Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Τα πολύμπριζα της MGE που έχω, δεν έχουν ενσωματωμένο καλώδιο ρεύματος, αλλά είσοδο ίδια με την είσοδο του τροφοδοτικού σου, όπου μπορεί να μπει το καλώδιο που βγαίνει από το UPS.

Δεν το είδα το δικό μου στο Skroutz αλλά αν κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά ή στο Πλαίσιο, πιστεύω ότι θα βρεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αν είναι θα μιλήσω αύριο το πρωί με το Πλαίσιο θα τους πω τι θέλω για να μου το φέρουν. Να είσαι καλά για την βοήθεια σου Μάριε!

Τελικά όπως σου είπα τις άφησα έτσι όπως έχω και στο screenshot τις τάσεις. Και σήμερα είχα για 2 δευτερόλεπτα Down Voltage. Μια χαρά είναι εκεί. Φαντάσου που μια βδομάδα δούλεβα το PC χωρίς UPS τι τάσεις έτρωγε...

Link to comment
Share on other sites

μεγια φιλε το ups...καλοδουλευτο. να ρωτησω ομως κατι... τι διαολο ειναι η τροποποιημενη ημιτονικη κυματομορφη? δλδ τη τροποποιηση εχει?τι ειναι στην ουσια? τετεια λεει βγαζει το 1000αρι της μουστεκ καθως και το δικο μου. ενα μοστεκ 600VA απο τον οκτωμβριο του 2004 και μια χαρα τα εχει παει.. 2 φορες που επεσε το ρευμα(ελεος ετσι...μονο 2) επενεβει με επιτυχεια... βεβαια τη μια φορα ηταν σχεδον στιγμιαια η διακοπη την αλλη ηταν για πολλη ωρα οπου και το συστημα της υπογραφης μαζι με την οθονη (crt τοτε μαληστα) κρατησε καπου 5λεπτο και τ εκλεισα κιολα εγω. μπορουσε κιαλη ωρα.

εδιτ: και μια απορια που την εχω καιρο, οταν υπαρχει ρευμα κανονικα στις πριζες τοτε το ups(line interactive) λειτουργει μονο ως σταθεροποιητης και μονον οταν πεσει το ρευμα τραβαει απο τις μπαταριες? και κατι ακομα τα χ βατ που μπορει να προσφερει ειναι τοσα οσα θα τραβηξουν οι συσκεβες δλδ δεν υπολογιζουν αποδοση των συσκεβων ε? δλδ αν δινει ξερω γω το ups 500βατ τοτε αυτα αν "προσφερθουν" σε ενα τροφοδοτικο με μεσο ορο αποδοσης 85% θα φτασουν για να δωσει 425βατ στο συστημα μας παραπανω αντε για!! (??)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά ευχαριστώ!

Τα περισσότερα UPS όταν κοπεί το ρεύμα και μπουν σε λειτουργία, στην έξοδό τους δεν έχουν την ίδια κυμματομορφή (ημιτονική) που έχουν και οι πρίζες αλλά και την ώρα που δίνουν ρεύμα όταν το δίκτυο παρέχει κανονική τάση, αλλά παρόμοια. Μην ξεχνάς πως οι μπαταρίες βγάζουν συνεχές ρεύμα οπότε το συνεχές δεν γίνετε να είναι ημιτονικό και γιαυτό το λόγω με διάφορες ηλεκτρονικές διατάξεις κάνουν το ρεύμα εναλλασσόμενο, πλησιάζοντας όσο γίνεται την ημιτονική κυματομορφή. Τα πάρα πολύ ακριβά UPS βγάζουν καθαρό ημίτονο στην έξοδό τους.

Το τροφοδοτικό που έχω γράφει στο Manual που το συνοδεύει, πως για να λειτουργήσει στην είσοδό του θέλει καθαρό ημίτονο και οποιαδήποτε διαφορετική κυματομορφή την παίρνει ως λανθασμένη και σβήνει. Κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω γιατί το λέει καθώς και με το Crystal Audio & Video 1000VA και με το APC 1500VA BR1500 δούλευει μια χαρά και να σημειωθεί ότι και τα δύο δεν βγάζουν καθαρή ημιτονική κυματομορφή στην έξοδό τους. Ίσως να είναι ένα καλό κολπάκι της Enermax ώστε να αναγκάζει τους καταναλωτές να αγοράζουν πανάκριβα UPS με τα οποία έχει κάποια συνεργασία

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 22:11]

ΟΚ, και εμένα γιατί δουλέυει μια χαρά?

Αν δώσεις τετράγωνο παλμό ή θα σου κάψει το UPS ή θα σβήσει το Galaxy γιατί έχει surge protector.

Ποτέ δεν βάζουμε πολύμπριζο με surge protector μετά το UPS αν δεν βγάζει αυθεντικό sine wave, γιατί θα μας κάψει το UPS.

Ο λόγος είναι ότι ο surge protector, θεωρεί τον τετράγωνο παλμό του UPS ως αιχμές (surge) του ρεύματος και τους γειώνει.

Με λίγα λόγια, γειώνει το ρεύμα που παίρνει από το UPS (το επιστρέφει) και έτσι καταστρέφεται το UPS.

Το τροφοδοτικό κλείνει σε περίπτωση που θα δεχτεί τετράγωνο ρεύμα, ενώ ανάλογα με το πόσο καλή είναι η προσομοίωση τόσο λιγότερες πιθανότητες έχει να κάψει το UPS.

Όσο περισσότερο χρόνο μπαίνει σε λειτουργία το UPS τόσο μειώνεται ο χρόνος ζωής του.

Με μαθηματική ακρίβεια, ένα μέτριο UPS θα καεί.

Αργά ή γρήγορα.

Ένα καλό θα καεί κι αυτό, αλλά μετά από αρκετό καιρό.

Μόνο αυτά που βγάζουν καθαρό ημίτονο δεν έχουν πρόβλημα.

Όλα τα άλλα έχουν, λίγο ή πολύ.

Όλο και ένα ποσοστό από το ρεύμα επιστρέφει ως γείωση ότι φίλτρα και να μπουν και όσο καλή κι αν είναι η προσομοίωση.

Γι' αυτό πρότεινα χαλαρές τιμές στο UPS, ώστε να λειτουργεί όσο γίνεται λιγότερο.

Για τον ίδιο λόγο πρότεινα ένα do it yourself πολύμπριζο, αντί για πολύμπριζο με surge protector.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Ένα καλώδιο χρειάζεται ίδιο με αυτό που πάει από το UPS στο τροφοδοτικό και ένα κοινό πολύμπριζο χωρίς surge protector.

Αυτά τα είχα γράψει και πριν αγοράσεις το UPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 22:41]

Καλά ok, αν είναι έτσι θα φτιάξω ένα πολύπριζο.

Με λίγα λόγια τα UPS που δεν έχουν ξαθαρό ημίτονο χαλάνε έτσι?

Χαλάνε μόνο αν τους βάλεις μετά ένα surge protector ή ένα τροφοδοτικό που έχει surge protector.

Αυτά σου τα είχα γράψει και πριν αγοράσεις το UPS.

Είχα δώσει το σχετικό link αλλά το ξαναδίνω με quote αυτή τη φορά.

http://www.maxwebdesign.eu/ecommerce/how-to-rate-upss/

Because of the pure sine wave, the expense is greater than a modified sine wave inverter. If your UPS does not output a pure sinusoidal waveform, do not put a surge protector between the UPS and the server since a surge protector can mistake the nonsine waveform as a power surge and send it to ground; that will damage the UPS. Some experts think that most computers use a switching-type power supply that only draws power at or near the peak of the waveform, therefore the shape of the input power waveform is not important.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Χθες, στις 22:58]

Κανονικά θα έπρεπε να σβήνει το PC όταν έσβησε και το ρεύμα καθώς δεν βγάζει καθαρό ημίτονο σωστά?

Όχι. Θα σβήσει μόνο αν ο surge protector του τροφοδοτικού θεωρήσει μεγάλο μέρος από το ρεύμα που παίρνει ως αιχμή και το απορρίψει.

Θα σβήσει γιατί δεν θα του φτάνει το ρεύμα που παίρνει.

Αν όμως γειώσει ένα μικρό μέρος και το υπόλοιπο που περνάει είναι επαρκές για τις προδιαγραφές λειτουργίας του τροφοδοτικού, δεν θα σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια υπάρχει UPS που να μην παίζει με το Galaxy? Πρέπει να είναι για πάρα πολλές κλωτσιές μάλλον για να μην παίξει κάποιο UPS με το Galaxy. Δύο έχω δοκιμάσει που δεν βγάζουν καθαρό ημίτονο σε Full Load και πάει άψογα!

Σε δύο βδομάδες θα δοκιμάσω και ένα Mustek. Αν κάνει και αυτό, που πιστεύω ότι θα κάνει ,θα γελάσω πάρα πολύ!

Πάντως Μάριες βοήθησες πολύ ήσουν πολύ συγκεκριμένος!

Μέσα στο καλοκαίρι θα πάω το UPS (αυτό που έχω τώρα) σε έναν ηλεκτρονικό εδώ κοντά, να το βάλουμε σε παλμογράφο να δούμε τι βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι το θέμα αν παίζει.

Θα παίξουν αρκετά.

Το θέμα είναι πόσο θα αντέξει το UPS.

Αφού θα πας σε παλμογράφο, δεν βάζεις πάνω και το Mustek?

Βγάλε και φωτό να τα δούμε.

Το έχει πολύς κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 22:31]

Με λίγα λόγια υπάρχει UPS που να μην παίζει με το Galaxy? Πρέπει να είναι για πάρα πολλές κλωτσιές μάλλον για να μην παίξει κάποιο UPS με το Galaxy. Δύο έχω δοκιμάσει που δεν βγάζουν καθαρό ημίτονο σε Full Load και πάει άψογα!

Σε δύο βδομάδες θα δοκιμάσω και ένα Mustek. Αν κάνει και αυτό, που πιστεύω ότι θα κάνει ,θα γελάσω πάρα πολύ!

Πάντως Μάριες βοήθησες πολύ ήσουν πολύ συγκεκριμένος!

Μέσα στο καλοκαίρι θα πάω το UPS (αυτό που έχω τώρα) σε έναν ηλεκτρονικό εδώ κοντά, να το βάλουμε σε παλμογράφο να δούμε τι βγάζει. [/quote

μπραβο ρε c πολυ καλη ιδεα....ριξε μια συγκρισουλα sinewave vs modified να μαθουμε και να δουμε ....κι εγω 1000αρι mustek και με τρωει η περιεργεια>>>

Link to comment
Share on other sites

την τροποποιημενη ημιτονικη κυματομορφη τη δινει μονο οταν δινει απο τις μπαταριες ετσι? δλδ οταν ολα οκ με τη πριζα περναει στην εξοδο του μια πιο "ομορφη" ημιτονικη κυματομορφη που πηρε απο το δικτυο και τη συνιαρισε λιγο....??

Αρχική απάντηση από tolis86

και μια απορια που την εχω καιρο, οταν υπαρχει ρευμα κανονικα στις πριζες τοτε το ups(line interactive) λειτουργει μονο ως σταθεροποιητης και μονον οταν πεσει το ρευμα τραβαει απο τις μπαταριες? και κατι ακομα τα χ βατ που μπορει να προσφερει ειναι τοσα οσα θα τραβηξουν οι συσκεβες δλδ δεν υπολογιζουν αποδοση των συσκεβων ε? δλδ αν δινει ξερω γω το ups 500βατ τοτε αυτα αν "προσφερθουν" σε ενα τροφοδοτικο με μεσο ορο αποδοσης 85% θα φτασουν για να δωσει 425βατ στο συστημα μας παραπανω αντε για!! (??)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

μετά από μερικα *ατυχή* συμβάντα με blackouts προ 2~3 βδομάδων (στο τσακ γλίτωσα τους σκληρούς), αναγκάζομαι να πάρω και εγώ ένα UPS.

Είμαι ενήμερος για την αξιοπιστία των APC αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου, δεν επιτρέπουν μια τέτοια αγορά και θα πρέπει να αρκεστώ σε κάποια φτηνότερη εναλλακτική λύση.

Αναζητώντας ένα συγκριτικό test για UPS, έπεσα πάνω σε ένα xls με τα αποτελέσματα του περιοδικού RAM (Ιουλίου 2006)

Στην κατηγορία έως 150, 1ο κατατάσσοταν το NRG Guard 1000AP που έχει και προτείνει το μέλος AGRIMI, ενώ ακολουθούσε το πολύ δημοφιλές Mustek PowerMust 1000

Διάβασα και τις 7 σελίδες του thread, αλλά είμαι ακόμα αναποφάσιστος.

Οι περιορισμένες έως ανύπαρκτες γνώσεις φυσικής, δεν μου επιτρέπουν να ερμηνεύσω τις τιμές του test κατάλληλα εκτός ίσως από τον τομέα αυτονομία όπου το NRG Guard σαφώς υπερέχει.

Το σύστημα μου δεν (νομίζω πως) είναι ιδιαίτερα *απαιτητικό* σε ρεύμα:

CPU: AMD AthlonXP 2800

PSU: Herolchi 350W

M/B: Asus A7N8X-E Deluxe

GPU: Asus ATI Radeon 9600 SE

4 σκληροί (2 SATA & 2 PATA)

2 optical drives (Plextor PX-716SA & Sony DRU-810A)

Η ερώτηση μου απλή:

Ποιο απ' τα 2 να προτιμήσω και γιατί (τι πλεονεκτήματα έχει το ένα έναντι του άλλου κλπ)

Απευθύνομαι σε όσους είναι ΗΔΗ κάτοχοι και έχουν βιώσει τις *εμπειρίες* της ΔΕΗ (ειδικά σε περιοχές όπου η ηλεκτροδότηση είναι σε μόνιμη βάση προβληματική, πχ. νησιά)

και

επειδή υπάρχει ένα σημείο που χρειάζεται περαιτέρω διεύκρινιση,

υπάρχει ΜΟΝΟ ένα NRG Guard 1000 ή περισσότερα μοντέλα με διαφορετικά specifications;

Το επισημαίνω γιατί στο εν λόγω test αναφέρεται ως NRG Guard 1000AP αλλά εγώ το βρίσκω στο Skroutz ΧΩΡΙΣ τα 2 τελευταία γράμματα...

http://www.skroutz.gr/products/show/1581742

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.