Jump to content



Forthnet 2play και 2 μήνες αναμονή


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από anubis

:OT: έχω Forthnet εδώ και 3,5 χρόνια. Τον περασμένο Σεπτέμβριο άλλαξα τη σύνδεσή μου σε 1Mbit αορίστου χρόνου (μέχρι τότε ανανέωνα τη σύνδεσή μου με 3μηνες ή 6μηνες συνδρομές, ανάλογα με τις κατά καιρούς προσφορές). Το γεγονός ότι μου μετέφεραν τη γραμμή μου σε άλλο αριθμό λόγω μετακόμισης, σε 2,5 μήνες το προσπερνάμε. Θα σταθούμε στο γεγονός ότι δε μου έχει έρθει ούτε ένας λογαριασμός από την αλλαγή της γραμμής και μετά. Δεν έχω πληρώσει για το Internet μου τους τελευταίους 8 μήνες! Και το ερώτημά μου είναι : Τους παίρνω ή όχι τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι γίνεται; Να το αφήσω έτσι 5-6 χρονάκια; :OT:

Και σε μένα συμβαίνει αυτο. Πήρα το πάκετο 6μηνών τον Οκτώμβριο ενεργοποιήθηκε σε 1.5 μήνα. Εληξε τον Μάρτη στο site της forthnet λέει ότι λήγει το 2032(Αορίστου δηλάδή) αλλα λογαριασμό δεν είδα ακόμα.

Θα το κρατήσω ακομα λίγο έτσι να δω και μετα θα κάνω άίτηση για 2play. Ετσι και αλλιώς απο τον προηγούμενο μήνα και το τηλέφωνο πήγε στη Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

pfffff......μπήκα με το ebaddy πάντως........λοιπόν απο το απόγευμα κυριλέ το τηλ.....μου έστειλαν και sms με νέο κωδικό ο οποίος δεν ισχυεί :p lol ....... επίσης πρέπει κάποιος να με βοηθήσει να σεταρω το CRYPTO F360.....γιατι μέσω του μοντεμ F200 μπαίνω κανονικά και παντού ενώ με το ρουτερ.........στα 9998 συνδεδεμένος με ρουτερ και 8.1Mbit με το μοντεμ F200.....download δεν πολυπρόλαβα....αλλά rapid πήγαιναι κ 580.....ubuntu 600+ για να δούμε :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Και σε μένα συμβαίνει αυτο. Πήρα το πάκετο 6μηνών τον Οκτώμβριο ενεργοποιήθηκε σε 1.5 μήνα. Έληξε τον Μάρτη στο site της forthnet λέει ότι λήγει το 2032(Αορίστου δηλάδή) αλλα λογαριασμό δεν είδα ακόμα.

Θα το κρατήσω ακομα λίγο έτσι να δω και μετα θα κάνω άίτηση για 2play. Ετσι και αλλιώς απο τον προηγούμενο μήνα και το τηλέφωνο πήγε στη Forthnet.

Τελικά ήρθε σήμερα η λυπητερη 18.50/μήνα. Πλέον δεν με συμφέρει είναι άλλα 18 το πάγιο στο τηλεφωνο τους(36.50 σύνολο για τηλέφωνο και dsl 768)

Πάω να κάνω αιτηση για 2play.

Edit: Εγινε η αίτηση τώρα περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

σημερα απο το μεσημερι ειχα μερικα κουλα με τη forthnet 2play 10Mbit

σελιδες θελανε 2 και 3 φορες refresh και τα downloads σε πολλες περιπτωσεις σταματαγανε στη μεση ή λιγο πριν το τελος.

εριξα ενα reset του router μεχρι που καταφερα και πηρα διαφορετικη ip.

μεχρι στιγμης κανενα προβλημα και ολα πανε οπως την πρωτη μερα με φουλ ταχυτητα και πολυ καλα pings

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν να αλλάξω τη σύνδεση σε PPPoE αντί για ΡΡΡοΑ που ήταν πριν. Μετά από αυτό τα προβλήματα μηδενίστηκαν. Το μόνο που είχε μείνει ήταν ότι δεν είχα τηλέφωνο, λόγω βραχυκυκλώματος στη γραμμή, και 2 φορές στις 3 ημέρες θα κόλλαγε και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση στο router.

Από εχθές το βράδυ, παίζει και το τηλέφωνο, χωρίς προβλήματα και δεν έχει τύχει να κολλήσει και καθόλου. Μπορεί να έφταιγε το βραχυκύκλωμα...

Είδομεν... :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπίτι, είχε κοπεί η σύνδεση. Ανοίγω το management για να κάνω restart στο router συνοδεία καντηλιών... :mad:

Μετά το restart, βλέπω τα εξής:

Rate(kbps) : DL 18156 - UL 509

Τι 1/7 και σαχλαμάρες?! :upside: :clap: :whistle2:

Και να παραδεχθώ εδώ, αν και δε θυμάμαι ποιός το είπε και που γράφτηκε, ότι είχε δίκιο κι εγώ άδικο. Το upload ΔΕΝ είναι 1024, αλλά 512 :TD:

Link to comment
Share on other sites

14 του μηνα πηραν την αιτηση. Απο την Πεμπτη που περασε(21/06) εχουν κανει 2 προσπαθειες για συνδεση πορτας (η κατι τετοιο μου ειπαν) και απετυχαν. Μου ειπε ο τεχνικος οτι ειναι θεμα 2-3 ημερων, αλλα να υπολογιζω μια εβδομαδα max για παν ενδεχομενο. Καλα ακουγεται παντως!

:OT:

Βtw, ξερει κανεις που ειναι το dslam της Τερψιθεας στην Γλυφαδα, ωστε να δω αποσταση περιπου ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.