Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αυτά έχουν μια κλίση προς τα πάνω...οπότε και στο γραφείο να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα... (Τώρα αν θες να πειραματιστείς με το αυτί σου που ακούς καλύτερα, δεν υπάρχει πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από spresv [28-01-2007 21:51]

Τι περιμενετε ρε παιδια, να βγαζουν 505 watt? εμπορικιλα του κερ@τα ειναι οι αριθμοι, φανταζομαι οτι το καταλαβαινετε. Οχι οτι δεν ειναι δυνατα, αλλα 505 watt rms δεν νομιζω οτι ειναι... Με γεια παντως και κοιτα να τα χαρεις! Μιας και το ανοιξες, μηπως ειδες τι sub φοραει?

Υ.Γ.

H logi εχει αναγνωρισει το προβλημα με το popping και προσφερει αλλαγη σε οσους εχουν το προβλημα. Μιας και ημουν μεσα σ'αυτους, εστελια και γω ενα mail, εξυπηρετικοτατοι, ευγενεστατοι. 19/01/2007 προωθησαν το αιτημα μου στο αναλογο τμημα, και 25/01/2007 (μεσολαβησε ΚΑΙ σαββατοκυριακο) εσκασε στην πορτα μου δεμα απο την UPS βαρους 28 κιλων και ανευ χρεωσεως που περιειχε καινουριο pop-free set. Το παλιο? Θα το παρουν σε 2 με 3 εβδομαδες επισης χωρις χρεωση, και προς το παρον κοσμει το σαλονι μου :D

Way to go logi!

Τα αγόρασα αυτά τα ηχεία, αλλά δεν τα έχω εγκαταστήσει ακόμα.

Ακόμα δεν άνοιξα ούτε το κουτί.

Μήπως μπορείς να μου πεις περισσότερα για αυτό το popping πρόβλημα που λες ότι κάνει?

Προέρχεται από το sub woofer, από τα μικρά ηχεία ή είναι θέμα πλακέττας?

Ο ήχος πώς είναι και πότε εμφανίζεται το πρόβλημα?

Μήπως υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις που φαίνεται εξωτερικά στο κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Το ποπ μάλλον είναι θέμα σχεδίασης του ενισχυτή.. Σε ηχεία με PID6xx και μετά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.. Αν δεν τα κουμπώσεις δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα. Αλλά και να υπάρχει το 'ποπ' το support της logi είναι εκπληκτικό.. μέχρι τώρα πέρασαν στα χέρια μου 3 σετ. Τα 2 απο RMA! Φυσικά από αυτό μπορείς να πεις ότι τα ηχεία είναι 'προβληματικα' γενικώς :(

Ίσως το μόνο - που τους βρήκα!

edit: το ποπ ακούγεται από δορυφόρους και sub όταν ανοίξει μια άλλη συσκευή στο σπίτι όπως ψυγείο ή και από μια απλή λάμπα μερικές φορές

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι δεν έχει σημασία.

Που είναι μεταλλική η πλάτη και έχει πάνω την πλακέτα?

Επίσης, αυτό το ψιλό καλωδιάκι του ρεύματος που μας δώσανε όχι για 300W δεν κάνει, ούτε με 100W δεν την παλεύει.

Edit

Τελικά δεν θα κάνω τίποτα.

Έστησα τα ηχεία και είναι άψογα.

Δεν έχω παράξενους ήχους και ο ο συνδυασμός με τα bose ηχεία είναι άψογος.

Τα δοκίμασα και σε Dolby digital και σε DTS με το the Beatles Love.

Αν δεν το έχετε, πάρτε το.

Είναι φθηνό και για έλεγχο ηχείων σε digital, κατά τη γνώμη μου είναι ιδανικό DVD.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ψάξει νομίζω, δε χρειαζόταν η γείωση... Θα το ανοίξω πάλι σήμερα να δω τι παίζει γιατί δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια.

Το καλώδιο μια χαρά ανταποκρίνεται ως τώρα. Επειδή τα έχω βάλει πάνω στο Zalman που μετράει την κατανάλωση, μαζί με το υπόλοιπο σύστημα, όταν τα τσιτώνω λίγο η κατανάλωση πάει από π.χ. 200W στα 450W και δεν έχει εμφανιστεί κανένα πρόβλημα με το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά και οι ηλεκτρικές σκούπες χαμηλής ποιότητας έχουν τέτοια καλώδια ρεύματος, αλλά νομίζω ότι σε συνεχή λειτουργία είναι ανεπαρκή.

Δεν είμαι όμως και ηλεκτρολόγος για να ξέρω στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τα δύο RMA γιατί έγιναν? Μόνο για το πρόβλημα με τον ήχο ή είχες και άλλο πρόβλημα?

Το πρώτο για το 'ποπ' και το δεύτερο επειδή έκαιγαν τις ασφάλειες σαν τα στραγάλια.. [~20αρια σε διάστημα 3 μηνών] και δεν μπορούσα να βρώ το γιατί.. μάλλον το control pod έφταιγε γιατί έκανε και κάτι άλλα κουλά στο τέλος [mute on due to overheating -με κρύα την ψήκτρα-, και μερικές φορές αρνούνταν να ανοίξουν]

Γείωση δεν νομίζω να χρειάζεται γιατί όλη η κατασκευή είναι από ξύλο και η ψήκτρα εσσωτερικά μόνο στα τρανζίστορς (?) αγγίζει και μάλιστα μεταξύ τρανζιστορς και ψήκτρας υπάρχει κάτι σαν πλαστικό.. Δεν ξέρω γιατί.

Μάριε, R740 έχω και εγώ, έχεις παρατηρήσει κάποιο βουητό από το sub? Στα δικά μου ακούγετε κάτι, πολύ χαμηλό μεν αλλά όταν είναι ησυχία ακούγετε.

Link to comment
Share on other sites

έλα 'νταξ, έλα νταξ παίδες μόλις τα πέρασα.

Έχουμε και λέμε: x-Fi Fatality Platinum, z-5500 και CoD 4 sniper mode να βαράς με Barret .050cal :jump: και δίπλα να σκάνε βόμβες, πυροβολισμοί ΕΑΧ κτλ. Πραγματικά, υποκλίνομαι. Βυθίστηκα στο πεδίο μάχης. ’ντε γειά είναι.

Σε ταινίες με Dolby Pro Logic II Movie το βράδυ θα το δοκιμάσω.

Δεν έχω ακούσει πολλά συστήματα αλλά εγώ συγκινήθηκα :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark

Σε ταινίες με Dolby Pro Logic II Movie το βράδυ θα το δοκιμάσω.

Σε ταινίες που έχουν ήδη πολυκαναλικό ήχο (Dolby Digital / DTS 5.1) ΔΕΝ βάζεις Dolby ProLogic II. Βάζεις 6ch Direct αν τα έχεις συνδέσει αναλογικά. Αν τα έχεις συνδέσει ψηφιακά, θα κάνουν μόνα τους την αποκωδικοποίηση.

Dolby ProLogic II Music/Movie βάζουμε ΜΟΝΟ όταν θέλουμε 5.1 ήχο από στερεοφωνική πηγή. Για ταινίες που έχουν ήδη 5.1 δεν χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NikMark [Σήμερα, στις 17:01]

έλα 'νταξ, έλα νταξ παίδες μόλις τα πέρασα.

Έχουμε και λέμε: x-Fi Fatality Platinum, z-5500 και CoD 4 sniper mode να βαράς με Barret .050cal :jump: και δίπλα να σκάνε βόμβες, πυροβολισμοί ΕΑΧ κτλ. Πραγματικά, υποκλίνομαι. Βυθίστηκα στο πεδίο μάχης. ’ντε γειά είναι.

Σε ταινίες με Dolby Pro Logic II Movie το βράδυ θα το δοκιμάσω.

Δεν έχω ακούσει πολλά συστήματα αλλά εγώ συγκινήθηκα :o

Όπως τα λες ... LOL.

’ντε γεια είναι ο ήχος.

Και χωρίς να έχω extra κάρτα ήχου.

Ίδια ποιότητα είχα και με το παλιό ηχοσύστημα στο optical, αλλά τώρα έχω επιπλέον μεγαλύτερη ένταση, DTS και direct 6ch.

Τα Z-5500 τα έχω συνδέσει και ψηφιακά με οπτική (παλιές συνήθειες) και Direct 6ch και επιλέγω τι θέλω κάθε φορά.

Τελικά διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει διαφορά με πηγές Dolby 5.1.

Το Direct 6ch, όπως και το optical, αναγνωρίζουν αυτόματα την πηγή και παίζουν, χωρίς να χρειάζεται να αλλάζω κάτι.

Ένα πολύ ωραίο DVD με ήχο 5.1 dolby και DTS, κατάλληλο για έλεγχο ποιότητας είναι το Love των Beattles.

Βρες το. Είναι σχετικά φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Nickstamat, αναλογικά τα έχω συνδέσει διότι εδώ διάβασα ότι το DAC της κάρτας είναι καλύτερο κτλ. κτλ.

Συνεπως, ενδιαφέρουσα η πληροφορία σου, δεν το ήξερα. Όσο για το τεράστιο κουτί που αναφέρεις στο αρχικό σου Post, εγώ καβάλησα το TDM ( λόγω κίνησης ) και πήγα ως ανίδαιος στο κατάστημα να το πάρω και να φύγω. Ευελπιστούσα, έχοντας κουβαλήσει οθόνη CRT :hehe: Μόλις το είδα, σε θυμήθηκα :X:

Μάριε; Το Love των Beattles; Έχεις κάτι με DTS, Dolby σε Τερζή ή Καρρά, να προτείνεις; Κερνάω τις ρετσίνες... :flower:

Λες να πάω να ψάξω για ποιοτικότερα καλώδια σύνδεσης ηχείων-sub; Θα κερδίσω τίποτα; Κάτι αναφέρεις πιο πάνω.

Το Sub δεν βλέπω να είναι πουθενά ζεστό. Το Panel όμως, ψιλό-αρπάζει. Παίζει διαρκώς με μέση ένταση.

Τα 2 rear να κοιτάξω να τα τοποθετήσω πίσω μου;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.