Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από korn_ole

Σκέφτομαι δλδ τι σκέφτομαι το έχω πάρει απόφαση να πάρω τα 5500 της logitech.. απο οτι έχω καταλάβει καλύτερο είναι να βάλω μια κάρτα ήχου παρα να κρατίσω της motherboard... μπορείτε να μου δώσετε ένα link απο X-Fi να δω τιμές.. γιατί 320 κάνουν μόνο τα ηχεία.. ε να δω τελικά πόσο θα μου βγει..!

ΥΓ.: Αυτό με την αναλογική και ψηφιακή σύνδεση.. τι πρέπει να αλλάξει στην σύνδεση άμα πάρω κάρτα ήχου..?

Για τιμές δεν ξέρω, κάνε τον κόπο να ψάξεις στα γνωστά sites αν θέλεις...

Τίποτα δε θα αλλάξει, είναι προτιμότερο να συνδέσεις τα ηχεία αναλογικά (3 minijacks), γιατί η X-Fi έχει καλύτερα DACs από τον decoder των Logitech...

Αρχική απάντηση από SteLioS
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από korn_ole [Σήμερα, στις 17:19]

Απο αυτές ποιά μου προτίνετε?? έχει 3 X-Fi γι' αυτό το λέω ποιά είναι καλύτερη?

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=28

Εγω το εχω συνδεμενο με την καρτα ηχου της μητρικης με coaxial ομως και παιζει μια χαρα Τουλαχιστον μια χαρα αν δεν γραφεις μουσικη... που δεν νομιζω οτι θα συζητουσαμε γι αυτα τα ηχεια. Καμια σχεση η συνδεση αναλογικα ηταν χαλια.

Link to comment
Share on other sites

65107749yk3.jpg

Οι 3 πρώτες από αριστερά είναι αναλογικές είσοδοι. Η πράσινη για τα εμπρός, η μαύρη για τα πίσω, η πορτοκαλί για κεντρικό και subwoofer. Ο ήχος μεταδίδεται σαν ηλεκτρικό σήμα.

Η τέταρτη είναι Coaxial (ομοαξονική). Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης ο ήχος μεταδίδεται πάλι σαν ηλεκτρικό σήμα, αλλά είναι ακόμη πληροφορία που ο εξωτερικός αποκωδικοποιητής καλείται να μετατρέψει σε ηχητικό σήμα και να στείλει στα ηχεία. Γι' αυτό έχει και λιγότερες απώλειες από το αναλογικό.

Η πέμπτη υποδοχή είναι Optical (οπτική). Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης η ηχητική πληροφορία μεταδίδεται με τη μορφή παλμών φωτός. Πάλι πρέπει να αποκωδικοποιηθεί το σήμα. Με την οπτική έχουμε ακόμα λιγότερες απώλειες και υψηλότερη ποιότητα γιατί το σήμα μεταδίδεται με ταχύτητα περίπου ίδια με του φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Αρκει στην ψηφιακη μεταφορα ο αποκωδικοποιητης να ειναι καλυτερος αυτων που εχουν τα ηχεια. Διαφορετικα οι λιγοτερες απωλειες μενουν ανεκμεταλλευτες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα πανω απλα μια παρατηρηση. Απο τις ψηφιακες εξοδους καλο ειναι να γινεται χρηση της coaxial, γιατι στην οπτικη εχουμε extra απωλειες σηματος, κατα την μετατροπη των ψηφιακων δεδομενων σε φως, και στον reciever της οπτικης των ηχειων που μετατρεπει παλι το φως σε 0 και 1 μεχρι αυτα να φτασουν στο dac. Η οπτικη (γυαλι και οχι πλαστικο) χρησιμοποιειται κυριως σε περιπτωσεις που η αποσταση της πηγης και των ηχειων (ή ενισχυτη) ειναι πολυ μεγαλη, κυριως επειδη η εξασθενηση του σηματος (Attenuation) ειναι μηδαμινη ακομη και σε δεκαδες μετρα αποσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Αρκει στην ψηφιακη μεταφορα ο αποκωδικοποιητης να ειναι καλυτερος αυτων που εχουν τα ηχεια. Διαφορετικα οι λιγοτερες απωλειες μενουν ανεκμεταλλευτες.

Αυτή είναι η ουσία... Με τα Z-5500 και μια X-Fi, για παράδειγμα, προτιμούμε αναλογική, γιατί τα DACs της X-Fi είναι σαφώς ανώτερα από αυτά των Logitech...

Astacus, καλή η παρατήρησή σου, παράλειψή μου που δεν τα ανέφερα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρεις καρτα ηχου και χρησιμοποιησεις αυτη της μητρικης σου, τοτε καλυτερα να συνδεσεις τα ηχεια με το coaxial στην ψηφιακη εξοδο spdif.

Αν παρεις x-fi, τοτε καλυτερα να συνδεσεις τα ηχεια με τα τρια καλωδια (stereo mini jack) στις αντιστοιχες 3 εξοδους ηχου της x-fi.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 15:06]

Αν δεν παρεις καρτα ηχου και χρησιμοποιησεις αυτη της μητρικης σου, τοτε καλυτερα να συνδεσεις τα ηχεια με το coaxial στην ψηφιακη εξοδο spdif.

Αν παρεις x-fi, τοτε καλυτερα να συνδεσεις τα ηχεια με τα τρια καλωδια (stereo mini jack) στις αντιστοιχες 3 εξοδους ηχου της x-fi.

Μπηκα σε σκεψεις να παρω κι εγω καρτα ηχου αλλα αν ειναι να παρω θελω μια καλη καρτα μπορει να προτινει κανεις μια αρκετα καλη καρτα που να δουλευει καλα με τα ηχεια τα 5500 μεχρι 250-300 αντε και τα δινω, ομως η x-fi δεν με πειθει θα ηθελα να υπαρχει κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο περιοριστικος παραγοντας στην ποιοτητα του ηχου, δεν ειναι τοσο οι καρτες αλλα τα ιδια τα ηχεια. Νομιζω πως δεν αξιζει να αγορασεις οτιδηποτε πανω απο x-fi με τα συγκεκριμενα ηχεια. Μια εναλλακτικη καρτα ειναι η e-mu 1212m γυρω στα 150.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές μικρές διορθώσεις:

Αρχική απάντηση από nickstamat

Οι 3 πρώτες από αριστερά είναι αναλογικές είσοδοι. Η πράσινη για τα εμπρός, η μαύρη για τα πίσω, η πορτοκαλί για κεντρικό και subwoofer. Ο ήχος μεταδίδεται σαν ηλεκτρικό σήμα.

Σαν αναλογικό ηλεκτρικό σήμα.

Αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ ευαίσθητο στον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

Αρχική απάντηση από nickstamat

Η τέταρτη είναι Coaxial (ομοαξονική). Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης ο ήχος μεταδίδεται πάλι σαν ηλεκτρικό σήμα, αλλά είναι ακόμη πληροφορία που ο εξωτερικός αποκωδικοποιητής καλείται να μετατρέψει σε ηχητικό σήμα και να στείλει στα ηχεία. Γι' αυτό έχει και λιγότερες απώλειες από το αναλογικό.

Σαν ψηφιακό ηλεκτρικό σήμα αυτή τη φορά (παλμοί), οπότε πολύ λιγότερο ευαίσθητο σε ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

Αρχική απάντηση από nickstamat

Η πέμπτη υποδοχή είναι Optical (οπτική). Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης η ηχητική πληροφορία μεταδίδεται με τη μορφή παλμών φωτός. Πάλι πρέπει να αποκωδικοποιηθεί το σήμα. Με την οπτική έχουμε ακόμα λιγότερες απώλειες και υψηλότερη ποιότητα γιατί το σήμα μεταδίδεται με ταχύτητα περίπου ίδια με του φωτός.

Δεν έχεις λιγότερες απώλειες και υψηλότερη ποιότητα λόγω ταχύτητας, κυρίως έχεις μηδενική ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή (έχεις αλλάξει το μέσο διάδοσης της πληροφορίας). Η ταχύτητα δεν είναι περίπου ίδια με του φωτός, είναι ακριβώς ίδια με την ταχύτητα που θα είχε μία φωτεινή δέσμη συχνότητας ίδιας με αυτή που στέλνει η κάρτα ήχου σε μέσο διάδοσης το υλικό της οπτικής ίνας, μείον πιθανές σκεδάσεις λόγω καμπυλότητας της ίνας (αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phed

Ευχαριστω αρχικα για την απαντηση σου να σου πω οτι βλεπω δυο καρτες την TERRATEC AUREON 7.1 FIREWIRE και την M-AUDIO Revolution 7.1 ποια ειναι η γνωμη σου;

H x-fi (με το μεγαλο pcb ) υπερτερει ηχητικα και απο τις δυο και εχει και καλυτερες επιδοσεις-συμβατοτητα σε παιχνιδια.

Καλη καρτα κοντα στα χρηματα των καρτων που ψαχνεις ειναι η :

http://www.m-audio.com/products/en_us/Audiophile2496-main.html

με το μειονεκτημα οτι για πολυκαναλο ηχο πρεπει να συνδεθει ψηφιακα με τα ηχεια. Κατα βαση προοριζεται για 2 ηχεια αλλα ειναι ενα προιον που βγαζει ποιοτικο ηχο σε προσιτη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotirisΗ ταχύτητα δεν είναι περίπου ίδια με του φωτός, είναι ακριβώς ίδια με την ταχύτητα που θα είχε μία φωτεινή δέσμη συχνότητας ίδιας με αυτή που στέλνει η κάρτα ήχου σε μέσο διάδοσης το υλικό της οπτικής ίνας, μείον πιθανές σκεδάσεις λόγω καμπυλότητας της ίνας (αν και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες).

Είπα περίπου διότι η φωτεινή δέσμη διέρχεται μέσα από κάποιο υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένη η οπτική ίνα... Αν μιλούσαμε για κενό, θα ήταν ακριβώς η ταχύτητα που γνωρίζουμε... Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε οτι ειναι ιδια με την ταχυτητα του φωτος, ειπε οτι ειναι ιδια με την ταχυτητα μιας οποιαδηποτε φωτεινης δεσμης ιιδιας συχνοτητας στο ιδιο μεσο. Θα τα μαθεις του χρονου :p

Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα κι εγώ τα Z5500 και έχω μείνει κάγκελο...:jump: :jump:

Έχω ένα prob όμως...Tα dac μέσα στην κονσόλα ψήνονται με αποτέλεσμα να κολλάει και να χάνει τον ήχο μετά από κάμποση ώρα...Έβαλα ένα ψυκτράκι αλλά τζίφος..:(

’μα είναι κλειστό κολλάει εκτός αν το φυσάω απ' τις γρίλιες,ενώ πριν που το είχα ανοιχτό έπαιζε κάνα 2ωρο χωρίς πρόβλημα...

Καμιά ιδέα..?? Να του χώσω κάνα fan?:p

(άμα το συνδέσω με digital θα ζεστένεται λιγότερο??:unsure: )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.