Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

του ειπα να βγαλει την ασφαλεια που ειχε μεσα και να ζητησει μια ιδια απο το ηλεκτρομαγαζο.ελπιζω να το καταφερε. ξερεις κανεις αν πρεπει να απευθυνθω στη logitech ελλαδος ή να στειλω μαιλ κατευθειαν εξω?

Δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι.. Έχω ένα παλιό σετ z5500 αλλά λόγω τούμπας κατά την μετακόμιση κάνει έναν θόρυβο το woofer. Αν το ξεθάψω θα το βάλω στις αγγελίες. Στείλε pm αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτησω και εγω κατι?αν παραγγειλεις τα ηχεια μεσα απο την logitech η εγγυηση πως ισχυει?δλδ αν πας σε ενα μαγαζι και αγορασεις ενα προιον τοτε η αποδειξη η τιμολογιο ισχυει σαν εγγυηση.στην περιπτωση που εχεις παραγγειλει απο το site της εταιριας τοτε ποιο 'χαρτι' χρησιμοποιεις σαν εγγυηση???

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς οτιδήποτε, θα επικοινωνείς απευθείας με τη Logitech.

Νομίζω οι περισσότεροι ευχαριστημένοι έχουν μείνει από την εξυπηρέτησή της σε θέματα εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κ εγω τη γνωμη σας/φώτα σας??....σκέφτομαι λοιπον να προβώ στην αγορα των εν λόγω ηχείων (μαλλον αυριο) αλλα εχω την έξης αμφιβολία.

1. Θα παιζουν σωστα με το λαπτοπ μου (Asus A6j) ή αδικα θα δωσω τα 300e? Βασικα το προγραμματακι που κοιταξα μεσα απ το pc λεει πως εχει γραμμη για SPDIF (εχει επιλογη ενεργοποιησης/απενεργοποιησης). Στο manual που ξεφυλλιζα κ εδειχνε τα icons ελεγε πως το SPDIF υποστηριζεται απο μερικα μοντελα, μα στο λαπτοπ δν υπηρχan παρα μονο τα τρια βασικα (audio input-mic in-headphone out) αλλα το σηματακι SPDIF δν το ειδα. Στο site λεει πως εχει Built-in Intel High Definition audio compliant audio chip, with 3D effect & full duplex SoundBlaster Pro Compatible Built-in stereo speakers (1.5W)

2. Αυτο το SPDIF εχει σχεση με τα ηχεία ή μπορω απλα με ενα μετατροπεα να συνδεσω τα τρια καλωδια των ηχειων σε ενα κατευθείαν? δηλ στο headphone out??

Τελικά, τι να κάνω? Να στειλω την παραγγελία ή δν προβλέπεται να παιξουν σωστα?

Help boys γιατι εχω πελαγώσει...:blink::help: :giveup:

Ισως αυτο θα σε βοηθησει!

1m Toslink to Mini Toslink (3.5mm Minijack) Optical Cable Only £5.10 at TVCables

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μαπα τα ηχεια απο θεμα ποιοτητας ηλεκτρoνικων συστηματων και τεχνολογιας...καηκε η "οθονη καταστασης", εχω βγει απο εγγυηση και ανοιγω το φως για να ρυθμισω τις επιλογες...φοβερο...πρωτη μου φορα παρελκομενο μη αμεσο εξαρτημα καιγεται ετσι...ειπαμε να ηταν ηχειο ενταξει αλλα αυτο..?? εχω ακουσει αρκετους να το παθαινουν...πφ...πως φτιαχνει γαμωτο...:fist::nothing::getlost:εγγυηση logitech θα στραβωθω για να "ακουω"...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Golden shovel, i know, αλλά έχω μία απορία.

Συνδέω τα ακουστικά στην έξοδο των ηχείων και όταν τερματίζω την ένταση ακούγονται χάλια (λες και το τραγούδι είναι 24kbps). Τα συνδέω απ' ευθείας στην sb xfi και ακούγονται μία χαρά.

Κάνουν κάποια επεξεργασία ...καταστροφής... οι ηχειάρες μου; Πίστευα ότι απλά περνάνε το σήμα και το ψιλοενισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα συνδεεις πανω τους χρησιμοποιουν τα ηχεια για ενισχυση κλ. και οχι τη καρτα ηχου.

Η καλυτερη λυση ειναι ενα splitter ωστε να συνδεεις τα ακουστικα και το minijack των ηχειων στην καρτα ηχου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
GEAS SAS PAIDIA

8A I8ELA TIN SIMVOULI SAS GIA TA LOGITECH Z5500

8A I8ELA NA PWTISW AN AXIZEI NA TA AGORASW KAI AN ONTOS EINAI KALA KAI DINATA :rolleyes:

Ότι έχουν δυνατό (υπέρ το δέον) υπογούφερ είναι γεγονός. Από κει και πέρα, το "καλά ηχεία" ελέγχεται (ως γνωστόν μάλλον προς βαβούρα τείνουν: προβολικό, με έλλειψη ελέγχου μπάσο, συνεσταλμένη μεσαία περιοχή, κατσαρα, επιθετικά πρίμα), ενώ και για τα 300€ δεν ξέρω που υπάρχει αυτή η τιμή. Επίσης, το όλο hype με τα watt είναι άνευ περιεχομένου, καθώς η ισχύς τους αρκεί και περισσεύιε για κάθε χρήση (εξάλλου, το μέγεθος που είναι ενδεικτικό για το πόσο δυνατά παίζουν τα ηχεία είναι η ευαισθησία και όχι τα wattRMS/peak/whatever).

Εναλλακτικές υπάρχουν, αγγίζουν όμως σχεδόν τα 400€.

Έγινε επεξεργασία από Ερνέστος
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.