Jump to content



Cpu Tower Air Coolers: Πόσο σταθερές είναι;


koozoop

Recommended Posts

Έχοντας στήσει εδώ και 2 εβδομάδες το καινούριο PC μου το μόνο που έχω να πω είναι ότι είμαι κατευχαριστημένος από την απόδοση του. Θέλω να του κάνω O/C αλλά οι θερμοκρασίες που δίνει η μαμά ψύκτρα μόνο καλές δεν είναι (38-40 idle, 58-60 load). Έκανα κάμποσο ψάξιμο στο internet και από πλευράς απόδοσης έχω καταλήξει σε: Zalman 9700, Noctua NH-U12F, Thermalright Ultra 120 ή HR-01, Scythe Ninja Rev.B. Το μόνο που με κρατάει από την αγορά μιας εκ των άνω είναι κατα πόσο το σύστημα που έχει η κάθε μια για να κάθεται πάνω στη μητρική είναι ικανό να κρατήσει πάνω από μισό κιλό που ζυγίζουν αυτά τα θηρία δίχως να φοβάμαι να μετακινήσω το κουτί! Εγώ προς το παρόν τείνω στη Noctua αφού οι βίδες που έχει μου φαίνονται πιο σταθερές. Θα ήθελα όμως και τη γνώμη σας και ιδιαίτερα όσων έχουν εμπειρία με κάποια από αυτές τις ψύκτρες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μην κάνεις κανιβαλισμούς... Οι καλές έχουν backplates και είναι αρκετά σταθερές πάνω στη μητρική. Αν απλά μετακινείς το κουτί για σκούπισμα, ή για να βγάλεις/βάλεις καλώδια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αν τώρα το φορτώσεις στο αμάξι και το πάς 100χλμ για να παίξεις σε φίλο σου CS, και πηγαίνοντας περάσεις από 25χλμ κατσικόδρομο, ναι, μπορεί να μετακινηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα μετακινείται μια φορά τουλάχιστον το μήνα σε απόσταση 95 χλμ..:) Γι' αυτό τείνω στη Noctua, γιατί θα είναι μάλλον πιο εύκολο το βάλε-βγάλε με τις βίδες που έχει..

Μήπως ξέρετε καμιά αντίστοιχη, σε απόδοση και χρήματα, watercooling λύση;

Link to comment
Share on other sites

@hellbound: ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά με δεδομένο ότι θα κλοκάρω δεν θα κάνουν και τόσο καλή δουλειά..

@dubber: ωραίο review:) Είναι η πρώτη μου επιλογή αλλά θέλω να ξέρω για τη ninja γιατί έχει καλές επιδόσεις και κοστίζει 25 ευρώ φθηνότερα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες τοποθετησα την zalman 9500LED πολυ καλη αλλα επαθα μεγαλη νιλα το πλαινο καπακι δεν κουμπωνει γιατι ακουμπαει το ανεμιστηρακι που εχει και τωρα ειμαι ανγκασμενος βγαλω το ανεμιστηρακι και να βουλωσω την τρυπα με ταινια ασε BIG ΠΑΚΕΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

@moutsa: όχι ταινία, καλύτερα πάρε ένα fan dust protector για να περνάει αέρας και να μην μπαίνει σκόνη

@anthis: περιμένω εντυπώσεις.. Πρόσεχε να δεις αν "κρεμάει" ο ninja όταν η μητρική είναι κάθετα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koozoop

@hellbound: ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά με δεδομένο ότι θα κλοκάρω δεν θα κάνουν και τόσο καλή δουλειά..

Εκ πείρας μιλώντας πάντα γιατί έχω δοκιμάσει αρκετές (zalman 9500, ninja 1, artic cooling και μια της thermaltake) δεν θα δεις διαφορά πάνω από 2-3 βαθμούς.

Αρχική απάντηση από koozoop

@anthis: περιμένω εντυπώσεις.. Πρόσεχε να δεις αν "κρεμάει" ο ninja όταν η μητρική είναι κάθετα..

Όχι δεν κρεμάει απλά θέλουν προσοχή στην τοποθέτηση, αν πάλι το φοβάσαι μπορείς να αλλάξεις το στήριγμα πίσω από τη μητρική, εγώ για παράδειγμα είχα βρει ένα που εξωτερική μεριά ήταν από πλαστικό και εσωτερικά είχε μέταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Για μετακίνηση 1 φορά το μήνα δεν νομίζω ότι αποτελεί η στήριξη της ψύκτρας κριτήριο επιλογής...Αν πήγαινες 2 φορές την εβδομάδα σε LAN-Parties θα σου έλεγα εντάξει...

Αυτό που προτείνω είναι να διαλέξεις την ψύκτρα με βάση την απόδοσή της σε αυτό που είναι βασικός ρόλος της, δηλαδή να ψύχει...

Για 1 φορά το μήνα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις (π.χ. Τie-Wraps ή κάτι παρόμοιο) ώστε να παραμένει σταθερή κατά το ταξίδι...Πιστέυω πως όσο καλή να είναι και η βάση της ή το Backplate, σε ένα σαμάρι/μία λακκούβα μπορεί να συμβεί το μοιραίο....

Και πάλι...αυτή είναι η πρότασή μου, δέν αποτελεί μονόδρομο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Χθες, στις 23:39]

Εγω χτες τοποθετησα την zalman 9500LED πολυ καλη αλλα επαθα μεγαλη νιλα το πλαινο καπακι δεν κουμπωνει γιατι ακουμπαει το ανεμιστηρακι που εχει και τωρα ειμαι ανγκασμενος βγαλω το ανεμιστηρακι και να βουλωσω την τρυπα με ταινια ασε BIG ΠΑΚΕΤΟ.

καλα σε τι case την εβαλες;;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να εχετε υποψην σας οτι η 9500 δεν ειναι Τower cooler...και εκτος αυτου ειναι και ~325 γραμμαρια...

τωρα για την διαφορα στις 8ερμοκρασιες που υπο8ηκε πιο πανω ενα εχω να πω

με Tuniq Tower 120 η διαφορα σε idle ειναι 12 βα8μους σε μενα σε σχεση με την στοκ της Ιντελ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

τωρα για την διαφορα στις 8ερμοκρασιες που υπο8ηκε πιο πανω ενα εχω να πω

με Tuniq Tower 120 η διαφορα σε idle ειναι 12 βα8μους σε μενα σε σχεση με την στοκ της Ιντελ ;)

Φίλε επειδή μάλλον για το δικό μου ποστ αναφέρεσαι

Εγώ μίλησα για την διαφορά, που είδα εγώ τουλάχιστον ανάμεσα, στις ψήκτρες που είχα πάρει(τις αναφέρω πιο πάνω) και όχι σε σχέση με την στοκ.

Link to comment
Share on other sites

μα μια τετοια συγκρηση δεν εχει νοημα...πρεπει να υπαρχει ενα μετρο συγκρησης και με βαση αυτο να συγκρινεις ολες τις ψυκτρες που δοκιμασες για να βλεπεις τη διαφορα.

τουλαχιστον ετσι ειναι το σωστο και σε πειραματα που γινονται ασχετως PC

οποτε το stock cooler πιστευω πως ειναι το πιο λογικο σαν μετρο συγκρησης.εκτος αυτου με τα δικα σου αποτελεσματα δεν μπορουμε να καταλαβουμε εν τελει ποσο καλη ειναι η κα8ε ψυκτρα.για παραδειγμα εγω που εχω Χ βα8μους διαφορα απο την στοκ,αν βγαλω την ΤΤ 120 και περασω μαι 9500,8α δω τι 8ερμοκρασιες εχω και 8α ξερω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.