενα ακομα συστημα C2D, ξεκινησα καινουργιο single stage και cascade με δικα μου evaporators...........Tι μπορει να εγινε..????????(Α ξεχασα να σου πω οτι γνωρησα και τον ερωτα....αλλα μαλλον τον χανω......)

Και ελα να σου πω.Ποτε θα την περιμενουμε ελλαδα?και να φανταστω οτι το πλαισιο θα την φερει πρωτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

revive the thread!

ρε παληκάρια, την δοκίμασε κανένας? το ρεζουμέ που βγάζω από τα reviews είναι ότι ναι μεν ανεβάζει πολύ fsb αλλά σαπίζει λίγο από άποψη mem controller. κοινώς όλα τα αποτελέσματά της είναι 5-8% κάτω από μητρικές που κοστίζουν 100% πάνω (striker, p5b deluxe κλπ)

εντάξει, προφανώς δεν θα κάνω τα τρελά κλόκια, μία νορμάλ κατάσταση, με xp-120 όχι νερά και καταρράχτες. νομίζω ότι στα όρια που πρόκειται να δουλέψω και το ati και το 965 μου φτάνουν, συν ότι η dfi δίνει full asynchronous ρυθμίσεις για τις μνήμες που είναι φοβερό αβαντάζ.

αυτή τη στιγμή έχει κάτω από 100 ευρά (95@ eshop, 99@πλαίσιο). η μόνη μητρική που την συναγωνίζεται σε επίπεδο τιμής είναι η gigabyte GA-965P-S3 με 965 στα 98Ε, αλλά νομίζω είναι universal truth ότι από overclockability dfi>>>gigabyte ότι και να γίνει. παίζει και η asus ASUS P5B-VM στα 116 ευρά αλλά και λόγω τιμής και λόγω συμπάθειας στην dfi δεν θα την προτιμήσω εκτός αν είναι συντριπτικά καλύτερη

στα συν της dfi για μένα μετράει και το ότι μπορώ να κάνω crossfire (που θα βρω τα λεφτά είναι μία άλλη ιστορία, αλλά αφού μπορώ να έχω την δυνατότητα, γιατί όχι?). πάνω στη μητρική θα κάτσει ένας 4300

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

στα συν της dfi για μένα μετράει και το ότι μπορώ να κάνω crossfire (που θα βρω τα λεφτά είναι μία άλλη ιστορία, αλλά αφού μπορώ να έχω την δυνατότητα, γιατί όχι?). πάνω στη μητρική θα κάτσει ένας 4300

Με πρόλαβε ο φίλος :)

Και εγώ στο ίδιο δίλημμα βρίσκομαι

Ειδικά από την στιγμή που όπως λένε τα παιδιά ο 4300 θα πέσει στο κατοστάρικο από βδομάδα

Με 2 κατοστάρικα , βάλε και ένα ακόμα κατοστάρι για 2 gb Crucial , φτιάχνεις ένα δυνατό -budget πλέον- σύστημα , που κάθε άλλο παρά budget δείχνει από πλευράς δυνατοτήτων

Γνωρίζουμε τίποτα για συμβατότητα της DFI με τις Crucial? (Στο XS δείχνει να είναι συμβατή με τα D9 chips)

Επίσης σχετικά με το Crossfire+3rd gpu=Physics έχει προχωρήσει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.