Jump to content


Αποχαιρετισμός στα XP !!!! Βy Micropsoft


overvolt

Recommended Posts

ΟΧΙ ΑΛΛΟ Κάρβουνο :woot: ( έκφραση απο παλιά ελληνική ταινία ) όπως λέμε .. Φύγε Στελλα κρατάω μαχαίρι !! :D

Το μήνυμα απο το αρχικό θέμα , είναι ότι όσοι πιστοί προλάβετε εάν θέλετε να έχετε μια νόμιμη αδειουλα XP .

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο .

Τελος παρά το γεγονός οτι είμαι παιδί των Windows MCSE, με ευχάριστη το γεγονός οτι !!

1) Τα περισσότερα εργαλεία software , για εργασίες δεδομένων σε σκληρούς δίσκους , που δουλεύω , βασίζονται στο Linux .

2) Και ότι για παράδειγμα ο ADSL 3Com router 3CRWDR101A-75, βασίζετε σε επεξεργαστή Risc που τρέχει Linux. ( Και μάλιστα για αυτό τον λόγο το διάλεξα .. σταθερότητα μέχρι βλακείας ) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 12:29]

ΟΧΙ ΑΛΛΟ Κάρβουνο :woot: ( έκφραση απο παλιά ελληνική ταινία ) όπως λέμε .. Φύγε Στελλα κρατάω μαχαίρι !! :D

Το μήνυμα απο το αρχικό θέμα , είναι ότι όσοι πιστοί προλάβετε εάν θέλετε να έχετε μια νόμιμη αδειουλα XP .

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο .

Τελος παρά το γεγονός οτι είμαι παιδί των Windows MCSE, με ευχάριστη το γεγονός οτι !!

1) Τα περισσότερα εργαλεία software , για εργασίες δεδομένων σε σκληρούς δίσκους , που δουλεύω , βασίζονται στο Linux .

2) Και ότι για παράδειγμα ο ADSL 3Com router 3CRWDR101A-75, βασίζετε σε επεξεργαστή Risc που τρέχει Linux. ( Και μάλιστα για αυτό τον λόγο το διάλεξα .. σταθερότητα μέχρι βλακείας ) ;)

Σε NT φαντάζομαι έχεις το MCSE, σωστά?

Και εγώ γι'αυτό διάλεξα 3com, στους routers του εμπορίου με windows δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη.....

Link to comment
Share on other sites

Crysis: Q3 2007

Company of Heroes: Opposing Fronts: Q4 2007

Unreal Tournament 2007: Q3 2007

Flight Simulator X: out

Hellgate: London: TBA

BioShock: 21 Aug 2007

Age of Conan: Hyborian Adventures: 30 Oct 2007

Halo 2: 8 May 2007 (θα βγει patch)

World in Conflict: Q3 2007

Πολύς καιρός... 1-6 μήνες... Και εικόνες θα δεις εδώ: http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=77741

Επειδή εσύ μας έδωσες εικόνες από παιχνίδια που θα βγουν για να επιχειρηματολογήσεις υπέρ των Vista, εγώ απλά θα ποστάρω μερικές εικόνες από το UI μου, το οποίω χρησιμοποιώ καθημερινά για να κάνω τη δουλειά μου:

screenshottj0.th.png

t472339_Screenshot1.jpg

t472346_Screenshot2.jpg

t472350_Screenshot3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Χθες, στις 12:48]

Σε NT φαντάζομαι έχεις το MCSE, σωστά?

Και εγώ γι'αυτό διάλεξα 3com, στους routers του εμπορίου με windows δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη.....

Το MCSE μου ειναι Windows 2000 Server.

Οσο για την 3Com , θέλει λίγο προσοχή στα προϊόντα τις , πήγε να χτυπηθεί με την Cisco, και σε ορισμένα πράγματα τις, έριξε την ποιότητα για να φανεί φτηνή !! και ανταγωνιστική.

Για να καταλάβεις τι λέω , αγόρασα πριν δέκα μέρες το περσινό της ADSL2+ wireless router, διότι το τελευταίο και φρέσκο, ειναι θύμα της παραπάνω περίπτωσης .

Βεβαία λίγοι θα την καταλάβουν την διαφορά , αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

Τουλάχιστον αυτό το παλιό ρουτερ συχρονιζει μεχρι τα 20MBit γραμμή ADSL , κάτι είναι και αυτό !! :upside:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις έλεος...τα ίδια ακούμε κάθε φορά. Όποιος δεν θέλει vista δεν τα βάζει, απλό είναι! Για μένα είναι τα ομορφότερα 300 ευρώ που έδωσα ποτέ σε ότι έχει να κάνει με το pc μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer [Σήμερα, στις 00:37]

Ρε σεις έλεος...τα ίδια ακούμε κάθε φορά. Όποιος δεν θέλει vista δεν τα βάζει, απλό είναι! Για μένα είναι τα ομορφότερα 300 ευρώ που έδωσα ποτέ σε ότι έχει να κάνει με το pc μου :)

ok δικιο εχεις αλλα εισαι σιγουρος οτι αυτα τα 300 ευρω επρεπε να τα δωσεις για vista?

Τι δλδ σου προσφεραν και ειναι ''τα ομορφοτερα 300 ευρω'' δεν το καταλαβαινω?

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper

ok δικιο εχεις αλλα εισαι σιγουρος οτι αυτα τα 300 ευρω επρεπε να τα δωσεις για vista?

Τι δλδ σου προσφεραν και ειναι ''τα ομορφοτερα 300 ευρω'' δεν το καταλαβαινω?

:unsure:

δεν εχεις ακουσει το περι ορεξεως......?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου 132 που έδωσα πριν πέντε μήνες , για τα XP Pro DSP SP2 Eng , μου φάνηκαν και μένα πανέμορφα και ξανθά και γαλανομάτικα :D :D :D:upside:

Ελα τώρα .. εντάξει το παλικάρι θέλει να πει οτι έπιασαν τα λεφτά του τόπο , οκ ας είναι και έτσι .

Εδω δεν κατηγορούμε τα Vista , απλά δεν υπάρχει λόγος για να τα θαυμάζουμε.

Αμα ήθελα ρολογακια στο Desktop , τα έβαζα και από μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τα αγόρασα γιατί βαρέθηκα να ψάχνω για γκουχ γκουχ activations και να σπάω πράγματα κλπ κλπ...καταλαβαίνετε πιστεύω.

Δεύτερον είμαι αρρωστάκι όπως πολλοί από εσάς και πιστεύω ότι αρκούν μερικά καλύτερα στοιχεία για να με κάνουν χαρούμενο :)

Μου στείλανε τσάμπα την 64bit έκδοση μέσα σε 2 μέρες μετά την αίτησή μου.

Εδώ και 2,5 μήνες που τα έχω δεν έχει συμβεί το παραμικρό κόλλημα(ουτε 1!) και δεν έχω κάνει turn-off ούτε μια φορά ακόμα(το Sleep είναι τέλειο), τρέχω όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι για την δουλειά μου(Coldfusion MX 7.0.2, Apache 2.2, SQL Server 2005 64bit) με την διπλάσια ταχυτήτα σχεδόν εξαιτίας του νέου πυρήνα και του superfetch. Ταχύτατο boot (για όσες φορές χρειάστηκε restart μετά απο εγκατάσταση) ,ταχύτατη ανταπόκριση συστήματος και ακόμα πιο γρήγορο search .

Τι άλλο τι άλλο....α ναι...δεν ξανακατεβασα driver απο nvidia και creative...μέσω του windows update κατεβάζει την τελευταία επίσημη έκδοση από τον κάθε κατασκευαστή π.χ. μου κατέβασε τους ForceWare 100.65 αυτόματα.

Για μένα όλα αυτά(και όχι μόνο) είναι αρκετά...και σίγουρα δεν θα τα αλλάξω ούτε του χρόνου ούτε του παραχρόνου. Τώρα όπως είπε και ο ea6gka περί ορέξεως....δεν τα γράφω αυτά για να πείσω κάποιον, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ακούω ότι είναι μούφα λειτουργικό και μάλιστα χειρότερο από τα XP. Κάποιοι παλιά λέγανε ότι τα 98 ήταν καλύτερα από τα XP..και τότε το αστείο ήταν παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 01:39]

Εδω δεν κατηγορούμε τα Vista , απλά δεν υπάρχει λόγος για να τα θαυμάζουμε.

Αμα ήθελα ρολογακια στο Desktop , τα έβαζα και από μόνος μου.

Αφου σου αρέσουν , και δουλεύουν για αυτα που κάνεις , μάλλον θα πρέπει να εισε ευχαριστημένος.

Ομως πέρα απο εσένα υπαρχη και μια γιγάντια ιντερνετικη κοινότητα που περιλαμβάνει άτομα με δυνατές γνώσεις πανω στο θεμα λειτουργικά συστήματα, και οι άνθρωποι σαλταρισαν , με τους νεωτερισμούς που κρύβουν τα Vista κατω απο την φούστα τους.

Δεν θα κάνουμε εδω δικαστήριο, απλα λεω οτι καλό είναι να κρατάμε μια επιφύλαξη για τα πάντα.

Τουλάχιστον τα XP έχουν περάσει απο χίλια κόσκινα , και σαν δοκιμασμένο πράγμα το έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη , αυτό είναι όλο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από godslayer

Κάποιοι παλιά λέγανε ότι τα 98 ήταν καλύτερα από τα XP..και τότε το αστείο ήταν παρόμοιο.

Παντως οσα ειπες απο προσωπικη σου εμπειρια ειναι πολυ θετικα για το ποσο σταθερα ειναι και κυριοτερα ποσο σταθερα προκειται να γινουν τα βιστα.

Παντως 98/XP και XP/VISTA συγκριση εχουν μια σημαντικη διαφορα.

Τα XP προ SP1 και SP2 εποχη ηταν για κλαματα σε πολλους τομεις, πργμα που δεν βλεπουμε σημερα στα VISTA, αυτο ειναι τουλαχιστον μια καλη αρχη για ενα καινουριο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

gdp77:

Βλέπω ότι είσαι λίγο noob στο Linux(FireFox:ubuntu,how to see all processes!!! Shell:george@george....!!!). Δεν σε κοροϊδεύω για αυτό(όλοι από το 0 ξεκινήσαμε), αλλά δεν καταλαβαίνω πώς, ενώ ακόμα είσαι σε εμβρυακό στάδιο στο Linux, έχεις γίνει κιόλας τιμητής της αξίας, όχι των Windows, αλλά του ίδιου λειτουργικού που εκθειάζεις.

Αλήθεια. Περνάς την μέρας σου στριφογυρίζοντας τον κύβο των multiple desktops? Αν είναι έτσι, έχω πιο δημιουργικές ασχολίες να σου προτείνω.

Πάντως εγώ έχω πολλά προβλήματα με τα Vista(Ultimate x86) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω στα 2003. Κολλάνε συνέχεια διεργασίες(με τους MediaPlayer και Firefox να έχουν την μερίδα του λέοντος). Το χειρότερο είναι ότι μερικά κολλήματα είναι fatal Και πρέπει να κάνω reboot γιατί έχει κολλήσει το σύμπαν. Επίσης παρουσιάζουν κολλήματα και οι Network controllers αφού εντελώς τυχαία αποφασίζουν ότι δεν θέλουν να δουλέψουν...:(

Χτές έφαγα και μια BSOD στο ξεκάρφωτο ενώ ο υπολογιστής ήταν Idle(εγώ έβλεπα F1).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Πάντως εγώ έχω πολλά προβλήματα με τα Vista(Ultimate x86) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επιστρέψω στα 2003. Κολλάνε συνέχεια διεργασίες(με τους MediaPlayer και Firefox να έχουν την μερίδα του λέοντος). Το χειρότερο είναι ότι μερικά κολλήματα είναι fatal Και πρέπει να κάνω reboot γιατί έχει κολλήσει το σύμπαν. Επίσης παρουσιάζουν κολλήματα και οι Network controllers αφού εντελώς τυχαία αποφασίζουν ότι δεν θέλουν να δουλέψουν...:(

Χτές έφαγα και μια BSOD στο ξεκάρφωτο ενώ ο υπολογιστής ήταν Idle(εγώ έβλεπα F1).

Κι εγώ είχα παρόμοια προβλήματα, αλλά τείνω να πιστέψω (με αυτά που διαβάζω εδώ στο forum) ότι έφταιγε το rc1 version μου και όχι γενικότερα τα Vista. Προσωπικά είχα παρατηρήσει ότι τα προγράμματα που ήταν ενσωματωμένα στο λειτουργικό (π.χ. IE7) έπαιζαν απροβλημάτιστα, αλλά firefox, strongdc, utorrent μου είχαν βγάλει την πίστη!

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista τα αγόρασα(όπως και τα XP) και τα χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες.

Το μόνο "πρόβλημα" που μου παρουσιάζουν κατά περιόδους είναι ο lcd manager του G15 που κολλάει (δεν είμαι ο μόνος από ότι διαβάζω στο net και μάλλον είναι κόλλημα του driver) και ο realtek wireless adapter ο οποίος χωρίς disable/enable δεν έπαιζε τις περισσότερες φορές. Αυτό διορθώθηκε εδώ και μερικές μέρες με νέο driver από win update.

To ότι πχ η xfi δεν έχει ολοκληρωμένο driver ακόμα, δεν είναι θέμα του λειτουργικού αλλά της creative.

Από εκεί και πέρα τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα στα xp μου δουλεύουν οκ και στα vista, γουστάρω το γυάλινο desktop, τον λεπτομερή event viewer και task manager και μετά από την γνωστή περίοδο προσαρμογής δεν έχω λόγο να μην τα κρατήσω σαν κύριο λειτουργικό στο σπίτι, κάτι που στα xp είχα κάνει μετά το sp1. Και μόνο που για να γίνει εγκατάσταση σε raid δεν χρειάστηκε να συνδέσω το floppy, με έκανε και τα είδα θετικά από την 1η μέρα :p

Αν τα παραπάνω με κάνουν nooba, antilinuxa ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο για ορισμένους, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουν οι κύριοι αυτοί τα κριτήριά τους, ειδικά σε έναν χώρο όπως τα tech forums.

Να έβγαινε ένα παλικαράκι που μόλις πήρε pc με προεγκατεστημένα vista και να αρχίζει να τα εκθειάζει, το καταλαβαίνω να υπάρχουν αντιδράσεις. Όταν όμως γράφουν(θετικά ή αρνητικά) άνθρωποι οι οποίοι έχουν δουλέψει windows από 3.11 που λέει ο λόγος μέχρι vista(είτε από μεράκι, είτε λόγω επαγγέλματος είτε ενός συνδυασμού των 2) και η μόνη απάντηση που τους δίνεις είναι "το λειτουργικό είναι πατάτα" ή "vista rules" ειλικρινά δεν προσφέρεις τίποτε στην συζήτηση και την απαξιείς στο χειρότερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου θυμίζετε την εποχή που δουλεύαμε σε γραφικό περιβάλλον, με GEM, μετά με τα Windows 3.0 - 3.1 - 95 -98 και πολλοί δούλευαν ακόμα DOS.

Πάσχιζαν να πείσουν ότι οι άχρηστες DOS εμπορικές εφαρμογές τους ήταν καλύτερες και κρατούσαν όλο τον εμπορικό κόσμο δέσμιο του DOS.

Βέβαια σήμερα κανείς δεν έμεινε ούτε στο DOS ούτε στα 95.

Αλλά οι παραπάνω προγραμματιστές έχασαν το τραίνο και φτάσαμε σήμερα να είμαστε πολύ πίσω.

Η ζωή πάει μπροστά.

Κι αν σήμερα υπάρχει θέμα συζήτησης, του χρόνου τέτοια εποχή θα τα διαβάζετε ορισμένοι αυτά που γράφετε και θα καταπίνετε τη γλώσσα σας.

Θα μείνετε και του χρόνου με τα XP?

Θα συνεχίσετε να προγραμματίζετε (όσοι μείνατε) για 32bit Windows XP?

Όσοι βάλετε Vista του χρόνου και όχι τώρα, θάθελα να μου εξηγήσετε γιατί δεν μείνατε στα XP και γιατί καθυστερήσατε και χάσατε για άλλη μια φορά το τραίνο.

Αλλά του χρόνου θα ψάχνεστε να μάθετε, όταν κάποιοι άλλοι θα έχουν κάνει σωστές αγορές hardware και software, θα απολαμβάνουν απίστευτο ήχο και video ταινίες και θα προγραμματίζουν επαγγελματικές εφαρμογές σταθερότατες, ταχύτατες και ασφαλείς.

Γιατί ένα λειτουργικό δεν στέκεται μόνο του.

Θέλει κατάλληλο hardware και κατάλληλες εφαρμογές.

Κάποιοι ήδη ξέρουν και συνεχίζουν να μαθαίνουν, κάποιοι άλλοι έχουν μεσάνυχτα.

Κανείς δεν μπορεί να αγνοήσει τα Vista.

Θα τα βρείτε μπροστά σας, είτε σας αρέσει είτε όχι.

Τα ξαναλέμε λοιπόν σε ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

:) Δώσε δώσε ΔΩΣΕ ... και άλλο κάρβουνο στην φωτιά !! :D

Οκ ιστορικά γεγονότα .

Win 3.1 for Workgroups = Πεντε παραθυρα και 15 εικονιδια .

Win 95 Eng Update for 3.1 = τάϊζε δισκέτες το PC μέχρι να δει CD rom .... 2D & Video

Win 98 a - b = επιτέλους φως στο τούνελ ,και φορματ κάθε μήνα !! 3D & Video

Win NT4 = Επιτέλους σταθερότητα, αμα ήταν και σαν τα Win 98 πολυπρόσωπα τι καλά που θα ήτανε :)

Win Millenium = Αυτοκτονία της Micropsoft , μέσα σε 8 μήνες σκότωσε το ιδιο της το παιδί, ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ .

Win 2000 Pro = Μετα απο τόσα χρόνια φασουλάδα ... τρύπησαν τα στομάχια μας , επιτελους ένα καλό φάρμακο χωρίς επικίνδυνες αντενδείξεις .

( Ηταν δύσκολα λεει για τους Gamers ,δεν μπορούσαν να κουμαντάρουν ένα τέτοιο βαπόρι !! )

Win XP Pro = Win 2000 Pro Mix με κουδουνάκια και αυτοματισμούς , συνοδευόμενα με το μακρύ δάκτυλο της Microsoft, ώστε να μην σε αφήνουν εύκολα να κάνεις οτι θέλεις .

Win VISTA ver All = Εισε μέσα στην παλάμη της Micropsoft , και πλέων χορεύεις στα γούστα τους , εαν εισε κακό παιδί ( Δηλαδη ελεύθερος άνθρωπος ) σου κλείνουν τον αέρα στο γυάλινο σου Desktop, και πεθαίνεις σαν ποντικάκι.

Μονο ένας system Administrator μπορεί να καταλάβει το τι στο καλό λεω, και δεν εχω πρόβλημα στο να χαρακτηριστώ ως γραφικός .

Το μονο που δηλώνω στα σίγουρα είναι οτι γεννήθηκα και θα πεθάνω ελεύθερος άνθρωπος no matter the cost . :T:

Link to comment
Share on other sites

"γεννήθηκα και θα πεθάνω ελεύθερος άνθρωπος no matter the cost"

Τουλάχιστον με τα Vista τη βλέπεις την παγίδα.

Ούτε με το DOS την έβλεπες ούτε με τα Windows που ανέφερες.

Ούτε στο Linux δεν είσαι ελεύθερος.

Δεν τη βλέπεις την παγίδα κι εκεί?

Εκτός και αν το παίζεις στα δάκτυλα και μπορείς να στήσεις μια διανομή μόνος σου.

Δέσμιος της διανομής σου είσαι και υπηρετείς τα αντίστοιχα οικονομικά συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.