Jump to content



ΜοΒο για 6600 -> DFI Infinity 975X/G


TifoziF1

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Kalileo τι τροφοδοτικό έχεις?Μήπως σε κόβει αυτό?Στο λέω γιατί βλέπω αρκετή πτώση τάσης στη 12άρα, και τουλάχιστον σε μένα στη dfi ultra-d το smartguardian μου έδινε τη σωστή πτώση τάσης με παλιότερα τροφοδοτικά, ενώ με το τελευταίο που δεν έχει(Seasonic) δε βλέπω διαφορά ούτε στο πολύμετρο ούτε στο smartguardian.

Link to comment
Share on other sites

Tagan 480 εχω....μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα.....ουτε στην DS4 που πηγαινε 440. Και με την UltraD το guardian ειχε την ιδια πτωση που δειχνει και τωρα.

Κατι με τις μνημες και τους διαιρετες παιζει αλλα δεν εχω βρει τι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Tagan 480 εχω....μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα.....ουτε στην DS4 που πηγαινε 440. Και με την UltraD το guardian ειχε την ιδια πτωση που δειχνει και τωρα.

Κατι με τις μνημες και τους διαιρετες παιζει αλλα δεν εχω βρει τι ακριβως.

Οκ,εσύ ξέρεις αν μπορείς να πας παραπάνω, αλλά να το ξέρεις ότι μια πτώση 0,35 είναι αρκετά σημαντική αν φαίνεται σε τόσες χαλαρές συνθήκες& μπορεί να επηρρεάζει αργότερα αν θες να δεις κάτι παραπάνω.Επίσης, κάπου έχω ακούσει ότι το 975 καίει παραπάνω από το 965.

Link to comment
Share on other sites

Με 390 δεν έχω cold boot, από κει και πάνω ...

Για την ταση, στην Asus είχα (speedfan) ~12.20V και με την DFI ~11.98V αλλά με την Asus είχα τρομακτικο VDrop στην cpu.

Στο screenshot έχεις περίεργες ενδείξεις, και επίσης δείχνει 495χ6 το CoreTemp. Νόμιζα οτι δεν αλλάζει το multi στην Μ/Β αυτή. Επίσης κατάφερα από βιος να bootάρω στα 422fsb.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανη λυση!!!!!

Το προβλημα εγκειται στο οτι η μητρικη κατεβαζει υπερβολικα το timing TRFC(το ειχα παρατηρησει απο την αρχη και απορησα οταν ειδα στο CPU-Z να ειναι 1 αλλα δεν εδωσα πολυ σημασια) οταν ανεβαζεις τo fsb. Το οποιο δεν μπορεις να πειραξεις στο bios.

λυση

Μπουταρουμε σε χαμηλο fsb διοθωνουμε το TRFC με το memset. Και κλοκαρουμε με clockgen....

Tifoz1 δοκιμασε το......ειμαι ακομα στην δουλεια

Αυτος ειναι πιθανον ο λογως που ανεβαινει καλυτερα σε σενα. Λογω καλυτερων μνημων.....Δεν ξερω ποσο ειναι για σενα αλλα για τις δικες μου Elpida ειναι 32. Δοκιμασε καπου εκει....

Εχω την εντυπωση οτι θα δουλεψει...αλλωστε απο την αρχη φαινονταν οτι κατι παιζει με τις μνημες. Καποιον που ειχε ακριβως το ιδιο συστημα με μενα το βοηθησε. Ασ ελπισουμε οτι ειναι η λυση.:T:

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε ρε παλλικάρια μια απλή συνταγή να πάω τον Ε6400 από τα 2.1 στα 2.5 ας πούμε.

Οι μνήμες (OCZ 800αρες) θα δουλεύουν στα 800? Επίσημα το 975 δεν υποστηρίζει 800αρες, σωστά?

Όταν από τα 2.1 πάω στα 2.5 οι μνήμες που θα βρίσκονται?

(γ@μ@τ@!!! με βάλατε στη μπρίζα να κάνω o/c ακόμη δεν το πήρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 16:27]

Για δώστε ρε παλλικάρια μια απλή συνταγή να πάω τον Ε6400 από τα 2.1 στα 2.5 ας πούμε.

Οι μνήμες (OCZ 800αρες) θα δουλεύουν στα 800? Επίσημα το 975 δεν υποστηρίζει 800αρες, σωστά?

Όταν από τα 2.1 πάω στα 2.5 οι μνήμες που θα βρίσκονται?

(γ@μ@τ@!!! με βάλατε στη μπρίζα να κάνω o/c ακόμη δεν το πήρα)

ΡΕ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ!!!!!!!!

Μεχρι τα 3Giga δεν εχεις προβλημα κανενα.... θα δεις οταν την βαλεις.

Χτυπησα επιτελους το 400αρι εστω και απο τα windows. To Trfc ηταν οντως χαμηλα στα 26 και το πηγα 35. Φαινεται να αποδιδει....

post-418-1416072979,3503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Ξέχασα να ρωτήσω... τι revision έχετε εσείς Α ή Β ? Κι από που την πήρατε ? (να ξέρω τι να περιμένω δηλαδή)

Α εχουμε ολοι....εναν στo extreme εχω δει μονο να εχει την Β.

Αυτην την στιγμη ειμαι χαλαρα 425 fsb με το default 1.6V στο NB:woot:

Καλα παμε....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσαν οι θερμοκρασιες να ανεβαινουν τοσο πολυ με υδροψυξη?????:blink: Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει ρε μαμωτο και εχω τοσο υψηλες θερμοκρασιες............μονο με 1.45 ρευμα. :confused:

Τα εχω παιξει...

Και το orthos διαβαζει την συχνοτητα με την οποια μπουταρα και οχι την τρεχουμενη.

425hx3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo -> Α εχουμε ολοι....εναν στo extreme εχω δει μονο να εχει την Β.

Αυτην την στιγμη ειμαι χαλαρα 425 fsb με το default 1.6V στο NB :woot: Καλα παμε....

:banging: :banging: :clap: :clap: :worship: :worship:

ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ :) :) :) Θα στειλω Ρ.Μ. να μάθω λεπτομέρειες :D :D :D :D :D :D

Και εγώ Α έχω ...

ψιτ μπορει να θέλει λίγο ακόμα ρευμα η cpu

Και που να ανοίξει και το DFI-Street.com :jump:

YES, ALL of the previous DFI-Street information, all the posts, all the threads, all the guides, EVERYTHING, is going to be in the new site, so you won't have missed anything but a few days worth of posting!
http://www.dfi-street.com/forum/
Αρχική απάντηση από neuromancer -> Για δώστε ρε παλλικάρια μια απλή συνταγή να πάω τον Ε6400 από τα 2.1 στα 2.5 ας πούμε.

Οι μνήμες (OCZ 800αρες) θα δουλεύουν στα 800? Επίσημα το 975 δεν υποστηρίζει 800αρες, σωστά?

Όταν από τα 2.1 πάω στα 2.5 οι μνήμες που θα βρίσκονται?

(γ@μ@τ@!!! με βάλατε στη μπρίζα να κάνω o/c ακόμη δεν το πήρα)

Πόσο πιο απλά τα θές από αυτό -> http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=494484#post494484 ??? Φτάσε εκεί και πας και παραπέρα.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.