Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Η Edifier κινέζικη δεν είναι?

Πώς και έχει φημίζεται τόσο πολύ για τα 550?

Ποιοτικά δεν ξέρω τι λέει η κατασκευή τους, αλλά μου κάνει εντύπωση ακόμα και το ότι συζητάμε για ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία είναι καναδέζικη, πιθανότατα η παραγωγή να γίνεται στην Κίνα. Σε σύγκριση με ηχεία τύπου 5500 βρίσκονται απλώς σε άλλη κλάση από θέμα ήχου, επ'αυτού δεν υπάρχει εξορισμού καμία αμφιβολία. Επιπλέον, μιλάμε σε κάθε περίπτωση για pc-speakers και όχι για Martin Logan...

Ψάξτο λίγο στο νετ (να δεις σε πρώτη φάση πραγματικά tweeter, mid, subwoofer και crossover για να πάρεις μία οπτική τουλάχιστον γεύση για το τι φτιάχνουν οι άνθρωποι), να σου μεταφέρω τις ηχητικές εντυπώσεις μου είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καπου το 'χασα ρε αλανια. Τα edifier δεν εχουν ψηφιακη εισοδο. Πως θα αναπαραξουν την αποκωδικοποιηση της καρτας ηχου? (dts κλπ κλπ)

Η αποκωδικοποίηση γίνεται στην κάρτα (στέλνει το surround του dts για παράδειγμα, μέσω αναλογικών στο κάθε κανάλι ξεχωριστά).

Στον ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή, η κάρτα ήχου δεν κάνει αποκωδικοποίηση. Στέλνει passthrough τον ήχο στον αποκωδικοποιητή των ηχείων.

Με λίγα λόγια η μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό θα γίνει. Το θέμα είναι που γίνεται πιο σωστά. Στην κάρτα ήχου ή στον external decoder? Στην περίπτωση των Z5500 ο decoder είναι για τον πέοντα, και το έχω συμπεράνει με τα αφτιά μου for sure...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα Edifier σήμερα.

Η ποιότητα κατασκευή τους είναι πολλές κλάσεις ανώτερη από τα Logitech. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης, είναι σε άλλη κατηγορία.

Για τον ήχο τους λίγα μπορώ να πω προς το παρόν. Πιο γεμάτος και καθαρός ήχος από τα Z5500. Η "ένταση" τους (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος) είναι μικρότερη, αλλά ακόμη και τέρμα δεν φαίνεται να παραμορφώνουν. Σίγουρα θες μια πολύ καλή κάρτα ήχου για να τα οδηγήσεις σωστά, ενώ τα Logi τα πετάς πάνω σε ένα toslink και ξεμπέρδεψες --o διαχωρισμός των καναλιών όμως εδώ είναι καλύτερος.

Θέλουν σίγουρα χρόνο για να σεταριστούν σωστά στον χώρο και τα αφτιά του καθενός, μιας και οι στάθμες δεν είναι απλά rear/center/sub όπως στα Logi αλλά έχεις ένα σωρό επιλογές.

Για το woofer τώρα δεν έχω λόγια! Απλά...

Καμία σχέση με το ανεξέλεγκτο μπαμ μπουμ των Ζ5500.

Το έχω στο -7 και ακόμη μου γκρεμίζει το δωμάτιο (γαμώ το ξύλινο πάτωμα μου μέσα :p).

Το φαντάζομαι σε ένα μεγάλο σαλόνι να βαράει αβέρτα και μου τρέχουν τα σάλια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε BiloukosGR (καπου το ξερω το username :p ) καλοριζικα τα edifier

επειδη και εγω το ψηνω να παρω ηχεια και ειμαι αναμεσα σε ζ5500 ζ906 και kai edifier

αν μπορεις κανε μια μινι παρουσιαση σε καινουριο topic και συγριση με τα ζ5500 που ειχες

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη παρουσίαση από την παρακάτω δεν νομίζω πως μπορώ να κάνω. Ρίξε μια ματιά: NitroWare.net :: Edifier S550 5.1 Multimedia Speaker In-Depth Review

Σε γενικές γραμμές άκου πως έχει...

Είναι αρκετά πιο ογκώδη (όχι με την κακή έννοια) από τους δορυφόρους της logitech. Θέλουν σίγουρα βάσεις ή κρέμασμα στον τοίχο. Είναι πιο πολύ για φάση "χρησιμοποιώ-το-pc-μου-για-home-cinema" μιας και δύσκολα θα οδηγηθούν σωστά χωρίς μια καλή κάρτα ήχου. Είναι για αυτόν που δεν έχει ούτε τον χώρο ούτε τα λεφτά για να φτιάξει κάτι ξεχωριστό για entertainment κι έτσι τα κάνει όλα με το pc --σαν εμένα. -,-

Νομίζω οι επιλογές σου είναι ξεκάθαρες, απλά πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θες.

Η μια μεριά στερεί σε ήχο, η άλλη σε ευκολίες. Simple!

by the way, νομίζω πως θα πάρω πίσω αυτό που είπα για την ένταση τους. Έχει αλλάξει πολύ η συμπεριφορά τους από χθες.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα με την ένταση/μέγιστες στάθμες εχει ως εξής: υπάρχουν δύο προσεγγίσεις επί της ουσίας, "δύναμη και παραμόρφωση" η πρώτη και "ομαλότητα και απαραμόρφωτος ήχος μέχρι το τέρμα" η δεύτερη.

Πολλοί ΔΕΝ επιθυμούν να το τσιτώνουν το μηχάνημα για να έχουν ισχύ (οπότε τα ηχεία/σετ τύπου Logi "ακούγονται" δυνατότερα), άλλοι προτιμούν την καθαρότητα εις βάρος της ψευδεπίγραφης ισχύος.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Billako, για όποιον δεν έχει λεφτά γιοα πολλά πολλά και θέλει ένα "home-cinema" στημένο γύρω από το pc, τα Edifier είναι η πρώτη επιλογή.

Μεγειές, φίλε μου!

Έγινε επεξεργασία από Ερνέστος
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σημαντικό πρόβλημα που τους βρήκα μέχρι στιγμής είναι ότι το woofer δεν έχει τρύπα! Είχα το sub από τα z5500 κάτω από τα πόδια μου και έβαζα την πατούσα μου μέσα! Damn! Ξεβολεύτηκα! :p

Link to comment
Share on other sites

μιλα με τη logi απευθειας πες το προβλημα σου εμενα μου τα αλλαξαν ενω ημουν εκτος εγγυησης βασικα δεν ειχα αποδειξη

Θυμάσαι περίπου πόσο καιρό σου είχε λήξει η εγγύηση που σου τα αλλάξαν από την Logitech?

Εγώ επικοινωνώ πάντα με την Logitech Ευρώπης, και τα πρώτα που είχα με σε 1-2 μήνες μου κάηκε το λαμπάκι στον αποκωδικοποιητή και μου έστειλαν καινούργιο set από Γερμανία αν θυμάμαι καλά... Τώρα είμαι ένα χρόνο εκτός εγγύησης, και σήμερα, το δεύτερο set που μου έστειλαν, μόλις άρχισε να παρουσιάζει πρόβλημα πάλι...

Μόλις ανεβάζω την ένταση πάνω από την μέση, αρχίζει και βγάζει σκρατσαρίσματα στον ήχο από όλα τα ηχεία...

Φαίνεται για βραχυκύκλωμα... :weep:

Link to comment
Share on other sites

αν τα βαλω στο γραφειο μου που ειναι 4*3 τι θα γινει ....

Κι εμένα κάπου τόσο είναι το δωμάτιο (βέβαια εμένα είναι ψηλοτάβανο ~4m).

Αν τοποθετηθούν σωστά στο χώρο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Κι επίσης δεν είναι τόσο το μέγεθος του χώρου, όσο τα υλικά τα οποία έχει μέσα. Πατώματα, ντουλάπες, τζαμαρίες, κούφιες γυψοσανίδες... κάνουν βαβούρα. Αντίθετα, μοκέτες και κουρτίνες "μαζεύουν" τον ήχο.

Γενικά μη σε απασχολούν τα τετραγωνικά. Ίσα ίσα που σε μικρό χώρο μπορείς να πετύχεις πολύ καλή ακουστική χρησιμοποιώντας μόνο τα αυτιά σου... σε μεγάλους χώρους αυτό πολλές φορές είναι δύσκολο -έως πολύ δύσκολο χωρίς μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά με την Logitech, και εγώ fun της εταιρίας χρόνια τώρα, για τους γνωστούς λόγους... αλλά...

Πήρα και εγώ τα Ζ-5500 πριν 3 χρόνια, στον μήνα μέσα μου κάηκε το λαμπάκι από το control pod, και μετά από 2-3 μήνες βραχυκύκλωνε τελείως το pod, μέχρι που μου έστειλαν καινούργιο set από εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή έχω 2 sets τα οποία είναι και τα δύο Off!!! Και όπως φαίνεται πρέπει είναι από το control pod τους.

Είμαι 1 χρόνο εκτός εγγύησης, επικοινώνησα με την εταιρία μέσω e-mail στο εξωτερικό, και μου έχουν στείλει καινούργιο pod (ελπίζω να είναι το Pod το πρόβλημα αυτή την δεύτερη φορά)

Τα σύστημα το πρόσεχα όσο πιο πολύ μπορούσα, έπαιζα δυνατά αλλά ποτέ στο Full, το έχω πάνω στον γνωστό σταθεροποιητή τάσης της APC, και εννοείται οτι έχω ψιλοφρικάρει αυτές τις μέρες, μέχρι να μου έρθει το Pod και να δω τι συμβαίνει...

Μου πρότειναν επειδή είμαι χρόνιος και σωστός πελάτης του για τουλάχιστον 8 χρόνια, ως αντικατάσταση τα Logitech Z906 στην μισή τιμή, κάπου στα 175 Euros, αλλά δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω.............

Γενικά, δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος, αν τα πάω τα δύο ελαττωματικά συστήματα σε κάποιον καλό ηλεκτρονικό, αν διορθώνεται το πρόβλημα ανεξάρτητα αν βρίσκεται στο control pod ή στον ενισχυτή του συστήματος...???

Please Heeeelp!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μη το ρισκαρεις και γω το z-5500 εχω,

καλυτερα να εχεις να κανεις με τη logitech,επειδη θα φοβασαι μη τυχον

και σου κανει καμια χαζομαρα και για καλυτερα γινει χειροτερα

Ναι σίγουρα φίλε μου, αλλά... αυτή την στιγμή που σου γράφω έχω 2 full sets Logitech z-5500 και ένα έξτρα Control Pod που μου έστειλαν, και τελικά το πρόβλημα είναι μέσα στο woofer, τώρα τι είναι δεν ξέρω ακόμα.......

Και τα δύο με το ίδιο πρόβλημα, βγάζει ένα δυνατό βουητό απ'ολα τα ηχεία και το woofer...

Τι να τα κάνω; να τα έχω να τα κοιτάω...??? ;)

Και είναι οτι μένω και σε νησί... άντε βρες καλό ηλεκτρονικό...

Και ψάχνω και καιρό μπας και βρω κανά service manual, ρώτησα και την Logitech και μου είπα οτι δεν υπάρχει... (λίγο απαράδεκτο από πλευράς Logitech νομίζω...........

Η Logitech δεν μου τα αντικαθιστά, γιατί έχω πέσει ήδη σε δύο ελαττωματικά συστήματα σε διάστημα 3 χρόνων από την πρώτη μου αγορά...

Και μου προσφέρει το αντικαταστάτη και καλά των Logitech 5500 σε μισή τιμή, τα οποία δεν μου πολύ γεμίζουν το μάτι, και αυτή την στιγμή όπως είμαστε οι περισσότεροι, No Money, No Honey..........??

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα φίλε μου, αλλά... αυτή την στιγμή που σου γράφω έχω 2 full sets Logitech z-5500 και ένα έξτρα Control Pod που μου έστειλαν, και τελικά το πρόβλημα είναι μέσα στο woofer, τώρα τι είναι δεν ξέρω ακόμα.......

Και τα δύο με το ίδιο πρόβλημα, βγάζει ένα δυνατό βουητό απ'ολα τα ηχεία και το woofer...

Τι να τα κάνω; να τα έχω να τα κοιτάω...??? ;)

Και είναι οτι μένω και σε νησί... άντε βρες καλό ηλεκτρονικό...

Και ψάχνω και καιρό μπας και βρω κανά service manual, ρώτησα και την Logitech και μου είπα οτι δεν υπάρχει... (λίγο απαράδεκτο από πλευράς Logitech νομίζω...........

Η Logitech δεν μου τα αντικαθιστά, γιατί έχω πέσει ήδη σε δύο ελαττωματικά συστήματα σε διάστημα 3 χρόνων από την πρώτη μου αγορά...

Και μου προσφέρει το αντικαταστάτη και καλά των Logitech 5500 σε μισή τιμή, τα οποία δεν μου πολύ γεμίζουν το μάτι, και αυτή την στιγμή όπως είμαστε οι περισσότεροι, No Money, No Honey..........??

Σε καταλαβαινω δυσκολη η κατασταση,αφου εγινε η μαλακεια δωσε λιγα λεφτα ακομα και παρε

αυτα που σου προτεινουν,παντως το z906 το εχει ενας φιλος μου ειπε καλα λογια

εγω δε το ακουσα για να σου πω, απλα υστερει λιγο σε watt απ οτι z-5500 και εχει το 3D stereo,

τωρα αν ειναι καλο αυτο δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλο το συστημα παντως για ταινιες και gaming με το optical και σε συνδυασμο

με μια καλη καρτα ηχου το αποτελεσμα ειναι απιστευτο αλλα νομιζω οτι υστερει

σε mp3,εκει χρειαζεσαι stereo sound με 2 ενεργα ηχεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.