Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

παιδια sos απο χθες τα ηχεια οταν τα αναβω δουλευουν για λιγο κ μετα σβηνουν κ μενουν με το λαμπακι της αναμομης ανοιχτο.αυτο γινεται οσες φορες κ να το κανω

υ.γ. εχω πιο παλια αλλαξει την ασφαλεια της φασης η οπως αλλιως λεγεται στο πισω μερος του sub.

δεν ξερω αν ειναι η σωστη βεβαια αλλα ηλεκτρολογος μου την εδωσε.παντως μεχρι προχτες δουλευαν κανονικα για 2ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Για την ασφάλεια η logi προτείνει http://logitech-en-amr.custhelp.com/cgi-bin/logitech_en_amr.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=9647

Όσο για το πρόβλημα σου, από όσο έχω δει στο support της logi υπάρχουν 2 ενδεχόμενα...

καλά -> έχεις παρεμβολές από κάποια άλλη συσκευή στον αποκωδικοποιητή των ηχείων

κακά -> έχει χαλάσει ο αποκωδικοποιητής των ηχείων :slap: οπότε αν είσαι εκτός εγγύησης...

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&thread.id=17972

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&thread.id=17922

Πάντως, δοκίμασε να τα αφήσεις εκτός ρεύματος για 5-10 λεπτά και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν εχω αποδειξη γιατι ηταν δωρο.

αυτο που εκανα προς το παρων ηταν να αλλαξω μπριζα αλλα κ παλι τα ιδια.

τωρα για παρεμβολες σε ενα μικρο δωματιο δεν γινεται να μην το εχεις κοντα σε αλλη συσκευη λιγο δυσκολο.περιπου ποσο πρεπει να ειναι για αποκλειστει κ αυτη η πιθανοτητα?

αν εντελει επιβεβαιωθει το κακο σεναριο τι μπορω να κανω?ξερει κανεις?

μπορω να αγορασω σκετο αποκωδικοποιητη απτη logi η δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός εγγύησης (2 έτη) μπορείς να κάνεις rma (αλλά θα χρειαστείς απόδειξη), αν είναι εκτός... δεν υπάρχει αποκωδικοποιητής ως ανταλλακτικό από logi.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία χωρίς τον αποκωδικοποιητή (αλλά θα πρέπει να φτιάξεις δικό σου από το 0).

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?threadid=110310

Έγινε επεξεργασία από Spanaks
Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα δεν το κατεχω το αθλημα.

καποια αλλη λυση θα υπαρχει παντως.

γιa rma θελει σιγουρα αποδειξη?

παντως δεν θα επρεπε να ειχε κ αποκ/τες για πωληση η logi.

αν χαλασει δηλαδη το πετας δεν ειναι λογικο

Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα δεν το κατεχω το αθλημα.

καποια αλλη λυση θα υπαρχει παντως.

γιa rma θελει σιγουρα αποδειξη?

παντως δεν θα επρεπε να ειχε κ αποκ/τες για πωληση η logi.

αν χαλασει δηλαδη το πετας δεν ειναι λογικο

Oποσδήποτε απόδειξη.Θα στη ζητήσουν σίγουρα.Δοκίμασε να ρωτήσεις το ατομο που στα πήρε αν τυχόν την έχει,ή αν μπορείς να τη βρεις απ' το κατάστημα που αγοράστηκαν αν κόπηκε ονομαστικά.

Pods δεν πωλούνται σκέτα,αλλά ακόμα και να βρεις σε κάνα ebay,πιθανώς να μην παίζει γιατί είναι κλειδωμένα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos απο χθες τα ηχεια οταν τα αναβω δουλευουν για λιγο κ μετα σβηνουν κ μενουν με το λαμπακι της αναμομης ανοιχτο.αυτο γινεται οσες φορες κ να το κανω

υ.γ. εχω πιο παλια αλλαξει την ασφαλεια της φασης η οπως αλλιως λεγεται στο πισω μερος του sub.

δεν ξερω αν ειναι η σωστη βεβαια αλλα ηλεκτρολογος μου την εδωσε.παντως μεχρι προχτες δουλευαν κανονικα για 2ωρες.

κοίταξε μήπως έχει αλλάξει η πηγή εξόδου σου από τον Η/Υ σου , μήπως αντί να δίνει έξοδο για 5.1 δίνει κάτι άλλο , δες προσεκτικά τις ρυθμίσεις απο την κάρτα ήχου σου

Link to comment
Share on other sites

τα ηχεια δουλευουν κανονικα μεχρι να κλεισουν.εβαλα κ σιγουρα συμβατες φασεις κ κλεινουν κ πιο γρηγορα τωρα.πρεπει να ειναι σιγουρο οτι εχει χαλασει αποτι καταλαβαινω

κ στα φορουμ της logi γινεται πανικος απο τετοια προβληματα ακομα κ την πρωτη φορα χρησης.

ειναι σιγουρο οτι αλλοσ decoder δεν θα δουλευει με τα δικα μου;

αυτα απο rma πως δουλευουν;

Link to comment
Share on other sites

πηγα μια βολτα απο mediamakrt (το σκοτωσα??) και επεσα πανω στα 5500 που τα ειχε στημερα και χαζεψα...-πολυ γαιδουρι το sub- δεν ξερω απο ηχο αλλα απο εμφανιση σκοτωνουνε, αν χαλασουνε τα megaworks σιγουρα θα τα τσιμπησω

Link to comment
Share on other sites

πηγα μια βολτα απο mediamakrt (το σκοτωσα??) και επεσα πανω στα 5500 που τα ειχε στημερα και χαζεψα...-πολυ γαιδουρι το sub- δεν ξερω απο ηχο αλλα απο εμφανιση σκοτωνουνε, αν χαλασουνε τα megaworks σιγουρα θα τα τσιμπησω

Και που το σκότωσες τι έγινε....μήπως δεν καταλάβαμε τι εννοούσες;

Δεν είναι μόνο εμφάνιση αλλά πιστεύω ότι είναι εκπληκτικά.:T:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... εδώ και λίγες μέρες τρεμοπαίζει η οθόνη του Pod...

Στην αρχη ήταν ενα ανεπαίσθητο flicker αλλά σήμερα είναι λες και αναβοσβήνει το backlight.

Όλα πάνω στην οθόνη φαίνονται, δήλαδη το πρόβλημα είναι στο backlight μαλλον... τρεμοπαίζει τρελά.

Το χει παρατηρήσει κανέις αυτό; Ελεγξα τη σύνδεση στο sub και είναι καρασφιγμένη.

Να σημείώσω ότι ο ηχος δεν επηρεάζεται.

Υ.Γ Μολις έσβησε σχεδόν τελέιως.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

@ alexis2044

Τα ίδια και σε μένα. Πρίν ένα μήνα σχεδόν άρχισε να τρεμοπαίζει το αριστερό μέρος της οθόνης. Μετά από λίγες μέρες έστρωσε, αλλά άρχισε να τρεμοπαίζει το δεξί μέρος. Μέχρι που τελικά πρίν 3-4 μέρες έφτιαξε (χωρίς να πειράξω κάτι) και τώρα είναι ΟΚ.

Κατά τα άλλα ο ήχος είναι μια χαρά.

Αφού λές στο edit ότι έσβησε τελείως, σκέψου το RMA asap για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... εδώ και λίγες μέρες τρεμοπαίζει η οθόνη του Pod...

Στην αρχη ήταν ενα ανεπαίσθητο flicker αλλά σήμερα είναι λες και αναβοσβήνει το backlight.

Όλα πάνω στην οθόνη φαίνονται, δηλαδή το πρόβλημα είναι στο backlight μαλλον... τρεμοπαίζει τρελά.

Το χει παρατηρήσει κανέις αυτό; Ελεγξα τη σύνδεση στο sub και είναι καρασφιγμένη.

Να σημείώσω ότι ο ηχος δεν επηρεάζεται.

Υ.Γ Μολις έσβησε σχεδόν τελέιως.

Το κάνανε και τα δικά μου. Πριν κάνεις edit θα σου έλεγα αυτό που είδες ο ίδιος, ότι κάποια στιγμή θα σβήσει μόνιμα. Άλλαξέ τα. Τη μέρα δε τρέχει τίποτα, αλλά στο σκοτάδι δε βλέπεις τίποτα.

ΥΓ. Γρήγορα συνέβη σε σένα. Σε εμένα η διαδικασία από το τρεμοπαίξιμο μέχρι το νέκρωμα πήρε 1,5 μήνα.

Και κάτι τελευταίο αν και μου φαίνεται το δοκίμασες, πάρε την απάντηση της logi

Response **********

Dear Mr ******,

Thank you for contacting Logitech’s Electronic Technical Support.

I understand that your Z-5500 control pod light was flickering and now is totally turn off. Please correct me if I misunderstood you.

To verify further, I would like you to try and connect the speaker to different power outlets in different rooms. This is to ensure that there is no power issue involved.

Additionally, I would like you to ensure that the control pod is firmly connected to the subwoofer before powering it on.

This would help to isolate the cause of the incident that you are experiencing.

If you have any additional questions or comments regarding your product, please feel free to visit our website at http://www.logitech.com and update this incident.

Thank you for choosing Logitech. Have a nice day!

Kind Regards, ********

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.