Jump to content



S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernoby:πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

2 μύρια copies... not bad (πόσο φουσκωμένο να είναι!)

http://www.stalker-game.com/en/

1 μυριο σε πρώην Σοβιετικές χώρες και 1 worldwide

S.T.A.L.K.E.R.: 2.000.000 copies sold

3 September 2008

GSC Game World announces its S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl has sold 1 million copies worldwide and 1 million licensed copies in ex-USSR countries.

"We are very pleased that S.T.A.L.K.E.R. became so popular among players from all over the world, - said GSC Game World CEO Sergiy Grygorovych. – S.T.A.L.K.E.R. is more than just a game now. Financial success will allow us to develop S.T.A.L.K.E.R. in different directions as a brand."

edit: για το Shadow ειναι τα νούμερα - όχι το Clear Sky.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιζω ακομα το Shadow of chernobyl μετα παρακατω mod : oblivion lost 2.2 + STALKER Weather Overhauled 3.0 CORE + SWO 3.0 quick fix#2 + SWO 3.0 texture addon + less generic SRB + mutant retextures + OL 2.2 compatibility pack + float 32, ολα με το χερι copy paste γιατι το smart mod manager εμπλεκε τα μπουτια του :p,πληροφοριακα o φακελος gamedata που αρχικα δημιουργηθηκε απτο oblivion lost ζυγιζει 950mb πλεον, btw τα μονα command line που προσθετω στο executable ειναι τα -nointro και -dsound ( λειτουργει μονο σε xp αυτο μην το δοκιμασετε σε svista εκτος και αν ξερετε απο ALchemy)

Μολις εφτασα μεσα στην σαρκοφαγο, ελπιζω να μην τελειωνει οπου ναναι, ισως το πιο βαθυ fps που εχω παιξει :D Με το που τελειωσει ανυπομονω να το ξαναρχισω για να δω τι διαφορες εχει το elite απο το HELL difficulty, παρολο που ολα τα οπλα ειναι πιο ευθυβολα τωρα αυτο δεν σημαινει πως ειναι πιο ευκολο απτο vanilla,το αντιθετο ! πεφτει πολυ ξυλο απτην αρχη κιολας :D

Να και μερικες screenies

stalkah1.jpg

stalkah2.jpg

stalkah3.th.jpg

stalkah4.th.jpg

stalkah5.th.jpg

Εχω κανει και καποιες τροποποιησεις στον φωτισμο, οχι τπτ το τραγικο οριστε και το user.ltx μου

http://rapidshare.com/files/218912490/user.ltx.html

Τα mods μπορειτε να τα βρειτε στο http://stalker.filefront.com , το float32 στο www.thefloatingpoint.org

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος...δεν εχω δοκιμασει κανενα mod πανω στο stalker..θελω καποια στιγμη να το δοκιμασω..να δω τι λεει..

Αυτα τα artifacts που ειναι 3 ιδια κατω,πρωτη φορα τα βλεπω..:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο φιλος...δεν εχω δοκιμασει κανενα mod πανω στο stalker..θελω καποια στιγμη να το δοκιμασω..να δω τι λεει..

Αυτα τα artifacts που ειναι 3 ιδια κατω,πρωτη φορα τα βλεπω..:)

Κακως ! το vanilla δεν το ειχα φτασει και πολυ μακρια, καπου μεσα στο agropom πρεπει να το ειχα παρατησει, το σκοταδι με το SWO ειναι πραγματικα ΠΙΣΣΑ και οι καταιγιδες οτι πιο ρεαλιστικο εχω δει, να ειχα και τα wet surfaces του clear sky και τι στον κοσμο, τωρα με το oblivion lost δεν ειναι ολα ροδινα, μπορει να διορθωνει πολλα απτα bugs του αρχικου παιχνιδιου ( ουτε να τους πληρωνανε κιολας :p ) αλλα υπαρχουν διαφορα που μπορει να σε τσατισουν, τα blow out καθε τοσο και λιγακι(τρομερη εμπειρια ομως), το υπερβολικα agressive AI των αντιπαλων σου ( ειδικα τα ζωα ορμανε σαν .... ζωα :p )

Οι grenades που πετανε οι NPC (αν και φαινονται στο minimap οποτε δεν ειναι τοσο δυσκολο να γλιτωσεις ) ... τα bandages που πλεον μονο σταματανε το bleeding και δεν ανανεωνουν health, ειδικα στο prypiat με το τακτικοτατο respawning των mutants ειχα μπλεξει, δεν ξερω κι εγω ποσα controller σκοτωσα, δεν εβρισκα και φυσσιγια 5.56 τριγυρω οποτε βασιστικα στο πιστο μου 45αρι :D

Οσο για τα 3 artifacts που φοραω δεν ειναι και τοσο σπανια, απλα βοηθανε γιατι μειωνουν το bleeding, βεβαια τωρα που εχουνε πλακωσει ολοι με τα gauss rifles τα vintorez και το dragunov αναγκαστικα χρησιμοποιω bandages που και που. Οταν εχω φαει πολυ ξυλο καθομαι σε μια γωνια και τα αντικαθιστω με 3 αλλα που εχω καβατζα για να αναπληρωσω το χαμενο heath, ετσι κανω και οικονομια στα medkit τα οποια στο OL τα αγοραζεiς για 750 ρουβλια και τα πουλας μονο για 40 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κακως ναι εχεις δικιο...το SoC και το CS τα τερματισα απο δυο φορες το καθενα στο επιπεδο stalker..αλλα οπως ειπα χωρις mod..

Αν δεν βαρεθω θα το περασω δεν το συζητω..

Καταπληκτικα παιχνιδια και τα δυο..

Ελπιζω το 3 που θα βγει να μην ειναι πανω στην Cry Engine 2(δεν πιστευω να ισχυει)αν και απ'οτι λενε(GSC Forum) ειναι φημες..:p

Για να δουμε δεν εχει βγει τπτ επισημο ακομα..:)

Link to comment
Share on other sites

Κακως ! το vanilla δεν το ειχα φτασει και πολυ μακρια, καπου μεσα στο agropom πρεπει να το ειχα παρατησει, το σκοταδι με το SWO ειναι πραγματικα ΠΙΣΣΑ και οι καταιγιδες οτι πιο ρεαλιστικο εχω δει, να ειχα και τα wet surfaces του clear sky και τι στον κοσμο, τωρα με το oblivion lost δεν ειναι ολα ροδινα, μπορει να διορθωνει πολλα απτα bugs του αρχικου παιχνιδιου ( ουτε να τους πληρωνανε κιολας :p ) αλλα υπαρχουν διαφορα που μπορει να σε τσατισουν, τα blow out καθε τοσο και λιγακι(τρομερη εμπειρια ομως), το υπερβολικα agressive AI των αντιπαλων σου ( ειδικα τα ζωα ορμανε σαν .... ζωα :p )

Και που είναι το καλό με το σκοτάδι πίσα.... τα "καλά" του Doοm3 δηλαδή.... όχι ευχαριστώ!

Τι εννοείς με το blow out ? Τις εκρήξεις radiation το CS?

Αυτό με τα ζώα ακούγεται ενδιαφέρον..... :o

Οι grenades που πετανε οι NPC (αν και φαινονται στο minimap οποτε δεν ειναι τοσο δυσκολο να γλιτωσεις ) ... τα bandages που πλεον μονο σταματανε το bleeding και δεν ανανεωνουν health, ειδικα στο prypiat με το τακτικοτατο respawning των mutants ειχα μπλεξει, δεν ξερω κι εγω ποσα controller σκοτωσα, δεν εβρισκα και φυσσιγια 5.56 τριγυρω οποτε βασιστικα στο πιστο μου 45αρι :D

Ρε εσείς είστε παλλήκαροι.... εγώ normal και στο χαλαρό. Δεν υπάρχει πολύς χρονος για replay/retry.

Οσο για τα 3 artifacts που φοραω δεν ειναι και τοσο σπανια, απλα βοηθανε γιατι μειωνουν το bleeding, βεβαια τωρα που εχουνε πλακωσει ολοι με τα gauss rifles τα vintorez και το dragunov αναγκαστικα χρησιμοποιω bandages που και που. Οταν εχω φαει πολυ ξυλο καθομαι σε μια γωνια και τα αντικαθιστω με 3 αλλα που εχω καβατζα για να αναπληρωσω το χαμενο heath, ετσι κανω και οικονομια στα medkit τα οποια στο OL τα αγοραζεiς για 750 ρουβλια και τα πουλας μονο για 40 :blink:

Καλά με έστειλες.... Μιλάμε για αγριεμένα σκηνικά. Να κάθεσε να φέρνεις γύρα τα artifacs για να συμμαζευτείς... κόλαση!

By far το FPS που έχω γουστάρει περισσότερο (μετά το "Duke Nukem 3D" εννοείται.. :hehe:)

Αυτο το mod float 32 διάβασα κάνει καλή δουλειά. Είναι όντως έτσι τα πράγματα? Δημιουργεί τυχόν άλλα παρατράγουδα? Επίσης, υπάρχει mod για να οδηγήσω ένα belaruss (τρακτέρ)?

Τέλος, σε ποιά έκδοση τα έχεις βάλει όλα αυτά τα mods?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου φανει πιο ευκολο τα πιστολιδι αποτι στο κανονικο stalker, με τους ανθρωπους τουλαχιστον γιατι οι mutants ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια :D τον φωτισμο την νυχτα ΠΡΕΠΕΙ να τον δεις για να πειστεις ασε τις συγκρισεις με το doom3 στην ακρη, το αντικειμενο κατω αριστερα απτο weight ειναι ενα sleeping bag :D αμα κλεισει καμποσες ωρες ο marked one χωρις υπνο αρχιζει να θολωνει η οραση του οποτε χρειαζεται να κοιμηθει, προσοχη μονο να εχεις φαγητο προχειρο για πριν και μετα τον υπνακο, οσο για το float32 μην το φοβασαι εγω το θεωρω απαραιτητο κιολας για το perfomance boost που δινει γιατι ετσι οπως εχω κανει το παιχνιδι ειναι αρκετα βαρυ, σε καποιες φασεις πεφτω κατω απο τα 50fps για πλακα ! τελος εννοειται πως ολα τα mod περαστηκαν μετα το 1.0006 patch

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ελα να ζεσταινομαστε σιγα σιγα για το παιχνιδι...:)

http://cop.stalker-game.com/?page=home

παρτε και ενα βιντεακι..

http://www.gameru.net/forum/index.php?showtopic=24490&pid=762820&st=0entry762820

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξενερωσα με ολη την φαση με την σαρκοφαγο στο SoC, ειχα και reputation στο very good με πρωτια στο ranking και 1800 ποντους, γιατι μου εκατσε το 5ο ending ρε γμτ ? Βρηκα ομως αυτο το compilation απο mods και σκεφτομαι να το ξανακανω install :p

http://artistpavel.blogspot.com/2009/04/stalker-complete-2009.html

Αυτη τη φορα θα γινω μελος στην Duty σαν γνησιος στρατοκ*υλος, οχι παλι scientist να με γουσταρουν ολες οι faction και οταν βλεπω freedom και duty στο ιδιο μερος να σκοτωνονται μεταξυ τους χωρις να μου δινουν καμια σημασια :p

Link to comment
Share on other sites

Μελος των Duty ειχα γινει και γω την δευτερη φορα που επαιξα το παιχνιδι..μου ειχαν δωσει θυμαμαι και μια δυνατη στολη..σπανια ομως τους ακολουθουσα οταν ζητουσαν βοηθεια...:)

Αντε να βγει το καινουργιο δεν μπορω να περιμενω αλλο..:p

Link to comment
Share on other sites

Στο στρατόπεδο των Duty καθάρισα με μαχαίρι (ή με headshot και σιγαστήρα) τον φύλακα του δωματίου με τα όπλα, και τσίμπισα καλό πράμα χωρίς να με πάρουν χαμπάρι οι υπολοιποι. Μιλάμε έφυγα σαν κύριος και σαν αστακός. Τώρα πέρασα Pripyat και είμαι έξω από τον αντιδραστήρα. Ισως γυρίσω πίσω στο Pripyat να εξερευνήσω την πόλη. Θυμάμαι την πρώτη φορά που το έπαιξα ζόρικες καταστάσεις. Τώρα πέρασα πολύ εύκολα (μήπως έπαιζα σε πιο δύσκολο mode?). Εκέι στη ρόδα μου την είχαν πέσει καμια 20αριά θυμάμαι και μέτραγα τις σφαίρες μιά-μία.....

Δοκίμασα και ενα mode που οδηγάς οχήματα για να πάρω το Belarus (το τρακτέρ!) αλλά τίποτε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.