Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Σας παρουσιάζω τα Logitech Z-5500 Digital !

Μια παρουσίαση των ηχείων αυτών έλειπε από το forum μας και έτσι αποφάσισα να πάρω την ψηφιακή από το ράφι και να μοιραστώ μαζί σας τις παρακάτω φωτογραφίες...

(Αν για κάποιο λόγο θέλετε να στείλω μια φωτό σε υψηλότερη ανάλυση, ποστάρετε και θα σας έρθει...)

Ξεκινάμε λοιπόν!

Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ συσκευασία

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Subwoofer και 4 δορυφόροι στη συσκευασία τους...

4.jpg

SoundTouch Control Center:

5.jpg

- Έξοδος για ακουστικά και Line-In:

6.jpg

- 6-Channel Analog Inputs, Optical-Coaxial Digital Inputs, διακοπτάκι για εναλλαγή από 6ch mode σε 3x Stereo mode:

7.jpg

- Πιστοποίηση THX, πρότυπα Dolby Digital/Pro Logic II, DTS και διακόπτης On/Off:

8.jpg

9.jpg

10.jpg

- Οθόνη εν ώρα λειτουργίας και κουμπιά ρυθμίσεων:

11.jpg

12.jpg

Δορυφόροι:

- Κεντρικό ηχείο (με τη γρίλια):

13.jpg

- Κεντρικό ηχείο (γυμνούλι):

14.jpg

15.jpg

- Push connectors και port:

16.jpg

- Με τη βοήθεια της περιστρεφόμενης βάσης, οι δορυφόροι μπορούν να κρεμαστούν στον τοίχο:

17.jpg

18.jpg

Το θηριώδες subwoofer:

19.jpg

- Ένα 10 ιντσών subwoofer μεγάλης διαδρομής υπάρχει πίσω από τη μεταλλική γρίλια:

20.jpg

21.jpg

22.jpg

- Μεγάλες ψύκτρες για τον ενισχυτή στο πίσω μέρος:

23.jpg

- Γενικός διακόπτης, ασφάλεια 2Α και τροφοδοσία:

24.jpg

- Push connectors για τους 5 δορυφόρους:

25.jpg

- Μεγάλης διαμέτρου port με flared άκρα για χαμηλό θόρυβο. (Τι να έχει εκεί μέσα άραγε?? :p )

26.jpg

Τηλεχειριστήριο:

- Όλες οι λειτουργίες μπορούν να ελεγχθούν από το πλήρες τηλεχειριστήριο. Επίσης υπάρχει και κουμπάκι test με το οποίο αναπαράγεται pink noise σε κάθε ηχείο διαδοχικά με ταυτόχρονη ένδειξη του καναλιού στην οθόνη, για τη δοκιμή των συνδέσεων. Το τηλεχειριστήριο λειτουργεί με δύο μπαταρίες ΑΑΑ, οι οποίες παρέχονται στη συσκευασία.

27.jpg

Τώρα που τα είδαμε όλα, ας πάμε να δούμε τι παίζει ανοίγοντας το πίσω καπάκι του subwoofer...

Τα "σωθικά"...

28.jpg

29.jpg

30.jpg

- Αρκετά καλής ποιότητας φαίνεται η μόνωση στο εσωτερικό:

31.jpg

- Bass reflex port: Πραγματικά ακλόνητη και προσεγμένη κατασκευή:

32.jpg

- Ο τοροειδής μετασχηματιστής στη γωνία της καμπίνας:

33.jpg

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ηχείων είναι τα παρακάτω (από το επίσημο site της Logitech):

Hardware

  • Drivers:
    Satellites: 7.6 cm polished aluminum phase plug drivers
    Subwoofer: 25.4 cm high-excursion ported driver with 6th order bass reflex enclosure
    Surround sound effects
  • Hardware decoding:
    Dolby® Digital, DTS®, and DTS®, 96/24 soundtracks
    Dolby Pro Logic II (Movie and Music modes)
    6 Channel Direct
    Stereo x2
    Stereo
  • Supported digital formats:
    Dolby Digital
    DTS and DTS 96/24
    PCM (uncompressed stereo): 44.1 kHz / 16 bit through 96 kHz / 24 bit
  • Source Inputs:
    Digital optical for DVD or CD players, PlayStation®2, Xbox®**
    Digital coaxial for DVD or CD players or PC sound cards (requires coaxial cable, sold separately)
    6 channel direct (3 stereo-mini connectors) for 2, 4, or 6 channel PC sound cards OR
    6 channel direct (3 stereo-mini connectors) for 3 stereo analog mini audio sources, like CD and DVD players, Playstation 2, Xbox, or 2 channel PC sound cards (somedevices may require stereo mini to dual RCA adapter, sold separately)
    Analog stereo-mini (on side panel of control center) for portable CD, MP3,or MiniDisc® players

Technical Specifications

  • Total FTC power: 505 watts RMS
    Subwoofer: 188 watts RMS (into 8 ohms, @ 100Hz, @ 10% THD)
    Satellites:
    Left/Right: 62 watts RMS x 2 (into 8 ohms, @ 1khz, @ 10% THD)
    Center: 69 watts RMS (into 8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)
    Rear Left & Right: 62 watts RMS x 2 (into 8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)
  • Total Peak power: 1010 watts
  • Maximum SPL: >115 dB
  • Frequency response: 33 Hz — 20 kHz
  • Amplifier: Ultra-linear, high-capacity analog
  • Signal to noise ratio: >93.5 dB, typical 100
  • Input impedance: 8,000 ohms
  • Compatibility:
    PC/Mac
    CD
    MP3
    DVD
    PlayStation®
    Xbox®

Να πω λίγα λόγια για την απόδοση των ηχείων, ένα θέμα που έχει απασχολήσει αρκετούς στο forum μας και για το οποίο ακούγονται διαρκώς διαφορετικές απόψεις... Προφανώς και αυτό που θα πω θα είναι η δική μου υποκειμενική άποψη και δεν την επιβάλλω σε κανέναν, απλά θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αυστηρός μου επιτρέπει η περιορισμένη εμπειρία μου στον ήχο...

Τα ηχεία είναι εξαιρετικά για να βλέπετε ταινίες, να ακούτε μουσική και να παίζετε παιχνίδια. Ειδικά στις ταινίες που ο ήχος δεν προκύπτει από upmixing αλλά είναι εγγεγραμμένος σε 6 κανάλια, το βαθύ μπάσο και η καλή απόδοση των full-range δορυφόρων δίνουν άλλη διάσταση. Τα ηχεία μπορούν κάλλιστα να μπουν και στο σαλόνι σας και να χρησιμοποιηθούν σε ένα mainstream home cinema...

Δεν είναι κατάλληλα όμως για ηχογραφήσεις ή για παραγωγές... Δηλαδή, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι αρκετά ακριβή για να αποδώσουν τον ήχο όπως ακριβώς ηχογραφήθηκε. Για αυτό το σκοπό υπάρχουν ΠΟΛΥ ακριβότερες λύσεις.

Tα Z-5500 είναι ένα πολύ ευέλικτο multimedia σύστημα, αφού μπορούν να συνδεθούν ψηφιακά και αναλογικά σε πολλές συσκευές, χάρη στο SoundTouch. Ανεβάζοντας λίγο την ένταση, θα κάνετε τους γείτονες να ανησυχούν... (είναι δυνατό το sub!). Τα ηχεία αυτά αποτελούν ίσως την ιδανικότερη λύση για καλή ποιότητα και υψηλή ένταση ήχου στον υπολογιστή, αφού αυτή τη στιγμή τιμολογούνται γύρω στα 330 Ευρώ.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην επιχειρήσετε να ανοίξετε τα ηχεία σας, αν δεν είστε σίγουροι για το τι κάνετε! Καταστρέφεται η εγγύηση και μπορεί να προκληθούν βλάβες.

Ακολουθούν μερικά tips για τους κατόχους των ηχείων...

Logitech Z-5500 Tips!

1) Second skin

Κρατήστε πατημένα τα κουμπιά Input, Effect, Settings, Mute για περίπου 6 δευτερόλεπτα, όταν το σύστημα είναι σε κατάσταση αναμονής.

2) Boost mode (up to 11)

Φτάστε το volume ως το τέρμα και συνεχίστε να περιστρέφετε, μέχρι να ενεργοποιηθεί η λειτουργία Boost (από 1 ως 11)

3) Boost mode (up to 22)

Αυξήστε το Boost ως το 11 με όπως αναφέρεται στο (2) και, κρατώντας πατημένο το Mute, συνεχίστε να περιστρέφετε... Το Boost θα φτάσει τώρα ως το 22. (θα λειτουργήσει μόνο με Analog Input)

4) Volume+ (Plus)

Καθώς περιστρέφετε το διακόπτη της έντασης, κρατήστε πατημένο το Mute. Το "Volume" θα αλλάξει σε Volume+1,2,3,...,11 και τα ηχεία θα ακούγονται ακόμη πιο δυνατά απ' ό,τι ήδη είναι.

Μια παρατήρηση δικιά μου: Το Volume+ ουσιαστικά είναι το Boost mode (1-11), αλλά απλά το έχεις διαθέσιμο σε όλο το φάσμα της έντασης και όχι αφού τερματίσεις ήδη όσο έχει στη μπάρα... Ουσιαστικά, η ένταση ανεβαίνει πιο απότομα...

5) Diagnostic Mode

Όταν τα ηχεία είναι κλειστά (σε κατάσταση αναμονής), πατήστε και κρατήστε πατημένα τα κουμπιά Input και Effect για περίπου 6 δευτερόλεπτα. Έτσι ενεργοποιείται η λειτουργία Διάγνωσης. Στη λειτουργία αυτή, εμφανίζονται πληροφορίες για κάθε σήμα που δέχεται η μονάδα για περίπου 5 δευτερόλεπτα... Μπορείτε να το αφήσετε και μόνιμα σε αυτήν την κατάσταση...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες αυτό το κομμάτι από το review...

1pm7.jpg

Φτου ρε γαμώτο... τερμάτισε η ένταση... Να χαμε λίγο ακόμα..

Μόνο λίγο καλέ... ένα δυο κλικ ένταση ακόμα...

Έλα σε παρακαλώ...

Είμαι καλό παιδί...

2mj7.jpg:p:rolleyes::jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Ξέχασες αυτό το κομμάτι από το review...

Φτου ρε γαμώτο... τερμάτισε η ένταση... Να χαμε λίγο ακόμα..

Μόνο λίγο καλέ... ένα δυο κλικ ένταση ακόμα...

Έλα σε παρακαλώ...

Είμαι καλό παιδί...

Σωστός! Μου διέφυγε! Βέβαια, εκεί παίζει αρκετή παραμόρφωση, αλλά οκ...

Χρήσιμο για κανα πάρτυ, αν δε σου φτάνει η ένταση!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Με μια δοκιμή που έκανα, διαπίστωσα ότι το μικρόφωνο της κάμερας (όπως και τα αυτιά μου!!) δεν αντέχει σε απόσταση <0.5m από το subwoofer... Τρελαίνεται και στο βίντεο ακούγεται ένα συνεχές τρίξιμο... Αλλά δεν έχει και πολλή σημασία! Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να νιώσεις το χτύπημα μέσα από ένα βίντεο, οπότε αρκέσου μόνο στο να το δεις να κινείται!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 20:34]

οπότε αρκέσου μόνο στο να το δεις να κινείται!!

Αυτό είναι το όλο θέμα:p

Από μουσική τι δοκίμασες? Κανένα Metal κομάτι ίσως να με πείς απόδοση?;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα ίδια ηχεία έχω,πολύ ευχαριστημένος.

Απλά μια απορία:Πώς είναι δυνατόν να είναι 505W RMS όταν τραβάνε από το δίκτυο 1.5A ρεύμα,δηλαδή κοντά 350W.

Και φυσικά 350W δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει από τη στιγμή που κανείς ενισχυτής στον κόσμο δεν έχει απόδοση 100%...

’ρα μήπως τα πραγματικά W απόδοσης είναι πολύ παρακάτω???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Αυτό είναι το όλο θέμα:p

Από μουσική τι δοκίμασες? Κανένα Metal κομάτι ίσως να με πείς απόδοση?;)

Με μέταλ δεν μπορείς να δοκιμάσεις τα ηχεία ρε! Ωραία η μέταλ, αλλά για sound test τα house, trance κομματάκια είναι ό,τι καλύτερο...

Αρχική απάντηση από Gabriel

Και εγώ τα ίδια ηχεία έχω,πολύ ευχαριστημένος.

Απλά μια απορία:Πώς είναι δυνατόν να είναι 505W RMS όταν τραβάνε από το δίκτυο 1.5A ρεύμα,δηλαδή κοντά 350W.

Και φυσικά 350W δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει από τη στιγμή που κανείς ενισχυτής στον κόσμο δεν έχει απόδοση 100%...

’ρα μήπως τα πραγματικά W απόδοσης είναι πολύ παρακάτω???

Την ίδια απορία εξέφρασε ένα παιδί σε άλλο φόρουμ... Δε γνωρίζω να απαντήσω εγώ... Πού ξέρουμε όμως ότι τραβάνε 1.5 Α ???

Για να μας φύγει η απορία, θα το μετρήσω με πολύμετρο όποτε μπορέσω... Η ασφάλεια είναι των 2 A... Για I = 2 Α, τότε η ισχύς θα είναι P = V x I = 220 x 2 = 440 W, που και πάλι δε φτάνει τα 500 που λέει...

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενετε ρε παιδια, να βγαζουν 505 watt? εμπορικιλα του κερ@τα ειναι οι αριθμοι, φανταζομαι οτι το καταλαβαινετε. Οχι οτι δεν ειναι δυνατα, αλλα 505 watt rms δεν νομιζω οτι ειναι... Με γεια παντως και κοιτα να τα χαρεις! Μιας και το ανοιξες, μηπως ειδες τι sub φοραει?

Υ.Γ.

H logi εχει αναγνωρισει το προβλημα με το popping και προσφερει αλλαγη σε οσους εχουν το προβλημα. Μιας και ημουν μεσα σ'αυτους, εστελια και γω ενα mail, εξυπηρετικοτατοι, ευγενεστατοι. 19/01/2007 προωθησαν το αιτημα μου στο αναλογο τμημα, και 25/01/2007 (μεσολαβησε ΚΑΙ σαββατοκυριακο) εσκασε στην πορτα μου δεμα απο την UPS βαρους 28 κιλων και ανευ χρεωσεως που περιειχε καινουριο pop-free set. Το παλιο? Θα το παρουν σε 2 με 3 εβδομαδες επισης χωρις χρεωση, και προς το παρον κοσμει το σαλονι μου :D

Way to go logi!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Τι περιμενετε ρε παιδια, να βγαζουν 505 watt? εμπορικιλα του κερ@τα ειναι οι αριθμοι, φανταζομαι οτι το καταλαβαινετε. Οχι οτι δεν ειναι δυνατα, αλλα 505 watt rms δεν νομιζω οτι ειναι... Με γεια παντως και κοιτα να τα χαρεις! Μιας και το ανοιξες, μηπως ειδες τι sub φοραει?

Υ.Γ.

H logi εχει αναγνωρισει το προβλημα με το popping και προσφερει αλλαγη σε οσους εχουν το προβλημα. Μιας και ημουν μεσα σ'αυτους, εστελια και γω ενα mail, εξυπηρετικοτατοι, ευγενεστατοι. 19/01/2007 προωθησαν το αιτημα μου στο αναλογο τμημα, και 25/01/2007 (μεσολαβησε ΚΑΙ σαββατοκυριακο) εσκασε στην πορτα μου δεμα απο την UPS βαρους 28 κιλων και ανευ χρεωσεως που περιειχε καινουριο pop-free set. Το παλιο? Θα το παρουν σε 2 με 3 εβδομαδες επισης χωρις χρεωση, και προς το παρον κοσμει το σαλονι μου :D

Way to go logi!

Δεν είδα ρε συ τι sub φοράνε... Αν καταφέρω να βγάλω τη γρίλια μπροστά τότε θα το ξεβιδώσω και θα δω...

Θέλω να ζητήσω κι εγώ αντικατάσταση... Πού έστειλες και τι ακριβώς τους έστειλες?? (PM me, μην το τσακίσουμε το thread, εκτός αν ενδιαφέρεται κι άλλος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gabriel [Σήμερα, στις 22:00]

Και εγώ τα ίδια ηχεία έχω,πολύ ευχαριστημένος.

Απλά μια απορία:Πώς είναι δυνατόν να είναι 505W RMS όταν τραβάνε από το δίκτυο 1.5A ρεύμα,δηλαδή κοντά 350W.

Και φυσικά 350W δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει από τη στιγμή που κανείς ενισχυτής στον κόσμο δεν έχει απόδοση 100%...

’ρα μήπως τα πραγματικά W απόδοσης είναι πολύ παρακάτω???

Ξεχνας οτι τα 350Watt ειναι ισχυς δικτυου!

Τα 505Watt που βγαζουν τα ηχεια ειναι watt RMS, ισχυς του ακουστικου σηματος!

Η ταση volt rms ισουται με 0,707 φορες τη ταση δικτυου.

V rms=0.707*Vpeak-peak

watt rms= Vrms*Irms=(Vrms^2)/R=(Vpeak^2)/2R

Τα ηχεια ειναι 8Ωμ αντισταση με βαση τους παραπανω τυπους εχουμε

63,56Vrms ή 89,9Volt δικτυου peak

2*89.9volt(peak-peak)*1.5 amber (απο το δικτυο)=270watt (ή 505watt rms)

Αν ''τραβαει'' 350 watt απο το δικτυο τοτε αποδιδονται τα 270 στην ενισχυση αρα εχει αποδοση περιπου 75%

Ελπιζω να μην εχω κανει λαθος στους υπολογισμους και μας μπερδεψω περισσοτερο!!

Οποιος ξερει κατι επιπλεον ας το πει!!

ΥΓ: Τα υπολοιπα watt τα χρησιμοποιει για να μας ζεσταινει το χωρο!! (κοινος θερμοτητα!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Υ.Γ.

H logi εχει αναγνωρισει το προβλημα με το popping και προσφερει αλλαγη σε οσους εχουν το προβλημα. Μιας και ημουν μεσα σ'αυτους, εστελια και γω ενα mail, εξυπηρετικοτατοι, ευγενεστατοι. 19/01/2007 προωθησαν το αιτημα μου στο αναλογο τμημα, και 25/01/2007 (μεσολαβησε ΚΑΙ σαββατοκυριακο) εσκασε στην πορτα μου δεμα απο την UPS βαρους 28 κιλων και ανευ χρεωσεως που περιειχε καινουριο pop-free set. Το παλιο? Θα το παρουν σε 2 με 3 εβδομαδες επισης χωρις χρεωση, και προς το παρον κοσμει το σαλονι μου :D

Way to go logi!

επειδή είμαι και εγώ στην διαδικασία...τα καινούργια "limited edition"!!! έχουν τις παλιές καλές υποδοχές για τα ηχεία ή είναι στυλ RCA ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Χθες, στις 23:07]

Δεν είδα ρε συ τι sub φοράνε... Αν καταφέρω να βγάλω τη γρίλια μπροστά τότε θα το ξεβιδώσω και θα δω...

Θέλω να ζητήσω κι εγώ αντικατάσταση... Πού έστειλες και τι ακριβώς τους έστειλες?? (PM me, μην το τσακίσουμε το thread, εκτός αν ενδιαφέρεται κι άλλος)

με ενδιαφερει και εμενα αν και βλεπω να ειμαι τσιμα τσιμα, καπου στον φεβρουαριο τελος εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.