Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Γινεται σε καποιον αλλο αυτο ? Εχουμε καμια λυση ?

Αντιμετώπιζα το πρόβλημα για αρκετό καιρό μέχρι που κάποια στιγμή έγινε κάρβουνο μια ενισχυτική μονάδα.

Φοβάμαι πως κι εσύ κάποιο πρόβλημα με την πλακέτα έχεις. Μήπως σου καίνε και την ασφάλεια πολύ εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορώ να αντικαταστήσω δορυφόρους και κεντρικό με οποιοδήποτε θέλω ή πρέπει να πληρούν κάποιες προδιαγραφές [waat ohms κλπ];

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να αντικαταστήσω δορυφόρους και κεντρικό με οποιοδήποτε θέλω ή πρέπει να πληρούν κάποιες προδιαγραφές [waat ohms κλπ];

Τα ονομαστικά ohm καλό θα ήταν να είναι ίδια (για υψηλότερα δεν πειράζει, για χαμηλότερα ίσως υπάρχει θέμα). Όσον αφορά την ικανότητα πρόσληψης ισχύος (wattage) δε νομίζω ότι υπάρχει πηνίο που να έρθει σε δύσκολη θέση από τα βατάκια του ενισχυτή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα ονομαστικά ohm καλό θα ήταν να είναι ίδια (για υψηλότερα δεν πειράζει, για χαμηλότερα ίσως υπάρχει θέμα). Όσον αφορά την ικανότητα πρόσληψης ισχύος (wattage) δε νομίζω ότι υπάρχει πηνίο που να έρθει σε δύσκολη θέση από τα βατάκια του ενισχυτή... ;)

μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιο ηχείο;

τα έχω πολύ καιρό και τα βαρέθηκα.

θέλω κάτι ανώτερο ποιοτικά αλλα όχι πολύ ακριβό.

το πολύ 500 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Νέο σετ ηχείων εξ ολοκλήρου δλδ?

δορυφόρους και κεντρικό. ή μόνο δορυφόρους.

γιατι αν αλλάξω και γούφερ θα θέλω πολλά λεφτά νομίζω και δεν έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

δορυφόρους και κεντρικό. ή μόνο δορυφόρους.

γιατι αν αλλάξω και γούφερ θα θέλω πολλά λεφτά νομίζω και δεν έχω τώρα.

Όσον αφορά μεμονωμένα ηχεία, δεν ξέρω να σου πω πολλά, ΟΜΩΣ στη θέση σου θα τοι σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να αντικαταστήσω ολόκληρο το παλιό μου σετ με ένα καινούργιο (εφόσον αυτό βρίκσεται εντός του οικονομικού ορίζοντά σου και είναι και έτη φωτός καλύτερο -imho- από το Logi).

Here you are:

Msystems.gr - Προϊόντα - Edifier S550 5.1 Multimedia speaker

To μόνο (και καλά...) αγκάθι είναι η αναλογική είσοδος (απουσία ψηφιακής/οπτικής εναλλακτικής), προσωπικά όσες φορες έτυχε να δοκιμάσω με σύγκριση A/B ανάλογα συστήματα (analog_VS_digital/optical) ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ να διακρίνω την παραμικρή διαφορά. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά μεμονωμένα ηχεία, δεν ξέρω να σου πω πολλά, ΟΜΩΣ στη θέση σου θα τοι σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να αντικαταστήσω ολόκληρο το παλιό μου σετ με ένα καινούργιο (εφόσον αυτό βρίκσεται εντός του οικονομικού ορίζοντά σου και είναι και έτη φωτός καλύτερο -imho- από το Logi).

Here you are:

Msystems.gr - Προϊόντα - Edifier S550 5.1 Multimedia speaker

To μόνο (και καλά...) αγκάθι είναι η αναλογική είσοδος (απουσία ψηφιακής/οπτικής εναλλακτικής), προσωπικά όσες φορες έτυχε να δοκιμάσω με σύγκριση A/B ανάλογα συστήματα (analog_VS_digital/optical) ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ να διακρίνω την παραμικρή διαφορά. :giveup:

Όντως αγκάθι γιατί ο Μάκης έχει μόνο οπτική. Άρα δε μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα παιδιά... Μια ανάσταση στο θέμα, όχι για καλό. Τα ηχεία μου, 3 χρόνων τώρα, χθες το πρωί σταμάτησαν να δουλεύουν. Το βράδυ ακούγαμε μια χαρά μουσικούλα, το πρωί γιοκ.... :(

Έκανα reset, δοκίμασα να βάλω το jack των μπροστινών σε ραδιόφωνο, κοίταξα την ασφάλεια, τίποτε, nothing!

Ακούγετε ένας ήχος μόνο από το μπροστινό αριστερό ηχείο. Σα παράσιτα, χιόνια, ξέρετε...

Αν το ανεβάσω σχεδόν τέρμα, ακούγεται από το βάθος και αυτό που θα έπρεπε να παίζει. Επικοινώνησα ήδη με logi, αλλά είμαι αρκετό καιρό εκτός εγγύησης. Δεν έχω παράπονο, αλλά αν κανείς έχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και το πώς μπορώ να το διορθώσω....

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικως αυτα τα ηχεια καποια στιγμη χαλανε.

Οπως εχω δει στο νετ "σπαει" ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα (ραγιζει δηλαδη και καταστρεφεται) και μετα παπαλα. Αν εχεις παθει αυτο.

Δεν εχω ιδεα αν αναλαμβανουν επισκευη και αν εισαι σε αυτη την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω δει στο νετ "σπαει" ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα (ραγιζει δηλαδη και καταστρεφεται) και μετα παπαλα.

Link έχεις? Θέλω να δω τι ακριβώς παθαίνουν από περιέργεια :)

Link to comment
Share on other sites

Logitech Z5500 suddenly dying – blown IC at iestyn.net

GOOGLE : Z5500 BROKEN IC

Αν εχεις αυτο το προβλημα. Μπορει να ειναι κατι αλλο.

Αν δεχτουν η οχι να τα φτιαξουν (εννοειται επι πληρωμη) ενημερωσε μας αλλα αν δεν ειναι γελοιο για κατι τοσο ακριβο

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει, αυτό είναι σχετικά εύκολο μωρέ.

Για να σκάει βέβαια πρέπει να υπάρχει σοβαρή αιτία...

Αλλάζει εύκολα πάντως (με τον κατάλληλο εξοπλισμό)! :)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Γενικως αυτα τα ηχεια καποια στιγμη χαλανε.

Οπως εχω δει στο νετ "σπαει" ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα (ραγιζει δηλαδη και καταστρεφεται) και μετα παπαλα. Αν εχεις παθει αυτο.

Δεν εχω ιδεα αν αναλαμβανουν επισκευη και αν εισαι σε αυτη την περιπτωση.

Για επισκευή, χλομό το κόβω... θα περιμένω λίγο μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα, και μετά θα το πάρω απόφαση και βλεπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

Για επισκευή, χλομό το κόβω... θα περιμένω λίγο μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα, και μετά θα το πάρω απόφαση και βλεπουμε... :)

Είναι δύσκολο να σου δώσουμε κάποια συγκεκριμένη ιδέα έτσι στα τυφλά. Θα έλεγα ότι μετά από το βασικό troubleshooting που έκανες, πρέπει να συνεχίσεις με έλεγχο/μετρήσεις/δοκιμές στο control pod για να εντοπίσεις τη βλάβη. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να σας δώκω ένα update...

Με το control pod φίλου δούλεψε, άρα εντοπίσαμε το πρόβλημα. Η logitech δε μπορεί να μου στείλει και με παρέπεμψε σε ebay κτλ, το οποίο όμως θα μας βγει κανα 100άρι (δε σφάξανε)..!!

Το ψάξιμο όμως απέδωσε! Βρήκα έναν τύπο, ο οποίος φτιάχνει πολλά πραγματάκια για ηχεία της logitech. Δίνει κάτι καλώδια λοιπόν, από 25 μέχρι 50, αναλόγως των χαρακτηριστικών, για αντικατάσταση του pod.

Το θέμα είναι, ότι τώρα που το είδα, σκέφτομαι μπας και είναι πολύ απλό και μπορούμε να το κάνουμε και μόνοι μας. Μπορεί κανείς που το κατέχει, να καταλάβει στη συνδεσμολογία?

Link του τύπου από το ebay.

Logitech Z 5500 Z5500 Control Pod Bypass Cable 10ft | eBay

Logitech Z 5500 Z5500 Control Pod Bypass Cable 12ft 3 Jack with Volume Control | eBay

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.