Jump to content



Forthnet 2play και 2 μήνες αναμονή


Wizard!

Recommended Posts

μολις μιλησα με τεχνικο τμημα της Forthnet. (λολ 7:30 το πρωι για Τελλας θεωρειται ανυπαρκτο φαινομενο)

το προβλημα με τα downloads και καποιες σελιδες που για να ανοιξουν ηθελαν 2-3 φορες refresh λυθηκε με αλλαγη ρυθμισεων.

ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ:

αλλαγη του ENCAPSULATION απο VC MUX σε LLC

και PPPoE και ΟΧΙ ΑΤΜ.

τωρα η γραμμη ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ και τα downloads ολοκληρωνονται κανονικοτατα.

καθε μερα αρχιζω και εκτιμω ολο και περισσοτερο την Forthnet.

τουλαχιστον στην περιπτωση μου ειναι κυριοι και ενημερωνουν για ολα σε λογικα πλαισια.....και εαν τυχει καμια στραβη πραγματικα δεν με γραφουν οπως κατι Tell-iwmene-S εταιριες:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 07:36]

μολις μιλησα με τεχνικο τμημα της Forthnet. (λολ 7:30 το πρωι για Τελλας θεωρειται ανυπαρκτο φαινομενο)

το προβλημα με τα downloads και καποιες σελιδες που για να ανοιξουν ηθελαν 2-3 φορες refresh λυθηκε με αλλαγη ρυθμισεων.

ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ:

αλλαγη του ENCAPSULATION απο VC MUX σε LLC

και PPPoE και ΟΧΙ ΑΤΜ.

τωρα η γραμμη ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ και τα downloads ολοκληρωνονται κανονικοτατα.

καθε μερα αρχιζω και εκτιμω ολο και περισσοτερο την Forthnet.

τουλαχιστον στην περιπτωση μου ειναι κυριοι και ενημερωνουν για ολα σε λογικα πλαισια.....και εαν τυχει καμια στραβη πραγματικα δεν με γραφουν οπως κατι Tell-iwmene-S εταιριες:)

Να επιβεβαιώσω και εγώ τις νέες ρυθμίσεις... όντως μετά κάνενα πρόβλημα....

VPI/VCI = 8/35 αυτό είπε και σε εσένα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Μα καλά

ΡΡΡοΑ είχες? :p

εαν θες πιστεψε το.στο κλασσικο δικτυο του ΟΤΕ το κυκλωμα ειναι προγραμματισμενο να δουλεψει σωστοτερα σε ΑΤΜ ασχετα εαν ειχαν ενημερωσει λαθος τα τζιμανια του 121 και των provider οτι το σωστο ειναι oEthernet.και σε μενα το ΑΤΜ δουλευε πολυ καλυτερα με πολυ λιγοτερο θορυβο γραμμης.

Αρχική απάντηση από perp

Να επιβεβαιώσω και εγώ τις νέες ρυθμίσεις... όντως μετά κάνενα πρόβλημα....

VPI/VCI = 8/35 αυτό είπε και σε εσένα???

το VPI/VCI ειναι 8/35 για Ελλαδα σε ολα τα δικτυα.

αυτο που εκανε τη διαφορα ειναι το Encapsulation.......το ιδιοκτητο της Forthnet παιζει διαφορετικα απο του ΟΤΕ και θελει LLC και ΟΧΙ VC MUX

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 13:40]

το VPI/VCI ειναι 8/35 για Ελλαδα σε ολα τα δικτυα.

αυτο που εκανε τη διαφορα ειναι το Encapsulation.......το ιδιοκτητο της Forthnet παιζει διαφορετικα απο του ΟΤΕ και θελει LLC και ΟΧΙ VC MUX

Ναι το ξέρω αυτό...απλά κάπου είδα δεν θυμάμαι άλλες τιμές και παραξενέυτηκα....

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:42]

το VC MUX και το LLC απ όσο ξέρω είναι εξαρτόμενα απ το mode που θα παίζεις (oA/oE)

Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω.....

BTW Το PPPoverΕthernet στην ΠΡΟ 2play εποχη δεν μου δουλευε σωστ ίσως λόγω του προηγούμενου.... οπότε αναγκαστικά είχα το PPPoA....

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγη ωρα αναβαθμισανε κι αλλο την ταχυτητα μου και το router συγχρονιζει στα 16403Kbps

το κακο ειναι οτι τα noise margin παιζουν απο 4-6 και ουσιαστικα η γραμμη δεν παει βημα.

ηδη περιμενω να μιλησω με τεχνικη υποστηριξη.

για να δουμε.καθε αναβαθμιση για καλο?

Link to comment
Share on other sites

τεχνικη υποστηριξη για σημερα τελος.

μιλησα με το τμημα πωλησεων γιατι δεν ανοιγε γραμμη η τεχνικη υποστηριξη και μου παν οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα απο τις διακοπες ρευματος και δεν μπορουν ουτε εκεινοι να με συνδεσουν εσωτερικα.

να ξαναπροσπαθησω λενε μετα τις 6-7 παλι.

νταξ...απλα σημερα δεν δουλευει τιποτα σε αυτο το σπιτι.....

pc OFF

internet με τα 1000ζορια.....

παω για υπνο να ηρεμησω

Link to comment
Share on other sites

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287

Τύπος Συνδρομής: LLU 2PLAY FAST INTERNET ADSL 24M/512 DYNAMIC

ακόμη στα 10 είμαι......και από την Κυριακή υπάρχει δήλωση για κακής ποιότητα γραμμή στον ΟΤΕ.......αναμονή.....

Ps. 24M/1M δεν έπρεπε να ήταν? :S

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287

Τύπος Συνδρομής: LLU 2PLAY FAST INTERNET ADSL 24M/512 DYNAMIC

ακόμη στα 10 είμαι......και από την Κυριακή υπάρχει δήλωση για κακής ποιότητα γραμμή στον ΟΤΕ.......αναμονή.....

Ps. 24M/1M δεν έπρεπε να ήταν? :S

Όχι,24/0,512 είναι..

Βέβαια στο μέλλον ίσως ξεκλειδώσουν και το upload (μακάρι) ...

Attenuation και noise margin πόσο έχεις??Στα πόσα ακριβώς κλειδώνεις τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χρήστες σαν κι εσένα είναι περισσότερο στην Ελλάδα και γι αυτό και δεν πιέζεται η Forthnet να δώσει παραπάνω u/l.

Πάντως η αναλογία Up/Down είναι τραγική και πρέπει να δώσουν 1Mbit ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.