Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

Καλά αυτό πότε συνέβη? Με τους τελευταίους 353,06?

 

Aυτο συμβαινει εδω και κατι χρονια στην πρασινη οταν συνδεεις πανω στην καρτα εξοδο στην οποια περναει και ηχος.. hdmi/dp δηλαδη.

 

https://forums.geforce.com/default/topic/523992/tip-for-nvidia-users-using-hdmi-and-getting-accurate-color-format/

 

Yπηρχε λυση τοτε με το απο πανω patch και καθαριζες.

 

Με την ελευση του maxwell η nvidia το ενσωματωσε αυτο μεσα στο nvidia control center σε μια επιλογη αλλα ξαφνικα στους 353.06 δεν δουλευει.

 

Πρασινοι/κοκκινοι ολοι εχουν τα θεματακια τους.

Έγινε επεξεργασία από csaris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο φαινεται... Οτι δεν εχουν ολοι προβλημα με τον Chrome  Δε ξερω εαν ειναι και μονο σε Maxwell γιατι εγω με kepler ενα προβλημα ειδα και αυτο στον προηγουμενο driver (στο witcher 3).. Με τον υπαρχον , ουτε ενα προβλημα , ουτε φυσικα με τον Chrome

 

Και νομιζω πως εαν δουμε και τριτο driver στην σειρα,  με υποψιες προβληματων , τοτε θα ειναι και καλος λογος για ανησυχιες! 

 

 

Αυτο με το DΡ/hdmi ηταν στανταρ σε Ολους το θεματακι;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το hardware accelaration είναι απαραίτητο πλέον στους browsers! Ελπίζω να είναι το πρόβλημα σε ορισμένους και απο άλλες αιτίες. Μην μου τα κάνετε τώρα αυτά τα κόλπα!  :eek:

Ε παρε κοκκινη ρε alex τι να σου πω, πολλοι λενε  οτι εχουνε θεμα και οτι τους κρασαρει στο ακυρο ο chrome με τους 353.06 και αν ξετικαρουν το hardware accelaration λυνεται το προβλημα σε αυτους.

 

Εγω το εχω κανονικα τικαρισμενο, χρησιμοποιω κανονικα τον chrome καθημερινος και δεν εχει κρασαρει ποτε, τι να σου πω απο εκει και περα..

 

Προφανως αυτο το θεμα που αντιμετωπιζουν καποιοι θα επιλυθει στον επομενο driver δεν νομιζω να χρονισει αυτο το θεμα με τον chrome..

 

Τωρα πως γινεται σε καποιους να κρασαρει ο chrome και σε καποιους οχι, ειναι αυτο που μου κανει εντυπωση και ειναι παραξενο..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm Καλά ντε μια ερώτηση έκανα! :p

 

@csaris  Ναι το ξέρω αυτό που λές! Αλλά νόμιζα οτι η Nvidia είχε ξεμπερδέψει με το εν λόγω ζήτημα. Anyway thanks for the info!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@csaris,  Τι ακριβως προβλημα εχεις με τα χρωματα; Εγω εχω συνδεδεμενη την tv μου με hdmi και την οθονη μου με dp, και μπορεσα με τους 353.06 να ορισω πληρες φασμα rgb.  Απλα ομως αυτη η επιλογη ειχε αλλαξει θεση και αντι να βρισκεται στην καρτελα που λεει "ρυθμιση χρωματων επιφανειας εργασιας" , βρισκεται στην καρτελα "αναλυση οθονης"

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

@csaris Τι ακριβως προβλημα εχεις με τα χρωματα; Εγω εχω συνδεδεμενη την tv μου με hdmi και την οθονη μου με dp, και μπορεσα με τους 353.06 να ορισω πληρες φασμα rgb.  Απλα ομως αυτη η επιλογη ειχε αλλαξει θεση και αντι να βρισκεται στην καρτελα που λεει "ρυθμιση χρωματων επιφανειας εργασιας" , βρισκεται στην καρτελα "αναλυση οθονης"

 

Ναι το ειδα που ειναι αλλα δεν κανει κατι.

 

Το βαζω full αλλα ειναι σαν limited στην εικονα.. Το εχουν αναφερει και σε ξενα φορα οτι δεν δουλευει στους 353.06

 

Δεν υπαρχει και παλαιοτερος driver για 980τι ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα που ειναι αλλα δεν κανει κατι.   Το βαζω full αλλα ειναι σαν limited στην εικονα.. Το εχουν αναφερει και σε ξενα φορα οτι δεν δουλευει στους 353.06   Δεν υπαρχει και παλαιοτερος driver για 980τι ρε γμτ.

 

Δλδ οριζεις πληρες φασμα και δεν αλλαξε το χρωμα; με πιο παλιο οδηγο δοκιμασες; το κανει και στον τακη αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

......το κανει και στον τακη αυτο; 

Εγω ειμαι με 120αρη μονιτορ συνδεδεμενο με dvi και περαν του crome μια στο τοσο δεν εχω αλλα προβληματα.

Κυριο λειτουργικο 8.1 64αρι και για μπεντσοκαταστασεις win 7 64αρι

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Αν δεν ειναι κοπος και υπαρχει hdmi ευκαιρο κανε μια δοκιμη γιατι το θεμα με το χρωμα παραειναι κουλο να μας φυγει η απορια. Οσοι αναφερουν πως εχουν θεμα με τα χρωματα αναφερονται και σε αλλες καρτες,σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Αν δεν ειναι κοπος και υπαρχει hdmi ευκαιρο κανε μια δοκιμη γιατι το θεμα με το χρωμα παραειναι κουλο να μας φυγει η απορια. Οσοι αναφερουν πως εχουν θεμα με τα χρωματα αναφερονται και σε αλλες καρτες,σωστα;

 

Δλδ οριζεις πληρες φασμα και δεν αλλαξε το χρωμα; με πιο παλιο οδηγο δοκιμασες; το κανει και στον τακη αυτο; 

 

Ναι ολες εχουν προβλημα με τον 353.06

 

Δεν υπαρχει αλλος driver για 980τι μεχρι στιγμης τουλαχιστον.. 

 

Στον Τακη δεν ξερω δεν δοκιμασα. Με dvi στα 120hertz ττις ειχαμε τις καρτες.

@giorgos2187,

 

Ετσι οπως εισαι με full range για πειραξε λιγο το digital vibrance.. βαλτο μια π.χ. στο 60 και apply και μετα παλι στο 50 και apply. Bλεπεις διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει με 970 και 980 σε 2 υπολογιστές, σε 2 οθόνες με HDMI,DVI,DP,144hz,120hz,60hz, gsync on/off, με o/c και χωρίς. Επίσης έχω δοκιμάσει και με unistall το afterburner. To κάνει ΠΑΝΤΑ και μόνο στον chrome (είτε απλά σερφάροντας, είτε σε video στο youtube, είναι τυχαίο), φριζάρει για λίγα δευτερόλεπτα και κρασάρουν οι drivers (ακριβώς ίδια συμπεριφορά οταν είναι ασταθές το o/c δηλαδή και σε κρασάρουν οι drivers), έστω 1 φορά την μέρα θα το κάνει. Σε win 8.1 όλα αυτα. Με clean install απο το nvidia driver παιρνιούντε πάντα οι drivers, DDU δεν έχω δοκιμάσει. Δεν θέλω να κλέισω το hardware accelaration ρε nvidia πως να το κάνουμε τώρα :p  Το πρόβλημα αυτό έχει αρχίσει απο τον προηγούμενο driver και συνεχίζεται και στον 353.06. Δύο εκδόσεις πριν δηλαδή δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης οταν συμβαίνει αυτό απο 135Mhz idle η κάρτα πάει 500 και κάτι, και με επανεκκίνηση μόνο στρώνει στα 135 ξανά.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update

 

Ενταξει με το full range.

 

Oπως εκανα το surround ενα απο τα τρια μονιτορ ειχε ξεχαστει στο limited και φαινεται ακολουθαγαν τα αλλα δυο αυτο.

 

Οποτε εσπασα surround εβαλα full range σε καθε ενα ξεχωριστα και μετα ξεναστησα το surround. Oλα κομπλε!!

 

Φτιαξε τα κρασαρισματα στον chrome mwrh nvidia.. το full range το λυσα!  :p  :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω να το λύνουν... ήθελα να πάρω και το νεο IPS ROG gsync οταν βγει, μάλλον με βλέπω για το ROG freesync... αν και αυτοί απαράδεκτοι είναι, θα χρεοκοπήσουμε και ακόμα νέους drivers δεν θα έχουν βγάλει.. αι στο διάλα.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ολοι λενε και το εχω γραψει και καποια ποστ πιο πριν , στους περισσοτερους φταιει το hardware acceleration στον chrome εδω και 2 βδομαδες που το εχω απενεργοποιησει δεν εχει ξανακανει κιχ.

Αλλά πιστευω απο οσο βλεπω οτι εχουν θεμα οι οδηγοι με τα win 8.Και το περιεργο ειναι απο οσα διαβασα σε ξενα φορουμ οτι παρουσιάζετε στην σειρα 9χχ τις περισσότερες φορές

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 780ti, win 7, clean install (ddu) με οποιωνδήποτε driver μετά τον 347.88 έχω κρασαρίσματα σε firefox. Με τους τελευταίους έχει φτιάξει πολύ η κατάσταση αλλά κράσαραν και αυτοί μια φορά σε firefox

Link to comment
Share on other sites

Just in time for the highly anticipated title Batman: Arkham Knight this new GeForce Game Ready driver ensures you'll have the best possible gaming experience. With support for GeForce SLI technology and one-click game setting optimizations within GeForce Experience, you'll have the best possible performance and image quality during gameplay. 

Game Ready

Best gaming experience for Batman: Arkham Knight, including support for SLI Technology and GeForce Experience 1-click optimizations

 

 

Για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Toν κατεβασα και μου δινει μια αισθηση περισσοτερης smoothιλας στα τρια μονιτορ.

 

ΑΛΛΑ.. στον chrome παλι τα ιδια.   :angry:

 

Λενε πως θα βγαλουν hotfix γι αυτο.

 

όντως το πρόβλημα παραμένει και σε μένα.

Περισσότερο το παρατηρώ οταν κάνεις αρκετή ώρα browsing και κοιτάς photos απο google images ή/και έχεις ανοικτά αρκετά tabs με videos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.