Jump to content



ΜοΒο για 6600 -> DFI Infinity 975X/G


TifoziF1

Recommended Posts

Να ρωτήσω τώρα κάτι χαζό: Έχετε κάποιο συγκεκριμένο στόχο ή όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά? Επίσης, έχετε 2ο PC καβάντζα για δουλειές ή όλα τα τραβάει το ίδιο? ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

@Tifoz1

Oι διεθνεις γνωριμιες απεδωσαν........:D Απλα φαινονταν οτι κατι ετρεχε με τις μνημες ομως πολλες φορες αν δεν σε βοθησει καποιος δεν το βρισκεις και ας ειναι κατω απο την μυτη σου. Το θεμα ειναι να βρουμε μνημες που να μην δημιουργουν παρομοιο προβλημα ωστε να μπουταρει απο το bios. Απο την ιδια πηγη οι Supertalent της overclocking σειρας δουλευουν αψογα.

Βεβαια ειναι καλο οτι ξανανοιγει το dfi street.

Οσο πιο ψηλα τοσο πιο καλα και ναι οι περισσοτεροι εδω μεσα τουλαχιστο οι καπως μπασμενοι εχουν τουλαχιστο 2 pc. Ειδικα τωρα με την dsl. Ωραιο το overclocking αλλα το uTorrent δεν κλεινει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα εχτές να δοκιμάσω. Το memset το έτρεξα μια φορά πριν 3-4 μέρες, άλλαξα μια τιμή έτσι για δοκιμή και .. reboot... Είναι πολύ ευαίσθητο με τις μνήμες. Επίσης το ClockGen δεν δουλέυει καλά. Πιο PLL έχεις ορίσει (δεν μου το βρίσκει αυτόματα) ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Μάλλον, έχω παλιότερες εκδόσεις :( Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα, μετά την δουλεία.

@Gorillakos : Μήπως το re-programming στις CellShock δεν βοηθά το 975 ?

Δεν αλλαζει κατι..απλα προσθετει το EPP και profiles εφοσον τρεχουν σε 680

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer -> Παίδες κανένα URL για software να τσεκάρω αν όλα είναι οκ σε νεο σύστημα (μνήμες, μάνες, VGA, κτλ). Αυτα τα Pi, orthos (?) που γράφετε κατά καιρούς είναι free?
http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4824 Google για περισσότερα/νεότερες εκδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

ICS 9PLRS509 (DFI 975X/G Infinity)

To memset 3.1 ετσι.....δοκιμασε μονο το Trfc. Πες μου τι βαζει η μητρικη απο μονη της...

ρε συ, με το που ανοιγω το ClockGen το "clocks" μου δειχνει 390fsb (όπως το έχω βάλει από βιος) αλλά το "PLL Control" μου δείχνει 266 !! ?? !! ??

Το Μemset 3.1 (με boot από βιος στα 390) μου δείχνει -> tRFC = 28

post-4796-1416072979,9428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε και μενα τα ιδια ειναι.....βαλε το Trfc 32-35 και ανεβασε....

Εμενα παιζει 425 με 1.6 στο NB. Με αλλο multi παιζει?????

Γιατι εισαι πολυ ψηλα ισως σε κραταει και ο επεξεργαστης. Με ακριβως τα ιδια timings μπουταρει και σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξε 425. 430 reboot... Μπορεί να είναι και η CPU (είχα δώσει +300mV από βιος) L631A

Πάντως bootarei από βιος μια χαρά στα 395 με 1.65V NB, +225mV στην CPU και 2.3V στις μνήμες (PCIe 101Mhz) kai 1:1. Έχω idle 42C και ORTHOS (cpu&mem priority 7) 65C από CoreTemp (περιέργως το SmartGuardian δείχνει 2 βαθμούς πάνω πάντα !!!). ’λλα 5 Μhz θελω στο κολοBIOS.

Δοκιμάζω και 4:5 σε λίγο. (Ειμαι με αέρα έτσι ?)

EDIT:

Mια χαρά, bootarei από βιος στα 395 με 1.65V NB, +225mV στην CPU και 2.3V στις μνήμες (PCIe 101Mhz) με 4:5 (990Μηζ) με 4-4-4-12.

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 430 τσου... ρεμπουτ (μάλλον λόγω ελειπής ψυξης ??) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΡΕ Γ@Μ@Τ@

Τωρα δοκιμάζω (και λέω να το αφήσω έτσι για 24/7) στα 370FSB - 3330Mhz με 1.65V NB, +187mV στην CPU και 2.2V στις μνήμες με 4:5 (925Μhz) 4-4-4-12. PCIe 101Mhz ΑΛΛΑ με το energysave στην CPU ενεργοποιημένο και έτσι idle δουλέυει 6χ370 2220Mhz VCCP:1.32V με 32C θερμοκρασία και με full load 9x370 3330Mhz VCCP:1.48V με 56C θερμοκρασία.

Λέει το energysave στην CPU ενεργοποιημένο + Ο/C όπως παραπάνω ή θα τον "σκοτώσω" πριν της ώρας του τον Ε6600 ?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα latest bios. Ολα ok. Ειδε και τις OCZ 6400 απευθείας καθώς ρύθμισε μόνο του το voltaze στα 2.1V που θέλουν οι OCZ. Με το μαμά bios (δοκίμασα με το 1 DIMM) το έβαλε στα 1.9 (default) αλλά δούλεψε ok.

To ΝΒ με ανοιχτό κουτί και bios λειτουργία ανέβαζε 1-2 βαθμούς πάνω από τη CPU αλλα βέβαια στη CPU έχω Zalman 9500 σε full στροφές (47 C). Anyway, επειδή θέλω όταν κλείσω το κουτί να μην έχω σκοτούρες στο κεφάλι μου, έβαλα ένα ωραίο fanάκι (AKASA 4cm - 5000rpm - αθόρυβο) να φυσάει και ...άντε γεια. To South ειναι cool - το κεραμικό κάνει καλή δουλεία τελικά. So far so good... Βάζω windowzzz. I'll be back ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.