Jump to content



!!!CRUCIAL DDR2 2x1gb με Micron D9GMH (B6-3) 155�


ProgX

Recommended Posts

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fusion

Παιδια επειδη ψηνομαι να παρω και εγω αυτες τις crucial μπορειτε να μου πειτε αν προκειτε για ειδικη προσφορα της crucial, ή υπηρχαν στο site για παραδειγμα 1 χρονο και τωρα μαθαμε οτι εχουν micron?

Το λεω αυτο γιατι ισως αργησω κανα 2 εβδομαδες να παραγγειλω και δεν θελω να χασω τετοια τρελη ευκαιρια.

Αν ξερει καποιος, να βοηθησει παρακαλω:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:46]

Αν ξερει καποιος, να βοηθησει παρακαλω:flower:

Τρελή ευκαιρία με 155? Σιγά μην τη χάσεις.

Οι μνήμες αυτές, από την ίδια τη Micron, κοστίζουν 114 , με ΦΠΑ από το Internet αυτή τη στιγμή.

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=CT2KIT12864AA667

Θα έχεις και κωδικό για RMA και δεν θα εξαρτάσαι από το Ελληνικό κατάστημα.

Τον πρώτο χρόνο το RMA είναι άμεσo.

Αργότερα κάνουν ένα μήνα να σου στείλουν έγκριση να στείλεις τα χαλασμένα.

Οι μνήμες σου έρχονται σε 3-4 εργάσιμες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν ξέρω πότε εμφανίστηκε υπερχρονισμός CPU και μνήμης με 4GB μνήμης DDR, αλλά εγώ δεν το έχω δει.

Αναφερόμουν γενικώς στα 4dimm

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πιστεύω ότι ο controller δεν τα βγάζει πέρα σε συνθήκες υπερχρονισμού, όταν αυξάνει πολύ το bandwidth.

Μπορεί και να κάνω λάθος.

Θα περιμένω να δω αν το καταφέρουν άλλοι και μετά θα το προσπαθήσω ξανά.

Hipro5 said

http://forums.techpowerup.com/showpost.php?p=150982&postcount=18

Λόγο του bandwith θα είναι πολύ μεγάλη πατάτα της nV

όσο για αυτό που λέει ο George δεν ξέρω αν ισχύει και στις καινούριες mobo...γιατί είναι παλιό το ποστ του και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...

Μόνο ο ίδιος θα μπορέσει να μας το εξακριβώσει.

Και το ποστ μ δεν ήταν εχθρικό όπως νομιζες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

To κλασσικότερο παράδειγμα με 4dimm ήτανε τα 4 bh5 για να πιάσουμε τα συνολικά 2γίγα , που ελάχιστες φορές κλοκάρανε καλά μαζί όλα.

αυτό νομίζω μόνο θέμα ρεύματος δεν ήταν.

’μα σκεφτείς τι περνούσαμε απ τον IMC...

’μα δείς το thread του mortisboy με τα UTT..στο τέλος έβαλε 4*512.

Δές λίγο πόσο πήγανε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τρελή ευκαιρία με 155? Σιγά μην τη χάσεις.

Οι μνήμες αυτές, από την ίδια τη Micron, κοστίζουν 114 , με ΦΠΑ από το Internet αυτή τη στιγμή.

http://www.crucial.com/eu/store/partspecs.aspx?imodule=CT2KIT12864AA667

Θα έχεις και κωδικό για RMA και δεν θα εξαρτάσαι από το Ελληνικό κατάστημα.

Τον πρώτο χρόνο το RMA είναι άμεσo.

Αργότερα κάνουν ένα μήνα να σου στείλουν έγκριση να στείλεις τα χαλασμένα.

Οι μνήμες σου έρχονται σε 3-4 εργάσιμες μέρες.

Οχι δεν καταλαβες καλα μιλουσα για την προσφορα της Crucial απο το site της με τα 114 ευρω οχι για το e-shop.

Anyway ευχαριστω για τις rma info.

Δυστηχως δεν μπορω αυτη τη στιγμη να διαθεσω τοσα λεφτα, σε 1μιση εβδομαδα ισως καταφερω.

Ελπιζω να κρατησουν τα micron και στις επομενες παρτιδες.

Please:help: :help: ποσοι απο εδω μεσα εχουν παρει απο e-shop κια ποσοι απο crucial απευθειας?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mariosalice αν καταλαβα καλα το chipset δεν υποστηριζει το aero λογο καποιας ελλειψης hardware στην ενσωματομενη καρτα γραφικων

Η ερωτηση μου ειναι αν χρησιμοποιω καποια αλλη καρτα γραφικων(ατι χ550) θα μπορω να χρησιμοποιησω το aero ή το προβλημα ειναι γενικο με αυτο το chipset?

Τhx και συγνωμη για το offtopic

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 17:01]

Οχι δεν καταλαβες καλα μιλουσα για την προσφορα της Crucial απο το site της με τα 114 ευρω οχι για το e-shop.

Anyway ευχαριστω για τις rma info.

Δυστηχως δεν μπορω αυτη τη στιγμη να διαθεσω τοσα λεφτα, σε 1μιση εβδομαδα ισως καταφερω.

Ελπιζω να κρατησουν τα micron και στις επομενες παρτιδες.

Please:help: :help: ποσοι απο εδω μεσα εχουν παρει απο e-shop κια ποσοι απο crucial απευθειας?

δεν υπαρχει κανενας λογος να τα απρεις απο ε-σοπ...

8α παρεις κατευ8ειας απο την crucial το κιτ με το εξης part number

CT2KIT12864AA667

σε 1-2 (συνη8ως μια) μερα ειναι στην πορτα σου,ενω το ξε-σοπ 8α κανει τουλαχιστον 2 και η τιμη ειναι κατα πολυ φ8ηνωτερη

114+7 ευρω μεταφορικα σε σχεση με τα 155 απο εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες με πεισατε και μενα, μολις παραγγειλα ενα κιτακι (απο το το site ths crucial) για να αντικαταστησο τις παγκομσιος αγνωστες μνημες που εχο τωρα s3+ 2gb 667 τις οποιες τις πηρα και 180 ευρο (αλλα εχο το οκ απο το μαγαζι να τις γυρισο πισο ευτυχος)

Ελπιζο προς το τελος της επομενης βδομαδας να εχουν ερθει. Αααα θα μπουν σε assus p5b e- plus me core duo 6600

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tzinos [Σήμερα, στις 21:29]

αναφερεσε για το eshop η για απευθειας απο crucial?? Εγω μολις εκανα Online order apo crucial, λες να τους παρο και τηλεφονο??

Για Crucial αναφέρομαι..

Ορίστε και απάντηση σε mail που τους είχα στείλει πριν κάνα μήνα...:)

Hi,

Thank you for your enquiry.

The only way you can get for sure the CT12864AA667 with micron D9GMH chips on it

by phoning us on 08000130330 and place your order on the phone asking for the

specific part CT12864AA667.16FD as by placing your order online, the RAM are

links to orders randomly regarding our stock levels so you might ended up with a

part with Elpidia or Samsung chip on it.

Kind regards,

Jean Francois Petit

Customer Sales & Support Agent

Tel: +08 (0001) 30330

Fax: +08 (0001) 30336

mailto:crucialeusupport@micron.com

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δηλαδη να ακυροσο την online παραγγελεια και να την ξανακανο απο την αρχη τηελφονικα, η να την κρατησο και απλα να τους δοσο το order number οπου εχουν περασμενα και τα credit card details και να τους ζητησο να μου βαλουν με micron?

Πος το εχεις κανει εσυ?

αν ερθει τελικα με elpida h samsung τι σημενει, οτι δεν ανεβενουν καθολου?? Δεν θελο τιποτα extreme overclocking, απλα να τις τρεχο κοντα στα 800 με καλα timings

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tzinos

χμμμ δηλαδη να ακυροσο την online παραγγελεια και να την ξανακανο απο την αρχη τηελφονικα, η να την κρατησο και απλα να τους δοσο το order number οπου εχουν περασμενα και τα credit card details και να τους ζητησο να μου βαλουν με micron?

Πος το εχεις κανει εσυ?

αν ερθει τελικα με elpida h samsung τι σημενει, οτι δεν ανεβενουν καθολου?? Δεν θελο τιποτα extreme overclocking, απλα να τις τρεχο κοντα στα 800 με καλα timings

Τι να σου πω φίλε μου...

Εγώ δεν έχω πάρει,απλά ψαχνόμουν...:p

Ανεβαίνουν και τα άλλα chip,αλλά βέβαια όχι σαν τα GMH...

Bέβαια όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι και να σου τύχει,είναι σε απίστευτη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

Ανεβαίνουν και τα άλλα chip,αλλά βέβαια όχι σαν τα GMH...

Bέβαια όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι και να σου τύχει,είναι σε απίστευτη τιμή...

Γι' αυτο παιδια, οσοι παραγγειλατε απο Crucial και λαβατε D9, μπορειτε να ποσταρετε τιποτα tips για το πως κανατε τι παραγγελεια?

Θα ειναι πολυ χρησιμο για τους υπολοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Sto order confirmation email που μου εστειλαν απαντησα αυτο -

Hello

I made an order online for the 2gb kit CT12864AA667 and my Web Order Request Number is 91####. There is some buzz creating on a greek foroum about these memory modules and i am sure more orders from greece will follow. However i think these ram modules come with either samsung, elpida or micron D9GMH chips. I would prefer if its posible that my memory comes with the micron D9GMH chips, i think they should be named as CT12864AA667.16FD.

Thank you

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.