Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

@takis-pa ξεκινα το διαβασμα

 

Στην περιπτωση σου παντως δεν χρειαζεται

Quote

The major downside of Fast Sync is that (as a senior Nvidia engineer explains here) it is only truly beneficial in very high FPS situations, typically when your framerate is at least 2-3x your display's refresh rate (e.g. 120-180 FPS and above on a 60Hz monitor). At lower framerates, because of the way Fast Sync essentially samples/drops frames, you may notice similar sorts of latency issues as traditional VSync On, as well as stuttering. So in practical terms you should only consider enabling Fast Sync in older games, or newer games where the settings have been turned right down; basically only in games where you can guarantee very high framerates.

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις @tommybertsen και @Lazy Dog αλλα εγω εχω αυτο...

 

image.jpg
 

γι αυτο και η απορια μου.

Λετε να παιζει ρόλο το gsync του monitor;

 

Υ.Γ Lazy δεν τοχω και πολυ το εγγλεζικο οταν τοτε ειχα μαθημα εγω πηγαινα για μπιλιαρδο....:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@takis-pa Τακαρε με το δικο σου συστημα δεν το εχεις αναγκη καμαρι'μ :crazypilot:

(κ δεν παιζει με sli οπως εγραψε και ο Alex)

 

Ουτε εγω το χρειαζομαι. Αν ημουν με το παλιο μου 60ρι μονιτορ ισως  να ειχε νοημα

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

To fast sync & το SLI δεν πάνε μαζί... (εάν το έχεις ανοικτό)

Εμ και βεβαια το χω ανοικτο το sli Αλεξ, τι ταχω και τα δυο μωρα επανω τσαμπα να καινε ρευμα!!!

Παράθεση

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακόμη 3 λεπτά να μου ευχηθείτε!!! :p 

@takis-pa  Σόρρυ που καθυστέρησα να απαντήσω σήμερα έγινε ένας μικρός χαμός απο τηλέφωνα!

Το fast sync βοηθάει καθαρά εκείνους που παίζουν με 60Hz panel... όσοι έχουν 144Hz δεν έχουν ανάγκη καμία τεχνολογία sync εκτός απο το SLI όπου το gsync δίνει το κάτι παραπάνω σε smoothίλα! Επίσης το fast sync που το έχω τσεκάρει θέλει τουλάχιστον 2Χ τα fps απο το refresh rate της οθόνης (πάνω απο 120fps ΣΤΑΘΕΡΑ) , για να αποδόσει τα μέγιστα οφέλη του! Καλό εργαλείο εμένα με βοηθησε πολύ αν και θα αλλάξω monitor όπου να ναι! Βοηθάει τρελά σε παιχνίδια τύπου CSGO κτλ... (πολλά fps)!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όποιος θέλει να κάνει monitoring με το MSI Afterburner σε DX12 games μπορεί πλέον να κατεβάσει την νέα έκδοση του προγράμματος 4.3.0 beta 14 με το νέο αναβαθμισμένο rivatuner 6.5.0 beta 5 απο δώ! Το δοκίμασα στο rise of the tomb raider λειτουργεί άψογα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Εκανες μετρησεις; Δοκιμασες καθολου bf1 να δουμε αν αλλαζει τιποτα οσον αφορα το cpu αναμεσα σε dx11 και dx12?

Πρέπει να είναι με τον προηγούμενο driver όμως

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, giorgos2187 said:

Εκανες μετρησεις; Δοκιμασες καθολου bf1 να δουμε αν αλλαζει τιποτα οσον αφορα το cpu αναμεσα σε dx11 και dx12?

Όχι ακόμα αλλά στο tomb raider όντως είδα CPU usage reduction! Περισσότερα λίγο αργότερα! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει λόξιγκα το DX12. Το γράφει και η DICE in game. Περιμένετε να βγει τελική έκδοση του παιχνιδιού. Και οι 2 τόσο πράσινοι όσο και κόκκινη χάνουν τα ίδια fps / κάρτα με το dx12. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... Όλα Ultra 1200p κάρτα stock σε DX11 & DX12 στο rise of the tomb raider με την χρήση του νέου MSI AB 4.3.0 beta 14!

Τα παρακάτω screens  επικεντρώνονται καθαρά στους τομείς CPU usage,temps & fps performance! (Προσπάθησα να έχω την κάμερα όσο το δυνατόν στο ίδιο ακριβώς σημείο για να ελαχιστοποιήσω τις όποιες αποκλίσεις).

Θα επακολουθήσουν και μετρήσεις στο BF1 Open beta...

 

10xgd38.jpg

10r8zs9.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Οχι Ολα στο Ultra τα textures ειναι στο High οχι very High ;)

Ναι οκ λές και τα textures θα κόψουν fps :hehe: 

Είναι καθαρά Vram limitation.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.