Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Το έκανα αυτό εχτές αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω την ρύθμιση σε Pro Logic II μόνο σε Digital μπορούσα να παίξω, επίσης παρατήρησα ότι με το οπτικό καλώδιο δεν μου έπαιζαν τα πίσω ηχεία,αυτό οφείλετε στη κάρτα ήχου ή στο καλώδιο το οπτικό? Όταν μετά τα σύνδεσα direct έπαιζαν όλα κανονικά.

Σε περίπτωση που φταίει το οπτικό καλώδιο έχετε να προτείνετε κάτι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό εχτές αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω την ρύθμιση σε Pro Logic II μόνο σε Digital μπορούσα να παίξω, επίσης παρατήρησα ότι με το οπτικό καλώδιο δεν μου έπαιζαν τα πίσω ηχεία,αυτό οφείλετε στη κάρτα ήχου ή στο καλώδιο το οπτικό? Όταν μετά τα σύνδεσα direct έπαιζαν όλα κανονικά.

Σε περίπτωση που φταίει το οπτικό καλώδιο έχετε να προτείνετε κάτι καλό?

Για την ρύθμιση που λες δεν γινόταν, δεν ξέρω.99,99% δουλεύω με direct.

Με το οπτικό μήπως το σήμα που έστελνες ήταν στέρεο?

Το οπτικό ή παίζει ή δεν παίζει. Έχει ένα κανάλι και μεταφέρει τα δεδομένα σειριακά. Οπότε αν χαλούσε δεν θα ακουγόταν τπτ

Link to comment
Share on other sites

stereo ήταν γιατί μου το έγγραφε και στην οθόνη του panel των ηχείων. Αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι να το αλλάξω!μήπως αυτό σημαίνει ότι η μητρική μου από την οπτική έξοδο δίνει μόνο stereo ήχο? μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μα από την στιγμή που έχεις στέρεο ήχο ακούς από δύο ηχεία. Το μπρος δεξιά και αριστερά

Δεν ξέρω πάντως πως είναι με την οπτική αρκετά. Για την ώρα έχω συνδέσει μόνο το xbox360 που έχει πάντα 5.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι! Τώρα τα έχω συνδέσει direct και είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα να μάθω τι γίνετε με την οπτική περίπτωσή μου!

Anyway ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως που μου έδωσες,αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας το γράψει.

Link to comment
Share on other sites

ναι στο media markt τα έχει σε εξαιρετική τιμή αλλά έλα που πέφτει το καλοκαίρι και οι διακοπές και το σκέφτομαι αρκετά να τα τσιμπήσω..τώρα εχω κάτι logitech των 65 ευρώ 5+1 που την κάνω την δουλειά μου ..

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο στην Αργυρούπολη το απόγευμα χθες (παρασκευή) είχε τρια τεμάχια Ζ5500 διαθέσιμα. Στα 199 τα έχουν και κει.

ναι αλλά απο το site τα βγάλανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Εχω τα z5500 κανα 2-3 μήνες τώρα και τα δουλεύω με την xfi champion platinum fatality.

Όταν τα δουλεύω αναλογικά όλα είναι εντάξει. Όταν τα δουλεύω ομοαξονικά, ανά λίγα λεπτά κάνει μια μικρή διακοπή. Στην αρχή μου πήγε στο μυαλό η μη σωστή μαγνητική θωράκιση των ηχείων, κάτι που το έχω ακούσει από πολλούς. Δε βιάστηκα όμως να επικοινωνήσω με τη logi γιατί ψιλοέτρεχα και γιατί ξέρω ότι είναι άψογη με τέτοια πράγματα. Kαι είπα να δοκιμάσω και άλλους drivers στη κάρτα ήχου, μπας και....

Δοκίμασα αυτούς που είχε η κάρτα μου όταν ήρθε, δοκίμασα τους modαρισμένους του Daniel K και τώρα δοκίμασα και τους 2.18.004, τους πιο νέους δηλαδή. Όλοι το ίδιο πρόβλημα. Και βασικά είμαι αρκετά σίγουρος ότι οφείλεται στη μη σωστή θωράκιση των ηχείων γιατί (ψηφιακά πάντα) αν ανάψω ένα φως ή γενικά μια ηλεκτρική συσκευή διακόπτεται ο ήχος. Τέλος όταν ανοίγω τα ηχεία από stand bye ακούγεται ένας θόρυβος σαν τσακ.

Τι λέτε? Φταίνε τα ηχεία?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.