Jump to content



S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernoby:πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό

http://forums.firingsquad.com/firingsquad/board/message?board.id=pc&message.id=32178

και αυτό

http://files.filefront.com/3GB_enabler2zip/;6791818;/fileinfo.html

Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα και αυτό

http://www.anandtech.com/printarticle.aspx?i=3060 για το Testing the KB940105 Hotfix

"....Having seen the results of the hotfix, we can unequivocally say that anyone doing serious gaming under Windows Vista should install the hotfix (and the latest drivers for their video card) at the first chance they get. It's not a solution to the 2GB barrier, but it is a solution to Vista's extreme virtual address space usage. For gamers who are or may be experiencing crashes related to the 2GB barrier, and who are weary of the fixes we outlined in part 1, this is the best solution to resolving the problem for now.

We'd like to pause on "for now" though, as in spite of our enthusiasm for this hotfix we can't ignore the fact that this is a fix to take care of what we feel was a stupid problem in Vista long-overdue for a solution, but that's it. This hotfix won't resolve the 2GB barrier; at best it buys some more time for the 32-bit (x86) version of Vista, and at worse it's no better for applications that don't make heavy use of video memory. The 2GB barrier is still the imposing problem this series is all about, and dealing with it won't be any easier, but with this hotfix at least status quo is (nearly) maintained a bit longer.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 12:22]

Τα vista :shifty:

Εμένα παίζει πάντως...:D...και έχω να πώ:δύσκολο παιχνίδι!ή εγώ έχω να παίξω FPS αρκετο καιρό και ξέχασα να σιμαδεύω ή κάτι άλλο τρέχει!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τερμάτισα και μπορώ να πω ότι είδα το ψεύτικο τέλος, δηλαδή έφτασα εκεί που ήταν μια σαρκοφάγος και έκανα μια ευχή, έπαιξε το βίντεο και ΤΕΛΟΣ :cry: .

Μικρό ήταν τελικά ή εμένα μου φάνηκε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από white_devil [Χθες, στις 15:58]

@sstav Δοκίμασες να το τρέξεις με compatibility ρυθμιζμένο στα xp?Εμένα δεν έπαιζε το FEAR χωρίς αυτή τη ρύθμιση.

Εγκαθιστώντας τελικά το KB940105 Hotfix ως τώρα δεν είχα κανένα κρασάρισμα στο desktop

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 22:39]

Ξέρει κανένας που αποθηκεύνται τα saves?

Δεν μπορώ να τα βρω.

αμα είχες vista θα σου έλεγα :p :P (χωρίς παρεξήγηση)

(Πάντως στα Vista είναι στο Users/Public/PublicDocuments/STALKER-SHOC)

λογικά πρέπει στα XP να βρίσκονται στο AllUsers.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 23:06]

αμα είχες vista θα σου έλεγα :p :P (χωρίς παρεξήγηση)

(Πάντως στα Vista είναι στο Users/Public/PublicDocuments/STALKER-SHOC)

λογικά πρέπει στα XP να βρίσκονται στο AllUsers.....

Ok τα βρήκα...πριν έψαχνα στο λογαριασμό μου και όχι στα κοινόχρηστα :upside:

Thanks anyway.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΧΡ είναι εδώ: c:\Documents and Settings\All Users\Documents\STALKER-SHOC

@honda22

Δες εδώ: http://guides.ign.com/guides/480467/page_16.html στο σημείο που φτάνεις σε μια σκάλα. Εκεί ανάλογα με την πόρτα έχει το τέλος που είδες ή το μεγάλο πανικό και το "καλό" τέλος (έχω σταματήσει εκεί εδώ και 1 μήνα και περιμένω πότε θα βρω χρόνο να το προχωρήσω... αστα να πάνε δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ όλη μέρα να καταλάβω τα anomalies και πως αντιμετωπίζονται, τα artifacts και πως αποκτούνται μέσα από τα anomalies...είναι νύχτα είμαι σε ένα parking αυτοκινήτων στην αρχή του παιχνιδιού και έχω σκαρφαλώσει σε μια σκεπή ενώ από κάτω γίνεται χαμός από μεταλαγμένα ποντίκια και κατι άλλα όντα που γίνονται αόρατα...Είναι τόσο δύσκολο το παιχνίδι; Ξοδεύω άσκοπα τα πυρομαχικά μου;...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 18:45]

Προσπαθώ όλη μέρα να καταλάβω τα anomalies και πως αντιμετωπίζονται, τα artifacts και πως αποκτούνται μέσα από τα anomalies...είναι νύχτα είμαι σε ένα parking αυτοκινήτων στην αρχή του παιχνιδιού και έχω σκαρφαλώσει σε μια σκεπή ενώ από κάτω γίνεται χαμός από μεταλαγμένα ποντίκια και κατι άλλα όντα που γίνονται αόρατα...Είναι τόσο δύσκολο το παιχνίδι; Ξοδεύω άσκοπα τα πυρομαχικά μου;...

Που είσαι λέει? Εγώ δεν πήγα ποτέ εκεί που αναφέρεις :cry: :cry: Κάτι μου

λέει ότι το τερμάτισα χωρίς καν να προλάβω να δω τον άλλο μισο χάρτη:tomato:

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει και το ABC mode για το οποίο άκουσα καλά λόγια....

Κανένα άλλο mod που να αξίζει και να μην παρουσιάσει conflicts;

+το ότι μου αρέσει να τα FPS να τα παίζω ενα κλικ πιο πάνω από το normal....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν παιδιά ξεθάβω αυτό το thread γιατί μπορεί να ειμαι από τους λίγους που παίζουν το STALKER αλλά τώρα που μπαίνω στην ιστορία για τα καλά αρχισαν να παρουσιάζονται προβλήματα....Συγκεκριμμένα πέρασα πάνω ένα mod (to endurancemod 1.1 για να αυξηθεί το βάρος που μπορεί να κουβαλήσει ο ήρωάς μας και να μην αναγκάζονται να πηγαινοέρχεται μπρος πίσω στους traders) .....το παιχνίδι είναι original και το patch 1.005....έχω σώσει ένα σημείο σε κάποιο stash (χωρίς εχθρούς ή μάχη κοντά) και φορτώνει κανονικά (με το mod να μου δίνει την δυνατότητα να κουβαλάω 150 κιλά αντι για 50). Σώζοντας λίγο παρακάτω, όταν πάω να ξαναφορτώσω το τελευταίο save με πετάει έξω με το μήνυμα XR_3DA.exe has stopped working....Close program κτλ κτλ.

Ψάχνοντας στο google το μόνο που βρήκα ήταν για τα συστήματα με 2GB μνημη σε Vista32 (όπως το δικό μου) απαιτείται να μετατραπεί το XR_3DA ώστε να χρησιμοποιεί 3GB virtual memory με τις εντολές

editbin.exe /LARGEADDRESSMEMORY XR_3DA.EXE (με Visual studio ή το 3GB enabler από filefront)

BCDedit /increaseuserva 3072 (από cmd-admin)

Δοκίμασα και τα δύο παραπάνω και δεν είδα αποτέλεσμα ...πάλι στο νέο save από κει και επειτα με πετάει έξω....Τι θα κάνωωω??? (που λέμε με έναν φίλο μου εδωμέσα-ξέρει αυτός)

Βοηθεια σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

1ο δεν είσαι ο μόνος που παίζεις STALKER (παίρνω τη ...ραδιενεργή δόση μου αρκετά συχνά)

2ο αντι του mod που λες, γιατί δε βάζεις κάποιον trainer με ίδια και καλύτερα αποτελέσματα?

ΥΓ: εγώ παιζω σε XP/32

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να περάσω κάποια Mods με νέα όπλα, καλύτερα textures κτλ και ξεκίνησα δοκιμάζοντας το πιο απλό και χρήσιμο...αν ξεκίνησαν το προβλήματα λόγω αυτού δεν ξέρω....Κανείς δεν το έχει αντιμετωπίσει σε Vista;

Eίναι πρόβλημα με την μνήμη του συστηματος; στα vista με 4gb δεν έχει προβλήματα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.