Jump to content



GIGABYTE GA-965P-DS4 ή ASUS P5B-E


Rayden

Recommended Posts

Ένας φίλος θέλει ένα συστηματάκι για Core 2 Duo @2,13 και ψάχνεται για μητρική.

Κάνοντας μια έρευνα σε αρκετά φόρουμ και site, κατέληξα στις δύο επιλογές του τόπικ, με κύριο κριτήριο τα features και την αξιοπιστία και φυσικά την τιμή (τα 152 της GB είναι ήδη πάνω απ' το budget αλλά τέσπα...).

Αυτό που θέλει όμως είναι και ένα αξιοπρεπές overclocking. Οι μνήμες που έχουμε είναι του κιλού, κάτι Twinmos @ 667 (ή Kingston Value, δε θυμάμαι, σ' αυτή την κατηγορία τιμής πάντως και σίγουρα στα 667).

Ποια απ' τις δύο θα είναι καλύτερη σ'αυτό το θέμα?

Μήπως οι απλές μνήμες θα έπαιζαν καλύτερα (=θα επέτρεπαν περισσότερο CPU o/c) σε μια 650i mobo?

thx

Link to comment
Share on other sites

Στην υπογραφή σου πάντως δεν τη βλέπω να πηγαίνει άσχημα ;)

Γενικώς οι 965 μπορούν να σταθεροποιούν όλες τη μνήμη στα 667 και να παίζουν με το FSB? (λίγο κοινη η ερώτηση αλλά ας είμαστε σίγουροι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden

Στην υπογραφή σου πάντως δεν τη βλέπω να πηγαίνει άσχημα ;)

Κανε ενα γρηγορο search για DS4 και δες τι προβληματα θα σου βγαλει αυτη η μητρικη..Δεν βλεπω κατι καλο στο συστημα της υπογραφης μου..416 πανε ολες..Το θεμα ειναι οτι βλεπω κατι GB S3 που 500ριζουν και τραβαω τα μαλια μου..

Αν θελει να βαλει 667 και δεν πηγαινουν βημα , τοτε το καλυτερο που θα παιξει ειναι 333*8.

Αν ανεβαινουν και πανε 400(στα 800 δηλαδη οι μνημες), τοτε το χτυπαει το 3,2ghz ανετα..

Απο τα 400 και πανω αρχιζουν τα προβληματα στη μητρικη..(αυτη)

αλλα τωρα που το σκεφτομαι , θα παρει του κιλου 667 , οποτε δεν τον νοιαζει το μεγαλο fsb..

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στις 2 αυτές P5B.

Αρχική απάντηση από Rayden -> Μήπως οι απλές μνήμες θα έπαιζαν καλύτερα (=θα επέτρεπαν περισσότερο CPU o/c) σε μια 650i mobo?
Επίσης ένα φτηνό 975 ΜοΒο που 400αρίζει (DFI Infinity 975, Abit Aw9) έχει διαιρέτη 400αρη (3/4) για τις μνήμες που σου επιτρέπει να παίξεις με φτηνές μνήμες χωρίς να τις κλοκάρεις πάνω από 667, έχοντας την CPU μέχρι 440FSB x 8 (3500 Mhz).

Aν η cpu δεν είναι αγορασμένη ήδη, μήπως να κοίταγες και τον 4300 με 200FSB x9 multi πάνω σε 965 ΜοΒο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

H ds4 που εχω ειναι καλη και σταθερη μητρικη αλλα πανω απο 415-420fsb δεν μπορει.

hehehe :) 416 ολα οκ και σταθερα..417 γινεται εκρηξη στο σπιτι :p

Εγω θα προτεινα την DS4 γιατι οπως λεει θα παρει 667 μνημες..θα πανε 800? Ε αντεχει η mobo μεχρι τα 400.Αν εχει σκοπο να παρει αλλες μνημες για πιο μεγαλο o/c ας παρει απευθειας την p5b

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να μην ανοιγω καινουργιο thread (ναι εψαξα και εδω και στο google) τι ρυθμισεις να χρησιμοποιησω στην DS4 (965) me 4X1gb Cellshock Value 667 D9gmh (default ειναι 5-5-5-15 στα 1.8volt)

Eπειδη ειμαι καινουργιος στην ολη c2d φαση και δεν βρισκω πουθενα λεπτομερη settings της μητρικης, μπορει καποιος να ποσταρει αναλυτικα τις ρυθμισεις για 24/7 stable overclock?

Προς το παρον ειμαι στα 4-4-4-12 με +0.2 volt στις μνημες και τον 6400 στα 3.2ghz με 1.375volt. Εχω το default cooler προς το παρον βεβαια στην cpu:o

Link to comment
Share on other sites

Κανει κατι κολληματα η μητρικη ... και στο install του Ubuntu αλλα και των Windows ΧP δεν μπορουσε να διαβασει καλα απο το DVD-ROM το οποιο ειμαι σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα ... εχει το F9 bios.

μηπως να δωσω και αλλο ρευμα στις μνημες? (απο 2.0 σε 2.1?)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.