Jump to content



Αποχαιρετισμός στα XP !!!! Βy Micropsoft


overvolt

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

@pontificas

Βλέπω ότι είσαι λίγο noob στο Linux(FireFox:ubuntu,how to see all processes!!! Shell:george@george....!!!). Δεν σε κοροϊδεύω για αυτό(όλοι από το 0 ξεκινήσαμε),

Είμαι αρκετά noob στο linux (ακόμα πειραματίζομαι με 2-3 διανομές και διαβάζω guides για να μάθω). Βλέπω ότι "ξεψάχνισες" μια χαρά το desktop μου... Απλά έψαχνα στο net για να βρω εξήγηση, γιατί στο ubuntu δεν δουλεύει ο συνδυασμός ctrl + alt + esc. Όσο για το terminal window με το prompt "george@george-linux" , ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Προσωπικά έχω αφιερώσει 7 χρόνια στα Win, τώρα καταλαβαίνω τη μ@μ@κία μου (βέβαια, μπορούσα κι αλλιώς;;; ) και προσπαθώ να καλύψω το χαμένο έδαφος.

αλλά δεν καταλαβαίνω πώς, ενώ ακόμα είσαι σε εμβρυακό στάδιο στο Linux, έχεις γίνει κιόλας τιμητής της αξίας, όχι των Windows, αλλά του ίδιου λειτουργικού που εκθειάζεις.

1) Κάποιος που είναι οδηγός αυτοκινήτων για πολλά χρόνια, πόσο χρόνο χρειάζεται για να καταλάβει ότι ένα αυτοκίνητο είναι καλό;

2) Το "τιμητής της αξίας" είναι λίγο υπερβολικό. Απλά δεν δέχομαι τα επιχειρήματα κάποιων του στιλ "βάλε vista να δεις άσπρη μέρα" ή "να παίζεις τα DX10 παιχνίδια". Εγώ τι είπα; Ότι πολύς κόσμος (η πλειοψηφία κατά τη γνώμη μου) μπορεί να κάνει τη δουλεία του (ενδεχομένως καλύτερα) σε Linux που είναι και τσάμπα.

3) Όντας noob, έχω δουλέψει αρκετές εφαρμογές σε περιβάλλον linux

Αλήθεια. Περνάς την μέρας σου στριφογυρίζοντας τον κύβο των multiple desktops? Αν είναι έτσι, έχω πιο δημιουργικές ασχολίες να σου προτείνω.

1) Πόσταρα τις photo από το UI μου, επειδή κάποιος συνομιλητής πόσταρε photο από παιχνίδια για να επιχειρηματολογήσει υπέρ των Vista

2) Όταν πρωτοέβαλα beryl, η αλήθεια είναι ότι πέρασα τη μέρα μου παραμετροποιώντας το και χαζεύοντάς το... :)

3) Όταν έχεις πολλές εφαρμογές ανοικτές, ο κύβος με τα πολλαπλά desktop, βολεύει απίστευτα σε σχέση με το κλασικό alt+tab. Τον χρησιμοποιώ για να κάνω αποδοτικότερη την εργασία μου.

4) Παρόλα αυτά, σε παρακαλώ να μου προτείνεις τις πιο δημιουργικές ασχολίες στις οποίες αναφέρθηκες (να αφορούν linux όμως)...

@marios

Όσοι βάλετε Vista του χρόνου και όχι τώρα, θάθελα να μου εξηγήσετε γιατί δεν μείνατε στα XP και γιατί καθυστερήσατε και χάσατε για άλλη μια φορά το τραίνο.

1) Αν ανεφέρεσαι σε developers, τότε πάσο. Αν αναφέρεσαι σε users :

2) Γιατί ενδεχομένως το hardware που έχουμε δεν πληρεί τις προδιαγραφές.

3) Γιατί ενδεχομένως περιμένουμε τα πρώτα sp

4) Γιατί ενδεχομένως περιμένουμε 64bit υποστήριξη

5) Γιατί ενδεχομένως κάποιοι παίζουμε μόνο games, και περιμένουμε DX10 τίτλους.

6) Γιατί ενδεχομένως περιμένουμε να φθηνήνουν.

κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο gdp77..... ;)

Μου άρεσε πολύ το στιλ που γράφει , και το περιεχόμενο βέβαια :D

mariosalice

Αντε πάμε καλύτερα καμιά βόλτα έξω στον ήλιο, για κανένα καφεδάκι η μπυρούλα, γιατί οσο τα σκεφτομε αυτά που λέμε με πιάνει μια ελαφριά μελαγχολία . :turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αλλά οι παραπάνω προγραμματιστές έχασαν το τραίνο και φτάσαμε σήμερα να είμαστε πολύ πίσω.

Η ζωή πάει μπροστά.

Κι αν σήμερα υπάρχει θέμα συζήτησης, του χρόνου τέτοια εποχή θα τα διαβάζετε ορισμένοι αυτά που γράφετε και θα καταπίνετε τη γλώσσα σας.

Θα μείνετε και του χρόνου με τα XP?

Θα συνεχίσετε να προγραμματίζετε (όσοι μείνατε) για 32bit Windows XP?

Μερικές απόψεις :

1) {Πάλιωσαν οι 32 bit εφαρμογές, φέρτε τις 64 bit εφαρμογές} Προγραμματισμός στην Ελλάδα σημαίνει (κακά τα ψέματα) 99% εμπορικές εφαρμογές. Και αυτό σημαίνει απλά αλλαγή στο Visual Studio IDE (ένα drop-down box) που αντί για x86 το βάζεις x64 και πατάς "build". Τόσο δύσκολο είναι ένα πρόγραμμα που έχεις γράψει, από 32bit να γίνει για 64bit. Την δουλεία την κάνει ο compiler. Το δύσκολο είναι να φτιάξεις προγράμματα για πολυπύρηνους & πολλούς επεξεργαστές γιατί δεν υπάρχουν compilers ακόμα να παράγουν αυτόματα τέτοιο κώδικα και πρέπει ο developer να συγχρονίσει νήματα.

2) {Toυ χρόνου δεν θα υπάρχουν συστήματα σε εταιρίες με XP/2000} Kαι βέβαια θα υπάρχουν και το ποσοστό τους (πιστεύω μέχρι 2009-2010) θα είναι μεγαλύτερο από αυτό των Vista (απαιτήσεις = νέο υλικό = πολλά λεφτά)

3) {Οι προγραμματιστές στην Ελλάδα έχουν μείνει στα Win95 & DOS} Πολλοί developers στην Eλλάδα δούλεψαν με Whidbey (Το VS .Net 2005 που παρουσιάστικε 4 χρόνια πρίν - 3χρόνια πρίν την οριστική τους μορφή σαν VS 2005) καί είδαν "σημάδια" από Vista το 2003 (ούτε καν Alpha δεν ήταν τα Vista τότε. Κάπου σε ένα δίσκο έχω μια τέτοια εγκατάσταση του 2004)

4) {Πρέπει να γράφουν προγράμματα για Vista & όχι για XP} Γράφουν για .ΝΕΤ 1.1 ή .ΝΕΤ 2.0 (ή 3.0 beta) και τα προγράμματά τους τρέχουν ΟΠΟΥ μπορεί να εγκατασταθεί η πλατφόρμα αυτή ακόμα και σε Linux (βλέπε Mono). Από την στιγμή που η 32bit/64bit εφαρμογή γίνει build τότε τρέχει όπου υπάρχει .ΝΕΤ στο αντίστοιχα 32/64 bit λειτουργικό (Windows 2000/XP 32-64/Vista 32-64/2003 32-64)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

και ποτε ειναι να ερθει το SP1?

σοβαρα τωρα εκτος της ποιοτητας ηχου που παραδεχομαι ειναι καλυτερος στα βιστα δεν υπαρχει ουτε ενας λογος στο πλανητη αυτο να βαλει κανεις βιστα. και αυτα περι ασφαλειας και γρηγορου search εγω τα ακουω βερεσε , οι διαφορες ειναι ελαχιστες

Τα vista δεν είναι που με τους drivers που υπόκεινται στους περιορισμούς τοyς, βγάζουν έξω το 80% των hardware δυνατοτήτων των Sound blaster?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ούτε στο Linux δεν είσαι ελεύθερος.

Δεν τη βλέπεις την παγίδα κι εκεί?

Εκτός και αν το παίζεις στα δάκτυλα και μπορείς να στήσεις μια διανομή μόνος σου.

Δέσμιος της διανομής σου είσαι και υπηρετείς τα αντίστοιχα οικονομικά συμφέροντα.

Αν δεν μπορείς να διαχειρίζεσαι το σύστημά σου, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος, είσαι δέσμιος του διαχειριστή.

Από τη στιγμή που μπορείς να το διαχειριστείς, τότε σε περιορίζει το λειτουργικό.

Σε Windows, όσο και γνώστης να είσαι, ξέρεις ότι αν η Microsoft θέλει να γίνει κάτι κάπως κάποτε, αυτό θα γίνει.

Σε Linux, έχεις άπειρες πιθανές διαμορφώσεις, οπότε αποκλείεται να μη βρεις κάτι που να σου ταιριάζει, το τίμημα είναι ότι η διαφοροποίηση και η διαφορετικότητα πληρώνονται σε χρόνο, ενώ το preset windows σύστημα το βάζεις και παίζει out of the box.

Η δύναμη του Linux δεν είναι ούτε το Fedora, ούτε το SuSE, ούτε καμία διανομή. Είναι κυρίως η άδεια χρήσης, και εκεί παίζεται η μεγάλη διαφορά.

Σε πρόσφατη δημοσκόπηση που συμπλήρωσα για λογαριασμό της Microsoft, αυτό που ζήτησα -στις βελτιώσεις- ήταν να ανοίξει τον κώδικά της. Φυσικά αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία του εγχειρήματος, καθότι το business plan (και ο μακροχρόνιος σχεδιασμός της πολιτικής της) σαφώς και δεν προόριζαν άνοιγμα του κώδικα για το προσεχές μέλλον. Σε βάθος χρόνου, ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δε σταματάνε το support, δεν είναι καθόλου νεκρά. Και μέχρι να ωριμάσουν και τα vista και η hardware βάση χρηστών, θα περάσει αρκετός καιρός ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 14:17]

Από τη στιγμή που δε σταματάνε το support, δεν είναι καθόλου νεκρά.

Κανεις δεν είπε κατι τέτοιο !!

Και μην ξεχνάτε οτι τα XP δεν είναι η βάση , ότι κάνουν για "support" αφορά και τους χρήστες με Windows 2000 Pro !!

Αρα είμαστε πολύ περισσότεροι όλοι μαζί . ;)

400.000.000 είναι τα κουτιά με XP , ΣΗΜΕΡΑ !!

και υποθέτω άλλα 100.000.000 , σε περιβάλλον Business , τα Win2k Pro.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.