Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παιδία θα συμφωνήσω για τα ηχεία. Πραγματικά όμως δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα να πάρει κανείς κάρτα ήχου όταν υπάρχει κάρτα ήχου ενσωματωμένη στην μητρική. Εγώ που τις εχώ ακούσει και τις δύο ( X-Fi XtremeMusic και αυτή της μητρικής μου) δεν καταλάβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Πραγματικά ήθελα να το ρωτήσω από καιρό αυτό και με την ευκαιρία το είπα. Υπάρχει κάποιος άλλος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει κανείς να πάρει επιπλέον κάρτα ήχου πέρα αυτή της μητρικής?

Για να ακούσεις διαφορά πρέπει να πας σε πολύ καλύτερες κάρτες. Το κακό με τις consumer κάρτες είναι ότι αυτό που ακούς είναι πολύ μακριά από το πραγματικό... Για όσους έχετε τα εν λόγω ηχεία κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και πάρτε μια τουλάχιστον ημιεπαγγελματική καρτούλα και θα ακούσετε πράγματα που δεν ακούγατε ποτέ.

Σημειωτέον σε σχέση με τα Event ASP-8 που έχω για monitors, τα Ζ5500 είναι ότι πιο κοντά έχω ακούσει σε αυτά τα λεφτά. Στα Ζ5500 ακούω πράγματα που ακούγονται μόνο σε καλά studio monitors όπως τα event. Φυσικά δεν ακούγονται ίδια, αλλά τουλάχιστον ακούγονται!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτό που έκανε τη διαφορά στην X-fi σε σχέση με την onboard ήταν η δυνατότητα ρύθμισης της θέσης κάθε ηχείου από τη θέση σου... (σε ότι αφορά την ποιότητα ήχου δεν μπορώ να πω τπτ... δεν ξέρω, απλά μου αρέσει :o )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από frantic [Χθες, στις 18:39]

Για όσους έχετε τα εν λόγω ηχεία κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και πάρτε μια τουλάχιστον ημιεπαγγελματική καρτούλα και θα ακούσετε πράγματα που δεν ακούγατε ποτέ.

Για κάνε καμμιά πρόταση!!! Θέλω να πάρω κάρτα ήχου. :flex:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως προσωπικά από την αρχή ενώ μου άρεσαν σαν σύνολο είχα κάποιο κόλλημα με τα ψιλά (πρίμα) όπου στον συγκεκριμένο τομέα δεν ήμουν 100% ευχαριστημένος όσες ρυθμίσεις και εάν έκανα.

Τελικά είπα να κάνω μια δοκιμή βάζοντας από ένα μικρό tweeter αυτοκινήτου (13mm) στον καθένα από τους μπροστινούς δορυφόρους (που κυρίως από αυτούς ακούς περισσότερο) και ευτυχώς η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Τώρα αποδίδουν πολύ καλύτερα τις υψηλές συχνότητες και γενικότερα ο ήχος είναι πολύ καλύτερος και πλέον μπορώ να πω ότι είμαι 100% ικανοποιημένος για αυτό που προσφέρουν (για ηχεία PC μιλάμε πάντα).

Τώρα μένει να δω πως θα τα στερεώσω πάνω στους δορυφόρους :D

Link to comment
Share on other sites

Και που να ακουσεις διαφορα με εξωτερικο DAC. Αρκετα μεγαλη διαφορα. Βεβαια νταξ, ας ειμαστε και λογικοι, δεν αξιζει να βαλεις εξωτερικο dac στα 5500...

Για την ιστορια χρησιμοποιω το Micromega T-DAC.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους και καλή χρονιά

διαβασα και τις 10 σελίδες για τα ηχειάκα που ειμαι και εγω κατοχος εδω και 2,3 μερουλες :jump:

Να μπω κατευθειαν στις ερωτησεις:

Καρτα ηχουν onboard ,mobo p5kpremium ,2 καρτες ηχου στο bios εγω του εχω τσεκαρει την hdadio και οχι την ac97( καλως ή κακως;)

chips και οι 2 το adi1998B

λεπτομερειες μαλλον αυτα συνεχιζω στα βασικα

τροπος συνδεσης με οπτικη ινα και ανοιξα το spdif απο την καρτα ηχου (το ειχε κλειστο το εψαχνα μιση ωρα!)

Αυτο που με ενδιαφερει αμεσα και δεν εχω καταφερει να κάνω ειναι να γραψει στην οθονουλα της logitech digital dts κτλπ

αυτην την στιγμη που δεν ακουω μουσικη ας πουμε γραφει:

Optical

και απο κάτω No Digital Data.

Τωρα εβαλα μουσικη στο winamp και γραφει αμεσως:

Input: Optical

και απο κατω: ΟD PLII Music ..το εφε που του έχω βάλει εγω.

Αν ανοιξω το power DVD7 ,ακομα και αν το ρυθμισω 5.1 και ολα σωστα στο panel της logitech δεν θα λεει digital αλλα το εφε που εχω βαλει εγω και απ'οτι διαβασα αυτο δεν ειναι καθαρο dolby αλλα κατι σαν μετατροπη του στερεο σε ψευτοσαραουντ.

Τι κανω λαθος;

Η μονη φορα που το καταφερα να δειξει OD digital ήταν στον VLC player οπου έβαλα μια ταινια AC3 ηχο (ριπαρισμενο 5.1 απο DVD) ,αλλαξα απο το audio device και το εβαλα :A/52 over spdif ,αμεσως το panel της logi εκανα ξανα detecting και εγραψε digital

oμως κολουσε ο ηχος ,δεν επαιζε.

Εσεις πως βλεπετε ταινιες dolby? με PL2 MOVIE ή πρεπει να δειξει αυτοματα digital?

ελα ομως που δεν δειχνει..

Εκει φαινεται οτι φταιει μαλλον ο player ή ίσως κατι με την onboard??

πεστε μου τι πρεπει να προσεξω ,τι θα με βοηθησει να τεσταρω (κανα hd trailer/αρχειο;)

ευχαριστώ και ελπίζω να καταφέρω σωστο σετάρισμα

Τα ηχεία κυριολεκτικα τα σπάνε.:woot: :X:

Link to comment
Share on other sites

Kαλη χρονια κ καλως ηρθες ;)

To VLC δε δουλεψε ποτε με SPDIF δυστυχως, ξεχνα το.

Εγω δουλευω τον MediaPlayer Classic ( http://www.free-codecs.com/K_Lite_Codec_Pack_download.htm ), κ για να ακους DTS/DD πας Options κ το δηλωνεις αν δε παιζει απ την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταφερα να δω digital με neroshowtime ,ακομα και με bsplayer ,ενεργοποιωντας το spdif στο AC3 plugin.

Επειδη ειμαι της παλιας σχολης /direct show player και παντα προτιμηση στον bs ,οταν βρω χρονο θα τον σεταρω σωστα για να παιζει τα AC3

2 ερωτησεις τωρα:

Στις κανονικες ταινιες xvid που εχουν ηχο mp3 τι κανουμε;

Εφε/σετινγκς κτλπ (παντα μεσω spdif)

Το powerDVD7 δεν υποστηριζει spdif?

οταν το δει σαν digital ειτε με neroshow time ή με καποιον αλλο player που καταληξω θα ειναι καλυτερα απο το PLII movies?

Ηταν ψιλοαργουτσικα χθες οταν το καταφερα και δεν ειχα την ευκαιρια να το τσιταρω, τωρα ειμαι στην δουλεια..

Μουσικη ακουω απλα με τον παλιο κλασικο winamp3 και στο εφε PL2 Music ,μηπως τωρα με τα logi θα πρεπει να ξεχασω το παλιο αγαπημενο winamp και να παω σε κατι αλλο;

Ή δεν θα δω αλλαγη ,καθως οτι ειναι mp3 δεν μπορει να γινει καλυτερο;

χρειαζομαι ακομα λιγο δουλιτσα ..μαλλον το ΣΚ που θα βρω χρονο θα το σεταρω σωστα

Ακομα ουτε τους δορυφορους δεν εχω κρεμασει!

Καμοια συμβουλη και πανω σε αυτο;; δεν ειχα τιποτα μεσα στο κουτι ,να τα βιδωσω με τριπανι στον τοιχο ή υπαρχει καποια πατεντα;

ΑΑΑαααα και το βασικοτερο!!

επειδη εχω το sub κατω στο πατωμα (ξυλινο) σημερα μου την ειπαν οι αποκατω!!

:clap: να βαλω κατι να παταει το sub και να τραβαει λιγο τους κραδασμους; (κανα κοματι αφρολεξ/ριγκοφον;)

κατι φτηνο ομως ,της πατεντας που λεμε ,εχω μεινει ταπι και ψυχραιμος!!

ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας :)

μπππ μπππ μπππππππ μππππππ (το subwoofer αυτην την στιγμη :jump: )

Link to comment
Share on other sites

Στις απλες ταινιες Movie mode, για μουσικη Stereox2.

Aν αλλαξεις καρτα κ πας σε κατι καλυτερο, αναλογικη συνδεση για μουσικη.

Το Nero δε μου εβγαζε σωστα τα Ελληνικα fonts αν θυμαμαι καλα.

Ο ηχος απευθειας σε DTS ειναι σαφως καλυτερος απο το Movie.

Oσο για το sub, δε θα κανεις κ πολλα αν το πατωμα ειναι ηδη ξυλινο. Ενοχλουνται απο τα κυβικα αερα που παλλοντε κ οχι απο τους κρανδασμους μαλλον :p

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στα Praktiker για αυτα που θελεις.

Και γω ηθελα να τα παρω τα συγκεκριμενα αλλα αφου δεν θα επαιζαν ουτε στο 1/20 της εντασης τους,το βρισκω "δωρον-αδωρον".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nα ρωτήσω λίγο κάτι,

οταν δουλευουν τα ηχεία σχεδον στο τερμα για κανα μισαωρο, μετα οταν χαμηλώνω την ενταση ακουγεται σαν ενα "τσ,τσ,τσ,τσ" (λολ) ή κάπως έτσι...

Μετά απο λίγο όμως σταματάει να ειναι τόσο έντονο και γίνεται πιο αραια...

Ειναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τη χρήση που θα τους κάνεις. Δλδ αν δεν χρειάζεσαι τόση ένταση ή τους αποκωδικοποιητές και τις συνδέσεις μπορεί να καλυφθείς και από μοντέλα χαμηλότερης ισχύος.

Εγώ πιστεύω ότι αξίζουν ως πακέτο. Τόσα χρόνια κυκλοφορούν άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.