Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ReaperX

Aγόρασα κι εγώ τα Z5500 και έχω μείνει κάγκελο...:jump: :jump:

Έχω ένα prob όμως...Tα dac μέσα στην κονσόλα ψήνονται με αποτέλεσμα να κολλάει και να χάνει τον ήχο μετά από κάμποση ώρα...Έβαλα ένα ψυκτράκι αλλά τζίφος..:(

’μα είναι κλειστό κολλάει εκτός αν το φυσάω απ' τις γρίλιες,ενώ πριν που το είχα ανοιχτό έπαιζε κάνα 2ωρο χωρίς πρόβλημα...

Καμιά ιδέα..?? Να του χώσω κάνα fan?:p

(άμα το συνδέσω με digital θα ζεστένεται λιγότερο??:unsure: )

Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας το προβλημα τοτε RMA.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ReaperX έχω τα Ζ-5500 περίπου δύο εβδομάδες αλλά δεν παρατήρισα κάπιο τέτοιο πρόβλημα. Θα το πρακολουθήσω όμως για να είμαι πιο σίγουρος. Σε αυτή την περίπτωση αν είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα ηχεία και όχι κάτι αλλό η μόνη λύση που έχεις είναι να τα πας πίσω. Μήπως μπόρείς να μου πέις το PID που βρίσκεται πίσω απο την κονσόλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμενα γιατι δεν με εντυπωσίασαν? Σημερα τα πήρα... Τα συνδεσα με οπτικη με τον imac.. Περίμενα να σας πω την αληθεια πιο καθαρο ηχο.. Ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις ή οτι δεν τα εχω πολυ δυνατα για να "στρώσουν".. Αλήθεια σε ποιο εφε ακούτε μουσικη? Πρεπει να κανω καμια "ειδικη" ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μέχρι στιγμής με απογοήτευσαν τολμώ να πώ. direct πάνω στην 7.1 onboard της μητρικής παίζουν χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσεξα ότι όταν παίζω mp3 με οπτική σύνδεση, μου κάνει άσχετες μικροδιακοπές στον ήχο και σε πολύ χαμηλή ένταση, στην αναλογική σύνδεση δεν έχω πρόβλημα. Τί μπορεί να φταίει;

Και κάτι άλλο: Θα δω διαφορά από on board live 24-bit σε X-Fi;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Οταν λες χαλια? Πως το εννοεις?

Το εννοώ μπουκομένα.

Το βάζω διαπασόν και ακούω σχετικά δυνατά (η δύναμη τους θέλω να πιστεύω είναι πολύ μεγαλύτερη) αλλα παραμορφωμένα.

Ας μας πεί κανένας παλιός ρυθμίσεις για ταινίες μουσική παιχνίδια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τί βάζεις να ακούσεις, βάλε ένα καλογραμμένο κομμάτι, ώστε να μπορείς να τα ανεβάσεις πολύ χωρίς να χαλάει. Έχει τύχει να βάλω κομμάτι που είναι πολύ δυνατά γραμμένο και να μην μπορώ να το ανεβάσω πάνω από το 1/3 και έχει τύχει να βάλω άλλο κομμάτι (The Wall) και να το πηγαίνω τέρμα boost 11 και να είναι οκ. Για δες το αυτό. Δοκίμασε και ψηφιακή σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Το θέμα είναι τί βάζεις να ακούσεις, βάλε ένα καλογραμμένο κομμάτι, ώστε να μπορείς να τα ανεβάσεις πολύ χωρίς να χαλάει. Έχει τύχει να βάλω κομμάτι που είναι πολύ δυνατά γραμμένο και να μην μπορώ να το ανεβάσω πάνω από το 1/3 και έχει τύχει να βάλω άλλο κομμάτι (The Wall) και να το πηγαίνω τέρμα boost 11 και να είναι οκ. Για δες το αυτό. Δοκίμασε και ψηφιακή σύνδεση.

Δοκίμασα περισσότερο τραγούδια με ρυθμό μετάδοσης bit: 320 kbps

Πόσο καλύτερα;

Το θέμα είναι οτι πριν φτάσω στο boost παραμορφώνετε ο ήχος και δε θα λεγες οτι είναι ιδιαίτερα δυνατός.

Θα επανέλθω μόλις κάνω ψηφιακή σύνδεση.

Ακόμα να μας πει κάποιος για ρυθμίσεις effect...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan

Το θέμα είναι οτι πριν φτάσω στο boost παραμορφώνετε ο ήχος και δε θα λεγες οτι είναι ιδιαίτερα δυνατός.

Θα επανέλθω μόλις κάνω ψηφιακή σύνδεση.

Ακόμα να μας πει κάποιος για ρυθμίσεις effect...

Το μπούκωμα που ακούς ενδέχεται να προέρχεται και από κακό upmixing της onboard... (να υποθέσω ότι 1) έχεις κάνει σωστά τις συνδέσεις των ηχείων στην κάρτα και 2) έχεις απενεργοποιημένα software equalizer στο pc)

Τώρα για τα effect... εφόσον χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου εγώ θα πρότεινα

stereo x 2 (logi) και έξοδος για 2 ηχεία (onboard) για μουσική

τίποτα (logi) και 5.1 ηχεία (onboard) για ταινίες και παιχνίδια που έχουν 5.1, αλλιώς το παραπάνω...

τίποτα και ψηφιακή σύνδεση για dvd...

Κατά την ταπεινή μου άποψη ναι μεν χάνεις το κεντρικό ηχείο χρησιμοποιώντας το stereo x 2, αλλά ακούγεται καλύτερα και πιο δυνατά (από όσο θυμάμαι) από τα DD effect των ηχείων... Επίσης αν το στήσιμο των ηχείων είναι καλό δεν καταλαβαίνεις ότι το κεντρικό είναι νεκρό...

(εναλλακτικά καταφεύγεις σε μια x-fi)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω κ εγω τη γνωμη σας/φώτα σας??....σκέφτομαι λοιπον να προβώ στην αγορα των εν λόγω ηχείων (μαλλον αυριο) αλλα εχω την έξης αμφιβολία.

1. Θα παιζουν σωστα με το λαπτοπ μου (Asus A6j) ή αδικα θα δωσω τα 300e? Βασικα το προγραμματακι που κοιταξα μεσα απ το pc λεει πως εχει γραμμη για SPDIF (εχει επιλογη ενεργοποιησης/απενεργοποιησης). Στο manual που ξεφυλλιζα κ εδειχνε τα icons ελεγε πως το SPDIF υποστηριζεται απο μερικα μοντελα, μα στο λαπτοπ δν υπηρχan παρα μονο τα τρια βασικα (audio input-mic in-headphone out) αλλα το σηματακι SPDIF δν το ειδα. Στο site λεει πως εχει Built-in Intel High Definition audio compliant audio chip, with 3D effect & full duplex SoundBlaster Pro Compatible Built-in stereo speakers (1.5W)

2. Αυτο το SPDIF εχει σχεση με τα ηχεία ή μπορω απλα με ενα μετατροπεα να συνδεσω τα τρια καλωδια των ηχειων σε ενα κατευθείαν? δηλ στο headphone out??

Τελικά, τι να κάνω? Να στειλω την παραγγελία ή δν προβλέπεται να παιξουν σωστα?

Help boys γιατι εχω πελαγώσει...:blink::help: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Ο ενσωματωμένος αποκωδικοποιητής των ηχείων έχει Dolby ProLogic II, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί από στερεοφωνική πηγή (ένα βύσμα δλδ) να αποδώσει surround ήχο...

Βέβαια στις ταινίες δε θα ακούς τον ήχο όπως θα έπρεπε γιατί δεν μπορείς να κάνεις passthrough το ψηφιακό σήμα ή έστω να το περάσεις αναλογικά, γιατί χρειάζεσαι κάρτα ήχου με 3 εξόδους. ’ρα θα πρέπει να γίνεται downmix σε stereo και μετά τα ηχεία θα το κάνουν πάλι surround με τη δικιά τους λογική όμως...

Για ακρόαση μουσικής, αξίζει... Και για ταινίες αξίζει απλά έχε υπόψιν αυτό που σου είπα... ;)

Φυσικά τα πράγματα είναι πολύ απλά αν υπάρχει η επιλογή μέσω software το Mic-In να γίνει Center/Sub και το Line-In να γίνει Rear-L/R... Τότε τα συνδέεις αναλογικά και ξεμπέρδεψες...

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Αρα απ οτι καταλαβαινω στο να ακουω μουσικη απ το λαπτοπ δν θα εχω προβλημα, θα παιζουν ολα τα ηχεια... Τωρα σχετικα για ταινιες σκέφτομαι να συνδεσω την Lsd και Dvd player στα ηχεια για εναλλαγες πηγων. Δεν νομιζω να αντιμετωπισω εδω καποιο προβλημα, σωστα?Αλλωστε κ οι δυο αυτες συσκευες εχουν τοσο οπτικη κ ομοαξωνική υποδοχη....

Κατι τελευταιο, μιας κ δν βρηκα ιδιαιτερα θεματα εδω...σχετικα με τα Ζ5450 που ειναι ασυρματα τα δυο πισω ηχεια τι γινεται με τις παρεμβολες? Υπαρχουν ωστε να χαλαν τον ηχο ή μηπως θα ηταν μια καλη ιδεα για να γλιτωσει καποιος καλωδια?

Link to comment
Share on other sites

πηγα χθες multirama μιας κ ετυχε να περνάω απ εξω να ρωτησω επι της ευκαιριας για τα ηχεια κ να τα δω απο κοντα κ στη κουβεντα που ειχα με τον υπαλληλο μου ειπε αφενος πως ενα λαπτοπ ειναι εξαιρετικα δυσκολο να παιξει τα ηχεια αυτα καθως κ οτι δεν μπορω να συνδεσω λαπτοπ-lcd tv-dvd player μαζι ολα γιατι δν υπαρχει επιλογη πηγης σε κανενα απ τα μοντελα της Logitech ουτε δηλ στο 5500, ουτε στο 5450 ουτε στο παλιοτερο 5400 (το ειχαν σε πολυ καλη τιμη) κ τελικα καταφερε να μην προβω ακομα σε καμια αγορα...

ισως τα φωτα σας ειναι πιο διαφωτιστικά πανω στο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια σετάκια τα βρίσκω υπερβολικά ακριβά για αυτό που προσφέρουν. Tα άκουσα και σε PC και σε xbox360. Δεν δικαιολογούν τα λεφτά τους.

Συνήθως τοποθετούνται σε τόσο μικρούς χώρους ώστε να μην κάνουν την διαφορά από απλά ηχεία των 70-80 ευρώ. Οταν πάλι βρίσκουν αρκετά μεγάλο χώρο, χάνουν, διότι δεν είναι ποιότητας bose ας πούμε.

Εν τελει αν σκοπός είναι να συνοδεύσουν ένα HTPC ή και ένα μικρό homecinema χωρίς όμως πολλά πολλά, είναι καλά. Αν είναι για απλά ένα PC σε γραφείο με σκοπό τα surround ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ στα παιχνίδια και κανα mp3, νομίζω πως είναι περιττά έξοδα.

Προσωπικά άποψη φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από speck50

πηγα χθες multirama μιας κ ετυχε να περνάω απ εξω να ρωτησω επι της ευκαιριας για τα ηχεια κ να τα δω απο κοντα κ στη κουβεντα που ειχα με τον υπαλληλο μου ειπε αφενος πως ενα λαπτοπ ειναι εξαιρετικα δυσκολο να παιξει τα ηχεια αυτα καθως κ οτι δεν μπορω να συνδεσω λαπτοπ-lcd tv-dvd player μαζι ολα γιατι δν υπαρχει επιλογη πηγης σε κανενα απ τα μοντελα της Logitech ουτε δηλ στο 5500, ουτε στο 5450 ουτε στο παλιοτερο 5400 (το ειχαν σε πολυ καλη τιμη) κ τελικα καταφερε να μην προβω ακομα σε καμια αγορα...

ισως τα φωτα σας ειναι πιο διαφωτιστικά πανω στο θεμα...

1) Γιατί ένα laptop είναι "εξαιρετικά δύσκολο να παίξει αυτά τα ηχεία"? Ναι, σίγουρα βλέπεις μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε μια onboard κάρτα ήχου και σε μια καλύτερη (π.χ. X-Fi), αλλά τα ηχεία μπορούν να παίξουν έχοντας ως πηγή ακόμη κι ένα discman. Το laptop γιατί δεν μπορεί να τα παίξει ας πούμε? Τι λογική είναι αυτή?

2) Επιλογή πηγής υπάρχει να πεις στον υπάλληλο. Τουλάχιστον στα Ζ-5500 που έχω, έχεις πάρα πολλές επιλογές με τις πηγές και τον ήχο. Το Control Pod σου προσφέρει μεγάλη ευελιξία. (βλ. και φωτογραφίες στο πρώτο ποστ της παρουσίασης)

Καλύτερα να πεις του υπαλλήλου να ψαχτεί λίγο περισσότερο γιατί δε μας τα λέει καλά...

@ Snips: Ίσως να μην έχεις και άδικο σε αυτά που λες. Προσωπικά, όμως, μου αρέσει η σχεδόν αστείρευτη δύναμη που βγάζουνε σε παιχνίδια και ταινίες. Δεν είμαι audiophile, απλά θέλω να ακούω δυνατά και με μια σεβαστή ποιότητα τη μουσική μου, να απολαμβάνω τις ταινίες μου και να παίζω τα παιχνιδάκια μου... Και νομίζω πως με αυτή τη χρήση τα Logitech βρίσκονται στο στοιχείο τους, γι' αυτό και με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 06:42]

Τέτοια σετάκια τα βρίσκω υπερβολικά ακριβά για αυτό που προσφέρουν. Tα άκουσα και σε PC και σε xbox360. Δεν δικαιολογούν τα λεφτά τους.

Συνήθως τοποθετούνται σε τόσο μικρούς χώρους ώστε να μην κάνουν την διαφορά από απλά ηχεία των 70-80 ευρώ.

Δηλαδη αμα ειναι καγκουρας ο user... φταιει η τιμη???

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 06:42]

Οταν πάλι βρίσκουν αρκετά μεγάλο χώρο, χάνουν, διότι δεν είναι ποιότητας bose ας πούμε.

Αν θελεις Bose, πληρωνεις Bose, περνεις Bose και ακους Bose. Μα για το ονομα του Θεου, κατηγορεις ενα ηχειο γιατι δεν εχει την ποιοτητα αλλου 2πλασιας και πλεον τιμης?

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 06:42]

Εν τελει αν σκοπός είναι να συνοδεύσουν ένα HTPC ή και ένα μικρό homecinema χωρίς όμως πολλά πολλά, είναι καλά. Αν είναι για απλά ένα PC σε γραφείο με σκοπό τα surround ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ στα παιχνίδια και κανα mp3, νομίζω πως είναι περιττά έξοδα.

Προσωπικά άποψη φυσικά.

Δεν συμφωνω, αλλα δεκτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Μα για το ονομα του Θεου, κατηγορεις ενα ηχειο γιατι δεν εχει την ποιοτητα αλλου 2πλασιας και πλεον τιμης?

Λίγο ανάποδα τα είπες...Κατηγορώ ένα ηχείο που έχει διπλάσια και πλέον τιμή από άλλα του χώρου χωρίς να προσφέρει την διαφορά της τιμής του σε ποιότητα.

Δεν τα σύγκρινα με BOSE. Είναι σαφής νομίζω ο λόγος που ανέφερα κάποια ανώτερα ηχεία.

Επειδή δεν ξέρω καλά την γλώσσα μου λες τι θα πει "καγουρας";

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.