Jump to content



S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernoby:πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

Δεν έχω ιδέα. Εγώ πάντως σε 3 φορές που το έπαιξα (2 σκέτο σε 1024x768 medioum, 1 hackeμένο σε 1660x1050 όλα full) είχα μόνο ένα crash και ίσως λίγο μπάχαλο με τις αποστολές που όμως δεν δημιουργεί πρόβλημα - γι'αυτό και λέω "ίσως").

’κουσα για κάτι MODS που οδηγείς και οχήματα, ισχύει ? Θα ήθελα να οδηγήσω ένα Belarus (τρακτέρ)... LOL

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ, τα περισσότερα είναι πολύ φασαρία για το τίποτε. Να αλλάξω π.χ. το texture στο Colt... what for... δεν το χρησιμοποιήσα ποτέ. 'Η να αλλάξω το τι παίζει η TV στην τηλεόραση στο bar.... έλεος. Μόνο τα οχήματα βρίσκω σχετικά χρήσιμα για να μην περπατάς, αν και προσωπικά το περπάτημα το εξέλαβα ως θετικό μέρος της όλης εμπειρίας. Είναι ατμοσφαιρικό παιχνίδι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [28-01-2008 07:46]

Λοιπόν παιδιά ξεθάβω αυτό το thread γιατί μπορεί να ειμαι από τους λίγους που παίζουν το STALKER αλλά τώρα που μπαίνω στην ιστορία για τα καλά αρχισαν να παρουσιάζονται προβλήματα....Συγκεκριμμένα πέρασα πάνω ένα mod (to endurancemod 1.1 για να αυξηθεί το βάρος που μπορεί να κουβαλήσει ο ήρωάς μας και να μην αναγκάζονται να πηγαινοέρχεται μπρος πίσω στους traders) .....το παιχνίδι είναι original και το patch 1.005....έχω σώσει ένα σημείο σε κάποιο stash (χωρίς εχθρούς ή μάχη κοντά) και φορτώνει κανονικά (με το mod να μου δίνει την δυνατότητα να κουβαλάω 150 κιλά αντι για 50). Σώζοντας λίγο παρακάτω, όταν πάω να ξαναφορτώσω το τελευταίο save με πετάει έξω με το μήνυμα XR_3DA.exe has stopped working....Close program κτλ κτλ.

Ψάχνοντας στο google το μόνο που βρήκα ήταν για τα συστήματα με 2GB μνημη σε Vista32 (όπως το δικό μου) απαιτείται να μετατραπεί το XR_3DA ώστε να χρησιμοποιεί 3GB virtual memory με τις εντολές

editbin.exe /LARGEADDRESSMEMORY XR_3DA.EXE (με Visual studio ή το 3GB enabler από filefront)

BCDedit /increaseuserva 3072 (από cmd-admin)

Δοκίμασα και τα δύο παραπάνω και δεν είδα αποτέλεσμα ...πάλι στο νέο save από κει και επειτα με πετάει έξω....Τι θα κάνωωω??? (που λέμε με έναν φίλο μου εδωμέσα-ξέρει αυτός)

Βοηθεια σας παρακαλω

Ρε παιδιά κανείς δεν το έχει αντιμετωπίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

- το mod με τα αυτοκηνιτα το εχει βαλει κανεις με το 1.0005 και του τρεξε?

παιδια δεν ειναι δυνατον να έχω μιση ή μια ώρα για gaming και να προχοράω πάνω -

κάτω σαν τον χαζο - καμια τηλεμεταφορά δεν παιζει?

- το mod για καλυτερα γραφικα - textures ποια ειναι?

- δεν ξερω αν ειναι λογω drivers ή patch πάντως τα frames απο την 1η φορά που

το έβαλα ανεβηκαν τρελά. Μιλάμε για γιγαντιαια αύξηση.

- Δεν ξερω αν σχεση με το παραπάνω αλλά και οι θερμοκρασιες μ αυτο το παιχνιδι ειναι

οι υψηλοτερες που εχω δει ποτε στην καρτα μου. Γενικά δεν εχω αντιμετοπισει ποτε προβλημα με τις θερμοκρασιες VGA. ( και με το Crysis μια χαρα ήταν ) σ αυτό βλέπω και

artifacts λογω θερμοκρασιών (?) - (169.28 - 1.0005)

- Oι αρχικες μου περσινες εντυπωσεις ήταν λάθος δεν ειναι κλασικο shooter αλλά......ειναι καλο αρκει να εχεις χρονο γιατι έχει και πολυ περπατημα που το βαριεμαι.

@sstav

έβαλα ξανα το STALKER στο pc και περασα το 1.0005 patch έβαλα 1-2 mods

αλλά με πέταει έξω όταν πάω να αρχισω. Μάλλον παίζει προβλημα συμβατοτητας με το patch.

Μεχρι να βρω πως θα τρεξουν τα Mods, βασικα αυτο με τα αυτοκινητα, το πολυ αιμα :shifty: και αν εχει και καλυτερα γραφικα θα μου τελειωσει και ο χρονος που εχω για gaming...

Εdit: Παντως τι εγινε ρε παιδια μ αυτο το game? Nτοπαριστηκε? :p

Γιατι παιζει τόσο καλα? τα διπλα και τριπλα fps απο περσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος το έχω με το patch 1.0004 και το faiakes mod 2.4 (που περιλαμβάνει διάφορα άλλα mods) κτλ χωρίς προβλήματα (ως τώρα) . Δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα που περιγράφω επάνω (με το 1.0005 patch) αλλά ξεκινώντας καινούργιο game (στο 1.0004 +Faiakes mod) δεν το αντιμετώπισα. Συχνά πυκνά δείχνει να φορτώνει από τον σκληρό (στον ραπτορα) και να έχει σπασίματα (μπορεί να φταίνε τα Vista kai ta 2MB ram) αλλά κατα τα άλλα όλα μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nephilim [Σήμερα, στις 21:56]

patch increases fps.

αν διαβασεις τα release notes....

ελα βρε που δεν διαβασα τα notes..:p

στο θεμα τωρα

Mπααα όχι τοσο πολυ φιλε μου , και επειδη ειμαι και λιγο περιεργος

το έκανα unistall και το ξαναεβαλα σκετο. Ναι υπάρχει μια διαφορά - 10% περιπου.

η υπολοιπη οφειλεται στους drivers. Mιλαμε για τους drivers πριν ενoς χρονου τώρα ε.

και να χωρις mod, ολο με τα ποδια ειναι απαλευτο.

με το 1.0005 το εχω προχωρησει κάπως και τα saves του δεν παιζουν στο 1.0001

που λενε οτι γιαυτα βγηκαν τα mods.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 22:07]

Εγώ πάντος το έχω με το patch 1.0004 και το faiakes mod 2.4 (που περιλαμβάνει διάφορα άλλα mods) κτλ χωρίς προβλήματα (ως τώρα) . Δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα που περιγράφω επάνω (με το 1.0005 patch) αλλά ξεκινώντας καινούργιο game (στο 1.0004 +Faiakes mod) δεν το αντιμετώπισα. Συχνά πυκνά δείχνει να φορτώνει από τον σκληρό (στον ραπτορα) και να έχει σπασίματα (μπορεί να φταίνε τα Vista kai ta 2MB ram) αλλά κατα τα άλλα όλα μια χαρά....

Nαι καπου το χα πετυχει το φαιακες δεν ειναι συμβατο με 1.0005

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε σύντροφοι STALKERs δεν σας αρέσει το περπάτημα? Προσθέτει στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού η περιπλάνηση. Σκοτώνεις και κανά θεριό που και που... όλα τα λεφτά είναι το περπάτημα (όπως και να ανόιξεις πυρ στα πέριξ του bar και στο στρατόπεδο - για δυνατούς παιχτες)

Link to comment
Share on other sites

Mπαα τελικα δεν αξιζει κανενα mod (για γραφικά)

ίσως μόνο το Float 32. (έχει και αυτο προβληματακια)

Tα υπολοιπα το κάνουν χειρότερο.

@sstav το faiakes ειναι μουφα μην το ξεκηνισεις το παιχνιδι μ αυτό.

τα υπερβολικα τονισμενα χρωματα στα textures το κάνουν τσιρκο

και οτι σκανε απο παντου τερατα (πέρα απο το κανονικο gameplay) το

κανει ακομα μεγαλυτερο τσιρκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 16:12]

Mπαα τελικα δεν αξιζει κανενα mod (για γραφικά)

ίσως μόνο το Float 32. (έχει και αυτο προβληματακια)

Tα υπολοιπα το κάνουν χειρότερο.

@sstav το faiakes ειναι μουφα μην το ξεκηνισεις το παιχνιδι μ αυτό.

τα υπερβολικα τονισμενα χρωματα στα textures το κάνουν τσιρκο

και οτι σκανε απο παντου τερατα (πέρα απο το κανονικο gameplay) το

κανει ακομα μεγαλυτερο τσιρκο.

Φίλε μου dem μερικά χρησιμα κατ'εμε:

To encumbrance mod (αυξάνει το βάρος που μπορείς να κουβαλήσεις)

Το notimelimits quest (σπαστική η μια μέρα περιθωριο για κάθε secondary quest)

Το vehicles mod

To Trader mod (μπορείς απ'την αρχή να δεις τι όπλα έχει κάθε trader και να συγκρίνεις μεχρι να μαζεψεις λεφτα να τα αγοράσεις

πιστεύω ότι αξίζουν.... από το stalker.filefront.com ψάξε να δεις ποιά είναι τα most downloaded και δες αν σου κάνουν.....

στο faiakes mοd Μόνο τα textures (όντως υπερβολικά τονισμένα) με χαλάει....αλλά βλέπεις το έχω ήδη ξεκινήσει.....είμαι στο BAR και δεν θέλω να το ξαναρχίσω...

Link to comment
Share on other sites

ε δεν σε προλαβα ... :p

οπως ξερεις όλα αυτα υπάρχουν και μονα τους, ή μπορεις να τα αλλαξεις και μονος

σου με τα srcript (actor.ltx και system.ltx)

στο faiakes 2.4 εχουν τροποποιησει το transport_mod_v1.0 για να παιζει με τα επομενα patch.

δεν μπορω να ανοιξω το spawn file (αυτο ειναι υπευθυνο για τα αυτοκ/τα) για να δω τι

αλλαγες εχουν κανει

όσο για τα χαζα textures στο faiakes

ειναι οι crete κυριως και μετά το mtl folders μεσα στο textures folder του gamedata

του faiakes.

εγω τα εσβησα και φορτωσε τα default textures

αλλά να ξερεις το ρισκο ειναι μεγαλο :p γιατι δεν ειδα τι αλλαγες κανει στο user.ltx

στα ducuments και μπορει ευκολα να γινουν όλα μανταρα.

edit: BTW το παιχνιδι δεν θα το παιξω - μας τελειωσε ο χρονος :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βέβαια είμαι σε XP (DX9) αλλά who cares. Μετά το Duke Nukem 3D το STALKER ήταν το game που με άγγιξε περισσότερο.

BTW, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι την υπομονή αυτών που κάνουν πίστες με τόσο εξωφρενική λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.