Jump to content



περί αξιοπιστίας πλαισίου


DVD_GR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από steve_m

Κατα τα αλλα συνεχιζουν να υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι τα περιστατικα ειναι μεμονωμενα....

Κι οσο περνανε οι μερες σιγουρα θα βγουνε και αλλοι.Αν και ενα μικρο search στο forum θα εδειχνε κι αλλα περιστατικα.

Και στο κατω-κατω στα @@@@ μου αν το πλαισιο το ξερει η οχι,να τους ελεγχει οσους δουλευουν εκει,γιατι πρεπει να κανω και δευτερη διαδρομη επειδη εκει ειναι οικος ανοχης.

2 μέρες για ανάρμοστη συμπεριφορά σε συζήτηση του forum.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Τελικα νομιζω οτι επειδη ειμαστε Ελληνες και η αληθεια ειναι καπου στη μεση, ολοι εχουν δικιο. Ας σταματησει εδω.

Ενοχλει ομως η απαραδεκτη γλωσσα.

Μιλωντας κανεις ετσι δεν δειχνει εξυπνοτερος αντιθετα φανερωνει ποσο μωρο ειναι ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Και στο κατω-κατω στα @@@@ μου αν το πλαισιο το ξερει η οχι,να τους ελεγχει οσους δουλευουν εκει,γιατι πρεπει να κανω και δευτερη διαδρομη επειδη εκει ειναι οικος ανοχης.

συμφωνώ.

απο πότε πρέπει να τρέχουμε πίσω απο ένα κατάστημα επειδή μερικοί δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους?

μένω 45 λεπτά μακριά απο το πλαίσιο Ηρακλείου κρήτης, όταν ένας υπάλληλος κάνει μλκία γιατί πρέπει εγώ να χάνω το χρόνο μου και να πληρώνω και τη βενζίνη μου για δικό τους λάθος?

είχα παραγγείλει kandalf μαύρο. το τόνισα! όταν με ειδοποίησαν ότι είχε έρθει τους είπα ακριβώς τι είχα παραγγείλει και μου είπαν ελάτε να το πάρετε. πήρα ένα φιλαράκι με το αμάξι και κατέβηκα ηράκλειο. έκανα μισή ώρα να βρώ να παρκάρω κοντά και όταν ο τύπος γύρισε απο την αποθήκη μου έφερε ένα ασημί αλουμινένιο κιόλας. ε του είπα ευγενικά να το βάλει στον **** του. ας μή μιλήσω για την ξενέρα. και καλά... εγώ δεν ήμουν δεσμευμένος και έφυγα. το παιδί με τη μητρική τί να κάνει?

να λέμε τα καλά λόγια αλλά και τα κακά.

και μήπως είναι λίγο υπερβολικό το ban? εκτός αν θίγονται συμφέροντα...

τέλος μήπως δε θα έπρεπε να δηλώνεται η ποινή δημόσια?

δε φαίνεται ωραία...λές και είμαστε στο στρατό...

Link to comment
Share on other sites

Η ποινή πρέπει να δηλώνεται δημόσια για να ξέρει ο θιγόμενος γιατί του αφαιρέθηκε το δικαίωμα δημοσίευσης για κάποιες μέρες και οι υπόλοιποι τον λόγο για να μην υποπέσουν στο ίδιο παράπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι μια παρομοια περιπτωση που μου ειχε τυχει

Στο Πλαισιο στην Στουρναρη μου ειχαν δωσει μητρικη ηδη χρησιμοποιημενη ενω την ειχαν στα συρταρια τους κανονικοτατα οι γυφτοι...

Οταν την κοιταξα σπιτι μου ειδα οτι το πλαστικο ηταν παραβιασμενο

και οταν την ανοιξα ειχε ενα χαρτακι που εγραφε κατι ΤΕΣΤ με μπλε στυλο

Ευτυχως μου δουλεψε μια χαρα αν και επρεπε να τους την επιστρεψω και να τους την χωσω στην μουρη και να ζητησω σφραγισμενη

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν 20 μέρες έλαβα στα Χανιά μέσω παραγγελίας από το πλάισιο μία κάρτα γραφικών agp και μία μνήμη και ήταν και τα δύο ασφράγιστα.Δεν φαινόντουσταν χρησιμοποιημένα και τα κράτησα.Επειδή όμως τη κάρτα γραφικών δεν την σήκωνε το pc μου αποφάσισα να την γυρίσω πίσω και να πάρω pci-e και καινούργιο pc.Πήγα την παρασκευή που ανέβηκα Αθήνα στο πλαίσιο γλυφάδας να την αλλάξω και στην αρχή δεν μου την άλλαζαν επειδή ήταν ανοιγμένη.Όταν όμως τους είπα ότι σκοπέυω να πάρω καινούργιο pc μου την άλλαξαν αμέσως. ’ρα αυτή που γύρισα εγώ πίσω και την είχα λάβει ασφράγιστη θα την πασάρουν σε κάποιον άλλο τώρα και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι ότι θέλω να παραγγείλω καινούργιο pc από το ίντερνετ και ήθελα να μου το στείλουν συναρμολογιμένο.Τώρα λέω να τους πω να μου στείλουν ότι παραγγείλω σφραγισμένο στο κουτί του.Sorry για το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Τελικα νομιζω οτι επειδη ειμαστε Ελληνες και η αληθεια ειναι καπου στη μεση, ολοι εχουν δικιο. Ας σταματησει εδω.

Ενοχλει ομως η απαραδεκτη γλωσσα.

Μιλωντας κανεις ετσι δεν δειχνει εξυπνοτερος αντιθετα φανερωνει ποσο μωρο ειναι ακομη.

ακριβώς επειδή έχουμε να κάνουμε με Έλληνες πρέπει να μιλάμε έτσι ;)

ας μου κάνανε κάτι παρόμοιο εδώ στην Αγγλία να δείς πώς θα τρέχανε για να με ξεπληρώσουν μετά. δεν εννοώ μόνο full refund.

εδώ αν αργήσει να φτάσει το δέμα σου κάνουν δώρο τα μεταφορικά της επόμενης παραγγελίας!!!

για το συμβάν που περιέγραψα παραπάνω να αναφέρω ότι το σύνολο βγήκε:

νεύρα+5ευρώ βενζίνης+νέα έρευνα αγοράς για αλλαγή καταστήματος+καθυστέρηση μέχρι την απόκτηση του προϊόντος (περίμενα απο το πλαίσιο να μου το φέρουν αρχικά)

τελικά πήγα στο άγνωστο μου hardshop που μου το φέρανε τσάμπα στο χωριό μου απο όπου και το παρέλαβα με το αμάξι φυσικά (kandalf)

επίσης...καινούργια (!!!) μητρική σόκετ 754 χωρίς μπαταρία!!! πάλι η ίδια διαδικασία να τρέχουμε Ηράκλειο και να αλλάζουμε και επιλογή γιατί δεν είχαν άλλη στοκ. σε αυτή τη περίπτωση δε ξέρω ποιος φταίει αλλά δε νομίζω να έστειλε η ΑΣΟΥΣ τη μητρική χωρίς μπαταρία :worship:

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι με λειτουργικο και διαφορα αλλα μεσα τους πουλουσαν για καινουριους και παει λεγοντας ...προσωπικα σπανια εχω ψωνισει απο κει και δεν εχω ιδια πειρα...

Αυτο που θελω να παρατηρησω ομως ειναι, οτι ΑΝ ειχε συμβει αυτο με το e-shop θα γινοταν πολεμος τωρα...προφανως λογω του καλου rma του πλαισιου υπαρχει ανοχη..και ξανα-προφανως τα κομματια που γινονται rma ανακυκλωνονται ..:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Δισκοι με λειτουργικο και διαφορα αλλα μεσα τους πουλουσαν για καινουριους και παει λεγοντας ...προσωπικα σπανια εχω ψωνισει απο κει και δεν εχω ιδια πειρα...

Αυτο που θελω να παρατηρησω ομως ειναι, οτι ΑΝ ειχε συμβει αυτο με το e-shop θα γινοταν πολεμος τωρα...προφανως λογω του καλου rma του πλαισιου υπαρχει ανοχη..και ξανα-προφανως τα κομματια που γινονται rma ανακυκλωνονται ..:...:

Εδώ αυτό μου έχει συμβεί με προμηθευτή, στα μαγαζιά θα κολλήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τρελαινόμαστε με αναμενόμενα πράγματα.

Όταν σου λέει ότι η μητρική είναι ανοιγμένη, τι ακριβώς φαντάζεσαι?, Ότι ανοίχτηκε για να δουνε το χρώμα του pcb? Όταν ένας πωλητής σου δίνει προφορική εγγύηση σε κάτι ανοιγμένο πόσο τοις μετρητοίς το παίρνεις?

Το ότι σου είπε ότι ήταν ανοιγμένη ήταν πολύ παραπάνω από το μέσο όρο.

Όταν πήρα την πρώτη μου asrock 939 dualsata2 από ησοπ αφού έφτασα σπίτι την άνοιξα και είδα τα αυτοκόλλητα να έχουν ξεκολλήσει από τις θέσεις τους και να βρίσκονται αλλού για αλλού. Η μητρική νεκρή.

Τους την πάω το αναφέρω, δε βγάζουν κιχ μου φέρνουν άλλη , την ανοίγω μπροστά τους , χειρότερα. Τα αυτοκόλλητα έχουν φύγει τελείως από τη μητρική κι έχουν κολλήσει στο αντιστατικό σακουλάκι. Τους το δείχνω, πάλι καμιά αντίδραση.

ΔΗΛΑΔΗ αν στα παραπάνω είχες κι ένα μέσο όρο ΡΜΑ 20-30 μέρες ,τι θα έγραφες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Τρελαινόμαστε με αναμενόμενα πράγματα.

Όταν σου λέει ότι η μητρική είναι ανοιγμένη, τι ακριβώς φαντάζεσαι?, Ότι ανοίχτηκε για να δουνε το χρώμα του pcb? Όταν ένας πωλητής σου δίνει προφορική εγγύηση σε κάτι ανοιγμένο πόσο τοις μετρητοίς το παίρνεις?

Το ότι σου είπε ότι ήταν ανοιγμένη ήταν πολύ παραπάνω από το μέσο όρο.

τα εννοείς?

όταν σου λέει εκπρόσωπος αλυσίδας καταστήματος κάτι υπάρχει περίπτωση να του απαντήσεις "όχι, δε σε πιστεύω?"

με κάνατε και γέλασα βραδιάτικα!

έχεις δεί εξάρτημα να καίγεται απο το άνοιγμα της συσκευασίας?

πάλι καλά που υπάρχουν και άτομα που δε θέλουν να τους συμπεριφέρονται σαν ζώα.

και μετά λέει το άλλο το παιδί για τη χυδαία γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε!

καληνύχτα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Εγώ πιστεύω, κι γνωρίζω ότι συμβαίνει σε πολλά καταστήματα, ότι αυτά είχαν χρησιμοποιηθεί από υπαλλήλους του Πλαισίου, δεν τους άρεσαν ή τα χάλασαν, και τα έβαλαν σε μιά παραγγελία για να τα ξαποστείλουν, κρατώντας για τον εαυτό τους το καινούριο κομμάτι.

Είναι τακτική που χρησιμοποιούν πολλά παιδάκια σε καταστήματα, για να ξεφορτωθούν αυτά κάποιο χαλασμένο κομμάτι που δε θα τους το αλλάξουν επειδή χάλασε από κακή χρήση, ή κάποιο επεξεργαστή που δεν ανεβαίνει πολύ για να πάρουν την καινούρια φουρνιά/stepping.

Απλά βασίζονται στο ότι οι 9/10 είναι άσχετοι και δε θα το πάρουν χαμπάρι.

+10!!! Αυτο ξαναπεστο!!!!

Link to comment
Share on other sites

’σχετο ρε παιδιά, αλλά υπάρχει τρόπος να ανοίξεις C2D συσκευασία χωρίς να σκίσεις το κουτί; Ρωτάω επειδή πρόσφατα έστησα ένα pc και για να ανοίξω το κουτί του επεξεργαστή έσκισα το χαρτόνι σε κάτι εγκοπές που είχε....

Αν έχω δίκιο, τα επιχειρήματά σας όσον αφορά τα cpu δεν ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Χθες, στις 16:01]

Προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον του μαγαζιου...αυτο ομως εχει ξανασυμβει πολλακις...θυμαμαι ενα περιστατικο με δισκο που πουληθηκε καινουριος κι ειχε μεσα αρχεια και φωτογραφιες υπαλληλου (περισσοτερα στο insomnia..) ..

Το ιδιο και σε εναν φιλο με σφραγισμενο σκληρο απο το e-shop.Ενα recovery και εμφανιστικαν μερικες εκατονταδες φοτογραφιες κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

’σχετο ρε παιδιά, αλλά υπάρχει τρόπος να ανοίξεις C2D συσκευασία χωρίς να σκίσεις το κουτί; Ρωτάω επειδή πρόσφατα έστησα ένα pc και για να ανοίξω το κουτί του επεξεργαστή έσκισα το χαρτόνι σε κάτι εγκοπές που είχε....

Αν έχω δίκιο, τα επιχειρήματά σας όσον αφορά τα cpu δεν ισχύουν...

To κουτί όχι,αλλά οι tray όπως ο συγκεκριμένος είναι η χαρά του πωλητή-ocer....:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 06:47]

’σχετο ρε παιδιά, αλλά υπάρχει τρόπος να ανοίξεις C2D συσκευασία χωρίς να σκίσεις το κουτί; Ρωτάω επειδή πρόσφατα έστησα ένα pc και για να ανοίξω το κουτί του επεξεργαστή έσκισα το χαρτόνι σε κάτι εγκοπές που είχε....

Αν έχω δίκιο, τα επιχειρήματά σας όσον αφορά τα cpu δεν ισχύουν...

Είναι αδύνατον να παραβιαστεί η χάρτινη συσκευασία του C2D, χωρίς να φανεί.

Τι είναι το tray?

Ψωνίζω χρόνια εξαρτήματα για υπολογιστές και δεν το ξέρω.

Σημαίνει ανοιγμένο και χύμα?

Από καλάθι?

Αυτό είναι το tray?

Δίνει και ο καρεκλάς από δαύτους?

Το Χ στο test σημαίνει ότι η μητρική πέρασε εργοστασιακό έλεγχο.

Δεν μπορεί να αποτελεί ένα Χ τροφή για μυθοπλασίες του τύπου "παίζουν παιδάκια πάνω στις μητρικές και μετά μας τις πουλάνε"

Αν τώρα κάποιοι πιέζουν να πάρουν εκείνο το demo κομμάτι που έχει το μαγαζί στην βιτρίνα για να το βλέπουν οι πελάτες και χρησιμοποιήθηκε ως σταχτοδοχείο ή ακόμα και για έλεγχο από το service, να μη ζητάνε και τα ρέστα.

Ωραίο είναι να ζει κανείς στην Αγγλία, έξω από την Ελληνική πραγματικότητα και να λέει ιστορίες για αρκούδες.

Δεν σας έτυχε σε κανένα site της Αγγλίας να παραγγείλετε ένα προιόν που έγραφε "διαθεσιμότητα" και να μην υπάρχει?

Εμένα μου έτυχε με ένα site που δίνει αποκλειστικά κουτιά για υπολογιστές.

Αλλά το site του Πλαισίου έχει βελτιωθεί πολύ στο θέμα αυτό.

Όσοι διαμαρτύρονται που μένουν 45 λεπτά μακρυά από το Πλαίσιο Κρήτης, ας πρόσεχαν.

Την επόμενη φορά να νοικιάσουν σπίτι ακριβώς δίπλα. LOL :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DVD_GR [Χθες, στις 15:39]

ολη η επαρχια παιρνει μεταχειρισμενα απλα κανεις δεν το παιρνει χαμπαρι...

μεγαλη αληθεια αυτη. ειχα βγαλει πριν λιγο καιρο για πουλημα ενα Α64 3200+. τον πηρε καποιος απο κρητη. επειδη δεν καταφερε να τον πουλησει για καινουργιο, αρχισαμε τα "ειναι καμμενος, τον δοκιμασα σε 48 μητρικες και πουθενα δε δουλεψε" και άλλα τετοια. μαλλον του ειχε αρεσει το κλιμα στα highlands, γιατι οταν γυρισε δουλεψε με την πρωτη. τωρα ζει και βασιλευει σε χερια αλλου.

το tray μαριε, ειναι το αντιθετο του boxed. ερχονται σε τελάρα, για τους κατασκευαστες συστηματων. χωρις κουτι που κοστιζει, εχεις μπολικα stepping για να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 08:12]

Ωραίο είναι να ζει κανείς στην Αγγλία, έξω από την Ελληνική πραγματικότητα και να λέει ιστορίες για αρκούδες.

Δεν σας έτυχε σε κανένα site της Αγγλίας να παραγγείλετε ένα προιόν που έγραφε "διαθεσιμότητα" και να μην υπάρχει?

Εμένα μου έτυχε με ένα site που δίνει αποκλειστικά κουτιά για υπολογιστές.

χα! :p στα φορα των καταστηματων εξω στην αγγλια αρκετα συχνα παιζουν thread με παραπονα του τυπου "παραγγειλα το Χ και ηρθε το Υ" ..."μου ηρθε η μητρικη και ειναι DOA αλλα δε τη αλλαζουνε γιατι λενε πως την εκαψα" και αλλα τρελα.

φαινεται θα ειναι τουρκοι οι ιδιοκτητες των καταστματων αυτων :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.