Jump to content


Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Snips

Λίγο ανάποδα τα είπες...Κατηγορώ ένα ηχείο που έχει διπλάσια και πλέον τιμή από άλλα του χώρου χωρίς να προσφέρει την διαφορά της τιμής του σε ποιότητα.

Δεν τα σύγκρινα με BOSE. Είναι σαφής νομίζω ο λόγος που ανέφερα κάποια ανώτερα ηχεία.

Επειδή δεν ξέρω καλά την γλώσσα μου λες τι θα πει "καγουρας";

Μπορεις να μου πεις ποια ειναι τα αλλα ηχεια του χωρου με τα οποια τα συγκρινεις? Οσο για τη σαφηνεια μην εισαι τοσο σιγουρος...

Συγγνωμη για το τυπογραφικο, δεν θα επαναληφθει :dots:

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν προσπαθω να θεοποιησω τα logi. Ενα μετριουτσικο all-around συστηματακι (για καποιον με hi-fi απαιτησεις) ειναι. Αλλα μην λεμε οτι θελουμε, ειναι πολυ καλο value for money γι'αυτα που προσφερει, και σε ποιοτητα και σε ευκολιες. Εγω ενα ζευγαρακι klipsch θελω ο ανθρωπος... (και ενα tripath module, ακους Shaman :p)

Link to comment
Share on other sites

ΟΤ

Όχι βρε παιδιά σοβαρά μιλαώ ...τι θα πει "κάγουρας"!? Τυπογραφικό; Εγώ νόμιζα είναι λέξη που χρησιμοποιείται.

Σαφής όσο δεν πάει είμαι.

Μικρότερα εννοώ ...."απλά" creative,κτλ....5.1.

Και "δεν λέμε ότι θέλουμε" spresv. Και θα μπορούσα να πώ ένα ότι θέλέτε ότι λέτε"

Είπαμε....Προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ωχου πια, βαρεθηκα. Ειπα "μην λεμε οτι θελουΜΕ". Γενικοτητα. Σχημα λογου. Τροπος του λεγειν. Μη συγκεκριμενο. Οχι "μην λες οτι ΘΕΣ".

Τα πλεονεκτηματα των logi εναντι των απλων 5.1 ειναι οτι ειναι ασυγκριτα δυνατοτερα, ικανα να γεμισουν μεγαλυτερο χωρο, εχουν ενα σκασμο εισοδων, αναλογικες και ψηφιακες, εχουν on-board dac, εχουν on-board decoders για Dolby Digital, DTS, on the fly decoding @ Dolby Digital PLII, πιστοποιησεις THX κλπ κλπ. Αυτες οι διαφορες ειναι υπαρκτοτατες και δικαιολογουν το εξτρα κοστος, ειτε θελεις εσυ ή εγω, ειτε οχι. Αν τα εξτρα που προσφερει δεν σου χρειαζονται, ποσως με ενδιαφερει. Αυτα υπαρχουν.

Ειναι καποια πραγματα στα οποια μπορεις να εχεις προσωπικη αποψη, και καποια αλλα για τα οποια δεν υφισταται καν θεμα αποψης. Σε ενδιαφερουν τα εξτρα που ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ? Τα αγοραζεις. Δεν σε ενδιαφερουν, ή σου φαινονται υπερβολικα? Ωραια, κοιτα κατι αλλο.

Και εμενα μου φινονται υπερβολλικα τα 100κ+ που ζηταει μια φεραρι, αλλα οχι οτι δεν τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδάκι μου την άποψη μου όμως θα την πώ η οποια δυστυχώς η ευτυχώς υφίσταται για το κάθετι στον κόσμο. Σας αρέσουν για το α,β,γ λόγους. Δεν μου αρέσουν για τους ε, στ, η λόγους. Το γράφετε, το γράφω. ΤΕΛΟΣ. ΤΙ πιο απλό; Γιατί τσιμπάτε; Δεν παρότρυνα κανέναν να μη τα πάρει.

Μήπως να έγραφα καλύτερα ένα IMHO για να γίνω αντιπληπτός; Εδώ σφαζόμαστε για ΑΤΙ-NV-INTEL-AMD_ΠΛΑΣΙΟ-ΕSHOP. ΤΑ Z5500 θα κοιτάμε τώρα;:flower:

ΟΤ.

Ελπίζω όσοι έχετε Ζ5500 σε HEPC να ακούγατε καλά τον ήχο που έβγαζε η κούκλα παρακάτω!....(κάπου ανέφερες την λέξη ferrari αν νομίζω? :p )

hami300.jpg :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 21:39]

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12242

Κι άμα βγάλεις άκρη σφύρα μου... :p

ευχαριστω για το link συγνωμη που δεν μπηκα στον κοπο να το ψαξω:) παντος εδω και πολυ καιρο αγοραζω creative απο καρτες ηχου και μεγαφωνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και τα δυο σετ απο speaker ειναι πολυ καλα και δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτι να διακρινει την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια λιγο μια ερωτηση...

στο Dolby music, το panorama on/off τι κάνει?

δεν εχω καταλαβει καποια διαφορα με και χωρις...

και στο surround εχετε βαλει να εχει καθυστερηση ή οχι?

και τελος...

το tip με το 2ο skin.... ειναι ολο και ολο που αλλαζει χρωμα το led στο standby απο κοκκινο σε μωβ? τιποτα αλλο???

Link to comment
Share on other sites

a). (αν βγάλεις άκρη)

Three listening modesMovie, Music or Gameallow you to tailor the audio to meet the different needs of the programming. In Game mode, for instance, special effects signals are routed to the surround channels for fuller, dramatic impact. Music mode features three additional user controls:

* Dolby Center Width adjusts the balance of the main vocals in the center and front channels.

* Dolby Panorama creates a seamless, wraparound surround effect.

* Dolby Dimension lets you set a deeper or shallower surround soundfield.

B). Όχι... (τα ρυθμίζει μόνη της η x-fi)

c). Αλλάζουν και οι μπάρες ρύθμισης έντασης από όσο θυμάμαι... Έχεις μεγαλύτερο εύρος σε χαμηλές στάθμες.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα κομμάτι που έχει ήχο μόνο στη μία πλευρά (π.χ. κάποια εισαγωγή με κιθάρα or something), τότε:

- Με το Panorama στο Off, θα ακούς τον ήχο μόνο από το μπροστινό δεξί ή αριστερό ηχείο (ανάλογα με την ηχογράφηση στο κομμάτι)

- Με το Panorama στο On, θα ακούς τον ήχο από το μπροστινό δεξί ή αριστερό ΚΑΙ από το αντίστοιχο πίσω ηχείο. Έτσι, αντιλαμβάνεσαι τον ήχο σε όλη τη δεξιά/αριστερή σου πλευρά και όχι μόνο μπροστά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα χτύπησα και εγώ σήμερα! Πολύ τέρας το sub, στα μαγαζιά σε ξεγελάει λίγο το μέγεθος (λόγο του μεγάλου χώρου) αλλά τώρα που το βλέπω σπίτι είναι λιγουλάκι μεγάλο :D:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από COSTELLO

Παιδια το κεντρικο ηχειο που ειναι καλυτερα να μπει,κατω απο την οθονη ή απο επάνω??

Καλύτερα σε ύψος που να φτάνει τα αυτιά σου...

Πάντως η xfi έχει επιλογή για το κεντρικό αν το έχεις πάνω ή κάτω απ' την οθόνη αν και δεν ξέρω πόσο βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.