Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω 5.1. Στα παιχνίδια μοιάζει να είναι καθώς ακούω από κάθε ηχείο διαφορά αλλά στην ταινίες δεν είμαι και τόσο σίγουρος... :suicide:

Πάμε στις απορίες:

1) Τι είναι το Night mode? Όταν στην οθόνη μου γράφει Effect: (το σηματάκι του dolby) Digital αν πατήσω το settings μου βγάζει Night Mode και έχει επιλογές Off, Normal και Max.

2) Όταν σαν Effect έχω επιλέξει το PLII Music αν πατήσω το settings μου βγάζει τις εξής επιλογες: Panorama, Dimersion, Center Width και Surround Delay. Εκτός απ'το Dimersion τα άλλα τι κάνουν? Κάνοντας την μετάφραση μπορώ να καταλάβω πάνω κάτω αλλά το Panorama δεν μπορώ να καταλάβω τι υποτίθεται ότι κάνει και το Surround Delay ότι τιμή και να του βάζω δεν δείνει να έχει διαφορά.

Συγνώμη αν φαίνονται πολύ χαζές οι ερωτήσεις μου αλλά όσο κι αν έψαξα δεν πήρα απαντήσεις ούτε απ'το Manual των ηχείων ούτε απ'το site της Logitech.

Link to comment
Share on other sites

Το Night Mode είναι κάτι σαν normalize,χαμηλώνει τα εφέ και δίνει μια έμφαση στους διαλόγους και καλά για να αποφύγεις το ροπάλιασμα απ'τους γείτονες όταν πέφτουν γέφυρες κτλ,αλλά είναι μάπα,δεν θα έλεγα ότι έχει και μεγάλες διαφορές.

Για το Prologic το Dimension είναι Balance μεταξύ μπροστά-πίσω ηχείων.

Το Surround Delay προκαλεί μια χρονοκαθυστέρηση στον ήχο των πίσω ηχείων.

Για το Center Width αν δεν κάνω λάθος ανεβάζει τον ήχο στα μπροστά και στο center,δηλαδή πόσο "θα απλώνεται" ο κεντρικός ήχος,δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.

Το Panorama κάνει και τα πίσω ηχεία να παίζουν σχεδόν όπως τα μπροστά,και πάλι αν δεν κάνω λάθος.

Για να καταλάβεις αν έχεις Surround ήχο βγάλε το Prologic,διότι κάνει Upscale Stereo σε Surround. :victory:

Link to comment
Share on other sites

Το Night Mode είναι κάτι σαν normalize,χαμηλώνει τα εφέ και δίνει μια έμφαση στους διαλόγους και καλά για να αποφύγεις το ροπάλιασμα απ'τους γείτονες όταν πέφτουν γέφυρες κτλ,αλλά είναι μάπα,δεν θα έλεγα ότι έχει και μεγάλες διαφορές.

Για το Prologic το Dimension είναι Balance μεταξύ μπροστά-πίσω ηχείων.

Το Surround Delay προκαλεί μια χρονοκαθυστέρηση στον ήχο των πίσω ηχείων.

Για το Center Width αν δεν κάνω λάθος ανεβάζει τον ήχο στα μπροστά και στο center,δηλαδή πόσο "θα απλώνεται" ο κεντρικός ήχος,δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.

Το Panorama κάνει και τα πίσω ηχεία να παίζουν σχεδόν όπως τα μπροστά,και πάλι αν δεν κάνω λάθος.

Για να καταλάβεις αν έχεις Surround ήχο βγάλε το Prologic,διότι κάνει Upscale Stereo σε Surround. :victory:

Και για πιο λόγο να θέλεις να έχουν τα πίσω χρονοκαθυστέρηση???

Τι εννοείς "βγάλε το Prologic", να τα έχω 5.1 απ'την κάρτα ήχου και στην οθόνη των ηχείων να λέει Digital?

Πως γίνεται να ξέρεις τόσα πολλά χωρίς να έχεις καν τα ηχεία?!? RESPECT...

Link to comment
Share on other sites

Χμ να σου πω την αλήθεια το delay ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί υπάρχει,και ποτέ δεν έχω ασχοληθεί,αλλά το έψαξα λιγάκι τώρα για να μου φύγει η απορία και βρήκα αυτό:

http://www.soundstage.com/surrounded/surrounded200307.htm

Σε ένα σημείο λέει:

For example, although you can add time delay into surround speakers to compensate for distance anomalies in speaker placement, this function cannot correct for improper driver blending caused by too-close placement of the speaker to the listener’s head.

Το Prologic το απενεργοποιείς απ'τα Effects,δεν ξέρω πως είναι ακριβώς αλλά αν στην οθόνη δεν λέει Effect: Dolby Prologic δεν είναι ενεργοποιημένο,και από εκεί και πέρα βάζεις 5.1 setup στην κάρτα ήχου,αν και αν τα έχεις συνδεμένα με spdif τα αναλαμβάνει το DAC των ηχείων,απλά να σιγουρεύτεις ότι ο Player στέλνει όντως 5.1 ήχο.

Σε ευχαριστώ για το τελευταίο,αλλά δεν είναι κάποια περίεργη γνώση,απλά χομπίστας είμαι στο θέμα του ήχου,και τα Settings των Dolby formats τα χω κάνει 1000 φορές.:T:

Link to comment
Share on other sites

Χμ να σου πω την αλήθεια το delay ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί υπάρχει,και ποτέ δεν έχω ασχοληθεί,αλλά το έψαξα λιγάκι τώρα για να μου φύγει η απορία και βρήκα αυτό:

http://www.soundstage.com/surrounded/surrounded200307.htm

Σε ένα σημείο λέει:

For example, although you can add time delay into surround speakers to compensate for distance anomalies in speaker placement, this function cannot correct for improper driver blending caused by too-close placement of the speaker to the listener’s head.

Το Prologic το απενεργοποιείς απ'τα Effects,δεν ξέρω πως είναι ακριβώς αλλά αν στην οθόνη δεν λέει Effect: Dolby Prologic δεν είναι ενεργοποιημένο,και από εκεί και πέρα βάζεις 5.1 setup στην κάρτα ήχου,αν και αν τα έχεις συνδεμένα με spdif τα αναλαμβάνει το DAC των ηχείων,απλά να σιγουρεύτεις ότι ο Player στέλνει όντως 5.1 ήχο.

Σε ευχαριστώ για το τελευταίο,αλλά δεν είναι κάποια περίεργη γνώση,απλά χομπίστας είμαι στο θέμα του ήχου,και τα Settings των Dolby formats τα χω κάνει 1000 φορές.:T:

Το Prologic το έχω απενεργοποιήσει (στην οθόνη γράφει Effects: Dolby Digital) αλλά στον player (WMPC Home Cinema) όταν βάζω 6 ηχεία και πατάω ok και ξανα πηγαίνω επιμένει να μου έχει 2 ηχεία. Το αρχείο που δοκιμάζω είναι .mkv. Κάπου είχα ακούσει ότι ο WMPC δεν κάνει για HD ταινίες, ισχύει?

Επίσης μου είπαν πως ένας καλός player για HD είναι ο KM Player...

Πήγα και πήρα και βάσεις για τα ηχεία οπότε αύριο θα τα έχω έτοιμα. :dance3:

Όσο για το τελευταίο που είπα πριν, το λέω και το εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά για να λέει Dolby Digital πεντακάναλος θα είναι ο ήχος.:p

Προσωπικά πάντως τον WMPC Home Cinema τον βρίσκω ίσως τον καλύτερο Player για HD ταινίες,διότι είναι ο πιο advanced player,με external filters και ότι θες,απλά όλοι μπλέκουνε με τα Settings.

Πάντως να σου πω την αλήθεια,και εγώ τώρα που το τσέκαρα μου γυρίζει σε μονοκάναλο,αλλά χωρίς να είναι τικαρισμένο το Enable Custom Channel Mapping δεν έχω πρόβλημα.:tomato:

Ξανά σε ευχαριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά για να λέει Dolby Digital πεντακάναλος θα είναι ο ήχος.:p

Προσωπικά πάντως τον WMPC Home Cinema τον βρίσκω ίσως τον καλύτερο Player για HD ταινίες,διότι είναι ο πιο advanced player,με external filters και ότι θες,απλά όλοι μπλέκουνε με τα Settings.

Πάντως να σου πω την αλήθεια,και εγώ τώρα που το τσέκαρα μου γυρίζει σε μονοκάναλο,αλλά χωρίς να είναι τικαρισμένο το Enable Custom Channel Mapping δεν έχω πρόβλημα.:tomato:

Ξανά σε ευχαριστώ. :D

Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, να'σαι καλα, μία τελευταία ερώτηση να σου κάνω...

Τελικά να την βάλω την Audigy 2 και να την συνδέσω αναλογικά με τα ηχεία ή να μείνω με Optical σύνδεση και την onboard που έχω τώρα?

Θυμίζω την κάρτα --> Sound Blaster Audigy 2 Platinum EX: http://www.xbitlabs.com/articles/multimedia/display/audigy2-platinum-ex.html

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πραγματικά ευλογώ το Internet και τη δυνατότητα επικοινωνίας του...

Λοιπόν, θέλω να πάρω τα συγκεκριμένα ηχεία για την κονσόλα μου, το wii...χρησιμοποιώ ένα component καλώδιο σαν αυτό της φώτο, http://www.stephenfung.net/wp-content/uploads/2006/12/wii_component.jpg, με δυο rca καλώδια για τον ήχο, L και R ...Πως θα τα συνδέσω με τα ηχεία,? γιατί βλέποντας την εικόνα στο πρώτο post δεν βλέπω κάτι ανάλογο..Σορρυ για την ασχετοσύνη, αλλά παρότι μουσικός δεν τα πάω καλά με το συγκεκριμένο θέμα της τεχνολογίας...

Παρόλα αυτά, σήμερα που πήγα και ρώτησα σε συγκεκριμένο κατάστημα,μεγάλης αλυσίδας,Multi...., ο τύπος με διαβεβαίωνε πως απλώς βάζεις τα καλώδια////Μήπως θέλει το rca σε 3.5μμ καλωδιάκι??Αλλά και πάλι αυτό που μπαίνει??//lol///

Aλήθεια, τα ήχεία τι λένε?Τα θέλω κυρίως για gaming--το Wii βγάζει σε Dolby pro Logic 2 και για αυτό θα πάω για αυτά, παρά την πάρα πολύ ακριβή τιμή...ευχαριστώ για την υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Στο καλώδιο που δείχνεις στη φωτογραφία, τα 2 πρώτα καλώδια RCA είναι για τον ήχο (κανάλια Left και Right).

Τα επόμενα 3 προς τα δεξιά (κόκκινο, μπλε, πράσινο) αφορούν την εικόνα.

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο από 2 θηλυκά RCA σε stereo mini-jack 3.5mm.

Ωστόσο κάτι τέτοιο είναι σχετικά δυσεύρετο και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιους αντάπτορες.

Συγκεκριμένα θα πάρεις ένα τέτοιο καλώδιο: http://www.thomann.de/gr/cordial_cfy15wcc_yaudiokabel.htm

Μαζί με 2 τέτοια: http://www.thomann.de/gr/neutrik_nys_355.htm

Για να έχεις καλή επαφή στον αντάπτορα φρόντισε να είναι καλής ποιότητας (όπως αυτός του link).

Ελπίζω να πήρες μία ιδέα :)

το Wii βγάζει σε Dolby pro Logic 2 και για αυτό θα πάω για αυτά, παρά την πάρα πολύ ακριβή τιμή...ευχαριστώ για την υπομονή!

Τι εννοείς? To Wii βγάζει ένα απλό στερεοφωνικό σήμα.

Αν δεν τα έχεις πραγματικά ανάγκη, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα για τα συγκεκριμένα ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.