Jump to content



!!!CRUCIAL DDR2 2x1gb με Micron D9GMH (B6-3) 155�


ProgX

Recommended Posts

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 15:32]

ProgX,

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνεις και δεν δούλευαν. (Γινόταν εκκίνηση, το memtest έτρεχε, αλλά έβγαζε πολλά λάθη κατευθείαν). Πρόσεξα οτι στις ρυθμίσεις μου το tRFC ήταν 0 και όχι auto (η προεπιλεγμένη τιμή του είναι 35).

Όταν γύρισα στις παλιές μου ρυθμίσεις, άφησα το tRFC στο 35 και δεν γινόταν εκκίνηση! Οπότε το γύρισα στο 0 και όλα δουλεύουν ρολόι. (Με 4-4-4-12 σε 1.9 volts)

Καλησπέρα,

το trfc στο 0 σημαίνει ότι είναι auto.

Δεν γνωρίζω τι m/b έχεις παντός δοκίμασε εκτός απο 2.2V τάση στην μνημη, να δώσεις και τουλάχιστον

0.1V παραπάνω στο MCH (memory controller).

Δοκίμασε έτσι και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ProgX,

Όντως το 0 στο trfc είναι auto...

Θα δοκιμάσω και με 0.1 παραπάνω στον memory controller αλλά δεν νομίζω οτι θα μείνω με αυτή τη ρύθμιση, ακόμα και αν λειτουργεί. Η northbridge του 965 ζεματάει και δεν θέλω να της ρίξω και άλλο φόρτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ψηνομαι να παρω και εγω αυτες τις crucial μπορειτε να μου πειτε αν προκειτε για ειδικη προσφορα της crucial, ή υπηρχαν στο site για παραδειγμα 1 χρονο και τωρα μαθαμε οτι εχουν micron?

Το λεω αυτο γιατι ισως αργησω κανα 2 εβδομαδες να παραγγειλω και δεν θελω να χασω τετοια τρελη ευκαιρια.

@obijuan:

Φιλε μπραβο σου πηραν φωτια τα dimmακια:devil: :devil:

Τι ψυξη χρησιμοποιησες? Τιποτα OCZ XTC Memory Cooler ή ψυκτρακια οπως ο Βίξ?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες μνήμες.

Στα μισά λεφτά από τις "ακριβές" και τελικά με 4gb δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά.

Έχω την εντύπωση (δεν το έχω επιβεβαιώσει) ότι δεν σηκώνει η μητρική να δώσει πολλή τάση και σε τέσσερις μνήμες και στη CPU όταν υπερχρονίζουμε πολύ και τα δύο.

Πάντως η εμπειρία μου από την Crucial είναι πολύ καλή.

Μόνο που αργούν περίπου ένα μήνα μέχρι να δώσουν το OK για RMA, αλλά το δίνουν πάντα χωρίς ερωτήσεις.

Ένα ζευγάρι DDR παλιότερα το άλλαξα 3 φορές.

Για να μην πληρώνω πολλά τα στέλνω συστημένα με τα ΕΛΤΑ 10 και μου στέλνουν το RMA με δικά τους έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Έχω την εντύπωση (δεν το έχω επιβεβαιώσει) ότι δεν σηκώνει η μητρική να δώσει πολλή τάση και σε τέσσερις μνήμες και στη CPU όταν υπερχρονίζουμε πολύ και τα δύο.

Πώς το συμπεραίνεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Πώς το συμπεραίνεις αυτό?

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, παλαιότερα είχα διαβάσει ότι το τσίπ που δίνει τροφοδοσία στις μνήμες δίνει μέχρι συγκεκριμένα Α, οπότε αυτό εξαντλείται, με αποτέλεσμα να τις κόβει συνολικά αν αυξάνεται η τάση...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγο κουλό να γίνεται αυτό που λές(χωρίς να βάζω το χέρι μ στην φωτιά)

Γιατι οι DDR2 καίνει λιγότερο από τις DDR..οπότε απ την στιγμή που δεν είχαμε πρόβλημα με τις DDR που καίνε περίπου 10w παραπάνω δεν νομίζω να έχουμε προβ με τις DDR2..

Βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει σε κάποια m/b που δεν προορίζεται για o/c

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Είναι λιγο κουλό να γίνεται αυτό που λές(χωρίς να βάζω το χέρι μ στην φωτιά)

Γιατι οι DDR2 καίνει λιγότερο από τις DDR..οπότε απ την στιγμή που δεν είχαμε πρόβλημα με τις DDR που καίνε περίπου 10w παραπάνω δεν νομίζω να έχουμε προβ με τις DDR2..

Βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει σε κάποια m/b που δεν προορίζεται για o/c

Koίτα και εγώ στο λέω με κάθε επιφύλαξη, το είχε πει αυτό όμως και κάποιος πιο έμπειρος εδώ μέσα ψάχνω να βρω που και τι ακριβώς είχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 03:51]

Είναι λιγο κουλό να γίνεται αυτό που λές(χωρίς να βάζω το χέρι μ στην φωτιά)

Γιατι οι DDR2 καίνει λιγότερο από τις DDR..οπότε απ την στιγμή που δεν είχαμε πρόβλημα με τις DDR που καίνε περίπου 10w παραπάνω δεν νομίζω να έχουμε προβ με τις DDR2..

Βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει σε κάποια m/b που δεν προορίζεται για o/c

Δεν ξέρω πότε εμφανίστηκε υπερχρονισμός CPU και μνήμης με 4GB μνήμης DDR, αλλά εγώ δεν το έχω δει.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια όμως.

Αυτό που παρατήρησα εκ πρώτης όψεως, με 4GB μνήμης DDR2, είναι το εξής.

Αν δεν υπερχρονίσω τον επεξεργαστή, η μνήμη ανεβαίνει πανεύκολα στα 1066.

Αν αφήσω τη μνήμη στα 800 2Τ, ο επεξεργαστής μου ανεβαίνει στα 3900 εύκολα.

Αν βάλω τη μνήμη στα 1000 2Τ και αρχίσω να ανεβάζω τον επεξεργαστή, κολλάω από τα 3330 περίπου.

Ίσως κάτι να μην κάνω καλά.

Πιστεύω ότι ο controller δεν τα βγάζει πέρα σε συνθήκες υπερχρονισμού, όταν αυξάνει πολύ το bandwidth.

Μπορεί και να κάνω λάθος.

Θα περιμένω να δω αν το καταφέρουν άλλοι και μετά θα το προσπαθήσω ξανά.

Hipro5 said

http://forums.techpowerup.com/showpost.php?p=150982&postcount=18

In real, 2 x 1GB DDR2 ram modules at 2.65Volts, draw 14A - 16A at full load which is about 40 Watts.....4 x 1GB DDR2 ram modules draw 80 WATTS....In this case we need a VCore circuit for the rams and not 1 or 2 "tiny" Mos-Fets.....One reason that when we overclock 4 x 1GB ram modules, they don't do well at all, it's because our mobo just CAN'T supply them.....TOO MUCH load for it, EVEN at 2.4Vdimm.....
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.