Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτιΌταν αυξομειώνω την ένταση απότομα ακούγεται ενα σκρατσάρισμα δυνατό στιγμιαίο.Όχι πάντα αλλά όποτε γίνεται είναι ενοχλητικό.Είναι μήπως απο κάποιο ηχείο.Τα έχω τεστάρει με μουσική κλπ και φαίνονται οκ πάντως.Από το subwoofer δεν είναι σίγουρα.Σκέφτομαι μήπως είναι από τα καλώδια..

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι κοντα σε καλωδια με ρευμα πολλες φορες δημιουργουν καποιο θορυβο αλλα δεν νομιζω να μην εχουν τετοια προστασια κοιτα τα καλωδια σου για αρχη να μην ακουμπανε σε καλωδιο οπου περναει ταση

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το ποτενσιόμετρο της έντασης να την έχει ακούσει... (να υποθέσω ότι εννοείς αύξηση της έντασης είτε από το τηλεκοντρόλ ή με το χέρι έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

1ον)

Παιδιά έχει κάνει/βρει κάποιος κολώνες για τα ηχεία;

Δεν θέλω να τρυπήσω τον τοίχο και να τα βιδώσω (α.νοικιάζω β.αναλόγως πόσοι είμαστε στο πισι κ του τι κάνω αλλάζω κ την θέση τους (πάνω στο κρεβάτι :p))

Μου λέει ένας φίλος να βάλω κάτι μπλου-τακ αλλά σε αυτοκόλλητο (το κολλάς κ το ξαναβγάζεις μαζί με το σοβά όπως είπε) αλλά είναι σχετικά βαριοί οι δορυφόροι κ δεν ξέρω αν αντέξει.

Εσείς πως έχετε βάλει τα πίσω;

2ον)

__________

|Ξ()|---|

Ξ = καλοριφέρ

() = subwoofer

|---| = γραφείο

Όπως βλέπετε από το ΤΕΛΕΙΟ σχήμα μου, έχω το subwoofer ανάμεσα από το καλοριφέρ κ το γραφείο.Παίζει να υπάρχει παραμόρφωση από τις πολλαπλές ανακλάσεις του ήχου(ανάμεσα στο γραφείο κ καλοριφέρ κ στις φέτες του καλοριφέρ)?

Link to comment
Share on other sites

1ον

Κολώνες υπάρχουν σε καταστήματα ήχου, δυστυχώς συνήθως προορίζονται για ηχεία μεγαλύτερου κόστους, οπότε είναι και ήδη τσιμπημένες οι τιμές τους.

2ον

εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για το ζέσταμα από το καλοριφέρ...

Link to comment
Share on other sites

α)Σκέφτομαι να κάνω δικές μου με χαλκοσωλήνα. Φθηνός κ δυνατός. Αν γίνει κάτι θα σας στείλω photos

β)Καλά το καλοριφέρ σπάνια το ανοίγει ο ιδιοκτήτης κ σε φάσεις που λείπω από το σπίτι (από αυτόνομη θέρμανση το γύρισε σε κεντρική.αν δεν το έχω ανοιγμένο τις ώρες που το ανάβει δεν έχω ούτε τότε.τεσπα) Παίζει να πάθει τπτ από την θερμότητα όταν είναι κλειστό;

Να το βάλω αλλού είναι κάπως δύσκολο γιατί θα φαίνεται, αν κ βολεύει τρελά για υποπόδιο, χμμμμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εμένα αρχισε να μου ακούγετε αυτος ο ήχος που κάνει καθέ λίγο pop νομίζω οτι πρέπει να το έχω ξαναδιαβάσει, τι να κάνω;;;

Δεν έχω κρατήσει την κούτα μπορώ να τα πάω για rma;

Link to comment
Share on other sites

Email @ logitech.. Εφόσων είναι εντός εγγύησης είναι οκ. Θα σου στείλουν πρώτα τα ηχεία και μετά θα στείλεις τα δικά σου πίσω (αν σου τα ζητήσουν όλα φυσικά) Οπόταν θα έχεις κούτα να τα στείλεις πίσω;) Δεν Θυμάμαι όμως αν είχε κάποιο κωδικό που ίσως σου ζητήσουν στην κούτα πάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θά μπορούσα να τα στείλο στο πλαίσιο εφοσον είναι εντος εγγύησης?

Ευχαριστώ για την απάντηση :D

Πούλησα τα παλιά μου ηχεία σε έναν φίλο και του έδωσα την καινούρια κούτα οπότε αν δεν την έχει πετάξει λογικά θα την βρώ...

Την ώρα που παίζουν μουσική ολα αυτά ενοείτε δεν το κάνουν ενω ειναι idle...

Μολις δοκίμασα ταίνεια και παίζει μια χαρά μήπως είναι αλλο το προβλημα; Σύγνωμη κι ολας ρε παιδιά αλλα δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια, δεν ξερω αν το αναφερατε παλι, μα στο επισημο site βλεπω κατι κολωνες ειδικες για τα ηχεια αυτα σε ενα βιντεακι. Δεν μπορουμε να τα βρουμε?Και μηπως μπορουμε να μαθουμε τιμουλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα!

Είμαι και εγώ ένα από τους κατόχους του Ζ-5500 και από τις πρώτες δοκιμές έχω μείνει αρκετά ενθουσιασμένος.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει έτσι ώστε να σιγουρέψω ότι έχω κάνει σωστές ρυθμίσεις.

Έχω την μητρική της Intel την DG965WH http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/dg965wh/dg965wh-overview.htm

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δυνατόν τι μπορώ να κάνω για να έχω την καλύτερη δυνατή απόδοση.

Να ενημερώσω ότι το στήσιμο των ηχείων έχει γίνει σωστά,επίσης σήμερα μου φέραν ένα καλώδιο οπτικής ίνας που ακόμα βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις θα πρέπει να έχω στα ηχεία όταν ακούω μουσική και τι όταν βλέπω ένα DVD;

Ευχαριστώ προκαταβολικά:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.