Jump to content


C2D 6600 @ 3.2 GHz ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ


InMyMemory

Recommended Posts

Καλημερα στο forum.

Μια ερωτηση περι overclocking...Εχω εναν 6600 ανεβασμενο στα 3.2 Ghz.

Με default ταση και την intel ψυκτρα, υστερα απο 6 ωρες με διπλο Orthos φτανει μεχρι και τους 67 :...:,

ενω σε idle κυμαινεται απο 40 μεχρι 43 περιπου :boxed:. Οι θερμοκρασιες αυτές ειναι λογικες?

Υπαρχει περιπτωση να μου μεινει στο χερι εφοσον τον εχω σε αυτη τη συχνοτητα σε καθημερινη χρηση? :whistling

Ευχαριστω εκ των προτερων :flower:

Link to comment
Share on other sites

Μητρικη Abit aw9d-max και Core Temp. To guru της Abit δειχνει 3-4 βαθμους λιγοτερο απο το core temp.

Το κουτι εχει τρεις 12αρηδες μεσα σε χαμηλες στροφες και το chipset φτανει τους 35 σε load.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 10:29]

Στο σύστημα της υπογραφής μου, με τάση 1,275 στα 3GHz έχω idle 40 και load με ΤΑΤ full στους δύο πυρίνες 58. Νομίζω μπως είσαι μια χαρά.

Θα το λες μαλλον επειδη εχω την Intel ψυκτρα?

Ρωταω γιατι 58 με 67 βαθμους ειναι μεγαλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 10:58]

Ναι. Εγω θα σου έλεγα να πας στα 3GHz με τάση 1,2750 και να δεις τι παίζει. Παντως με stock είσαι αρκετά καλά.

Γιατι να τον ριξω στα 3 GHz? Για να δω αλλαγες στην θερμοκρασια?

Νομιζω πως 1,2750 πρεπει να εχει γιατι δεν εχω πειραξει την default ταση που δινει.

Link to comment
Share on other sites

Μην εισται τοσο απολυτοι για τα temps παιζει ρολο στον καθε cpu το headspreader που δυστυχως η Intel στους μικρους conroe (βλ 6700 και κατω) τα εχει κανει λιγο θαλασσα (μερικοι ειναι σαν τα αγαπημενα μας ruffles:P:P).

Οπως ας πουμε στον δικο μου E6600.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO [Σήμερα, στις 12:44]

Μην εισται τοσο απολυτοι για τα temps παιζει ρολο στον καθε cpu το headspreader που δυστυχως η Intel στους μικρους conroe (βλ 6700 και κατω) τα εχει κανει λιγο θαλασσα (μερικοι ειναι σαν τα αγαπημενα μας ruffles:P:P).

Οπως ας πουμε στον δικο μου E6600.

Με το ματι που ειδα :confused: δεν ειναι στραβος :upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Κοίτα την τάση και άσε τα default. Βαλε καρφωτά την τιμή (1,2750) γιατι αν το έχεις auto τότε δίνει πολύ και ανεβάζει θεμοκρασία. Για δοκίμασε το και πές μας.

Οκ θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω...

Αρχική απάντηση από Vadergr

Και εμενα τοσο παει ο 6600@3.2. Εχω και εγω abit ab9 οποτε φανταζομαι οτι θα μετρανε το ιδιο περιπου. Μην ανησυχεις πολυ.

Καταλαβα οποτε ολα καλα τοτε. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο thread:

πηγα και πηρα την arctic silver 5 στα 6 ευρω :boxed:. Απο οτι ειδα στις οδηγιες του site της προτεινει να μπει μονο μια καθετη λέπτη γραμμη arctic silver στο κεντρο του conroe ουσιαστικα πανω απο τους πυρηνες. Οι εχοντες conroe και arctic silver ετσι την εχετε τοποθετησει η την εχετε απλωσει κλασσικα σε ολοκληρο το heat spreader...?

Link to comment
Share on other sites

παιζει πολυ μεγαλο ρολο το IHS.εμενα ευτυχως ειναι ολοισιο και εχω στα 3.4 @ 1.4Vcore 33-34C idle και παντα κατω απο 58C load.

οσο για την παστα,δεν θα εσκαγα και πολυ.παντα εβαζα την παστουλα που εχει η Zalman με την VF700...no problemo..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 11:25]

Εγώ έβαλα μια σταγόνα και την άπλωσα σε μια στρώση σα μπογιά πάνω heat spreader.

Εννοεις οτι καλυπτει ολο το spreader σωστα? Με αυτο δεν εχει φοβο με τον καιρο και την ζεστη να χυθει μερος της παστας στα πλαινα τοιχωματα του spreader και ισως πιο κατω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.