Jump to content



ΜοΒο για 6600 -> DFI Infinity 975X/G


TifoziF1

Recommended Posts

Όλο χαρά γυρίζω σπίτι μετά την δουλεία... Shutdown το PC, όμορφα και ωραία βγάζω τα καλώδια από πίσω, κάνω και μια προσπάθεια να τα ξεμπερδέψω και τα παρατώ για άλλη φορά...

Βγάζω το καπάκι από το PC, και το βάζω πάνω στο γραφείο. Αρχίζω σιγά σιγά να βγάζω τα καλώδια από την ASUS, της μνήμες, την VGA, και ξεβιδώνω τις 9 (εννιά) βίδες που την κρατούν πάνω στο κουτί. Έτοιμη την βγάζω με προσοχή μαζί με την Νoctua & τα ανεμηστήρια της.

Βγάζω τα ανεμηστήρια, *((*WYT&^# ΟΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ έγιναν τελικά ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ ΤΙΣ DFI και τι βλέπω ?

&^#&^$#^*#@(*@)(#(*&^#^# είναι ΤΣΑΚΙΣΜΕΝΗ Η ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ DFI ETOIMH ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ, κοιτάζω και το χαρτοκούτι της και είναι σε ένα σημείο σκισμένο από την πλακέτα...

μα τι Μ@Λ@ΚΙ@ έκανα να μην ελέγξω την DFI πριν ξεκινήσω ΟΛΟ το λύσε-δέσε. 1μιση ώρα ... Αυριο πρωί πρωί ΠΙΣΩ. :rip: :cry:

:dots:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Δεν νομιζω...ο bladepan ειχε DQT σε DQ6 εδω και 4 μηνες και ολα καλα..

DQW just for the record!:p

Καλες ειναι αλλα μου εχουν βγαλει την πιστη...θελουν πολυ ψαξιμο@

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 Αύριο πρωί πρωί ΠΙΣΩ. :rip: :cry:

Πήρα το πιστωτικό (μια χαρά εξυπηρέτηση στο Πλαίσιο) αλλά καλοβλέπω την P5N-E Sli με το 650i. Μέχρι στιγμής έχει δείξει καλά δείγματα http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=1938228 & http://www.vr-zone.com/?i=4450 (2 επί PCI 8x - έναντι 2 επί PCI 16x του 680i)

[edit:] Σήμερα παρέλαβα την DFI Infinity 975X/G ξανά, κράτησα και τον courrier όσο άνοιγα το δέμα και την έλεγχα μην είναι και αυτή σπασμένη (όχι ότι θα έφταιγε αυτός, μπορεί ο Κινέζος που την έφτιαξε ή που την φόρτωσε στο καράβι να έπαιξε μπάλα μαζί της) έτσι για να έχω κάποιον εκεί να βρίσω. Κρυάδα : το χαρτοκούτι του ΜοΒο ήταν και αυτό χτυπημένο και "ζαρωμένο" σε μια γωνία. Βγάλσιμο από το σακουλάκι της και έλεγχος και φαίνεται μια χαρά :D :D :D :D

Μέσα στο Σ/Κ θα έχω τα πρώτα Benches με τον D805 ..

"το δις εξαμαρτήν, ουκ ανδρός σοφού" Mένει να δω πόσο "αμαρτία" ήταν η επιλογή της DFI

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ. :T: Ακόμα και η θέση τροφοδοσίας που μοιάζει δύσκολη, μέσα στο κουτι μου έκατσε ΤΕΛΕΙΑ, τα 2 χονδρά καλώδια σχεδόν κρύφτηκαν και δεν εμποδίζουν καθόλου την μεγάλη Noctua με τα δύο 12αρια:)

Bye nForce4 :bye:

Αν δεν μπεί Core2Duo επάνω δεν μπορώ να πώ πόσο καλό είναι. Μέσα στο σαββατοκύριακο, αφού ξαναστήσω το RAID και τα λειτουργικά θα κάνω και μερικά benches έτσι για σύγκριση με το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Tην πηρα και γω.....Αν πανε ολα καλα με το νερο θα βγαλω μερικα test αυριο......με τον 6400.

Απο μια μελετη ομως που εκανα στο dfi street με το τελευταιο bios παει με 1.75 στο northbridge γυρω στα 440-450.....και με 2V βαραει και μεχρι 490-500(πολυ χλωμο το κοβω βεβαια). Γενικα το fsb εξαρταται σχεδον αποκλειστικα απο την ταση στο northbridge...ολες οι αλλες τασεις δεν παιζουν ουσιαστικο ρολο.

Γενικα αν χτυπαει τα 430-440 νομιζω οτι θα ειναι η ιδανικη μητρικη για εναν 6600 και ισως και για 6400.

Αλλα γενικα μου φανηκε πολυ φτωχη απο εξοπλισμο........καμια σχεση την σειρα την σειρα lan party. Ατυχες design του pcb. Ειδικα η θεση του 24πινου δεν βολευει καθολου. Θυμιζει μητρικες Intel. Το μονο καλο ειναι οχι εχει μπουτον restart και on/off πανω στην πλακετα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δούλευε ακόμα το DFIStreet είχα διαβάσει ότι (με κάποιο ΒΕΤΑ Νοεμβριου BIOS) δουλευε με strap 1066 μέχρι τα 455ΜΗz FSB :D

Αρχική απάντηση από kallileo -> Αλλα γενικα μου φανηκε πολυ φτωχη απο εξοπλισμο........καμια σχεση την σειρα την σειρα lan party. Ατυχες design του pcb. Ειδικα η θεση του 24πινου δεν βολευει καθολου. Θυμιζει μητρικες Intel. Το μονο καλο ειναι οχι εχει μπουτον restart και on/off πανω στην πλακετα.
Αυτό ειδικά το 24πινο + 8πινο είναι που μου ΑΡΕΣΕ :) Δεν εμποδισαν ανεμηστήρια και δεν φαίνεται και τίποτα από τα 2 αυτά καλώδια. Το κουτί μου έχει βισματακια για USB + 1394 είχα και ένα σειριακό και όλα jet. Έβαλα και το 1-12-06 BIOS.

Νομίζω ότι είναι το best-Value-4-money που κυκλοφορεί.

Δανεικο 6600 δεν έχω. Έχει κανεις να του περισσέυει ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το strap?????

Εχω ολη την κολεξιον των bios αλλα δεν εχω δοκιμασει βεβαια κανενα ακομα....

Το DFi street ειχε πολυ υλικο για μελετη. Τωρα βρηκε να κλεισει.....το μαμημενο!

Παντως οτι τυπος που ασχολειται με την μητρικη "Raja"(καπως ετσι?) ειναι και στο xtreme.

εδω ενας χτυπησε 500αρι

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=111725&page=26&highlight=dfi+975

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 12:35] -> Τι ειναι το strap?????
Για να μην σου λέω βλακείες, διάβασε καλύτερα αυτό -> http://www.bleedinedgesupport.com/ocz/forum/showthread.php?t=22297

Η πρώτη δοκιμούλα: SPi 1M @ 3660 με 3-3-3-9 35.87secs έναντι 36.05sec @ 3666 με 3-3-3-8 (με P5ND2) .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo -> εδω ενας χτυπησε 500αρι

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=111725&page=26&highlight=dfi+975

Με mods το 500 και όχι σταθερο. ’λλα ΜοΒος έχουν το 500αρακι out of the box.

Ένα αρθράκι - review http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/dfi-infinity-975x.html Όλοι της DFI έπεσαν πάνω στο RD600 MoBo και έτσι άργησε τόσο καιρό να υποστιρήξει το 975 της ?

0.04V drop στα 3700 όταν η Asus έφτανε τα 0.09V.

------------------------------------- 805 στου συρτάρ -------------------------------------

Ε6600 (L631A) @ 3,24Ghz (+0.0625V) με 1:1 3-3-3-9 Noctua (idle: 34 - max 50), Orthos 2+ ώρες σταθερό. SPi 1m 15.5 secs. Ολα τα άλλα stock στην DFI.

VDrop ??? Tι είναι το VDrop ??? Δεν υπάρχει στην DFI (στα 3,24Ghz από 1.37V σε 1.36V και στα 3.6GHz από 1.5V σε 1.48V) :jump: :jump: :jump:

Στα 3,6Ghz (FSB 400 στα 1.52V) με 1:1 3-3-3-9 βγάζει SPi 1M σε 13.984 secs ORTHOS (cpu Small FFT stress & Blend με priority 7) σταθερό. -> http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=492357#post492357 :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μερικες παρατηρησεις.

Εξωτερικα η μητρικη ειναι για το Π@#*+.....ουτε reference της Intel να ηταν....η ποιοητα των υλικων δεν ειναι καλη. Σε αντιθεση με τα μπουτον της LanParty αυτα της 975X ουτε κλικ δεν κανουν και πρεπει να τα πατησεις τρεις φορες για να αναψει. Θεση της τροφοδοσιας στην μητρικη δεν βολευει. Εχει μονο 4 σατα. Ακομα δεν εχω καταφερει να συνδεσω τα ηχεια σε 5.1:blink:

Το SmartGuardian της DFI μετραει την θερμοκρασια του πυρηνα οποτε ξεφορτωθηκαμε το coretemp...

post-418-1416072965,9946_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έγω αντίθετα είμαι ενθουσιασμένος. Έχει πολύ καλές επιδόσεις, βέβαια δεν ζητούσα πάνω από 3600 αφού είμαι με αέρα και άλλη λύση για τώρα δεν παίζει. Δες την κατάταξη του SPi 1M, είμαι πιο ψηλά από κάποιους με μεγαλύτερα Ηz. Πάνω από 400 FSB έχει cold boot issue, πρέπει να θέλει fine tunning η μνήμη και ... ΔΕΝ δουλεύει το dfi-street.com όπου είχε ΠΟΛΥ υλικό.

Αρχική απάντηση από kallileoΤο SmartGuardian της DFI μετραει την θερμοκρασια του πυρηνα οποτε ξεφορτωθηκαμε το coretemp...
Γι' αυτό μου έδειχνε 10 βαθμούς πάνω τον 805 σε σχέση με την παλια μοβο ?

Το ΤΑΤ δεν μου τρέχει. Εσένα ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo -> Οχι το PCI_E δεν το πειραξα ακομα...το ξεχασα τελειως....εχω βαλει το bios 15/11. Μου φαινεται σαν να ειναι λιγο καλυτερο.
Και εγώ το 15/11 έχω. Έχεις cold boots ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.