Jump to content



περί αξιοπιστίας πλαισίου


DVD_GR

Recommended Posts

Από stock house είναι? Αν ναι, την πλήρωσες για καινούργια? Στο stock house γράφει πως ....Ελάτε από κοντά και βρείτε προϊόντα Πληροφορικής, Τηλεφωνίας και Ειδών Γραφείου, <<ελαφρώς χρησιμοποιημένα>>, που έχουν ελεγχθεί και λειτουργούν άριστα. Αν σου δουλεύει, , την έχεις πληρώσει στην μισή τιμή, έχεις την απόδειξη και εγγύηση δεν βλέπω το λόγο να στενοχωριέσαι ;)

ΥΓ. Δεν έχω καμία εργασιακή σχέση με Πλαίσιο και γενικά τέτοιου είδους μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma

προσπαθω να καταλαβω τι σημαινει

''ειναι η τελευταια μητρικη.....να σας τη βαλω χυμα ή με παρελκομενα?''

σε ΒΤΟ μπηκε?μονη της την αγορασες?

για καντα λιγο πιο λιανα ρε φιλε....γιατι οπως τα εχεις γραψει πολλα μπορει να υποθεσει καποιος και στην τελικη να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ : Ειχα μπει στο σιτε, την είχε στις προσφορές και την παρήγγειλα (επέλεξα πληρωμή και παραλλαβή από το κατάστημα Αγ. Παρασκευής) . Την επόμενη με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν το παραπάνω (ειναι η τελευταία και δεν έχει καλώδια και CD). Τους είπα ΟΚ (σκέφτηκα: αφου θα την δω από κοντα πριν την πληρώσω) και μου είπαν οτι θα έιναι την επόμενη μέρα στο κατάστημα. Πήγα, την άνοιξα μαζί με τον πωλητή εκεί (έχω το όνομά του για όποιον ενδιαφέρεται) ο οποιος μου πρότεινε με τρόπο "να δω κάτι άλλο" το οποίο όμως δεν ήταν στα λεφτά που διέθετα και αφού την καλοκοίταξα την πήρα. Μαλιστα τα παιδια στο κατάστημα ανέλαβαν και βρήκαν backplate και μου το έδωσαν. 3 Χρονια εγγύηση είχε.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

προσπαθω να καταλαβω τι σημαινει

''ειναι η τελευταια μητρικη.....να σας τη βαλω χυμα ή με παρελκομενα?''

σε ΒΤΟ μπηκε?μονη της την αγορασες?

για καντα λιγο πιο λιανα ρε φιλε....γιατι οπως τα εχεις γραψει πολλα μπορει να υποθεσει καποιος και στην τελικη να απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

μου ειπε οτι την ειχαν πανω σε μηχανημα.του λεω και ρωταω κατηγορηματικα και εντονα επειδη την ειχα ξαναπατησει με ανοιγμενα πραγματα.ΕΙΝΑΙ ΟΚ η μητρικη του λεω?Μου λεει ναι ΟΛΑ μια χαρα ειναι....

Μιλησα με εναν κυριο Λαιο και περιμενω courier να ερθει να παρει τα μεταχειρισμενα...

Το αν παιζει η μητρικη προφανως και δεν προκειται να το δοκιμασω.

ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ παραγγειλα,αν το βαλω στο ρευμα και σκασει προφανως την εκατσα...

Και η cpu ρε παιδια μεταχειρο ΕΛΕΟΣ πια :( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Από stock house είναι? Αν ναι, την πλήρωσες για καινούργια? Στο stock house γράφει πως ....Ελάτε από κοντά και βρείτε προϊόντα Πληροφορικής, Τηλεφωνίας και Ειδών Γραφείου, <<ελαφρώς χρησιμοποιημένα>>, που έχουν ελεγχθεί και λειτουργούν άριστα. Αν σου δουλεύει, , την έχεις πληρώσει στην μισή τιμή, έχεις την απόδειξη και εγγύηση δεν βλέπω το λόγο να στενοχωριέσαι ;)

ΥΓ. Δεν έχω καμία εργασιακή σχέση με Πλαίσιο και γενικά τέτοιου είδους μαγαζιά

Διάβασε λίγο πιο πριν , δε παίζει αυτό που λες.Το stock house δε στέλνει επαρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον του μαγαζιου...αυτο ομως εχει ξανασυμβει πολλακις...θυμαμαι ενα περιστατικο με δισκο που πουληθηκε καινουριος κι ειχε μεσα αρχεια και φωτογραφιες υπαλληλου (περισσοτερα στο insomnia..) ..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι stock house,ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ απο αποθηκη κατα παραγγελια...

αντε να ερθει το courier να τα παρει γιατι εχουμε μετα 2ο γυρο...

Ποτε θα ερθει και ποτε θα εχω εγω pc...

Να ξανατονισω οτι ΔΕΝ ειναι μεμονωμενο περιστατικο,στην επαρχια στελνουν ΣΥΝΕΧΩΣ σαβουρα...δεν κραταω αποδειξεις καθε φορα για ποσα μεταχειρο εχω παρει απο πολυ παλιοτερα. Αλλα αυτη τη φορα εκαναν το απιθανο με τις κολλησεις...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΗΝ CPU NA ΣΤΕΙΛΕΙΣ.

μη μαθω οτι δεν εφυγε και το λεω και εδω.

Ανοιγμενη ηρθε και η CPU του.

Δλδ ρε παιδια ποσο εξυπναδα πρεπει να εχει καποιος για να στειλει ανοιγμενο κουτι intel ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DVD_GR [Σήμερα, στις 15:57]

μου ειπε οτι την ειχαν πανω σε μηχανημα.του λεω και ρωταω κατηγορηματικα και εντονα επειδη την ειχα ξαναπατησει με ανοιγμενα πραγματα.ΕΙΝΑΙ ΟΚ η μητρικη του λεω?Μου λεει ναι ΟΛΑ μια χαρα ειναι....

Μιλησα με εναν κυριο Λαιο και περιμενω courier να ερθει να παρει τα μεταχειρισμενα...

Το αν παιζει η μητρικη προφανως και δεν προκειται να το δοκιμασω.

ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ παραγγειλα,αν το βαλω στο ρευμα και σκασει προφανως την εκατσα...

Και η cpu ρε παιδια μεταχειρο ΕΛΕΟΣ πια :( :(

εγώ μπερδεύτηκα πάντως.

τι αγόρασες καινούργια ή μεταχειρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

καινουρια ΟΛΑ παραγγελθηκαν απο το Online Καταστημα τους...ξεφτιλα ρε παιδια,

αμα θελω μεταχειρισμενα παιρνω και απο αγγελιες....

και οχι να τα πληρωνω καινουρια και καμμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CmoS

ΚΑΙ ΤΗΝ CPU NA ΣΤΕΙΛΕΙΣ.

μη μαθω οτι δεν εφυγε και το λεω και εδω.

Ανοιγμενη ηρθε και η CPU του.

Δλδ ρε παιδια ποσο εξυπναδα πρεπει να εχει καποιος για να στειλει ανοιγμενο κουτι intel ?

χυμα ηταν η cpu,αλλα και χυμα παραγγελθηκε..απλα η γωνια να ειναι σπασμενη προδηλωνει προφανως οτι χρησιμοποιηθηκε και ΛΑΘΟΣ μαλιστα....

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο τασσοςς....και γω ακομα μπερδεμενος ειμαι.........αλλα και μεταχειρισμενα να ειναι καμμενα smd και κολλητηρι δεν δικαιολογειται.

για τον επεξεργαστη σου ειπαν οτι ειναι ανοιγμενος?εαν σου το παν εκεινο το σημαδακι ''χρησης'' για μενα δεν θεωρειται αξιο κουβεντας....αν ηταν σπασμενο/στραβωμενο ποδαρακι ναι............

ρε φιλε ακομα δεν καταλαβαμε το εξης.....

ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΑ ΠΗΡΕΣ μεσα απο το online? ή πηρες τηλ και σου παν οτι ειναι ανοιγμενα και παιζαν πανω σε μηχανημα και τους ειπες στειλτε τα?

ή πηρες τηλ να επιβεβαιωσεις την παραγγελια και ΜΕΤΑ σου παν οτι ειναι ανοιγμενα και παιζουν πανω σε μηχανημα και ειπες οκ στειλτα?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον του μαγαζιου...αυτο ομως εχει ξανασυμβει πολλακις...θυμαμαι ενα περιστατικο με δισκο που πουληθηκε καινουριος κι ειχε μεσα αρχεια και φωτογραφιες υπαλληλου (περισσοτερα στο insomnia..) ..

Τιποτα καλο ειχε τουλαχιστον??:D

Αρχική απάντηση από dubber

Αν η εταιρεία αναλάβει να την πάρει πίσω και να σου δώσει μια καινούρια τότε είσαι οκ.

Αρχική απάντηση από dubber

Έχει πέρα για πέρα δίκιο αλλά δεν γίνεται απατεώνας το plaisio επειδή αυτός που του την έστειλε τον έπαιξε κοινώς...

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ουτε απατεωνιας ..αλλα ουτε και υπαλληλου του πλαισιου!

Αν ηταν θεμα υπαλληλου μηπως να μαθαιναμε το ονομα του??(και να ζητησουμε και απολυση του ωστε να προστατευθει και το πλαισιο σαν μαγαζι αλλα και εμεις σαν καταναλωτες?Χοντρο εεε??

Το καλο το rma τα εχει αυτα...

Ξαναζεσταμενο φαγητο τρωμε..

ωστε να μειωθει η χασουρα...

Πλεον το θεμα δεν ειναι το ΤΙ αγοραζεις...απλα να αγοραζεις μιας και η εταιρια θα σε καλυψει.

Δεν λεω οτι ειναι ολα ετσι ..απλα πλεον δεν εκπλησομαι..

Και δεν νομιζω οτι θα πρεπει να μπει στην "διαδικασια" το πλαισιο να ψαχνει "θυματα"

που θα δεχθούν δευτερα προιοντα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 16:21]

Τιποτα καλο ειχε τουλαχιστον??:D

...

Eιχε διαφορα μεσα...

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=121565

&

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=119663&page=1&highlight=%D0%EB%E1%E9%F3%E9%EF

επισης κι αυτο μετα απο επικοινωνια του ινσομνια με το πλαισιο και την απαντηση του καταστηματος οσον αφορα το περιστατικο..

Link to comment
Share on other sites

Eαν θελει το πλαισιο να βγαλει τα χαμενα απο το ρμα αλλων δεν ειναι ο φιλος μας υπευθυνος γι αυτο. Καλα κανει και δινει μεταχειρισμενα. Ομως να ενημερωνει πληρως τον καταναλωτη και φυσικα να προσφερει το προιον σε μειωμενη τιμη. Ξερετε ποια θα ειναι τα αποτελεσματα αν ο φιλος κανει μηνυση στο πλαισιο? Απο το καταστημα ποτε δεν ειχα προβλημα εγω. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι κυριλε και πρεπει να το δικαιολογω.

Τι να πω... Ας εχουμε τα ματια μας ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

οπως τα λεει ο τασσοςς....και γω ακομα μπερδεμενος ειμαι.........αλλα και μεταχειρισμενα να ειναι καμμενα smd και κολλητηρι δεν δικαιολογειται.

για τον επεξεργαστη σου ειπαν οτι ειναι ανοιγμενος?εαν σου το παν εκεινο το σημαδακι ''χρησης'' για μενα δεν θεωρειται αξιο κουβεντας....αν ηταν σπασμενο/στραβωμενο ποδαρακι ναι............

ρε φιλε ακομα δεν καταλαβαμε το εξης.....

ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΑ ΠΗΡΕΣ μεσα απο το online? ή πηρες τηλ και σου παν οτι ειναι ανοιγμενα και παιζαν πανω σε μηχανημα και τους ειπες στειλτε τα?

ή πηρες τηλ να επιβεβαιωσεις την παραγγελια και ΜΕΤΑ σου παν οτι ειναι ανοιγμενα και παιζουν πανω σε μηχανημα και ειπες οκ στειλτα?:blink:

1.παραγγειλα Online

2.με παιρνουν κ μου λενε ειναι τελευταιο και καλα κομματι και ειναι ανοιγμενο

3.τους λεω αν ειναι ενταξει να το στειλουν αν εχει εγγυηση.

4.ερχεται καμμενη η μητρικη και ο επεξεργαστης μεταχειρισμενος.

το αν ειναι αξιο λογου να πληρωνω καινουρια και εστω ανοιγμενα και να ερχονται καμμενα και σημαδεμενα ειναι στην ευλογη κριση του καθενος.προσωπικα οταν παιρνω κατι θελω να ειναι οπως πρεπει,και ειναι νομιμο δικαιωμα μου.

Εχε χαρη που δεν ημουν αθηνα με τοσα νευρα που εχω....

Αν η υποθεση δεν λυθει συντομα εχω βγαλει ολες τις απαραιτητες φωτογραφιες για να κινηθω νομικα.Το καλο ειναι που καταγραφουν τις συνομιλιες και αν χρειαστει να μαθω ποιος αλητης μου ορκιζοταν οτι ολα μια χαρα ειναι στην μητρικη και ειναι μονο απλα ανοιγμενη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω, κι γνωρίζω ότι συμβαίνει σε πολλά καταστήματα, ότι αυτά είχαν χρησιμοποιηθεί από υπαλλήλους του Πλαισίου, δεν τους άρεσαν ή τα χάλασαν, και τα έβαλαν σε μιά παραγγελία για να τα ξαποστείλουν, κρατώντας για τον εαυτό τους το καινούριο κομμάτι.

Είναι τακτική που χρησιμοποιούν πολλά παιδάκια σε καταστήματα, για να ξεφορτωθούν αυτά κάποιο χαλασμένο κομμάτι που δε θα τους το αλλάξουν επειδή χάλασε από κακή χρήση, ή κάποιο επεξεργαστή που δεν ανεβαίνει πολύ για να πάρουν την καινούρια φουρνιά/stepping.

Απλά βασίζονται στο ότι οι 9/10 είναι άσχετοι και δε θα το πάρουν χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Μελαλη π ο υ σ τ ι α απο πλαισιο.

Βγαζουν και καλα προσφορες και μετα σου τηλεφωνουν και σου λενε "ειναι μονο η μητρικη" κατα τα αλλα στο sait δε λεει τιποτα.

Μιλαμε για συστηματικη πρακτικη που σιγουρα τη γνωριζουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Μελαλη π ο υ σ τ ι α απο πλαισιο.

Βγαζουν και καλα προσφορες και μετα σου τηλεφωνουν και σου λενε "ειναι μονο η μητρικη" κατα τα αλλα στο sait δε λεει τιποτα.

Μιλαμε για συστηματικη πρακτικη που σιγουρα τη γνωριζουν...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ότι τη γνωρίζουν... Το μεγαλύτερο κατάστημα στην Ελλάδα, δε γίνεται Νο1 με π@στιές... Το Πλαίσιο έχει ευθύνη στο κομμάτι ότι δε μπορεί να ελέγξει τους υπαλλήλους να μην κάνουν παρατυπίες εις βάρος του πελάτη. Προφανώς δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία (ISO) που να διασφαλίζει ότι ο πελάτης θα πάρει καινούριο κομμάτι κι δε θα το αντικαταστήσει ο υπάλληλος με κάποιο χαλασμένο προς όφελός του.

Τώρα και να αναζητήσει ευθύνες, το πιθανότερο κανείς δε θα ξέρει ποιός το συσκεύασε, ποιός είχε ανοίξει το κουτί στην αποθήκη, κλπ.

Και για να αποφύγω flamming, δεν έχω καμμία σχέση ούτε συμφέρον από το Πλαίσιο, ούτε από κανένα άλλο κατάστημα πωλήσεων...

Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν προσπαθει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.

αρχικα ομως ο φιλος μας δεν διευκρινησε εαν ηταν καινουρια ή μεταχειρισμενα και εαν ηταν μεταχειρισμενα απο που εφυγαν......

γενικα μιλωντας ομως ολα τα καταστηματα πεφτουν σε τετοια σκηνικα.φταιμε ομως και μεις που αρχισαμε την καραμελα του RMA για τον μικροτερο λογο αλλα και αλλες φορες σαν υπουλη τεχνικη να γλυτωσουμε λεφτα παιρνοντας πιστωτικα ή πουλωντας σε υψηλοτερη τιμη τα σφραγισμενα απο RMA......

στη συγκεκριμενη περιπτωση εαν τελικα εγινε θελημενα με στυλακι

''ελα μωρε τωρα...στειλτου τα και σιγα μην τα δει.....ή αμα τα δει δωστου ενα πιστωτικο στα μισα λεφτα''

ειναι κατακριτεο

αλλες φορες (σε καμια περιπτωση δεν θελω να δικαιολογησω τα αδικαιολογητα)

τετοια σκηνικα γινονται αθελα γιατι

''μπερδευτηκε στο ραφι με ενα σφραγισμενο κουτι αλλης μητρικης ή γιατι στο χωρο του servicε υπηρχε αταξια στο ποια προιοντα ειναι προς επισκευη και ποια ειναι προς πωληση σε χαμηλοτερη τιμη γιατι απλα δεν ειναι σφραγισμενα''

το βαθυτερο προβλημα ειναι η οργανωση εκπαιδευση και στην τελικη υγιης λειτουργια ενος καταστηματος που κατα τη γνωμη μου ολες οι επιχειρησεις στην ελλαδα υπαρχουν με τεραστια προβληματα και τα οποια δεν φαινονται.εγω τουλαχιστον αναθεωρησα πολλες μου αποψεις απο τοτε που ξεκινησα να δουλευω σε ενα τετοιο καταστημα.

και πολλες φορες αλλαξα τελειως τον τροπο συνομιλιας μου με εναν πωλητη αλλου καταστηματος που πηγα να αγορασω κατι γιατι υπολογισα ακομα 1002 αλλους παραγοντες πριν την αγορα.

ειναι και θεμα παιδειας βεβαια........προχειρα μπαλωνουμε......και προχειρα ξαναμπαλωνουμε εαν το μπαλωμα χαλασει.........γρηγορα και ευκολα και επιφανειακα......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.